«Նիկոլ Փաշինյանը մեզ հուսադրեց». սիրիահայ հայրենադարձ
Սիրիահայ Սալբի Քելեշյանը Հյուսիսային պողոտայում սփյուռքի նախարարության, Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Ճանաչել: Պաշտպանել: Իրագործել:» ծրագրի շրջանակում՝«Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ի, ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ բացված «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառի մասնակիցներից է: Սալբիի տաղավարում ներկայացված էր արծաթյա զարդեր և նրա հեղինակային կտավները:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցի ընթացքում Սալբին ասաց, որ սկսել է նկարել շուրջ երկու տարի առաջ՝ այդպիսով արտահայտելով իր հոգեվիճակը: Հիմնականում փորձում է ուրախ թեմաներ վրձնել:
Պարզ դարձավ նաև, որ նա 2012 թվականին ընտանիքի հետ է Հայաստան տեղափոխվել, որտեղ իրեն ուրախ և ապահով է զգում:
Խոսելով հոկտեմբերի 17-ին սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանի ուղեկցությամբ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ ցուցահանդես-տոնավաճառ այցին՝ Սալբի Քելեշյանն ասաց, որ նրա հետ հանդիպման ընթացքում հասցրել է իր աշխատանքները ներկայացրել և խոսել մտահոգիչ հարցերի շուրջ:
«Նիկոլ Փաշինյանը մեզ հուսադրեց՝ նշելով, որ աջակցելու և արձագանքելու է մեր խնդիրներին: Մենք էլ լիահույս սպասում ենք, որ նոր Կառավարության հետ մեր աշխատանքներն ավելի լավ են ընթանալու»,-նշեց Սալբի Քելեշյանը՝ ընդգծելով, որ նախկինում կազմակերպվող ցուցահանդես-տոնավաճառների ժամանակ նույնպես Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար այցելել է սիրիահայերին, զրուցել նրանց հետ և քաջալերել:

«Никол Пашинян вселил в нас надежду» репатриант из Сирии
Армянин из Сирии Салби Келешян является участником проекта “Дух сирийской армянской культуры в Ереване”, финансируемой Европейским Союзом – «Признать. Защищать. Реализовать», при поддержке Министерства Диаспоры, благотворительного сообщества «Армянский Каритас», представительства ООН в Армении, Центра по координации вопросов сирийских армян, муниципалитета Еревана , который направлена на содействие социально-экономической интеграции в Армении сирийских армян.
В павильоне Салби были выставлены серебряные украшения и картины.
В ходе беседы с «Hayern aysor» Салби призналась, что начала рисовать около двух лет назад, выражая тем самым состояние своей души. В своих картинах она старается обращаться к радостным темам.
Оказалось, что она переехала в Армению вместе со своей семьей в 2012 году, и чувствует себя счастливой и в безопасности.
Обращаясь к визиту 17 октября исполняющего обязанности премьер-министра Никол Пашиняна, в сопровождении исполняющего обязанности министра Диаспоры Мхитар Айрапетяна Салби Келешян отметила, что во время встречи ей удалось представить свои работы и задать волнующие ее вопросы.
«Никол Пашинян вселил в нас надежду, убедив, что он и впредь будет поддерживать нас и совместно решать наши задачи. Мы также надеемся на сотрудничество с новым правительством », – сказала Салби Келешян, подчеркнув, что Никол Пашинян и раньше приезжал на подобные выставки и интересовался их проблемами.