Հայկական սփյուռքին վերաբերող սփյուռքի նախարարության աշխատակցի զեկույցը մեծ ուշադրության է արժանացել Դուշանբեում
Հոկտեմբերի 14-17-ը Դուշանբեում կայացել է Տաջիկստանի Հանրապետության Աշխատանքի, միգրացիայի ու բնակչության զբաղվածության նախարարության կողմից կազմակերպված «Սփյուռքի և օտարերկրյա հայրենակիցների ներգրավումը հայրենիքի զարգացման գործընթացում» թեմայով ազգային կոնֆերանսը, որին մասնակցել և զեկուցումով հանդես է եկել ՀՀ սփյուռքի նախարարության Հայրենադարձության ու հետազոտությունների վարչության Հայրենադարձության բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը, կոնֆերանսին մասնակցել են Տաջիկստանի Աշխատանքի, միգրացիայի ու բնակչության զբաղվածության նախարար Սիմանգուլ Տագոյզոդան, Մարդու իրավունքների պաշտպան Զարիֆ Ալիզոդան, տարբեր նախարարությունների ու գերատեսչությունների, միջազգային կազմակերպությունների աշխատակիցներ, տաջիկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ Ղրղզստանից, Ղազախստանից, ՌԴ-ից: Կոնֆերանսի նպատակն էր ամփոփել տաջիկական սփյուռքի, ինչպես նաև արտագնա աշխատանքի մեկնող և վերադարձող միգրանտներին պետության զարգացմանը ներառելու աշխատանքները, միջազգային փորձի օգտագործումը: Այստեղ բազմիցս ընդգծվել է պետություն-սփյուռք գործակցության Հայաստանի հաջողված փորձը ընդօրինակելու անհրաժեշտությունը:
Կոնֆերանսի շրջանակներում Հովհաննես Ալեքսանյանը հանդես է եկել «Հայկական սփյուռքի ներգրավումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործընթացում» (“Вовлечение армянской диаспоры в процесс развития экономики Армении”) թեմայով զեկուցումով: Զեկույցի շրջանակներում ներկայացվել են ժամանակակից հայկական սփյուռքի դերակատարությունը, ՀՀ տնտեսության մեջ ունեցած ներդրումների ծավալը, ոլորտները, վերջին տասնամյակում դրամական փոխանցումների ծավալներն ու դրանց ազդեցության երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքում: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների կառուցակարգերին, սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին: Հատկապես հետաքրքրություն է առաջացրել ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող և սփյուռքի ու Հայաստանի երիտասարդների համար նախատեսված «ներՈւժ» ծրագիրը:
Զեկույցը մեծ ուշադրության է արժանացել, մասնակիցները հետաքրքվել են ՀՀ-ում Հայրենիք-Սփյուռք հարաբերությունների կառուցման ու գործակցության ողջ շրջանակով, Սփյուռքի նախարարության լիազորություններով ու գործունեության արդյունքներով, Հայաստանում սփյուռքահայերի ներդրումների ունեցած ազդեցությամբ:

В Душанбе доклад сотрудника Министерства Диаспоры вызвал большой интерес
14-17 октября в Душанбе состоялась национальная конференция «Вовлечение диаспоры и иностранных соотечественников в процесс развития Родины», организованная Министерством труда, миграции и народонаселения Республики Таджикистан. В ней участвовал и выступил с докладом в руководитель отдела репатриации в Департаменте репатриации и исследований Ованес Алексанян.
Как сообщает «Hayern aysor», в конференции приняли участие работники Трудовой, миграционной и демографической занятости Таджикистана Симангул Тагойзода, защитник прав человека Зариф Ализода, сотрудники различных министерств и ведомств, международных организаций, представители таджикской диаспоры из Кыргызстана, Казахстана и России. Целью конференции было подведение итогов работы международного сообщества, а также обсуждение вопросов вовлечения трудовых мигрантов в обеспечении развития государства, и применение международного опыта касательно этих вопросов. В связи с этим неоднократно был указан пример успешного сотрудничества и партнерства Армении и Диаспоры.
В рамках конференции Ованес Алексанян выступил с докладом «Вовлечение армянской диаспоры в процесс развития экономики Армении» . В докладе была представлена роль современной армянской диаспоры, роль инвестиций в различные сферы экономики Армении, объемы денежных переводов за последнее десятилетие и их влияние на социально-экономическую жизнь Республики. Также был представлен механизм взаимоотношений Армения-Диаспора и программы, осуществляемые министерством диаспоры. Особый интерес вызвала Программа молодежных стартапов диаспоры “Неруж”, осуществляемая Министерством Диаспоры РА .
Доклад вызвал большой интерес. Участники конференции поинтересовались темой взаимоотношений и сотрудничества Армении и Диаспоры, а также кругом обязанностей и результатом деятельности Министерства диаспоры, влиянием инвестиций Диаспоры в развитие Армении.