«Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնություն»-ը ձգտում է գտնել նորարարական լուծումներ. Արսինե Շիրվանյան
Ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը «Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնություն» կազմակերպության համահիմնադիր Արսինե Շիրվանյանի հետ:
– Հարգելի´ Արսինե, խնդրում եմ պատմել Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնության (Melkonian Global Overture) մասին. ե՞րբ է հիմնադրվել և ո՞րն է Նախաձեռնության առաջնահերթությունը:
– Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնությունը (Melkonian Global Overture) հիմնադրվել է 2017 թվականին: Նախաձեռնության նպատակն է նորացված կենսագործունեությունը, ինչպես նաև պատմական և հեղինակավոր հաստատությունների ինքնակառավարման հաստատումը՝ վերանայելով իրենց գործառույթները 21-րդ դարում: Մենք հետաքրքրված ենք կրթական հաստատություններով, առհասարակ:
Մենք հավատում ենք, որ խելացի և համաշխարհայնացված հայ երիտասարդներ կրթելու ամենաուղիղ ճանապարհը՝ գործուն և ծաղկուն կրթական հաստատություններ ունենալն է: Մենք հավատում ենք, որ ուժեղ և կենսունակ Սփյուռքն ուժեղ և բարգավաճ Հայրենիքի գրավականն է: Իսկ ո՞րն է այդ ամենին հասնելու ավելի լավ ճանապարհը, իհարկե, հայ երիտասարդների համար լավագույն գլոբալ կրթություն ապահովելը:
Մենք ձգտում ենք գտնել նորարարական լուծումներ և անմիջապես արձագանքել ներկա մարտահրավերներին՝ գործընթացում ներգրավվելով և արտոնելով երիտասարդների մասնակցությունը:
Մենք հույս ունենք ծանոթանալ Սփյուռքի, ինչպես նաև Հայաստանի կրթական հաստատություններին, որոնք կարիք ունեն կատարելագործման և աշխուժացման: Մենք ցանկանում ենք ստեղծել համակարգված ռազմավարություն, որի միջոցով կկարողանանք նոր շունչ հաղորդել և վերականգնել նրանց ամբողջական գործառույթն ու կայունութունը:
Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնության մոտեցումն է՝ ծանոթանալ/ճանաչել, վերանորոգել, վերականգնել:
– Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնությունն իր ծրագրերն իրականացնելիս ո՞ւմ հետ է գործակցում:
– Մենք դեռ երիտասարդ կազմակերպություն ենք, այդ պատճառով գործընկերային հարաբերությունների հաստատումը դեռ սաղմնային փուլում է:
Նախկինում համագործակցել ենք UCLA-ի, Գլենդելի միավորված շրջանի հանրային դպրոցների, Առաջնորդարանին կից գործող լոսանջելեսյան դպրոցների, «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնարկության հետ:
– Ձմռանը Դուք նախաձեռնել էիք «Ապրող սփյուռք» ձեռնարկը, որը ներառում էր հայերենին նվիրված հրապարակային քննարկում, Կալիֆորնիայի համալսարանի Լոս Անջելեսի մասնաճյուղի «Նարեկացի» հայագիտական ամբիոնի 50-ամյակին նվիրված միջոցառում և յուրահատուկ համերգային ծրագիր: Կխնդրեի ներկայացնել միջոցառման մանրամասները:
– Ձեռնարկի ընթացքում մենք վերստին հավատացինք կրթված և հզոր երիտասարդությանը, որը սիրում է հայոց լեզուն, մշակույթը և հայրենիքը:
Մենք միայն «Նարեկացի» հայագիտական ամբիոնի 50-ամյակը չնշեցինք, այլև հաջողեցինք տարբեր ավագ դպրոցների հարյուրավոր աշակերտների հնարավորություն տալ մաս կազմելու հայոց լեզվին, մշակույթին և ինքնությանը նվիրված քննարկումներին: Միջոցառմանը հրավիրված բանախոսներից էին Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը և «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնարկության հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը:
Իսկ համերգային ծրագիրը երիտասարդներին հնարավորություն տվեց ծանոթանալու հայկական ավանդական և ժամանակակից երաժշտությանը:
– Հետաքրքիր խորագիր է՝ Ապրող սփյուռք. Ձեր կարծիքով Սփյուռքին ապրեցնելու համար ի՞նչ է անհրաժեշտ:
– Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Հայկական սփյուռքի միայն 5 տոկոսն է մաս կազմում կամ ներգրավված հայկական կազմակերպություններում: Այս ամենն ինձ խորհելու առիթ է տալիս. 95 տոկոսի մեջ ինչպե՞ս «ներարկել» հայկական ոգի, ինքնություն, լեզու և մշակույթ:
Ներկա ղեկավարներն առաջ են տանում այն կարծիքը, որ հայկական դպրոցները փակվում են Սփյուռքի արդի և համընդհանուր կարիքների պատճառով: Այնուամենայնիվ, մենք հավատում ենք, որ պետք է գտնել նոր ճանապարհներ, որոնց միջոցով երիտասարդների մեջ սեր կարթնացնենք հայոց լեզվի, մշակույթի և ինքնության հանդեպ:
Մենք կարիք ունենք օգնելու հայ երիտասարդներին՝ 21-րդ դարի չափանիշներին համահունչ՝ գտնելու իրենց երիտասարդությունը, ծաղկուն, երջանիկ և խելացի հայկական ինքնությունը:
– Ի՞նչ ծրագրեր եք նախատեսում իրականացնել Հայաստանում:
– Այս պահին մենք աշխատում ենք նախաձեռնել խորհրդաժողով, որի ընթացքում կքննարկենք այն մեթոդները, որոնց օգնությամբ մենք կկարողանանք երիտասարդների մեջ սեր արթնացնել հայոց լեզվի, մշակույթի և ինքնության հանդեպ:
Մենք քննարկելու ենք այն ուղիները, որոնց միջոցով կօգնենք հայ երիտասարդներին՝ 21-րդ դարի չափանիշներին համահունչ՝ գտնելու իրենց երիտասարդությունը, ծաղկուն, երջանիկ և խելացի հայկական ինքնությունը:
Մենք համագործակցելու ենք Երևանի համալսարանի ուսանողների և գիտնականների հետ՝ քննարկելու և ուսումնասիրելու աշխարհով մեկ սփռված հայկական դպրոցների մեթոդները և ծրագրերը:
Մենք ցանկանում ենք ներկայացնել դպրոցների մոդելներ, որոնք կվերակենդանացնեն հայկական կրթօջախները և կօգնեն նրանց շարունակելու իրենց անգնահատելի աշխատանքը:
– Եվ վերջին հարցը. «Մելքոնյան» կրթական հաստատությունը թեև այսօր իր գործունեությունը չի շարունակում, սակայն, գիտեմ, որ մելքոնյանցի բազմաթիվ սերունդներ շարունակում են կրթօջախն ապրեցնել իրենց հոգիներում: Դուք ի՞նչ եք ապրեցնում Ձեր հոգում:
– «Մելքոնյան» կրթական հաստատությունը շատ խոր արմատներ է ձգել, և նրա նշանակությունը կարելի է նույնականացնել է Հայոց ցեղասպանության հետ: Եթե մեր հիշողությունից ջնջենք «Մելքոնյան»-ը, մեր հիշողությունից կջնջենք նաև Հայոց պատմությունը:
Այս խնդիրը միայն կրթական հաստատության շրջանավարտներին չի վերաբերում, սա հարց է, որը վերաբերում է հայ ազգին և Հայաստանի կառավարությանը:
Կարծում եմ՝ «Մելքոնյան» կրթական հաստատությունը կարող է միջազգային դպրոցի օրինակ ծառայել՝ լինելով գերազնաց կրթության խորհրդանիշ, ինչպես նաև օրինակ, թե մենք ինչպես ենք հարգում և պահպանում մեր ավանդույթները, որոնք մեզ փոխանցել են առատաձեռն բարերարները:
Խոսքերս ուզում եմ եզրափակել հետևյալ զգացական տողերով.
«Մելքոնյան» կրթական հաստատության զարմանահրաշ շենքերը 1000 ոտնաչափ խորություն ունեն, նրա արմատները տարածվում են ավելի լայն ու ավելի խոր, քան որևէ ծառ:

Arsine Shirvanian: “We strive to find innovative solutions ” | Hayern Aysor
In an interview with Hayern Aysor, co-founder of the Melkonian Global Overture Arsine Shirvanian presented the Օrganization’s programs in Diaspora and Armenia.
– Hayern Aysor: I would like to ask you tell us about Melkonian Global Overture, when was it established and what is the priority of this initiative?
Arsine Shirvanian: Melkonian Global overture was established in 2017.
At MGO we are committed to renewed vitality and establishment of the self-sustainability of historic and iconic institutions while redefining their 21st century function.
We are particularly committed to educational institutions globally. We believe that keeping the educational institutions alive and thriving is the key to the growth of a Smart and Global Armenian. We believe that a strong and thriving Diaspora is imperative for a strong and thriving motherland. What better way to do this than to have the best education globally for Armenian Youth!!!
We strive to find innovative solutions and immediate response to existing challenges while involving and empowering the Youth in the process.
We hope to recognize all schools/educational institutions in Diaspora that are in need of improvement and revitalization. We like to create a systematic strategy where we can revitalize and restore them to full functionality and sustainability.
This is MGO’s three “R” approach: Recognize, Revitalize and Restore.
Hayern Aysor: With whom Melkonian Global Overture cooperates for the implementation of its programmes?
Arsine Shirvanian. As we are a young foundation we are at our very early stages of forming partnerships and relationships.
In the past, we have collaborated with UCLA, Public school systems such as Glendale unified district, Prelacy schools based in Los Angeles county, Senator Portanitino’s office, Ccouncul Member Paul Krikorian’s office, California assemblymember Adrin Nazarian’s office and Calouste Gulbenkian foundation.
Hayern Aysor: In winter, you initiated the “Living Diaspora” manual, which included a public discussion devoted to the Armenian language, to the 50th anniversary of the “Naregatsi” Armenian Studies chair at the University of California, Los Angeles and a unique concert programme. Please, tell us the details of the event.
Arsine Shirvanian: What was Living diaspora’s agenda:
We go back to our belief in an educated and empowered youth one that loves Armenian language, culture and the motherland. We not only celebrated 50 years of Armenian studies at UCLA but also succeeded to bring hundreds of students from many local high schools to participate in discussion panels about Armenian language, Culture and identity. We had guset speakers such as General councel of Los Angeles, Dr. Armen Baibourtian, Armenia’s Education minister Arayik Haroutounyan, and Dr. Razmik Panossian of Calouste Gulbenkian Foundation.
The concert was to expose the young people to traditional as well as contemporary Armenian music.
Hayern Aysor: What do you think is a must to have a living diaspora and what do you think is currently lacking?
Arsine Shirvanian: Studies show that only 5% of the Armenians in Diaspora are connected or involved in any kind of Armenian organization.
This leads me to the question as to how the other 95% cultivate the Armenian spirit, Identity, language and culture.
The current leaders are set on spreading the dogma that Armenian schools are closing down due to contemporary and current needs of Diaspora. However we believe that there must be new ways in which we need to engage the youth in embracing the love of Armenian Language, culture and identity. We need to help the Armenian youth to find their 21st century young, thriving, happy and smart Armenian identity.
– Hayern Aysor: What programs do you plan to have in Armenia?
Arsine Shirvanian: We are currently working on organizing a conference that addresses the methods in which we can engage the youth in embracing the love of Armenian Language, culture and identity. We will be discussing ways to help the Armenian youth to find their 21st century young, thriving, happy and smart Armenian identity.
We will coloaborate with students and scholars from university of Yerevan to discuss and examine methods and programs in Armenian schools globally.
We like to present models of schools that would revitalize Armenian schools and help them continue their priceless work
Hayern Aysor: What do you think about M.E.I and how does Melkonian Educational Institute live in you spitits?
Arsine Shirvanian: It is an institution that is so deeply rooted and equal to the Armenian Genocide. If we erase Melkonian then we are erasing Armenian History. This is not an issue concerning only the alumni but one that should concern the Armenian nation and the government.
I like to think that Melkonian can be used as an example of International model of a school where it can be a symbol of excellence in education, empowerment and an example of how we respect and keep of traditions set by generous benefactors.I conclude with this sentiment: