Սփյուռքի նախարարի հանդիպումները Դամասկոսում
Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը սեպտեմբերի 20-ին Դամասկոսի ազգային առաջնորդարանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Արմաշ եպս. Նալբանդյանի, Դամասկոսի Հայ Կաթողիկե թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Հովսեփ եպս. Առնաությանի, Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանի և Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի պատգամավոր Նորա Արիսյանի հետ:
Այնուհետև սփյուռքի նախարարը Դամասկոսի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումը ընթացել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, և ներկաները հնարավորություն են ունեցել  սփյուռքի նախարարին հղել իրենց մտահոգող հարցերը:
Նշենք, որ 2011 թվականից ի վեր, երբ սկսվեց սիրիական պատերազմը, Մխիթար Հայրապետյանը Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնող առաջին պաշտոնյան է, որ մեկնելու է Հալեպ:

Министр диаспоры провел ряд встреч в Дамаске
В рамках рабочего визита  в  Сирию министр диаспоры Армении Мхитар Айрапетян   20 сентября в Национальном кафедральном престоле  Дамаска провел встречу с епископом  Армянской  Апостольской  церкви   Армашем Налбандяном, предстоятелем    Армянского Католической  церкви Дамаска, епископом Овсепом Арнаутяном, послом Армении в Сирии Аршаком  Поладяном  и членом  Народного собрания  Сирии Норой Арисян.
Затем министр провел встречу с представителями местной армянской общины в Армянской церкви Дамаска. Встреча прошла в формате ответов и вопросов, и присутствующие получили возможность задать вопросы, которые их волнуют.
Отметим, что с 2011 года, когда в Сирии началась война, Мхитар Айрапетян первое должностное лицо, представляющее Республику Армения, которое отправится в Алеппо.