Չիլիում տեղի կունենան հայկական երաժշտությանը նվիրված համերգներ և վարպետության դասեր
Սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 6-ը արգենտինաբնակ երաժիշտ Գագիկ Գասպարյանի նախաձեռնությամբ Չիլիի համալսարանում և մշակութային կազմակերպություններում տեղի են ունենալու երկու համերգ և երեք դասախոսություն՝ նվիրված հայկական մշակույթին:
«Հայերն այսօր»-ի թղթակցի հետ զրույցում Գագիկ Գասպարյանն ասաց, որ այս քայլով շարունակում է հավատարիմ մնալ իր գործունեությանը, այն է՝ օտարների շրջանում տարածել և ճանաչելի դարձնել ինչպես հայկական երաժշտությունը, այնպես էլ ազգային գործիքների առանձնահատկությունները:
Հավելենք, որ Գագիկ Գասպարյանի ջանքերով Չիլիի մշակույթի նախարարությունը հայկական մշակույթը՝ մասնավորապես երաժշտությունը, 2015 թվականի ընթացքում պաշտոնապես ճանաչել էր Չիլիի Հանրապետության տարածքում գտնվող բոլոր մշակութային և հասարակական լայն շրջանակների ուսումնասիրության գլխավոր առարկա, որը վավերացվել է փաստաթղթով և հավաստագրով: Առաջիկայում տեղի ունեցող միջոցառումներն էլ այդ մշակութային համագործակցության տրամաբանական շարունակությունն են լինելու:
Զրույցի վերջում Գագիկ Գասպարյանը անդրադարձավ նաև Հայ բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Արգենտինայի մասնաճյուղի նախաձեռնությամբ Բուենոս Այրեսում, Կորդոբայում և Ուրուգվայում օգոստոս ամսին կայացած վեց մշակութային կարևոր իրադարձություններին, որոնց մասնակցելու համար Հայաստանից հրավիրված են եղել ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի Կոմիտասի անվան  պետական կոնսերվատորիայի և Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոֆեսոր,  քանոնահարուհի Հասմիկ Լեյլոյանը, թառահար Արմեն Եգանյանը, բլուլահար Լևոն Թևանյանը: Դուդուկի կատարումներով հանդես է եկել Գագիկ Գասպարյանը:
Մասնավորապես՝ Բուենոս Այրեսում և Կորդոբայում Արվեստի երեք համալսարաններում  վարպետության դասեր են կայացել, իսկ Բուենոս Այրեսում Ֆրանսիայի դեսպանատանը տեղի է ունեցել համերգ՝  նվիրված Հայաստանում հոկտեմբեր ամսին անցկացվող  Ֆրանկոֆոնիայի 2018 թվականի գագաթնաժողովին:
Ծրագրի ընդհանուր պատասխանատուն եղել է ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության պատվավոր անդամ, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի փոխատենապետ Անտոնիո Սարաֆյանը, գեղարվեստական ղեկավարն ու կազմակերպիչը՝ ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ Գագիկ Գասպարյանը:

В Чили пройдут концерты и мастер-классы армянской музыки
С 27-го сентября по 6 октября в Университете Чили (Аргентина) и Организациях Культуры по инициативе аргентинского музыканта Гагика Гаспаряна пройдут два концерта и три лекции, посвященные армянской культуре.
Как сказал в интервью«Hayer Aysor» Гагик Гаспарян, он остается верным своему решению распространять и сделать узнаваемой  как армянскую музыку, так и армянские народные инструменты. �? этот шаг явлется тому подтверждением.
Добавим, что  благодаря усилиям Гагика Гаспаряна, Министерство Культуры Чили официально признало армянскую культуру, и в частности музыку, основным предметом изучения для  всех культурных и общественных заведений в 2015 году, что было заверено официальным сертификатом. Предстоящие события станут логическим продолжением этого  сотрудничества.
В конце беседы, Гагик Гаспарян упомянул также об аргентинском  филиале  Всеобщего  Армянского  Благотворительного  Союза ( ВАБС),который в августе организовал шесть важных культурных мероприятий в  Буэнос-Айресе, Кордобе и Уругвае. В них приняли участие музыканты из  Армении- Асмик Левонян, Армен Еганян, Левон Теванян. Мызыкальные произведения на дудуке исполнил Гагик Гаспарян .
В частности,  в Буэнос-Айресе и в Кордобе были проведены мастер-классы в трех Университетах �?скусства , а в Посольстве Франции в Буэнос-Айресе, прошел концерт, посвященный саммиту Франкофонии в октябре 2018 года.
Руководителем программы был почетный член Центрального совета ВАБС, председатель аргентинского филиала – Антонио Сарафян, а художественным руководителем и  организатором – почетный член аргентинского филиала  ВАБС, Гагик Гаспарян.