Կրթաթոշակների տրամադրում սիրիահայ ուսանողներին
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայաստանյան միջեկեղեցական Կլոր սեղան բարեգործական հիմնադրամը (ՀԿՍ) «Հալեպ» հայրենակացական բարեսիրական կազմակերպության («Հալեպ» ՀԿ) հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Սիրիահայ երիտասարդների պայծառ ապագա» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 22-ին կրթաթոշակներ տրամադրեց սիրիական հակամարտության հետևանքով Հայաստանում ապաստանած ուսանողներին:
«Սիրիահայ երիտասարդների պայծառ ապագա» ծրագիրն արձագանքում է սիրիահայ ուսանողների կրթական և մասնագիտական կարիքներին՝ տրամադրելով կրթավճարների փոխհատուցում: Ուսանողներն ընտրվում են հստակ ժամկետներով հայտարարված բաց մրցույթի միջոցով. գնահատվում է նրանց ակադեմիական բարձր առաջադիմությունը, հասարակական ակտիվությունն ու անհերքելի սոցիալական կարիքը:
Կրթաթոշակների հանձնման առիթով ՀԿՍ հիմնադրամի գրասենյակում էին հյուրընկալվել կրթաթոշակառուներն ու ծրագրում ակտիվորեն ներգրավված երիտասարդները, որոնք նախևառաջ ճանաչողական շրջայց կատարեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում: Ռուբեն Սևակի արվեստի թանգարանում նրանց ողջունեց տնօրեն Հայր Սևակ Սարիբեկյանը, որը ներկայացրեց Ռուբեն Սևակին, Գրիգոր Զոհրապին, Սիամանթոյին, Դանիել Վարուժանին և այլ մտավորականներին նվիրված պատկերասրահը, որտեղ ցուցադրված են ավելի քան 200 արվեստի գործեր, ինչպես նաև Ռուբեն Սևակին պատկանող իրերն ու նկարները:
Երիտասարդները նաև այցելեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գանձարան, որն ամփոփում է ժամանակի ընթացքում աշխարհասփյուռ հայ համայնքներից ստացված ցուցանմուշները, որոնք վկայում են հայ վարպետների բարձր ձիրքի և գեղեցկության ընկալման մասին: Որպես այցի շարունակություն՝ երիտասարդներին ողջունեցին ՀԿՍ գրասենյակի գործադիր տնօրեն, դոկտոր Կարեն Նազարյանը և «Հալեպ» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Սարգիս Բալխյանը:
Միջոցառումն իրենց ներկայությամբ պատվել էին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ պարոն Լևոն Անտոնյանը, ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի արտաքին կապերի պատասխանատու տիկին Անահիտ Հայրապետյանը և ՀԲԸՄ երևանյան գրասենյակի Ֆինանսական պատասխանատու տիկին Լենա Բաղդասարյանը:
2018թ. աշնանը հայտարարված կրթաթոշակների մրցույթին ընդհանուր հաշվով ստացվել են 57 դիմումներ, որոնք դիտարկվել են անկախ ընտրող հանձնաժողովի կողմից, որի կազմում էին ՀԿՍ հիմնադրամի, «Հալեպ» ՀԿ-ի և սիրիահայ ուսանողների ներկայացուցիչներ: Յուրաքանչյուր հայտ դիտարկվել է մանրամասնորեն` հաշվի առնելով դիմորդի առաջադիմությունը, համայնքային մասնակցությունը և սոցիալ-տնտեսական կարիքը: Արդյունքում ընտրվել են 14 ուսումնական հաստատություններ ներկայացնող 34 կրթաթոշակառուներ:

Предоставление стипендий сирийско-армянским студентам
Благотворительный фонд совета мировых церквей армянского межцерковного круглого стола (АКС) в сотрудничестве с благотворительной организацией «Алеппо» (БО «Алеппо») в рамках программы «Яркое будущее сирийской армянской молодежи» 22 ноября предоставил стипендии студентам, нашедшим убежище в Армении в результате сирийского конфликта.
Программа «Яркое будущее сирийской армянской молодежи» откликается на образовательные и профессиональные нужды сирийских армян, предоставляя плату за обучение. Студенты выбираются на конкретный срок посредством открытого конкурса, оценивается их высокая успеваемость, социальная активность и неоспоримые социальные нужды.
По случаю предоставления стипендии, в офис благотворительного фонда АКС были приглашены стипендиаты и молодежь, активно участвующая в программе, которые в первую очередь прошли познавательную экскурсию в Первопрестольном Святом Эчмиадзине. В Художественном музее имени Рубена Севака их приветствовал директор отец  Севак Сарибекян, который представил картинную галерею посвященную Рубену Севаку, Григору Зограпу, Сиаманто, Даниэль Варужану и других мыслителей, где выставлено более 200 произведений искусства, а также предметы и картины, принадлежащих Рубену Севаку.
Молодые люди посетили также Казначейство Первопрестольного Святого Эчмиадзина, в котором демонстрируются экспонаты из армянских диаспор по всему миру, свидетельствующие о высоком восприятии армянского мастерства и зодчества. В качестве продолжения визита молодых людей приветствовал исполнительный директор офиса АКС доктор Карен Назарян и исполнительный директор БО “Алеппо” Саргис Балхян.
Мероприятие почтил своим присутствием начальник отдела армянских общин Ближнего и Среднего Востока Министерства Диаспоры Армении г-н Левон Антонян, представитель Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев г-жа Анаит Айрапетян и ответственная за финансы ереванского офиса ВАБС г-жа Лена Багдасарян.
На объявленный осенью 2018 года конкурс на получения стипендии в общей сложности  было подано 57 заявок, которые были просмотрены независимой избирательной комиссией, в состав которую вошли представители фонда АКС, БО «Алеппо» и студенты сирийцы армянсокого происхождения. Каждая заявка была подробно рассмотрена с учетом навыков заявителя, участия в делах диаспоры и социальных нужд. В результате было отобрано 34 стипендиата из 14 учебных заведений.