«Այլևս չեմ պայքարում հայ մնալու համար». արգենտինահայ հայրենադարձ Արի Հաճյան
Մասնագիտությամբ ճարտարապետ է, աշխատում է «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Շատ է սիրում Հայաստանը, իրեն շրջապատող մարդկանց, աշխատանքը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Արին ասաց, որ հայրենադարձության ամենամեծ նվաճումներից է համարում ընտանիք կազմելն ու երկվորյակ տղաների ծնունդը, որոնց ապագան տեսնում է իր երազած Հայաստանում:
Որպես սկիզբ
– Հայրական կողմս Արևմտյան Հայաստանի Սեբաստիայի նահանգի Քիլիս գյուղից են եղել: Հայրիկիս պապիկը սպանվել է Համիդյան ջարդերի ժամանակ(1894-1896թթ):
Մայրական կողմից Մարաշից ենք: Տատիկս Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողներից է եղել, նրա մայրը և քույրերը սպանվել են:
Ծնողներս Հալեպում են ծնվել: Հայրս լրագրող և հայերենի ուսուցիչ էր և 1979 թվականին նրան Արգենտինա են հրավիրել՝ Բուենոս Այրեսի հայկական դպրոցը տնօրինելու, հայերեն դասավանդելու և «Արմենիա» թերթի խմբագիրը դառնալու: Նրանք եղբորս ու քրոջս հետ տեղափոխվել են Արգենտինա, իսկ ես և մյուս երեք երեխաները ծնվել ենք Բուենոս Այրեսում (երեք եղբայր, երեք քույր են):
Կարոտում եմ արգենտինյան գարունը…
– Ամենահեռավոր համայնքներից մեկը լինելով, որտեղ չորրորդ սերնդի հայեր են ապրում, հայապահպանությունն առաջնային հարց է, այնտեղ ապրող հայերը հայկական ոգին պահպանում են: Եթե նույնիսկ հայերեն չեն խոսում, իսպաներեն հպարտորեն ասում են՝ հայ են, այլ ոչ թե արգենտինահայ:
Հայկական միջավայրում եմ մեծացել, սերտ կապի մեջ եմ եղել համայնքի հետ, հաճախել եմ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական դպրոց, «Մասիս» պարախումբ և Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միություն (ՀՄԸՄ): Ընտանիքս ինձ հայեցի կրթություն և դաստիարակություն է տվել և միշտ հորդորել չմոռանալ հայ լինելու մասին:
Միայն համալսարանում սովորելու տարիներին շփվեցի օտարազգի մարդկանց հետ, սակայն այդ հանգամանքը, բնավ, չխանգարեց, որ հեռանամ իմ արմատներից:
Արգենտինան, իհարկե, իմ ծննդավայրն է. այնտեղ եմ կայացել, բարձրագույն կրթություն ստացել, հիմա շատ եմ կարոտում Բուենոս Այրեսում անցկացրած օրերս, հարազատներիս ու ընկերներիս, հատկապես կարոտում եմ արգենտինյան գարունը:
Հայրենիքս աղքատության մեջ տեսնելով՝ հուսահատվեցի…
– Հայրենիք տեղափոխվելու մասին երազել եմ դեռևս տասներկու տարեկանից. Հայաստանում սովորող ինձ հասակակից աշակերտի մի նամակ էի գրել՝ տեղեկացնելով նրան, որ ցանկանում եմ Հայաստան վերադառնալ և ՀՀ նախագահ դառնալ:
Առաջին անգամ 1995 թվականին եկա. Բուենոս Այրեսում դպրոցն ավարտելուց հետո հատուկ ծրագրով աշակերտներին Հայաստան ճանաչողական այցելության էին բերում: Սև ու մութ տարիներն էին, երբ դեռ պատերազմի արհավիրքը մոլեգնում էր երկրում: Դպրոցում մեզ միշտ երազային Հայաստանի մասին էին պատմում, որտեղ ամեն ինչ կատարյալ էր: Բայց հայրենիքս աղքատության մեջ, իսկ ժողովրդին տխուր աչքերով տեսնելով՝ հոգեպես շատ ճնշվեցի և հուսահատվեցի: Տասնհինգ օր մնալուց և մարդկանց ջերմ վերաբերմունքը տեսնելուց հետո, հուսահատությունս փարատվեց: Հասկացա, որ ճակատագիրն ինձ մի օր Հայաստան է բերելու:
Այդպես, 2010 թվականին միայնակ Հայաստան եկա:
Հայրիկիս չիրականացված երազանքը ես կատարեցի…
– Ծնողներս չընդդիմացան որոշմանս դեմ: Միայն մայրս էր փոքր-ինչ տարակուսում, հորդորում էր միջավայրին հարմարվելուց հետո միայն հայրենադարձվել: Իսկ հայրս շատ ուրախ էր. իր չիրականացված երազանքը ես կատարեցի. նա չէր ընտելանում օտար երկրում ապրելուն: Մեծ հայրենադարձության տարիներին նա դիմել էր Հայաստան գալու համար, սակայն չէր ստացվել:
Հայաստանն իր զավակներին գիրկն առնող մի մեծ ընտանիք է…
– Հայաստանում մտածելակերպի և մշակութային տարբերության խնդրին բախվեցի, սովորույթներ կային, որոնք անծանոթ էին ինձ և հակառակը. մարդիկ սանրվածքիս կամ պատռված ջինս հագնելուն «խորթ» աչքով էին նայում: Սկզբում նյարդայնանում էի, բայց ժամանակի ընթացքում ընտելացա:
Սակայն առաջին օրից ինձ հարազատ միջավայրում եմ զգացել. կարծես իմ տանը գտնվեի: Մարդիկ գրկաբաց են ընդունել ինձ և անհրաժեշտության դեպքում՝ օգնության ձեռք մեկնել:
Միշտ ասում եմ, որ Հայաստանն իր զավակներին գիրկն առնող մի մեծ ընտանիք է: Իսկ հայերը խելացի, տաղանդավոր և աշխատասեր մարդիկ են: Երբ փոքր էի, մտածում էի, որ Հիսուս Քրիստոսը հայ է, քանի որ նա ինձ համար հայ ժողովրդի պես անչափ բարի էր թվում: (ծիծաղում է-հեղ.)
Նախընտրում եմ հանգիստս Հայաստանում անցկացնել…
– Երևանում փոփոխություններն ակներև են. քաղաքը եվրոպական շունչ է ստացել՝ չկորցնելով հայկական դիմագիծը: Մեր մայրաքաղաքը Արևելքի և Արևմուտքի խաչմերուկում է գտնվում, որն ինձ դուր է գալիս:
Կիսում եմ Ալեքսանդր Թամանյանի քաղաքաշինական գաղափարները: Բայց հիմա երբ փորձում են նորարարական տեխնոլոգիաներով 1930-ականների կամ թամանյանական շունչն ընդօրինակել՝ ինձ համար անընդունելի է:
Իմ ամենասիրելի շենքերից է «Այրարատ» («Ռոսիա») կինոթատրոնը. այն հոյակապ ճարտարապետական նմուշ է, հոգեհարազատ է նաև Սիրահարների այգու շրջակայքը, որտեղ նաև մեր բնակարանն է գտնվում: Մինչև երեխաների ծնվելը կնոջս հետ ամեն շաբաթ շրջում էինք Հայաստանի գյուղերով, բացահայտում նոր տեսարժան, պատմամշակութային վայրեր: Նախընտրում եմ հանգիստս Հայաստանում անցկացնել, քան օտար երկրներ գնալ: Առհասարակ, համոզված եմ, որ Հայաստանը կարելի է զարգացնել զբոսաշրջությունը խթանելու միջոցով:
Մեր հանդիպումներն ամուսնությամբ ավարտվեցին…
–Մինչ հայրենադարձվելս 2007 թվականին եկել էի Հայաստան և ծանոթացել ապագա կնոջս՝ իրանահայ Նաիրիին: Արգենտինա վերադառնալուց հետո նրա հետ ստեղծած հարաբերությունները համացանցային շփումներով պահպանեցի:
2010 թվականին՝ Հայրենիք վերադառնալու առաջին օրը, ճակատագրի բերումով, նրան փողոցում տեսա, որից հետո շարունակեցինք հանդիպումները, որն ավարտվեց երջանիկ ամուսնությամբ: Հիմա երկվորյակ տղաներ ունենք: Ուրախ եմ և հպարտ, որ երեխաներս Հայաստանի լիիրավ քաղաքացիներ են:
Ես նույնպես հույսս Թավշյա հեղափոխության վրա եմ դրել…
-Երբ սփյուռքում ես ապրում, հեռվից Հայաստանի ներքին կյանքը քեզ լավ է թվում, ամեն ինչին նայում ես վարդագույն ակնոցներով:
Հայրենադարձվելուց հետո իրականության մեջ տեսնելով քաղաքական իրավիճակը, քննադատողներից մեկը դարձա ոչ թե Կառավարության, այլև՝ որոշակի գործիչների:
Ես նույնպես, բոլոր մարդկանց պես, հույսս դրել եմ Թավշյա հեղափոխության վրա, որքան հասցրել եմ՝ մասնակցել եմ ցույցերին, կանգնել հայրենակիցներիս կողքին: Մեծ սպասումներ ունեմ, որ հայ ժողովուրդը վերջապես ապրելու է իր երազած Հայաստանում:
Ամենակարևորն ինքնությանս վերադարձա…
-Ի՞նչ տվեց ինձ հայրենադարձությունը. հաճախ այս հարցի շուրջ խորհելիս՝ հասկանում եմ, որ հայրենադարձության շնորհիվ ինքս ինձ գտա և որն ամենակարևորն է, ինքնությանս վերադարձա: Այլևս չեմ պայքարում հայերեն խոսելու և հայ մնալու համար, ինչպես՝ Արգենտինայում ապրելու տարիներին: Այդ մեծ ծանրությունը ուսերիցս թոթափեցի և առաջ ընթացա՝ կառուցելով կյանքս:
-Շատ եմ ուզում՝ հայրենադարձության մեծ ալիք լինի…
-Ամենաբաղձալի երազանքս այն է, որ Հայաստանում և Արցախում պատերազմական իրավիճակի տագնապը վերանա, Արցախյան հիմնախնդրին խաղաղ կարգավորում տրվի, իսկ մեր զինվոր տղաներն էլ անփորձանք ծառայեն և իրենց ընտանիքներ վերադառնան:
Շատ եմ ուզում՝ հայրենադարձության մեծ ալիք լինի, արտագաղթը վերանա, որպեսզի բոլոր հայերն իրենց հողի վրա մնան և առկա ներուժը կենտրոնացնեն Հայաստանի զարգացման համար: Վստահ եմ՝ ազգային համախմբվածության շնորհիվ միայն կկարողանանք հաղթահարել մեր առջև ծառացած մարտահրավերները:

«Я больше не борюсь за право быть армянином». Репатриант из Аргентины Ари Aчян
Ари Ачян переехал из столицы Аргентины Буэнос-Айреса в Армению в 2010 году. По профессии он архитектор, работает в аэропорту «Звартноц».
Очень любит Армению, людей, которые его окружают, свою работу.
В разговоре с «Hayern aysor» Ари сказал, что одним из достижений своей репатриации считает создание семьи и рождение близнецов, а их будущее видит в новой Армении.
С перва:
– Со стороны отца наш род берет начало из Западной Армении, из деревни Килис в районе Себастия.
Дед моего отца был убит во время массовых убийств армян в 1894—1896 годах, во время Хамидийской резни. По материнской линии, мы из Мараша. Моя бабушка была одной из оставшихся в живых после Геноцида армян, а ее мать и сестры были убиты.
Мои родители родились в Алеппо. Мой отец был журналистом и учителем армянского языка, а в 1979 году его пригласили в Аргентину, и доверили руководство армянской школы в Буэнос-Айресе, также он преподавал армянский язык и стал редактором газеты «Армения». Они с моим братом и сестрой переехали в Аргентину, а я и трое других детей родились уже в Буэнос-Айресе (нас три брата и три сестры).
Я скучаю по аргентинской весне …
– Будучи одной из самых отдаленных общин, где живут армяне уже в четвертом поколении, для нас приоритетной задачей является сохранение армянства, а армяне здесь свято хранят свои традиции и дух Армении. Даже если они не знают армянского и не говорят на армянском языке, то по-испански гордо заявляют, что они являются армянами, а не аргентинцами армянского происхождения.
Я вырос в армянской среде, всегда хранил связь с общиной, посещал армянскую школу Святого Григория Просветителя, ансамбль танца «Масис» и Всеобщий армянский физкультурный союз ВАФС (Homenetmen). Моя семья воспитала меня в армянском духе, дала армянское образование и всегда напоминала о своих корнях, о том, что я армянин.
Только во время учебы в университете я тесно общался с иностранцами, но это никак не повлияло на мою патриотичность.
Конечно, Аргентина-моя родина. Я там родился и состоялся как личность, получил высшее образование. Сейчас я очень скучаю по Буэнос-Айресу, по моим друзьям и знакомым, особенно я скучаю по аргентинской весне. Увидев бедственное состояние своей Отчизны, я был очень огорчен …
С двенадцати лет я мечтал вернуться на родину. Тогда я отправил письмо своему сверстнику из Армении, где написал, что я хотел бы вернуться в Армению и стать президентом.
В 1995 году я впервые побывал в Армении. Когда я окончил школу в Буэнос-Айресе, мы по специальной ознакомительной программе приехали в Армению. В стране еще витал дух войны. Это были мрачные и темные годы. В школе нам всегда рассказывали о процветающей Армении, где все было идеально. Но увидев мою родину в крайней нищете, и людей с печальными глазами, я сильно приуныл и огорчился. После пятнадцатидневного прибывания я почувствовал теплоту людей, и от отчаяния не осталось и следа. Я понял, однажды я вернусь в Армению моей мечты!
�?так, в 2010 году я вновь вернулся в Армению.
Я осуществил несбывшуюся мечту своего отца …
– Мои родители не воспротивились моему решению. Моя мать немного волновалась, она хотела, чтобы я принял окончательное решение лишь после того, как я некоторое время поживу здесь. А отец наоборот, был очень счастлив. Я осуществил его несбывшуюся мечту. Он так и не свыкся с жизнью на чужбине. Во времена первой волны репатриации он подал заявку на переезд в Армению, но ему отказали.
Армения – это большая семья, которая может сжать в объятиях всех своих детей …
– Здесь я столкнулся с проблемой менталитета и различий в культуры, столкнулся с традициями, которые чужды мне и наоборот. Люди с недоумением смотрели на мою стрижку или рваные джинсы. Сначала меня это раздражало, но со временем я свыкся.
Но с самого первого дня я почувствовал себя дома. Люди приняли меня с распростертыми объятиями и протягивали руку помощи при необходимости.
Я всегда говорю, что Армения – это большая семья, которая может сжать в объятиях всех своих детей. А армяне – умные, талантливые и трудолюбивые люди. Когда я был маленьким, я думал, что �?исус Христос – армянин по национальности, потому что он казался мне таким же добросердечным, как и армянский народ. (Смеется – ред.)
Я предпочитаю проводить свой отпуск в Армении …
– �?зменения в Ереване очевидны. У города появился европейский стиль, но в тоже время он не потерял свои армянские очертания. Наша столица находится на перекрестке Запада и Востока, что очень нравится мне.
Я разделяю идеи градостроения Александра Таманяна. Но для меня неприемлемо, когда применяя инновационные технологии пытаются подражать архитектуре 30-х годов или Таманяну.
Одним из моих любимых архитектурных зданий города является кинотеатр «Айрарат» («Россия»). Мне также нравится Парк Влюбленных, вблизи которого находится наша квартира. До рождения детей, мы с женой каждую неделю ездили по районам Армении, открывая для себя новые исторические и культурные достопримечательности. Я предпочитаю проводить свой отпуск в Армении, а не уезжать за границу. Я убежден, что развитие туризма может способствовать развитию Армении.
Наши встречи закончились браком …
– До окончательной репатриации, я побывал в Армении в 2007 году. Тогда я познакомился с моей будущей женой –иранкой армянского происхождения Наири. Вернувшись в Аргентину, я поддерживал с ней виртуальные отношения.
В 2010 году, в первый день своего приезда на Родину, произошла судьбоносная встреча с ней на улице, а потом уже наконец наши встречи завершились счастливым браком. Сейчас у нас есть мальчики-близнецы. Я очень рад и горд тем, что мои дети являются полноценными гражданами Армении.
Я также возлагал большие надежды на бархатную революцию …
– Когда вы живете в Диаспоре, жизнь в Армении кажется вам идеальной, вы на все смотрите сквозь розовые очки.
Переселившись, узнав политическую ситуацию изнутри, я стал одним из тех, кто осуждал правительство и и некоторые политические фигуры.
Как и многие, я возлагал большие надежды на бархатную революцию, старался по мере возможностей участвовать в демонстрациях, стоять плечом к плечу с моими соотечественниками. Я надеюсь, что однажды придет тот день, когда армянский народ будет жить в Армении мечты.
Самое главное – я нашел себя …
-Что дала мне репатриация ? Часто размышляя над этим вопросом, я понял, что благодаря репатриации я нашел себя. Я больше не боюсь говорить на армянском и быть армянином, как в Аргентине. Этот груз я сбросил со своих плеч и устремился вперед, строить свою новую жизнь.
Я мечтаю о новой волне репатриации …
– Я мечтаю о том, что однажды закончится военный конфликт Армении и Арцаха, карабахская проблема будет урегулирована мирным путем, а наши солдаты целы и невредимы вернутся к своим семьям.
Я мечтаю о большой репатриационной волне, о возвращении всех эмигрантов, чтобы армяне оставались жить на своей земле и чтобы их потенциал послужил во благо Армении. Я уверен, что только благодаря национальному единству мы сможем справиться с теми задачами и глобальными вызовами, которые стоят перед нами.