ՀՀ սփյուռքի փոխնախարարի ուղեկցությամբ Վանուատուի Հանրապետության վարչապետն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստան ժամանած Վանուատուի Հանրապետության վարչապետ Շարլո Սալվաին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Արամայիս Գրիգորյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին, հայտնում է, որ Վանուատուից ժամանած հյուրերին դիմավորեց և հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի  (ՀՑԹԻ) տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Վանուատուի վարչապետը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ապա պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ խոնարհեց Անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Վանուատուի վարչապետի գլխավորությամբ հյուրերը շրջեցին նաև Հուշապատի տարածքում, ծանոթացան նրա նշանակության և կարևորության հետ:
Հյուրերը եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, այցի ավարտին վարչապետ Սալվաին գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: «Հայոց ցեղասպանության անհետացածների հիշատակին… ես իմ խորին տխրությունն եմ արտահայտում հայ ազգի զավակներին: Թող Աստված օրհնի Հայաստանը»,- գրել է Վանուատուի վարչապետը:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը Վանուատուի վարչապետին հանձնեց «Ավրորա Մարդիգանյան» հուշամեդալ և «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գիրքը:

Prime Minister of the Republic of Vanuatu honored the memory of the innocent martyrs of the Armenian Genocide with Deputy Minister of Diaspora of the RA
The Prime Minister of the Republic of Vanuatu Charlot Salwai, who arrived in Armenia on an official visit within the XVII Francophone Summit, visited the Armenian Genocide Memorial Complex accompanied by Aramayis Grigoryan, the Deputy Minister of Diaspora of the RA.
The guests from Vanuatu were welcomed by Harutyun Marutyan, the director of Armenian Genocide Museum-Institute, who also introduced to the guests the history of construction of the memorial complex and its symbolism.
The Prime Minister of Vanuatu laid a wreath at the Memorial, and with the members of delegation put flowers at the eternal fire honoring the memory of the innocent martyrs of the genocide.
The members of the delegation, headed by the Prime Minister of Vanuatu, also made a tour around the Memory Wall, got acquainted with its meaning and importance.
The guests were also at the Armenian Genocide Museum, and at the end of the tour the Prime Minister Salwai left a note in the Memory Book of the museum: “In commemoration of the disappeared people of the Armenian Genocide … I express my deep sorrow to the children of the Armenian nation. Let God bless Armenia.”
The AGMI director Harutyun Marutyan awarded the Prime Minister of Vanuatu the Aurora Mardiganyan medal, and the book “Armenian Genocide: Front page Coverage in the World Press”.