Ավստրալահայ հայրենադարձ ընտանիքը տպավորված է հայաստանյան ջերմ ընդունելությունից
Արա Աղաջանյանը կնոջ՝ Մարինա Հովհաննիսյանի և երկու երեխաների հետ Հայաստան են են վերադարձել Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքից: Մեկ ամիս էլ չկա, որ նրանք հաստատվել են Երևանում, վայելում են Հայրենիքի աշնանային արևն ու մարդկանց ջերմ վերաբերմունքը: Արան ծնվել է Թեհրանում, ապա նրա ընտանիքը 1976 թվականին գնացել է Անգլիա, որտեղ հինգ տարի ապրելուց հետո՝ տեղափոխվել են Ավտրալիա: Օտար դպրոց գնալու պատճառով հայերեն լավ չի խոսել, սակայն ծնողները միշտ հորդորել են թեկուզ անվարժ, սակայն հայերն խոսել և չհեռանալ արմատներից:
Արան Սիդնեյում երկու տարի «Արարատ» միությունում հաճախել է բասկետբոլի և թենիսի պարապմունքների: Ընդհատված կապը միության հետ վերականգնվել է երեխաների միջոցով, որոնք նույնպես հաճախել են տարբեր խմբակներ:
Խոսելով  Սիդնեյի հայկական համայնքի մասին՝   Արան ընդգծեց, որ բավականին ակտիվ, համախմբված համայնք է գործում, հայապահպանությունն այստեղ ամուր հիմքերի վրա է գտնվում, իսկ համահայկական կառույցներն ու եկեղեցին իրենց առաքելությունը  հետևողականորեն են կատարում:
«Ավստրալիայում լավ են ընդունել մեզ, սակայն, միևնույն է, օտար հողի վրա ճնշված էինք զգում, այդ պատճառով էլ միշտ Հայաստան վերադառնալու ուղիներ էինք որոնում: Վճռական քայլ կատարելով՝ վերջապես այս տարի հայրենադարձվեցինք»,«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Արա Աղաջանյանը՝ հավելելով, որ վերադառնալու հիմնական շարժառիթը եղել է երեխաների ապագայով մտահոգ լինելը և նրանց Հայաստանում կրթություն տալը: Այժմ զբաղված են դպրոցի ընտրության հարցով: Իսկ երեխաները՝ 10-ամյա Արսենն ու 13-ամյա Գայանեն,  իրենց այստեղ շատ ուրախ են զգում, քանի որ նախկինում հաճախակի եկել են Հայրենիք, շրջել տարբեր պատմամշակութային, տեսարժան վայրերով:
Հայաստանում առաջինն ամուսինները հայերի հյուրասիրությունն ու ջերմությունն են նկատել, զարմացել են, թե ինչպես փողոցում մի քանի բառ հաղորդակցվելուց հետո՝ սրտաբաց տուն սուրճ խմելու են հրավիրում: Մարդկային այդ վերաբերմունքն  ուրիշ ոչ մի տեղ չեն տեսել:
Արան Հայաստան առաջին անգամ 2003 թվականին է եկել, 2004 թվականին գնացել է Մոսկվա, հանդիպել է ապագա կնոջը և համացանցային «հանդիպումների» արդյունքում ամուսնացել:
«Մասնագիտությամբ ինժիներ-մեխանիկ եմ, հետո մասնագիտացել եմ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում: Վերջին քսաներեք տարին այս ոլորտում եմ աշխատանքներ կատարել և հայրենադարձվելուց հետո՝ ՏՏ-ում ներդրումներ կատարելու հեռանկար ունեմ, քանի որ նկատել եմ այս ոլորտը Հայաստանում բավականին զարգացած է: Առհասարակ, պետք է բոլորս մտահոգ լինենք մեր Հայրենիքի զարգացման համար»,-եզրափակելով խոսքն՝ ասաց Արա Աղաջանյանը:

Репатриированная армянская семья из Австралии впечатлена теплой встречей
Ара Агаджанян вернулся в Армению из Сиднея, Австралия, вместе со своей женой Мариной Оганесян и двумя детьми. В Ереване они чуть меньше месяца, но успели насладиться теплым осенним солнцем и гостеприимным отношением людей. Ара родился в Тегеране, в 1976 году его семья переехала в Англию, а через пять лет они переехали в Австралию. Так как он учился в иностранных школах, он не очень хорошо владеет армянским языком, но с родителями он всегда общался на армянском, чтобы не забыть язык и свои корни.
В Сиднее Ара два года посещал занятия по баскетболу и теннису в местном клубе «Арарат» . Прерванную связь удалось восстановить через детей, которые также посещали различные кружки.
Говоря об армянской общине Сиднея, Ара подчеркнул, что оно является очень активной и сплоченной структурой, делает все для сохранения армянства, а церковь достойно выполняет возложенную на нее миссию.
«К нам хорошо относились в Австралии, но в то же время, на чужбине мы всегда чувствовали себя подавленными, поэтому всегда искали пути возвращения в Армению. В этом году наконец мы осуществили нашу мечту», – сказал сегодня Ара Агаджанян в интервью «Hayern Aysor», добавив, стимулом для возвращения стала обеспокоенность за будущее детей и желание дать детям армянское образование. Поэтому, они сейчас выбирают школу. А дети – 10-летний Арсен и 13-летняя Гаяне, очень счастливы здесь, они часто бывали в Армении и посещали исторические и культурные достопримечательности.
В первые дни в Армении мы сразу же заметили гостеприимство и теплое отношение армян. Мы впечатлены тем, что обмолвившись на улице парой слов с незнакомыми людьми, нас часто приглашали выпить с ними чашечку кофе. Такое отношение я не встречал нигде.
Ара впервые посетил Армению в 2003 году, в 2004 году он поехал в Москву, где встретил свою будущую жену. После «виртуального» общения, узнав друг друга получше, пара решила узаконить отношения.
«По образованию, я инженер-механик, но последние двадцать три года работаю в сфере информационных технологий (�?Т). Здесь я хочу внести свой вклад в развитие Армении, инвестировать в �?Т технологии, так как эта сфера довольно развита в Армении. В целом, мы все должны позаботиться о развитии и укреплении нашей Родины », – заключил Ара Агаджанян. Геворг Чичян