Ինչ կարող է տալ «ներՈւժը» Հայաստանին և Սփյուռքին
Սփյուռքի նախարարությունը FAST և IDEA հիմնադրամների, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի (UWC), Impact Hub Yerevan-ի և Հայ-ռուսական համալսարանի հետ համատեղ սփյուռքահայ երիտասարդների համար իրականացնում է «ներՈւժ» ծրագիրը: Մասնակցել կարող են արտերկրում մշտապես բնակվող 18-35 տարեկան ազգությամբ հայ երիտասարդ ձեռներեցները, որոնք ունեն բիզնես գաղափար և պատրաստ են բնակություն հաստատել Հայաստանում կամ Արցախում։
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Արամայիս Գրիգորյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում մանրամասներ է ներկայացնում ծրագրի մասին:
Նպատակը
– «ներՈւժ»-ն իր առջև դրել է երկու հիմնական նպատակ. առաջին՝ սփյուռքահայ երիտասարդներին ծանոթացնել Հայաստանի բիզնես և սթարթափ էկոհամակարգին և երկրորդ՝ Սփյուռքում բնակվող երիտասարդների բիզնես ծրագրերը ֆինանսավորելով՝ բարելավել Հայաստանի սթարթափ էկոհամակարգը:
Հուլիսի 13-ին տրվեց ծրագրի մեկնարկը և սկսվեց հայտադիմումների ընդունումը, որը տևելու է 2 ամիս: Սփյուռքահայ երիտասարդներն իրենց ստարթափ ծրագրերը մինչև սեպտեմբերի 13-ը պետք է ուղարկեն «ներՈւժի» կայք-էջի միջոցով՝ neruzh.am: Ներկայացված ծրագրերն անցնելու են գնահատման փուլ, այնուհետև կատարվելու է մասնակիցների ընտրություն: Ընտրված մասնակիցները հրավիրվելու են Հայաստան՝ մասնակցելու դեկտեմբերի 16-21-ը Դիլիջանի UWC դպրոցում կայանալիք միջոցառմանը: Հաղթող ճանաչված մինչև 10 լավագույն սթարթափերը կֆինանսավորվեն ծրագրի շրջանակներում՝ ստանալով մինչև 15 միլիոն դրամի աջակցություն:
Ինչ կարող է տալ ծրագիրը Հայաստանին
– Մենք ի սկզբանե որդեգրել ենք փոխշահավետության սկզբունքը. Սփյուռքի և Հայաստանի Հանրապետության հարաբերությունները պետք է լինեն փոխշահավետ, այլ ոչ թե՝ միակողմանի:
Հայրենադարձություն իրականացնելու համար մարդկանց ֆիզիկական տեղափոխությունը և նրանց ֆինանսական ակտիվները Հայաստան բերելը միայն բավարար չեն: Հայրենադարձվելու համար մարդկանց պետք է ֆինանսական և սոցիալական որոշակի ապահովություն և հնարավորինս նվազ սոցիալական ցնցում: Եթե Սփյուռքում ապրողն այսօր որոշի իր ունեցվածքը վաճառել և գալ Հայաստան՝ նա շատ մեծ ռիսկի կդիմի: Սակայն այլ է, երբ նա գալիս և ծանոթանում Հայաստանի այն միջավայրին, որի շրջանակներում հետագայում պատրաստվում է գումար վաստակել: Այդ ամենին ծանոթանալուց հետո՝ տեղափոխման ցնցումն ավելի փոքր է լինում: Միաժամանակ՝ իր կյանքի հետագա ծրագրերի մեջ ավելի հեշտ է տեղավորվում Հայաստան տեղափոխվելու գաղափարը:
Որն է սփյուռքահայ երիտասարդի «շահը»
– Արդյո՞ք սփյուռքահայ երիտասարդներն իրենց ապրած երկրներում ունեն բիզնես-ակսելերացիոն անվճար ծրագիր, որն առաջարկվում է «ներՈւժի» կողմից, արդյո՞ք որևէ պետական գերատեսչություն կպաշտպանի նրանց շահերը, արդյո՞ք կունենան այն կապերը, իրավաբանական և հաշվապահական խորհրդատվությունը, որոնք կարող են ձեռք բերել «ներՈւժի» շրջանակներում:
Հետևաբար, սթարթափ հիմնելու համար նրանք երկու հնարավոր տարբերակ ունեն՝ գալ Հայաստան կամ իրականացնեն այն երկրներում, որտեղ ապրում են: Եվ ի վերջո, կարևոր է նաև զգայական պահը՝ Հայաստանը նրանց հայրենիքն է:
Ծրագրի թիրախային ոլորտները
– Նորարար տեխնոլոգիաներ, գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն. այն 3 ոլորտները, որոնք մենք կարևորում ենք, և որոնց զարգացման կարիքը ունի Հայաստանը:
2018 թվականը պիլոտային տարի է, այդ պատճառով է նաև, որ ծրագրում որոշ սահմանափակումներ են մտցվել: Մենք առայժմ չունենք այն բավարար ռեսուրսները, որոնք կօգնեին ավելի հեշտ կազմակերպել գործընթացը, ուստի որոշեցինք որոշակի սահմանափակումներ սահմանել՝ տարիքային, ոլորտային, որպեսզի պիլոտային տարին ավելի կառավարելի ստացվի: Բացի այդ, սրանք այն ոլորտներն են, որոնց մեջ հնարավոր է ներառել շատ տարատեսակ բիզնեսներ, որոնք ինչ-որ կերպ կապվում են այդ ոլորտների կամ դրանց ենթաոլորտների հետ։
Հետաքրքրությունը ծրագրի նկատմամբ
– Ներկայացնեմ մեկ շաբաթ առաջ ունեցած տվյալները: Մոտ 66-ից ավելի դիմում. այս ընթացքում թիվը բավականին աճած կլինի: Դիմողները հիմնականում ԱՄՆ-ից և Ռուսաստանից են, այն երկու երկրներից, որտեղ հայկական համայնքները մեծ են:
Հետաքրքրվածությունն այս պահի դրությամբ, համեմատաբար, ավելի շատ նորարար տեխնոլոգիաների ոլորտի նկատմամբ է: Երեք ոլորտները, իրականում, ներառում են իրենց ենթաոլորտները: Եվ ըստ էության, ցանկության դեպքում, տարատեսակ բիզնեսներ է հնարավոր իրականացնել այդ շրջանակներում: Եթե օրինակ, բժշկության ոլորտն ընդգրկող ծրագիրն ունի նորարարական լուծումներ՝ հնարավոր է ներառել նորարար տեխնոլոգիաների մեջ:
Գործընկերներ
– Այս ծրագրում շատ կարոր դեր են խաղացել գործընկերները. համակազմակերպիչ՝ FAST հիմնադրամ, գործընկերներ՝ IDEA հիմնադրամ, Դիլիջանի միջազգային դպրոց (UWC) և Impact Hub Yerevan: Մի փոքր ավելի ուշ մեզ միացավ նաև Հայ-ռուսական համալսարանը: Անչափ շնորհակալ ենք նրանց՝ գործընկերության համար: Պատրաստ ենք նաև նոր գործընկերների առաջարկները լսել: Կան կազմակերպություններ, որոնց հետ այս պահին համագործակցությունն ընթացքի մեջ է և բանակցային փուլում:
– Հոկտեմբերի 7-ին կհայտարարվեն այն մասնակիցների անունները, ովքեր կժամանեն Հայաստան: Հոկտեմբերի 7-ից մինչև դեկտեմբերի 16-ը զբաղվելու ենք նախապատրաստական աշխատանքներով: Դեկտեմբերի 16-21-ը Դիլիջանում կկայանա ծրագրի հիմնական մասը, որի ընթացքում ժյուրին, որի կազմում կլինեն Սփյուռքի նախարարության, գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ, ներդրողներ, գործարար ոլորտի մասնագետներ, կգնահատի ներկայացված ծրագրերը:
2019 թվականի ընթացքում հաղթողները Հայաստանում կհիմնեն բիզնես՝ ըստ իրենց սթարթափ ծրագրի: Առաջին 4 ամիսների ընթացքում անվճար ակսելերացիոն ծրագրով, մենթորշիփով, բիզնեսի համար նախատեսված տարածքով նրանց կօգնի FAST հիմնադրամը, ինչպես նաև ֆինանսական և իրավաբանական խորհրդատվությամբ, հաջորդ 8 ամիսը՝ Impact Hub Yerevan-ը:

Что предлагает “Неруж” Армении и диаспоре
Министерство диаспоры Республики Армения в тесном сотрудничестве с Научно-технологическим фондом Армении (FAST), при поддержке благотворительного фонда “�?нициативы развития Армении” (IDeA), колледжа “UWC” в Дилижане, организации “Impact Hub Yerevan” и Российско-Армянского университета реализует программу “Неруж” для армянской молодежи диаспоры. Принять участие могут лишь постоянные жители диаспоры от 18 фо 35 лет, которые занимаются предпринимательством, у которых есть бизнес идея и они готовы обосноватся в Армении и Арцахе.
Заместитель министра диаспоры Арамаис Григорян в разговоре с “Hayern Aysor” представляет подробности о программе.
Цель
-У программы “Неруж” две цели – во-первых, познакомить армянскую молодежь диаспоры с бизнес- и стартап-экосистемой Армении и, во-вторых, финансируя бизнес проекты молодых предпринимателей диаспоры, улучшить стартап-экосистему Армении.
Программа стартовала 13 июля и начался этап подачи заявок, который будет длиться 2 месяца. Армянская молодежь диаспоры должна отправить свои стартап-программы до 13 сентября с помощью официального сайта программы neruzh.am. Представленные программы пройдут через этап оценивания, после чего произойдет выбор участников. Выбранные участники будут приглашены в Армению для участия в мероприятии, которое состоится 16-21 декабря в UWC College Дилижана. В рамках проекта будет финансироваться до десяти успешных стартапов, получив грант до 15 миллионов драмов.
Что может предложить программа Армении?
– Мы изначально приняли как основу принцип взаимной выгоды. Отношения между диаспорой и Арменией должны быть взаимовыгодными, а не односторонними.
В вопросе репатриации физическое присутствие людей и привлечение их финансовых активов в Армению, естественно, недостаточно. Чтобы быть репатриированными, людям нужна финансовая и социальная защита и возможность избежать сильный социальный шок. Если сегодня житель диаспоры решаит продать свою собственность и вернуться в Армению, это будет очень рисковано. Но ситуация другая, когда он приходит и знакомится с окружающей средой в Армении, в которой он планирует заработать деньги. После этого, конечно, степень шока снижается. В то же время идея переезда в Армению легче включается в список дальнейших планов.
Каков «интерес» армянской молодежи Диаспоры?
Наверняка армянская молодежь диаспоры не получит возможность бесплатной программы бизнес-акселерации в странах проживания , которая предлагается программой “Неруж” , не получит защиту интересов от какого либо государственного учреждения или юридические и бухгалтерские рекомендации, которые могут быть доступны в рамках программы “Неруж”.
Следовательно, у них есть два варианта, чтобы начать свой бизнес: приехать в Армению или реализовать свои идеи в странах проживания. �?, наконец, есть ключевой момент – Армения является их родиной.
Целевые сферы программы
�?нновационные технологии, сельское хозяйство, туризм. Три области, которые мы выделяем, развитии которых нуждается Армения.
2018 год – пилотный год, и именно поэтому в программе были введены некоторые ограничения. У нас пока нет достаточных ресурсов для облегчения процесса, поэтому мы решили установить некоторые ограничения по возрасту и сфер деятельности, чтобы пилотный год был более управляемым. Кроме того, это области, которые включают в себя многие типы предприятий, в некоторой степени связаных с этими областями или их подсекторами.
�?нтерес к программе
– Я представлю данные недельной давности. Примерно 66 заявок. За это время число , конечно, же увеличилось. Заявители в основном из Соединенных Штатов и России, из двух стран, где большие армянские общины.
На данный момент большой интерес проявляется к инновационным технологиям. Фактически три выбранные сферы включают в себя свои подсферы. �? по существу, при желании можно осуществлять различные виды бизнеса в рамках этих сфер. Если, например, программа в сфере здравоохранения включает инновационные решения, ее можно включить в сферу инновационных технологий.
Партнеры
– Партнеры сыграли очень важную роль в этой программе. со-организатор- фонд FAST, партнеры- фонд IDeA, Международная школа Дилижана (UWC) и Impact Hub Yerevan. Чуть позже к нам присоединился Российско-Армянский университет. Мы благодарны за их партнерство. Мы также готовы выслушать предложения новых партнеров. Существуют организации, с которыми идет процесс сотрудничества и мы с ними на этапе переговоров.
В заключение
– �?мена тех, кто прибудет в Армению, будут объявлены 7 октября. С 7 октября по 16 декабря мы будем заниматься подготовительной работой. Основная часть программы состоится в Дилижане 16-21 декабря, в ходе которой жюри, в состав которого входят представители Министерства диаспоры, представители партнерских организаций, инвесторы, бизнес-эксперты, оценит представленные программы.
В 2019 году победители создадут бизнес в Армении в соответствии с их стартап-программой. В течение первых 4 месяцев фонд FAST поможет им в ходе бесплатной акселерационной программы, наставничества, финансовых и юридических консультаций, также предоставит соответсвующее бизнес-пространство для эффективного рабочего процесса, а в течение следующих 8 месяцев им поможет Impact Hub Yerevan.