Սփյուռքի նախարարության«ներՈւժ» սթարթափ ծրագրի իրականացման համար հատկացվեց 81 մլն 294 հազար դրամ
Նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության նիստում Սփյուռքի երիտասարդների «ներՈւժ» սթարթափ ծրագրի իրականացման նպատակով Կառավարությունը սփյուռքի նախարարությանը հատկացրեց 81 մլն 294 հազար դրամ:
«Նախատեսվում է Կառավարության պահուստային ֆոնդի հաշվին Սփյուռքի երիտասարդների «Ներուժ» սթարթափ ծրագրի իրականացման նպատակով Սփյուռքի նախարարությանը հատկացնել 81 մլն 294 հազար դրամ: Գումարը խնայվել է Սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի կազմակերպման և «Արի տուն» ծրագրերի համախմբմամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում»,- նշեց սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ այս ծրագրի միջոցով հարյուրավոր ձեռնարկատերեր հստակ պատկերացում կկազմեն, թե ինչպես են տեղափոխվելու ՀՀ, և ինչ փաստաթղթաշրջանառություն է նրանց սպասում:
«Նպատակն է Սփյուռքի հայազգի ձեռնարկատերերի համար հնարավորություն ստեղծել Հայաստանում խթանելու ստարտափ էկո համակարգի կայացումը, ներդնելու նորարարական տեխնոլոգիաներ ՀՀ տնտեսության տարբեր ճյուղերում: Ծրագիրը կնպաստի նաև հայրենադարձության խթանմանը:
Հատկացված 81 մլն 294 հազար դրամից 45 մլն դրամը կտրամադրվի «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպությանը` նվիրաբերության վերաբերյալ պայմանագրի հիման վրա:

На реализацию программы молодежных стартапов Министерства Диаспоры «Неруж» было выделено 81 млн 294 тыс. драмов
8 ноября на заседании правительство РА выделило министерству диаспоры 81 млн. 294 тыс. драм на реализацию программы молодежных стартапов диаспоры «Неруж».
«За счет резервного фонда правительства предусматривается выделить Министерству Диаспоры 81 млн. 294 тыс. драм на реализацию программы молодежных стартапов Диаспоры «Неруж». Деньги были сэкономлены за счет объединения программ «Спюрк» и «Ари тун» », – сказал исполняющий обязанности министра Диаспоры Мхитар Айрапетян.
По словам исполняющего обязанности министра, в рамках этой программы сотни предпринимателей будут иметь четкое представление о том, как переехать в Армению и какой их ожидает документооборот.
«Целью программы является предоставление возможности для предпринимателей армянской Диаспоры запустить в Армении стартапы, тем самым улучшая стартап-экосистему в стране, а также внедрение инновационных технологий в различных секторах экономики Армении. Программа также будет содействовать репатриации.
45 миллионов из 81 миллиона 294 тысяч драмов будут выделены благотворительной общественной организации «Армянский Каритас» на основе договора дарения.