Խորեն Պալյանին հիշելով…
Այսօր Խորեն Պալյանի ծննդյան օրն է: Եթե ապրեր՝ կլիներ 79 տարեկան և կպատրաստվեր իր 80-ամյա հոբելյանին: Բայց շնորհաշատ արվեստագետն ու մտավորականը, հայ հոգևոր երգի նվիրյալն արդեն յոթ տարի մեզ հետ չէ: Չնայած ֆիզիկական բաժանումին՝ մենք շատ հաճախ ենք վերադառնում դեպի Խորեն Պալյանը, շատ հաճախ ենք արժևորում նրա վաստակը՝ նրան համարելով այն եզակիներից մեկը, ովքեր հայ հոգևոր երգը դուրս բերեցին կրոնական տաճարներից և տարան դեպի ժողովուրդը՝ ձևավորելով այնքա՜ն կարևոր կապը հոգևեր երգի հետ…
Ծնունդով լիբանանցի էր Խորեն Պալյանը, նրա ծննդավայրը Թրիպոլի քաղաքն էր: Ծնողները Ցեղասպանություն վերապրած մարդիկ էին, որոնք լիբանանյան հողի վրա իրենց արմատները նետելով, այնուհանդերձ, երազում էին Հայաստանի մասին: 1946-ին շատերի նման նրանք էլ տունդարձի ճամփան բռնեցին… Պալյանների ընտանիքը բնակություն հաստատեց Երևանում, որտեղ էլ միջնակարգ կրթություն ստացավ Խորեն Պալյանը, ապա դարձավ Գևորգյան ճեմարանի սան: Երջանկահիշատակ Վազգեն Ա Վեհափառը մեծ կարևորություն էր տալիս հոգևոր դաստիարակությանը, փորձում երիտասարդների մեջ սեր արթնացել դեպի հոգևորը, առավելապես գնահատում էր շնորհալիներին, նվիրյալներին: Նա դեռ ուսումնառության տարիներին էր նկատել Խորեն Պալյանի բացառիկ շնորհները, քաջալերել նրան: 1955 թվականին Խորեն Պալյանը Էջմիածնի Մայր տաճարում ձեռնադրվել է սարկավագ և ծառայության անցել՝ հատկապես սևեռվելով հայ հոգևոր երգին: 1961 թվականին Վեհափառ Հայրապետի ձեռամբ ձեռնադրվել է կուսակրոն քահանա, իսկ մեկ տարի անց Օշականում պաշտպանել է վարդապետական ավարտաճառ և ստացել վարդապետական չորս աստիճան: Շնորհալի հոգևորականը տարբեր պաշտոններ վարելով՝ առաջին հերթին իրեն մղել է դեպի երգը, փորձել շարունակել մեր եկեղեցու այն նվիրյալների գործը, որոնք պահպանեցին և կատարելագործեցին հայ հոգևոր երգը…
Գուցե Խորեն Պալյանը շարունակեր իր հոգևոր ծառայությունը, եթե նրա կյանքում չհայտնվեր Լուսինե Զաքարյանը: Սա մեծ սեր էր, բանաստեղծական զեղումներով, ինքնայրումի տանող սեր: Կարծես Խորեն Պալյանը հայտնվել էր շանթյան Աբեղայի դերում, նա ապրում էր Լուսինեով, նա ամբողջապես տարված էր աստվածաշնորհ երգչուհով, որը հայտնություն եղավ մեր հոգևոր ու կոմիտասյան երաժշտության պատմության մեջ: 1965 թվականին Խորեն Պալյանն անկեղծորեն խոստովանում է իր սիրո մասին Վազգեն Ա կաթողիկոսին: Լինելով իմաստուն ու մեծ այր՝ Վեհափառ Հայրապետն ըմբռնումով է վերաբերվում վարդապետի զգացմունքին և ազատ արձակում նրան կրոնական ծառայությունից: 1965-ին Խորեն Պալյանն ընդունվում է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետ, ապա աշխատանքի անցնում հայոց լեզվի պատմության ամբիոնում որպես հայոց լեզվի պատմության և գրաբարի դասախոս:
1968 թվականին տեղի է ունենում Խորեն Պալյանի և Լուսինե Զաքարյանի պսակադրությունը: Գրականագետ Կարլեն Դանիելյանն իր «Լուսինե Զաքարյան» գրքում գրել է. «1968 թվականի հուլիսին տեղի ունեցավ Լուսինեի և Խորեն Պալյանի հարսանյաց հանդեսը:Սահակ Տեր – Գաբրիելյան (այժմ՝ Եզնիկ Կողբացու) փողոցում վեր բարձրացած բարձրահարկից երկու սենյանականոց մի բնակարան էին ստացել: Բնակարանամուտն էլ, հարսանիքն էլ միաժամանակ կատարեցին: Սենյակները լի էին ծաղիկներով: Հատուկ կազմված հրավիրատոմսերը ՝ ամենաընտիր ձեռագրով և հին հայերենին հատուկ ոճաբանությամբ, գրել էր Խորենը: Հավաքվել էին Լուսինեի և Խորենի մտերիմները: Հարսանիքը վերածվեց մեծարման երեկոյի: Հավասարաչափ սիրված և համբավավոր ամուսիններին շնորհավորում էին և մաղթում երջանկություն: Ամենալավագույն երգերը երգվեցին, ամենասրտառուչ արտասանությունները կատարվեցին:Ամուսինները հարսանեկան շրջագայության չգնացին: Նրանց առաջ կանգնած էին ոչ միայն տարեվերջի համերգային շրջանի հոգսերը, այլև 1969 – ին Կոմիտասի հարյուրամյակի հանդիսություններին նախապատրաստվելու ծրագրերը»:
Մի ամբողջ կյանք ապրեցին միասին Լուսինե Զաքարյանն ու Խորեն Պալյանը: Սա մեծ սիրո ու մեծ նվիրումների կյանք էր, նաև՝ մեծ տխրությունների, տառապանքի… Տարիներ անց միայն հայտնի պիտի դառնային նրանց կյանքի շատ մանրամասներ, նաև այն, որ Խորեն Պալյանը հայրացել էր՝ իր միակ մեղքը գործելով Լուսինեի հանդեպ…
«Համատեղ կյանքի հետագա բոլոր տարիների ընթացքում Խորեն Պալյանը ոչ միայն երգչուհու հայերենի, գրաբարի, այլև երաժշտության առաջին ուսուցիչն էր, քանի որ ոչ ոք այնպես չգիտեր հայկական հոգևոր երաժշտությունը, ինչպես նախկին հոգևորականը: Հազարավոր շարականներ ու հոգևոր երաժշտության գոհարներ, որոնք անհայտ էին ռուսական կրթությամբ երգչուհուն և որոնց ամբողջ հմայքն ու արժեքը նրա համար բացահայտեց  Խորեն Պալյանը: Իսկ երգչուհին իր եզակի, անզուգական ձայնով ու լուսեղեն ներկայությամբ ամբողջացրեց այն հեքիաթային կերպարը, որը կարճ ժամանակում դարձավ հայ ժողովրդի ամենասիրված ձայնն ու անունը: Ընդ որում, այդ համաժողովրդական սերը սկսվեց ոչ թե համերգային դահլիճներից, այլ Էջմիածնի Մայր տաճարի երգչախմբից: Լուսինե Զաքարյանի բացառիկ ձայնն ու կատարողական վարպետությունը հատկապես բարձր էր գնահատում Վազգեն վեհափառ հայրապետը», – գրել է Ն. Առաքելյանը:
Լուսինեն վախճանվեց 1991 թվականին: Վազգեն Առաջին Վեհափառի հրամանով նրա աճյունն ամփոփվեց Սբ. Գայանե եկեղեցու բակում, իսկ Խորեն Պալյանը շարունակեց իր գործունեությունը՝ 1995-2005 թվականներին ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետում կարդալով ծիսագիտություն և վարքաբանություն առարկաները: Նա ստեղծել ու ղեկավարել է Մայր բուհի հոգևոր՝ մայր տոհմիկ  երգչախումբը, հեղինակել բազմաթիվ գրքեր, կրոնական հեռուստահաղորդումներ, հանրագիտարանային հոդվածներ, Հայաստանյայց եկեղեցու ուսումնական ձեռնարկը, դասախոսություններով հանդես եկել Հելսինկիում, Լոս Անջելեսում…
2007 թվականին մահացավ Խորեն Պալյանը, իսկ նրա աճյունն ամփոփվեց Լուսինեի աճյունի կողքին՝ այսպես շարունակելով չընդհատվող ներդաշնակությունը…

Remembering Khoren Palyan… | Hayern Aysor
Today marks Khoren Palyan’s birthday. If he were living, he would have turned 79 years old and would be preparing to mark his 80th birthday. But the gifted artist, intellectual and spiritual singer has not been with us for the past seven years already. He is not with us, but we remember him very often and appreciate his merit, considering him one of the unique individuals who presented Armenian spiritual songs to the people and established a connection with spiritual songs…
Khoren Palyan was born in Tripoli, Lebanon. His parents were survivors of the Armenian Genocide. They settled in Lebanon, but dreamed of Armenia. In 1946, like many, they also returned home…The Palyans settled in Yerevan where Khoren Palyan received his secondary education and went on to continue his studies at the Gevorgyan Lyceum. The late Supreme Patriarch Vazgen I attached great importance to spiritual education and tried to instill in youth the love for everything that was spiritual and especially appreciated devotees and gifted people. He noticed Khoren Palyan’s talents during his years of study and encouraged him. In 1955, Khoren Palyan was ordained a deacon and started his service and focused on Armenian spiritual songs. In 1961, the Supreme Patriarch ordained him a priest, and a year later, Palyan defended a lecture to become an archimandrite. The gifted clergyman held different posts, but singing came first. He tried to continue the task of the devoted clergymen that preserved and developed Armenian spiritual songs…
Khoren Palyan might have continued his spiritual service, if he hadn’t met Lusine Zakaryan. The two were very much in love. Khoren Palyan lived for Lusine and went crazy for the singer who became a breakthrough artist with her performances of spiritual music and the music of Komitas. In 1965, Khoren Palyan confessed his love to Catholicos Vazgen I. Being an old, wide man, the Supreme Patriarch understood the archimandrite and relieved him of religious service. In 1965, Khoren Palyan got accepted to the Faculty of Philology at Yerevan State University and continued to work at the university as a professor of the history of Armenian language and classic Armenian (grabar) in the Chair of History of the Armenian Language.
Khoren Palyan and Lusine Zakaryan got married in 1968. In his book entitled “Lusine Zakaryan”, literary critic Karlen Danielyan wrote: “Lusine and Khoren Palyan got married in July 1968. They received a two-bedroom apartment on Sahak Ter-Gabrielyan Street (modern-day Yeznik Koghbatsi Street). They performed the wedding and the blessing of their new home at the same time. The rooms were full of flowers. The invitation tickets were made with the best handwriting and in a special style. Lusine and Khoren invited their close ones, and the wedding turned into an evening of homage. Everyone congratulated the beloved and reputable individuals and wished them happiness. The wedding ceremony included performances of the best songs and the most touching poems. The couple didn’t go on a honeymoon. They not only had to take care of expenses for their year-end concert, but had plans to prepare for ceremonies dedicated to Komitas’s centennial in 1969.”
Lusine Zakaryan and Khoren Palyan lived an entire life together. It was a life full of love and devotion, as well as sadness and suffering…Only years later would many details of their life be revealed and that Khoren Palyan had become a father, committing his only sin that was against Lusine…
“During their life together, Khoren Palyan was not only Lusine’s first Armenian language and grabar teacher, but also the first music teacher since nobody knew Armenian spiritual music as well as the former clergyman did. Khoren Palyan taught the singer thousands of psalms and introduced her to great spiritual music. With her exceptional voice and brilliance, Lusine became the most beloved singer of the Armenians in a short period of time. Moreover, the singer didn’t become a beloved singer by singing at concerts, but by singing for the choir of the Mother Temple. Lusine Zakaryan’s exceptional voice and mastery of performance were highly appreciated by Supreme Patriarch Vazgen,” N. Arakelyan wrote.
Lusine passed away in 1991. By the order of Patriarch Vazgen I, her body was buried in the yard of St. Gayane Church, Khoren Palyan continued his career by giving lectures on rituals and conduct at the Faculty of Theology of Yerevan State University from 1995 to 2005. He created and headed the University’s main choir, wrote several books, prepared religious programs, wrote encyclopedic articles, created a manual devoted to the Armenian Church and gave lectures in Helsinki and Los Angeles…
Khoren Palyan passed away in 2007, and his body was buried next to Lusine as continuation of the harmony that had not been interrupted…