Սիրիահայերը կարող են իրենց աշխատանքները ցուցադրել և վաճառել «Տաշիր Սթրիթում»
Ինչպես գիտեք, սեպտեմբերի 19-20-ին՝ ՀՀ անկախության տոնին ընդառաջ, Հյուսիսային պողոտայում բացվեց սիրիահայերի ձեռքի աշխատանքների և քաղցրավենիքի` «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով ավանդական դարձած բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը: Մասնակից սիրիահայերից շատերը մոտեցան տոնավաճառի բացմանը ներկա Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանին և մտահոգություն հայտնեցին, որ չեն կարողանում առանձին տարածքներ վարձել և վաճառել իրենց աշխատանքերը:
Այսօր արդեն Սփյուռքի նախարարության և «Տաշիր Սթրիթ» առևտրի կենտրոնի ղեկավարության միջև ձեռք բերված համաձայնության շնորհիվ՝ սիրիահայ մեր հայրենակիցներն արտոնյալ պայմաններով մեկ տարի շարունակ կարող են իրենց ձեռագործ աշխատանքները (ժամը 10:00-ից 22:00-ը) ցուցադրել Հյուսիսային պողոտայի ստորգետնյա հատվածում գործող «Տաշիր Սթրիթ» առևտրի կենտրոնում՝ սիրիահայերի համար հատկացված տարածքում՝ Վերնիսաժում։
Վարձակալության առաջին երեք ամիսները կլինեն անվճար, իսկ մյուս ինը ամիսների ընթացքում նախատեսված 60 հազար ՀՀ դրամ ամսավճարի փոխարեն սիրիահայերը կվճարեն 30 հազար ՀՀ դրամ։
Սա ևս մեկ քայլ է Հայաստանում սիրիահայերի տնտեսական ինտեգրմանը նպաստելու, պետության ու մասնավոր հատվածի համագործակցության միջոցով աջակցություն ստանալու և սիրիահայ մեր հայրենակիցների՝ հայրենիքում վերջնականապես հաստատվելու համար:
«Տաշիր Սթրիթ» առևտրի կենտրոնում սիրիահայերի համար հատկացված տարածքներից օգտվել ցանկացող սիրիահայերը կարող են առավել մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար զանգահարել «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ` (+374 11) 51-22-51 հեռախոսահամարով, յուրաքանչյուր աշխատանքային օր՝ ժամը 09:00-17:00-ն:

Армяне Сирии смогут показывать и продавать изделия ручной работы на «Ташир Стрит»
Как мы уже сообщали, 19-20 сентября, ко Дню независимости Армении, на Северном проспекте состоялось открытие уже ставшей традиционной благотворительной ярмарки-выставки «Дух культуры сирийских армян в Ереване». Тогда многие из сирийско-армянских участников обратились к министру диаспоры Мхитару Айрапетяну, присутствовавшему на открытии выставки, и выразили озабоченность тем, что они не могут позволить себе аренду отдельных участков с целью продажи своих изделеий.
Сегодня, благодаря уже достигнутой договоренности между министерством и руководством торгового центра «Ташир Стрит», наши сирийскими соотечественниками могут в течении года арендовать на льготных условиях павильноны, размещенные в подземном преходе «Ташир центр» на участке Вернисаж, для показа и продажи своих работ (от 10: 00 до 22: 00).
Первые три месяца аренды для них будут бесплатными, а а в последующие 9 месяцев они будут платить 30 000 драмов арендной платы вместо 60 000 драм.
Это является еще одним важним шагом для содействия экономической интеграции сирийских армян , путем тесного сотрудничества государства и частного сектора, и окончательной репатриации их на Родину.
Те сирийские армяне, которые захотят воспользоваться арендой помещения в торговом центре «Ташир Стрит», могут позвонить по телефону координационного центра (+374 11) 51-22-51 каждый рабочий день с 09:00 до 17:00 и получить дополнительную информацию.