ՀՀ սփյուռքի փոխնախարարի ուղեկցությամբ Վանուատուի Հանրապետության վարչապետն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստան ժամանած Վանուատուի Հանրապետության վարչապետ Շարլո Սալվաին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Արամայիս Գրիգորյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին, հայտնում է, որ Վանուատուից ժամանած հյուրերին դիմավորեց և հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի  (ՀՑԹԻ) տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Վանուատուի վարչապետը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ապա պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ խոնարհեց Անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Վանուատուի վարչապետի գլխավորությամբ հյուրերը շրջեցին նաև Հուշապատի տարածքում, ծանոթացան նրա նշանակության և կարևորության հետ:
Հյուրերը եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, այցի ավարտին վարչապետ Սալվաին գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: «Հայոց ցեղասպանության անհետացածների հիշատակին… ես իմ խորին տխրությունն եմ արտահայտում հայ ազգի զավակներին: Թող Աստված օրհնի Հայաստանը»,- գրել է Վանուատուի վարչապետը:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը Վանուատուի վարչապետին հանձնեց «Ավրորա Մարդիգանյան» հուշամեդալ և «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գիրքը:

Премьер-министр Республики Вануату Шарлот Салвай в сопровождении заместителя министра Диаспоры РА Арамаиса Григоряна посетил мемориал Геноцида армян
В рамках проходящего в Ереване XVII саммита Франкофонии прибывший в Армению премьер-министр Республики Вануату Шарлот Салвай в сопровождении заместителя министра Диаспоры РА Арамаиса Григоряна посетил мемориал Геноцида армян.
Директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян представил прибывшим из Вануату гостям историю строительства мемориала Геноцида армян и объяснил его символический смысл.
Премьер-министр Вануату возложил венок к мемориалу Геноцида армян, затем члены делегации возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память святых мучеников.
Гости во главе с премьер-министром Вануату обошли территорию вокруг Стены памяти и ознакомились с ее значением.
Гости посетили также музей Геноцида армян, а в заключение визита премьер-министр Салвай оставил запись в памятной книге для почетных гостей: «В память армян, ушедших в небытие во время геноцида… я выражаю свою глубокую печаль сынам армянского народа. Пусть Бог благословит Армению».
Директор М�?ГА вручил премьер-министру Вануату памятную медаль «Аврора Мардиганян» и книгу Айка Демояна «Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы».