«Ռուսաստանի հայկական սփյուռքը մեզ համար կարևոր է». Բաբկեն Տեր Գրիգորյան
«Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է Սփյուռքի նախարարի պարտականությունները կատարող Բաբկեն Տեր Գրիգորյանի` ՌԴ «Նոյյան Տապան» թերթին տված հարցազրույցը:
-Հայաստանի կառավարությունը ի՞նչ վերաբերմունք ունի հայկական սփյուռքի, մասնավորապես` ռուսաստանյան սփյուռքի նկատմամբ:
–Բնականաբար հեղափոխությունից հետո կառավարության վերաբերմունքն արմատապես փոխվել է սփյուռքի նկատմամբ:Նախևառաջ փոխվել են սփյուռքի մասին մեր ընկալումները, գործակցության հեռանկարներն ու ուղղությունները: Այն միակողմանի թելը, որ երկար ժամանակ ձգվել է սփյուռքից դեպի հայրենիք, այլևս չկա: Դրա փոխարեն ստեղծվում է կամուրջ, որը Հայաստանին՝ որպես հայրենի պետություն, կդարձնի սփյուռքի գործընկերն ու աջակիցը, և սփյուռքին կմոտեցնի Հայաստանին: Սակայն այս ամենի մեջ մենք դեռ խնդիր ունենք հասկանալու՝ իսկ ի՞նչ է սփյուռքն իր ամբողջ խորության մեջ, որո՞նք են նրա բազմահազար շերտերը, արդյո՞ք մենք ճանաչում ենք այն իր բազմազանության տեսանկյունից և ընկալու՞մ ենք այդ բազմազանությունը որպես առավելություն և ներուժ: Այսօր մենք քայլ ենք անում այս հարցերի պատասխանները ուրվագծելու, գտնելու, ուսումնասիրելու համար, վերջապես քարտեզագրելու սփյուռքը՝ այն հսկայական համաշխարհային ցանցը, որ մենք ունենք, և որը Հայաստանին չկապելը կարող է անդառնալի հետևանքեր ունենալ և՛ Հայաստանի, և՛ սփյուռքի համար: Այսինքն, այսօր մենք գնում ենք փոխճանաչության, երկկողմանի գործակցության ու աջակցության, ներուժի վերհանման, սփյուռքի յուրաքանչյուր ներկայացուցչին մեզ համար հավասար գործընկեր, հավասար քաղաքացի դիտարկելու ճանապարհով:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի հայկական սփյուռքին, նշեմ, որ այն մեզ համար անչափ կարևոր համայնք է՝ հաշվի առնելով համայնքի մեծությունը, ներուժը և առանձնահատկությունները: Սակայն համայնքի հետ աշխատանքերում թերացումներ կան, համագործակցությունը սերտ չէ, այդ իսկ պատճառով արդեն իսկ սկսել ենք համայնքային միությունների, կառույցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները, մշակում ենք միասնական օրակարգ:
-Ի՞նչ նպատակ է հետապնդում սփյուռքի նախարարության վերակազմավորումը և արդյո՞ք այն բացասական ազդեցություն չի ունենա կառույցի հետագա աշխատանքի վրա:
–Ինչպես արդեն գիտեք, նախարարությունը վերակազմավորման ճանապարհով ենթարկվում է կառուցվածքային փոփոխությունների՝ այլևս չգործելով որպես նախարարություն և դառնալով Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ վարչապետի աշխատակազմում: Այն գտնվելու է վարչապետի անմիջական ենթակայության ներքո, հանձնակատարը լինելու է վարչապետի ներկայացուցիչը սփյուռքում, իսկ գրասենյակը մշակելու է սփյուռքի հետ աշխատանքի քաղաքականությունն ու ռազմավարությունը, կոորդինացնելու, վերահսկելու և մշտադիտարկելու է 12 նախարարությունների՝ սփյուռքի մասով ծրագրերը, ամրապնդելու է կապը համայնքների հետ: Սա նոր, բացառիկ ինստիտուտի ներդրում է՝ կառավարման ավելի արդյունավետ մոդելով, և որի գոյությունն արդեն իսկ ազդակ է, որ Հայաստան-սփյուռք գործակցությունն ըստ էության մեզ համար բացառիկ նշանակություն ունի: Սակայն պետք է նշել, որ մենք չեն զրոյացնում մինչ այս ստեղծված կապերն ու հարաբերությունները, ընդհակառակը, արդեն ստեղծվածի հիման վրա այս գրասենյակը դառնում է Հայաստան-սփյուռք կապի ամենօրյա կամուրջ, ավելի ճկուն ու ակտիվ համագործակցության հարթակ: Այս քայլով փորձ է արվում սփյուռքի հետ հարաբերությունները տեղափոխել ավելի բարձր մակարդակ, որտեղ կքննարկվեն համազգային միասնական օրակարգին հասնելու հեռանկարները: Առաջին անգամ Հայաստանի պատմության մեջ պետության կողմից փորձ է արվում նաև թիկունք կանգնել սփյուռքին՝ հզորացնելով ու ամրապնդելով համահայկական ազգային, հոգևոր, գիտակրթական, մշակութային և այլ կառույցները ու բարձրացնելով համահայկական խնդիրների լուծման գործում նրանց դերակատարությունը, պահպանելով հայկական ինքնությունը:
Գրասենյակը աշխատելու է 4 ուղղությամբ՝ հայրենադարձություն և ինտեգրում, հայապահպանություն և համայնքներին աջակցություն, համահայկական օրակարգի ձևավորում և սփյուռքի ներուժի նպատակային օգտագործում Հայաստանի զարգացման գործում: Կարևոր է նաև, որ հանձնակատարն այլևս կաշկանդված չի լինելու նախարարական սահմանափակումներով, հաճախ է լինելու համայնքներում, շփվելու է սփյուռքի տարբեր շերտերի հետ՝ հիմք ընդունելով բացառապես հավասարության սկզբունքը: Այսպիսով՝ կարող ենք վստահորեն պնդել, որ այդ փոփոխությունը բացասական ազդեցություն ունենալ չի կարող:
-Ի՞նչ ուղղությամբ է աշխատանք տարվում սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ:
– Անցած տարի մենք իրականացրինք «Քայլ դեպի տուն» և «ՆերՈւժ» ծրագրերը, որոնք նախատեսվածմ էին սփյուռքի պատանիների, երիտասարդների համար: Թիրախավորվեց հատկապես սփյուռքի երիտասարդությունը, որովհետև նախորդ տարիների նախարարության կապը երիտասարդ շրջանակների հետ թույլ էր եղել: 400-ից ավելի պատանիներ միաժամանակ եղան Հայաստանում, կրթական ծրագրին զուգորդված ճանաչեցին նաև իրենց հայրենիքը: 8 ստարտափեր տեղափոխվեցին Հայաստան, այժմ հաստատվել են այստեղ և շուտով կգործեն: Մեզ համար առաջնային է մնում հայապահպանության խնդիրը, մասնագիտական հայրենադարձության խրախուսումը: Ինչես նշեցի, նոր ստեղծվող գրասենյակն իր ուղղություններն ունի, սակայն այն ծրագրեր չի իրականացնելու, յուրաքանչյուր նախարարություն իր ոլորտային լիազորությունների շրջանակներում իրականացնելու է սփյուռքին առնչվող նպատակային ծրագրեր, գրասենյակը կոորդինացնելու է դրանք և մշտադիտարկելու՝ բարձրացնելով արդյունավետությունը:
-Ներկայացրեք համագործակցության ծրագրերը` ներառյալ կրթական ոլորտին առնչվողները:
–Ծրագրերի մասին, կարծում եմ, նպատակահարմար է խոսել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ստեղծումից հետո: Տարբեր համայնքերի հետ քննարկելով կրթական խնդիրները, պահանջներն ու արդյունավետ ուղիները՝ Կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ կմշակվեն ծրագրեր, դրանք կլինեն դասագրքերի մշակման, առաքման կամ այլ աջակցության տեքսով, պարզ կլինի ժամանակի ընթացքում:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի վարկանիշը սփյուռքի տարբեր ԶԼՄ-ներում և, ըստ Ձեզ, պետք է արդյո՞ք քայլեր ձեռնարկել դրա բարձրացման ուղղությամբ:
– Գիտեք, ես հարցն այլ կերպ կձևակերպեի: Սփյուռքի լրատվամիջոցներում Հայաստանը ներկա է, սակայն մենք այդ ներկայությունը բովանդակային մասով լրացնելու, հարստացնելու, Հայաստան պետությունն իր բոլոր հնարավորություններով, առօրյայով ցույց տալու խնդիր ունենք: Այժմ սկսել ենք ասուլիսների շարք, երբ սփյուռքի տարբեր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ հղում են իրենց հետաքրքրող հարցերը, ես փորձում եմ դրանց քիչ թե շատ սպառիչ պատասխաններ տալ: Եվ համահայկական օրակարգի ձևավորման, խնդիրները ճիշտ հասկանալու ճանապարհին սա հիմնավոր քայլ է: Սփյուռքի լրատվամիջոցներն լրահոսի ստեղծման իրենց մեխանիզմներն ունեն, մենք պարզապես պիտի կարողանանք ավելի սերտորեն համագործակցել, մեծացնել Հայաստանից գնացող լրատվության ծավալները նաև արևմտահայերենով և օտար լեզուներով, մշտապես կապի մեջ լինել լրատվամիջոցների խմբագիրների հետ, մտածել համատեղ հավաքների, քննարկումների նոր ձևաչափերի մասին:

Бабкен Тер Григорян: армяне России имеют для нас очень важное значение
О задачах по расширению взаимодействия с Диаспорой, новой стратегии сотрудничества и реорганизации Министерства Диаспоры РА, газете «Ноев Ковчег» рассказал исполняющий обязанности министра Диаспоры Республики Армения Бабкен Тер Григорян
– Господин Тер Григорян, какое значение придает руководство Армении вопросам взаимодействия с проживающей во всем мире армянской диаспорой, в том числе диаспорой в России?
– После революции отношение правительства к Диаспоре изменилось в корне. В первую очередь, изменилось наше восприятие Диаспоры, перспективы и направления взаимного сотрудничества. Та односторонняя нить, которая долгое время тянулась из Диаспоры к Родине, исчезает. Взамен создается мост, который сделает Армению партнером и опорой, будет содействовать сближению наших соотечественников за рубежом с Арменией.
Перед нами стоит задача разобраться в том, какой является Диаспора сегодня, понять ее многогранность, уяснить, воспринимаем ли мы эту многогранность как преимущество и потенциал. Мы предпринимаем шаги, чтобы исследовать проблему и найти ответы на эти вопросы, наконец-то, «картографировать» потенциал Диаспоры, ту огромную мировую сеть, которая имеется. Если мы не приблизим Диаспору к Армении, это может привести к необратимым последствиям, как для Армении, так и для Диаспоры. �? мы идем по пути взаимного узнавания, двустороннего сотрудничества и содействия, выявления потенциала, по пути признания каждого отдельно взятого представителя диаспоры равнозначным партнером.
Что касается армянской диаспоры России, отмечу, что, учитывая ее многочисленность, огромный потенциал и некоторые особенности, российская община имеет для нас очень важное значение. Однако, есть определенные упущения в работе с общиной, уровень сотрудничества не удовлетворяет, поэтому мы инициировали проведение втреч и разрабатываем общую повестку дня с общинными объединениями, руководителями и представителями армянских организаций России.
– В каких целях планируется реорганизация министерства Диаспоры республики? Не отразится ли она негативно на отношениях с диаспорой?
– Как вы уже знаете, министерство реорганизуется. Вместо министерства будет функционировать Офис главного уполномоченного по делам Диаспоры в составе аппарата премьер-министра. Структура будет подчиняться непосредственно премьер-министру, уполномоченный будет представителем премьера в Диаспоре, а офис станет разрабатывать политику и стратегию сотудничества с Диаспорой, координировать, контролировать и мониторить работу всех 12 министерств с Диаспорой, укреплять связь с общинами. �?дет создание нового, исключительного института с более эффективной моделью управления, существование которого уже является сигналом того, что партнерство Армения-Диаспора имеет для нас первостепенное значение. Однако следует отметить, что мы не обнуляем существующие связи и отношения, наоборот, исходя из уже накопленного опыта, Офис станет ежедневным мостом между Арменией и Диаспорой, более гибкой и активной платформой для сотрудничества. Этим предпринимается попытка вывести отношения с диаспорой на более высокий уровень, где будут обсуждаться перспективы достижения общей национальной повестки дня. Впервые в истории Армении государство стремится поддержать диаспору, стать опорой, укреплять армянские духовные, научные, образовательные, культурные и другие структуры, повысить их роль в деле решения общеармянских задач, в деле сохранения армянской идентичности.
Офис будет работать по 4 направлениям: репатриация и интеграция, сохранение армянской идентичности и содействие общинным организациям, формирование общеармянской повестки дня и целенаправленное использование потенциала диаспоры в деле развития Армении. Хочу подчеркнуть, что уполномоченный в своей деятельности больше не будет стеснен министерскими ограничениями, сможет часто посещать общины и, основываясь на принципе равенства, общаться с представителями разных слоев диаспоры. Таким образом, мы можем с уверенностью констатировать, что изменения не окажут негативного влияния.
– По каким направлениям ведется работа с соотечественниками за рубежом?
– В прошлом году для молодежи диаспоры мы реализовали программы «Шаг к дому» и «НерУж». Учитывая, что в предыдущие годы связь министерства с нашими молодыми соотечественниками из-за рубежа была слабой, в фокусе внимания оказались именно они. Более 400 юношей и девушек одновременно прибыли в Армению и, параллельно с образовательной программой, открыли для себя Родину. 8 стартаперов переехали в Армению, обосновались и скоро перейдут к работе. Для нас приоритетной остается задача сохранения армянской идентичности, содействие профессиональной репатриации.
Как я уже отметил, Офис будет работать по разным направлениям, но целевые программы, связанные с диаспорой, станут осуществлять в рамках своих сфер все 12 министерств. Офис будет координировать и мониторить их работу, разрабатывать меры для повышения ее эффективности.
– Расскажите о конкретных программах сотрудничества, включая образовательную сферу.
– Я думаю, что о конкретных программах целесообразно будет говорить после создания Офиса главного уполномоченного по делам Диаспоры. Обсудив с общинными организациями их потребности, проблемы в сфере образования и пути наиболее эффективных решений, совместно с Министерством образования и науки будут разрабатываться программы создания и доставки учебников, оказываться содействие в других вопросах, время покажет. Еще раз отмечу, что Офис главного уполномоченного по делам Диаспоры не будет реализовывать программы, а станет структурой, разрабатывающей стратегию и осуществляющей контроль. Естественно, все образовательные программы содействия диаспоре будут разрабатываться совместно с представителями диаспоры.
– Как Вы оцениваете сложившийся в СМ�? диаспоры имидж Армении? Что, на Ваш взгляд, следует предпринять для его улучшения?
– Я бы переформулировал вопрос. Армения присутствует в СМ�? Диаспоры, но перед нами стоит задача это присутствие обогатить, наполнить содержанием, показать жизнь нашей Родины, представить все имеющиеся в стране возможности.
Мы начали цикл телеконференций, в которых представители различных СМ�? диаспоры обращаются к нам с интересующими их вопросами, я стараюсь по возможности исчерпывающе отвечать на них. �? это значительный шаг к формированию общеармянской повестки дня и правильному пониманию проблем.
У СМ�? диаспоры есть свои механизмы для создания ленты новостей. Мы просто должны более тесно сотрудничать, увеличить поток информации из Армении также на западноармянском и иностранных языках, всегда быть на связи со СМ�? диаспоры и разрабатывать новые форматы совместных обсуждений.