Սկսվում են սփյուռքի քարտեզագրման ուղղությամբ աշխատանքները
Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունեց Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության Հայաստանյան գրասենյակի պատվիրակությանը, որի կազմում էին Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Իլոնա Տեր-Մինասյանը, Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության Հարավ-Արևելյան Եվրոպայի և Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի, Վիեննայի տարածաշրջանային գրասենյակի աշխատանքային շարժունակության և մարդկային զարգացման գծով ավագ մասնագետ Մայքլ Նյուսոնը և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության Հայաստանի առաքելության ծրագրերի պատասխանատու Կարինե Խոջայանը:
Այս հանդիպումը նախարարի հետ նախորդ անգամ կայացած հանդիպման տրամաբանական շարունակությունն էր: Արդեն սկսվում են սփյուռքի քարտեզագրման ուղղությամբ աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին քարտեզագրման համար անհրաժեշտ հիմնական չափորոշիչները, ոլորտները, որոնք նախարարության հետաքրքրության շրջանակում են:
«ՏՏ ոլորտ, գյուղատնտեսություն և զբոսաշրջություն, սրանք այն երեք առաջնային ոլորտներն են, սակայն ես չէի ցանկանա սահմանափակվել միայն դրանցով: Մեզ հարկավոր են պրոֆեսիոնալներ բոլոր ոլորտներում»,-նշեց Մխիթար Հայրապետյանը:
Քննարկվեց քարտեզագրման հարցով նախարարության հետ հետագա համագործակցության մեխանիզմը, և թե քարտեզագրման համար ինչպիսի տեղեկատվություն կարող է նախարարությունը տրամադրել:
«Մենք պատրաստ ենք տրամադրել համապատասխան ինֆորմացիա, որը կարող է նպաստել հայկական սփյուռքի քարտեզագրմանը, ինչպես նաև դառնալ կապող օղակ տարբեր կազմակերպությունների միջև, որոնք ունեն հետազոտությունների մեծ բազա, դրանք կարող են օգտակար լինել»,-ասաց նախարարը:
Քարտեզագրման աշխատանքներին հաջորդելու է հաղորդակցության ռազմավարության մշակումը, որի շուրջ կողմերը համաձայնության եկան նորից հանդիպել և քննարկել աշխատանքների ընթացքը:

Начинаются работы по картографированию диаспоры
Министр диаспоры Мхитар Айрапетян принял делегацию армянского офиса Международной организации по миграции, в состав которой входили глава армянского офиса Международной организации по миграции �?лона Тер-Минасян, старший региональный тематический специалист по мобильности рабочей силы и развитию регионального офиса Юго-Восточной Европы и Восточной Европы и Центральной Азии, Виенны Международной организации по миграции Майкл Нюсон, Карине Ходжоян, ответственная за программы армянской миссии Международной организации по миграции.
Эта встреча была логическим продолжением предыдущей встречи с министром. Работы по картографированию армянской диаспоры уже начались.
В ходе встречи обсудили основные необходимые критерии и области картографирования, которые находятся в интересах министерства.
«Сфера �?Т, сельское хозяйство и туризм являются приоритетными областями, но я бы не хотел ограничиваться лишь этим. Нам нужны профессионалы во всех сферах », – отметил Мхитар Айрапетян.
Обсудили механизм дальнейшего сотрудничества с Министерством по вопросу картографирования, а также какая информация может быть предоставлена министерством для ее реализации.
«Мы готовы предоставить соответствующую информацию, которая может способствовать картографированию армянской диаспоры и стать связываэщим звеном между различными организациями, которые владеют широкой базой исследований и могут быть полезными», – сказал министр.
За работами картографирования последует разработка коммуникационной стратегии, в связи с которой стороны договорились снова встретиться и обсудить рабочий процесс.