Թուրք լրագրող. «Ինչու՞ չկա Կոմիտասի հուշարձանը իր ծննդավայր Քյութահյայում. նրա համար, որ հա՞յ է»
Թուրքական «Birgun» թերթի լրագրող Զաֆեր Դիփերը «Իմ համերկրացի Կոմիտասը» վերտառությամբ հոդվածում անդրադարձել է մեծանուն հայ երգահան, երգիչ, երաժշտական էթնոլոգ, երաժշտագետ, վարդապետ և ուսուցիչ, բանահավաք, խմբավար, մանկավարժ, հայկական ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր Կոմիտասի (Սողոմոն Գևորգի Սողոմոնյան) կենսագրությանը:
Դիփերը 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը որակելով` տեղահանություն, այնուամենայնիվ, կարևոր հարց է բարձրացնում` «Ինչու՞ չկա Կոմիտասի հուշարձան իր ծննդավայր Քյութահյայում»…
Հոդվածի հեղինակը նախկին և այժմյան թուրքական իշխանությունների վարած այլատյացության քաղաքականությունը քննադատող հարցեր է բարձրացնում.
«Ինչպե՞ս կարելի է բացատրել այն հանգամանքը, որ Փարիզում, որտեղ Կոմիտասը մահացել է, հուշարձան է կանգնեցվել, իսկ Քյութահյայում, որտեղ նա ծնվել է, նույնիսկ մի հուշաքար չկա:
Նա, ինձ, քեզ, թուրքերին չի հայհոյել, ձայն չի հանել, նույնիսկ չի ասել.  «Ինչու՞ մեզ վրա ձեռք բարձրացրեցիք, դեռ ինչեր կարող էի անել, ինչեր կարող էի ստեղծագործել»: Վերջին 18 տարում ոչ խոսել է, ոչ ծիծաղել, ոչ լացել է, ոչ երգել, ոչ դաշնամուր է նվագել, միայն լռել է և մահացել Փարիզի հոգեբուժարաններից մեկում: Արդյո՞ք վերջին շունչը տալուց, ասել է «Ինչու՞»:
Արդյո՞ք այս մարդը, որ հավաքագրել, համակարգել, պահպանել և մեզ է հասցրել թուրքական դասական երաժշտությունը, թյուրքյուները (խմբ. ժողովրդական երգեր), ձեզ այդչափ դուր եկող երաժշտություններից շատերը, չպետք է արժանանա մի հուշարձանի, թեկուզ փոքրիկ հուշակոթողի:
Ու՞մ պատմեմ իմ մտահոգությունը… Այս օրերին Հունգարիայում «Գյուլ Բաբա» աղոթատեղիի բացումն իրականացնող նախագահի՞ն, ներքին գործերի, արտաքին գործերի, Էկոնոմիկայի նախարարությունների՞ն, թե՞ այսպես կոչված մշակույթի նախարարությանը, միգուցե Քյութահյայի նահանգապետի՞ն:
Ահ, եթե միայն հարցնեիք, թե ինչ մտահոգություն ունեմ…
«Մտահոգությունս այն է, թե ինչու՞ Քյութահյայում չկա այսքան կարևոր մեկի` Կոմիտասի կիսանդրին, հուշարձանը»…

Турецкий журналист: «Почему на родине Комитаса, в Кютахье, нету его статуи. �?з-за того, что он армянин?»
Журналист турецкой газеты «Birgun» Зафер Дипер в своей статье «Мой соотечественник Комитас» написал о выдающемся армянском композиторе, музыковеде, фольклористе, певце и хоровом дирижёре, педагоге, основателе армянской композиторской школе Комитасе (Согомо́н Согомоня́н Геворгович).
Дипер в 1915 году, описав Геноцид армян как депортацию, поднял важный вопрос: «Почему на родине Комитаса, в Кувейте, нету его статуи».
Автор статьи поднимает вопросы, критикующие политическую неприязнь бывших и нынешних турецких властей.
«Как можно объяснить тот факт, что в Париже, где скончался Комитас, был установлен памятник, а в Кютахье, где он родился, нет даже памятного камня.
Он никогда не говорил чего либо негативного о турках. Он даже не сказал: «Почему они подняли на нас руку. Я бы еще мог создать так много произведений».
За последние 18 лет он не говорил, не смеялся, не плакал, не поел, не играл на пианино, он просто предпочел ничего больше не говорить и скончался в одной из психиатрических больниц Парижа. Сказал ли он во время последнего вздоха: «Почему?»
Неужели человек, который собрал, упорядочил, сохранил и передал нам турецкую классическую музыку, турецкие народные песни, песни,которые вы так любите, не заслуживает памятника, даже маленького памятного камня.
Кому мне рассказать о моих переживаниях … президенту церемонии открытия священного места для молитвы “Гюль Баба” в Венгрии, министерствам внутренних дел, иностранных дел, министерству экономики или так называемому министерству культуры, может быть, губернатору Кютахы?