Երևանում տեղի ունեցավ «Սասունցիների պարը» բալետի պրեմիերան
Սեպտեմբերի 24-ին սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ կանադաբնակ երգահան, պրոդյուսեր Մաժակ Թոշիկյանի «Սասունցիների պարը» բալետի պրեմիերան: Բալետի հիմքում ընկած է Գևորգ Էմինի համանուն պոեմը:
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանի ողջույնի խոսքը փոխանցեց սփյուռքի փոխնախարար Դավիթ Սարգսյանը: «Մեր ժողովրդի մշակութային ժառանգությունը միշտ է արտացոլել մեր ազգային բնավորության լավագույն գծերը, իսկ սասունցիների պարն այդ հավաքական դիմագծի խտացումն է, որտեղ երաժշտության և պարի միջոցով հանդիսատեսին են փոխանցվում հայ մարդու կորովը, հպարտությունը, ուժը և վստահությունը: Հատկություններ, որոնց իրական դրսևորումներին վերջերս ականատես եղանք մենք՝ Հայաստանում և սփյուռքում, օտարները՝ աշխարհում: Ժողովրդական այս պարն այնուհետև ներշնչման աղբյուր հանդիսացավ բանաստեղծ Գևորգ Էմինի համար, որը ստեղծեց իր լավագույն գործերից մեկը՝ «Սասունցիների պարը», որը հատուկ ջերմությամբ ընդունվեց հատկապես սփյուռքի մեր հայրենակիցների կողմից»:
Ելույթ ունեցան նաև ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սևակ Ավետիսյանը, երգչուհիներ Գոհար Հովհաննիսյանը, Մելինե Առաքելյանը, Նարինե Ասոյանը, Մարիամ Զայանյանը:
Երեկոյին մասնակցեցին «Նարեկ» պարային համույթը (գեղ. ղեկ.` Ա. Ջուլհակյան) և «Արմեններ» հարվածային գործիքների անսամբլը (գեղ. ղեկ.` Գ. Թամրազյան և Ա. Դաշյան):
«Սասունցիների պարը» կներկայացվի նաև Գյումրու հանդիսատեսին հոկտեմբերի 13-ին` ժամը 18:30-ին` Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում:

В Ереване состоялась премьера танцевального балета «Танец сасунцев»
При поддержке Министерства диаспоры 24 сентября, в 19:00, в Национальном академическом театре имени Габриеля Сундукяна состоялась премьера танцевального балета армянского композитора из Канады Мажака Тошикяна, «Танец сасунцев», основанного на одноименной поэме Геворка Эмина.
Приветственное слово министра диаспоры Мхитара Айрапетяна представил заместитель министра Давид Саргсян: «Культурное наследие нашего народа всегда отражало лучшие черты нашего национального характера, а танец сасунцев – объединение всех самых ярко отраженных из них, где с помощью музыки и танца аудитории передаются сила, гордость и уверенность армянского народа. Понятия, которые недавно приобрели столь яркое выражение и за которыми наблюдали мы, в Армении и Диаспоре, а также люди со всего мира. Этот народный танец стал тогда источником вдохновения для поэта Геворка Эмина, создавшего одну из своих лучших работ – «Танец сасунцев», который,в особенности, получил положительный отзыв со стороны наших соотечественников Диаспоры».
Выступили также заслуженный артист РА Севак Аветисян, певицы Гоар Оганнесян, Мелине Аракелян, Нарине Асоян, Мариам Заянян.
На мероприятии приняли участие танцевальный ансамбль «Нарек» ( худ. руководитель А. Джулакян) и ансамбль барабанщиков «Арменнер» ( худ. руководитель Г. Тамразян и А. Дашян).
Балет «Танец сасунцев» будет представлен также в Гюмри 13 октября в 18:30, в Государственном драматическом театре им. В.Аджемяна