Սիրիահայերի աջակցության նպատակով տեղի ունեցավ բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ և համերգ
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում անցկացվեց «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ, որին մասնակցում էր շուրջ 40 սիրիահայ: Ցուցահանդեսին ներկայացված էին սիրիահայերի ձեռագործ աշխատանքներ, ոսկերչական իրեր, քաղցրավենիք: Ցուցահանդեսից հետո կայացավ «Նոր կյանքին ընդառաջ…» խորագրով բարեգործական համերգ` սիրիահայ և հայաստանցի սիրված արվեստագետների մասնակցությամբ: Համերգին հնչեցին Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Գաբրիել Երանյանի, Աշոտ Սաթյանի, գուսան Հայկազունի, սիրիահայ երգահան Սարգիս Ադամյանի ստեղծագործությունները՝ Հովհաննես Մուբայեդի ղեկավարած դասական քառյակի, Շուշան Պետրոսյանի, Արման Նշանյանի, սիրիահայեր Ցոլեր Կարագուլյանի, Արաքս Մահտեսյանի, Մարի Արաբաջյանի, Սարգիս Թուֆենկչյանի, «Հայկազունք» և «Զանգակներ» համույթների, «Շառավիղ» մանկական երգչախմբի կատարմամբ: Մասնակիցներն հանդես եկան պարային և ասմունքային կատարումներով: Բարեգործական համերգից և ցուցահանդես-վաճառքից ստացված հասույթը կփոխանցվի սիրիահայերի համար Նոր Հալեպ թաղամասի կառուցման հիմնադրամին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ողջունելով Սփյուռքի մայր համայնքից պատերազմի հետևանքով Հայրենիք վերադարձած և Հայրենիքում իրենց ստեղծագործական և աշխատանքային առաջին քայլերն անող սիրիահայերին, նշեց հայաստանյան հասարակությանը նրանց ինտեգրվելու անհրաժեշտությունը: Նախարարը նշեց, որ վերջիններս աչքի են ընկնում որպես բարեխիղճ և լավ աշխատողներ բոլոր ոլորտներում:
Միջոցառման ավարտին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրերով և շնորհակալագրերով խրախուսեց համերգի մասնակից սիրիահայ ստեղծագործական խմբերին և անհատներին:
Նշենք, որ սա թվով երրորդ համերգն է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կազմակերպում է Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի համար: Առաջին համերգը կազմակերպվել է 2012 թվականի հոկտեմբերին, երկրորդը` 2013 թվականի մայիսին:

В целях содействия сирийским армянам состоялись благотворительная выставка-продажа и концерт
По инициативе Министерства Диаспоры РА 20 декабря в концертном зале «Арам Хачатрян» состоялась благотворительная выставка-ярмарка «Дыхание культуры сирийских армян в Ереване», в которой участвовали около 40 сирийских армян. На выставке были представлены рукодельные работы сирийских армян, ювелирные изделия, сладости. После выставки состоялся благотворительный концерт «Навстречу новой жизни» с участием полюбившихся артистов из числа сирийских армян и Армении. В концерте прозвучали произведения Комитаса, Арама Хачатряна, Арно Бабаджаняна, Габриела Ераняна, Ашщота Сатяна, гусана Айказуна, армянского композитора из Сирии Саркиса Адамяна в исполнении классического квартета под управлением Ованеса Мубайеда, Шушан Петросян, Армана Ншаняна, сирийских армян Цолер Карагулян, Аракс Махтесян, Мари Арабаджян, Саркиса Туфенкчяна, ансамблей «Айказунк» и «Зангакнер», детского хора «Шаравиг». Участники выступили с танцевальными номерами и декламацией. Прибыль, полученная от благотворительных концерта и выставки-продажи будет перечислена в Фонд строительства квартала «Новый Алеппо» для сирийских армян.
Министр Грануш Акопян, приветствовав сирийских армян, в следствие войны приехавших из самой многочисленной общины Диаспоры на Родину и делающих здесь свои первые творческие и трудовые шаги, отметила необходимость их интеграции в армянское общество. Министр отметила, что сирийские армяне отличаются, как добросовестные и хорошие работники в любых сферах.
В завершение мероприятия министр Грануш Акопян поощрила Почетными Грамотами и Благодарностями Министерства Диаспоры РА участвовавшие в концерте творческие коллективы сирийских армян и сольных исполнителей.
Отметим, что это уже третий концерт , организованный Министерством Диаспоры РА для сирийских армян, обосновавшихся в Армении. Первый концерт был организован в октябре 2012 года, второй – в мае 2013 года.