Կայացավ ֆրանսահայ թատերագիր Արթուր Ադամովի հայերեն թարգմանված պիեսների ժողովածուի շնորհանդեսը
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունների, «Զանգակ» հրատարակչության աջակցությամբ Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի օրերին ընդառաջ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ ֆրանսահայ թատերագիր, բանաստեղծ և դրամատուրգ Արթուր Ադամովի հայերեն թարգմանված պիեսների ժողովածուի շնորհանդեսը, որին մասնակցեցին արվեստագետներ, գրականագետներ, հյուրեր:
Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանի ողջույնի խոսքը փոխանցեց նախարարի օգնական Վաղարշակ Հակոբյանը: Նախարարի խոսքում մասնավորապես ասվում է «Արթուր Ադամովի պիեսների ժողովածուն, Սաթէ Խաչատրյանի հրաշալի թարգմանությամբ, իրավամբ կոթողային հրատարակություն է: Խորքային ուսումնասիրություններով, գիտական մեկնություններով մեզ տանում է մի մեծ հայի աշխարհ, որը ժամանակին ինչպես հավասարը հավասարի, քայլել է Բեքեթի, Իոնեսկոյի հետ, գուցեև՝ առավել, բայց հայի ճակատագրայնությամբ մնացել է մոռացության խորքերում: Ինչպես Սաթէն է նշում. «Ադամովը ոչ միայն այն երկրի հարստությունն է, որտեղ ստեղծագործել է, այլև այն երկրի, որի արմատներն է կրում»: Ադամովի ողջ դրամատուրգիան կեղծ կամ խաբուսիկ երկխոսությունների կամ այլ կերպ ասած՝ հարաբերական երկխոսությունների շարք է, որտեղ հերոսներից յուրաքանչյուրը հետևում է իր գաղափարին։ Արթուր Ադամովը և նրա ստեղծագործությունները բավականին ճանաչված են Ֆրանսիայի մշակութասեր հասարակության շրջանակներում, սակայն Հայաստանում նրան գրեթե չեն ճանաչում: Պատճառը թերևս այն է, որ Խորհրդային Միության տարիներին նա անընդհատ հետապնդվել է, իսկ նրա մասին տեղեկություններն այդպես էլ չեն հասել Հայաստան: Մեր այսօրվա միջոցառումը նպատակ ունի հայաստանյան ընթերցողին ծանոթացնել ու ճանաչելի դարձնել Արթուր Ադամով գրողին ու նրա ստեղծագործությունները: Հուսով ենք, որ այս ձեռնարկը Արթուր Ադամովի՝ դեպի Հայաստան «վերադարձի» խորհրդանշական սկիզբը կդառնա»:
Ներկայացվեցին դրվագներ Արթուր Ադամովի կենսագրությունից:
Մեծ գրողի, թարգմանչի անցած ուղու, ստեղծագործության առանձնահատկությունների մասին իրենց ելույթներում խոսեցին թարգմանության հեղինակ, Լիոնի «Sate Atre» թատերական միության գեղարվեստական ղեկավար, բեմադրիչ, դերասանուհի, թարգմանչուհի, բանասիրության գիտությունների թեկնածու և գրող Սաթէ Խաչատրյանը, լրագրող, գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Մանուկ Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայաստանի գրողների միության անդամ, Երևանի պետական համալսարանի հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արծրուն Ավագյանը, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Դավիթ Մուրադյանը, գրող, հրապարակախոս, արձակագիր Թորոս Թորանյանը և այլք:
Ադամովը գրել է 22 թատերգություն, նաև երեք ինքնակենսագրական վեպերի հեղինակ է՝ «Խոստովանություն» (1946թ), «Մարդն ու երեխան» (1968թ) և «Ես … նրանք» (1969թ)։ Հեղինակել է ռադիոֆոնիկ պիեսներ։ Գրել է նաև բանաստեղծություններ։

Состоялась презентация сборника пьес, переведенных на арманяский язык, армянского драматурга из Франции Артюра Адамова
3 октября при поддержке Министерства Диаспоры и Министерства Культуры РА , а также редакции “Зангак” навстречу Ереванскому Саммиту Франкофонии в Министерстве Диаспоры состояляась презентация сборника пьес, переведенных на арманяский, армянского драматурга, поэта из Франции Артюра Адамова , среди присутствующих были искусствоведы, литературоведы и многие другие.
Приветственное слово министра Диаспоры передал его помощник Вагаршак Акопян, где говорится: «Сборник пьес Артюра Адамова, прекрасно переведенный Сате Хачатрян, по-настоящему монументальная работа. Глубокие исследования, научные наблюдения переводят нас в мир одного великого армянина, который однажды ходил на равне с Бекет, �?онеско, а может даже представлял из себя нечто большее, но из-за трагической судьбы своего народа, остался забытым. Как отмечает Сате: «Адамов – ​​ не только богатство страны, в которой он творил, но и страны, куда ведут его корни». Вся драматургия Адамова – это ряд ложных или обманчивых диалогов или, иными словами, относительных диалогов, где каждый из героев следует своей идеи. Артюр Адамов и его произведения хорошо известны в рамках культурного общества Франции, но он почти не известен в Армении. Причина в том, что в период Советского Союза он подвергался преследованиям, и информация о нем так и не дошла до Армении. Наше сегодняшнее мероприятие направлено на ознакомление армянского читателя с писателем и его произведениями. Надеемся, что эта инициатива станет символом «возвращения» Артюра Адамова в Армению».
Были представлены эпизоды из биографии Артюра Адамова.
О пройденном пути, творческих особенностях великого переводчика и писателя в своих выступлениях поговорили художественный руководитель, постановщик, актриса Лионского университета «Sate Atre», переводчица, канд. фил. наук и писатель Сате Хачатрян, также журналист, литературовед, доктор филологических наук, директор института литературы им. Манука Абегяна НАН Республики Армения Вардан Деврикян, доктор филологических наук, профессор, член Союза писателей Армении, декан факультета армянской филологии ЕГУ Арцрун Авагян, ректор Ереванского государственного института театра и кинематографии Давид Мурадян, писатель, публицист, прозаик Торос Торанян и другие.
Адамов написал 22 драматургических произведения, перевел работы таких авторов как: Рилкен Стриндберг, Достоевский, Чехов, Горький, Гончаров, Гоголь, Бюшнер и др.  Он также автор трех биографических романов:  «Признание» (1946г.), «Человек и ребенок» (1968г.) и «Я… они» (1969г.). Адамов автор пьес, основанных на радифонических поэмах. Написал много поэм.