Աստանայի հայկական կիրակնօրյա դպրոցում մեկնարկեց նոր ուսումնական տարին
Աստանայի  հայկական  կիրակնօրյա  դպրոցում  կրկին  եռուզեռ  է: Սեպտեմբերի 3-ին մեկնարկեց նոր ուսումնական տարին, և կիրակնօրյա դպրոցն իր դռները բացեց մայրենին ուսանողների առաջ: Ուրախալին այն է, որ տարեցտարի  նրանց  թիվը շատանում է, և հայկական կրթօջախն արդեն ունի 4 դասարան՝ 35 հայ մանուկներով:
Ավանդույթի համաձայն՝ հայկական կրթօջախում ուսումնական տարվա առաջին օրը շատ հյուրեր կային։ Այս անգամ նրանց թվում էին Ղազախստանում ՀՀ դեսպանության հյուպատոս  Գոռ Եդիգարյանը,  նրա օգնական’  Լիդա Պողոսյանը, «Վան» հայկական մշակութային կենտրոնի ղեկավարները, Աստանայի հայկական համայնքի այլ անդամներ։
Ողջերթի խոսքերից  և երեխաների ելույթներից հետո երեխաները  երգեցին,  արտասանեցին, իսկ Լարիսա Սաղոյանը  կարդաց Հայաստանին նվիրված իր բանաստեղծությունը:
Հայոց պատմության առաջին  դասը վարեց պարոն Եդիգարյանը։ Նա  մանրամասն  պատմեց մեր հանրապետության մարզերի, դրոշի և օրհներգի  մասին, ներկայացրեց Հայկական բնաշխարհի բնորոշ առանձնահատկությունները, ներկայացրեց հին հայկական ավանդություններ: Դասի ամփոփումը յուրատեսակ մրցույթի վերածվեց. երեխաները, իրար լրացնելով, փորձում էին ներկայացնել իրենց սովորածը և որպես նվեր հյուպատոսից ստանում  Հայաստանի քարտեզը, գրիչներ, տետրեր՝ հայկական պատկերազարդերով:
Ասում են՝ լավ սկիզբը գործի կեսն է, և եթե այդպես է, ուրեմն այս ուսումնական տարին էլ շատ արդյունավետ է լինելու, որովհետև առաջին օրը շատ հետաքրքիր էր ու բազմաբովանդակ։ Ուրախալի է, որ Հայաստանի դեսպանության և անձամբ դեսպան պարոն Սահակյանի նախաձեռնությամբ այդպիսի հանդիպումներ և միջոցառումներ մեր դպրոցում շատ հաճախ են  կազմակերպվում: Կամ մենք ենք հրավիրվում դեսպանատուն, կամ մեզ հյուր է գալիս հարգարժան  դեսպանը։ խոստովանեմ, որ այս հանգամանքը մեծապես նպաստում է դպրոցի նկատմամբ հետաքրքրության աճին և միաժամանակ մեծացնում մեր՝ ուսուցիչներիս, պատասխանատվությունը։ Շնորհակալություն մեր ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆԸ և ԲԱՐԻ ԵՐԹ մայրենին սովորող բոլոր ՀԱՅ մանուկներին:

Новый учебный год начался в Воскресной армянской школе в Астане
В воскресной армянской школе  в Астане снова многолюдно. 3 сентября начался новый учебный год, и воскресная школа вновь гостеприимно открыла свои двери перед учащимися. С  большой радостью, хотим отметить, что  число учащихся неуклонно растет из года в год,. На сегодняшний день в школе работают 4 класса , в которых проходят обучение  35 армянских  детей.По традиции, в первый день учебного года армянскую школу  посетило много гостей. На этот раз в их числе  был Консул Республики Армения в Казахстане Гор Егиазарян, его помощница-  руководитель культурного центра Ван Лида Погосян, и другие представители  армянской общины в  Астане.
После приветственной  речи и выступления детей, на котором они исполнили песни и прочли стихотворения,  Лариса Сагоян продекламировала стихи собственного сочинения, посвященные Армении.
Г-н Егиазарян провел первый урок – истории Армении. Он подробно рассказал ребятам о областях, флаге  и гимне нашей республики, представил особенности армянского Нагорья, рассказал о  древних армянских традициях. Обобщение уроков перешло в интересный конкурс. Дети наперебой, пытались  рассказать что они узнали об Армении, и в награду получали  памятные подарки из Посольства-  ,карту Армении, ручки, книги,тетрадки с армянскими иллюстрациями.
Говорят, что хорошее начало -это уже половина работы.�? если это действительно так,  то этот учебный год будет очень продуктивным, потому что первый день прошел очень интересно и разнообразно.Отрадно, что  в нашей школе часто проходят такие встречи и мероприятия организованные  по инициативе посольства Армении и лично г-на Саакяна. Очень часто либо нас приглашают в гости в  посольство, либо наш  уважаемый  посол навещает нас. Я искренне верю, что все это   способствует росту интереса к нашей  школе, но в то же время  добавляет нам педагогам груз ответственности.