«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի ամենամեծ ձեռքբերումն իմ հայ ընկերներն են՝ աշխարհի տարբեր երկրներից. վիրահայ երիտասարդ
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակից Նիկա Ղազարյանը ծնվել և մեծացել է Թբիլիսիում: Նա 17 տարեկան է: Ծրագրի մասին լսել է քաղաքում գործող «Հայարտուն» հայկական մշակութային կենտրոնից և քույրիկի հետ որոշել են անպայման մասնակցել:
«Առաջին անգամ, երբ եկա Հայաստան, երկու տարեկան էի, դրանից հետո ամեն տարի գալիս եմ,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Նիկան և հավելեց,- «Հայաստանը շատ եմ սիրում , ինձ տանն եմ զգում: Թեև այստեղ ապրելու մասին դեռ չեմ մտածում, բայց շատ կուզեի հնարավորություն ունենալ ամեն տարի ամռանը նույն խմբով հավաքվել և լավ ժամանակ անցկացնել: Վստահ եմ, որ այստեղ անցկացրած օրերս երբեք չեմ մոռանա» :
Նիկայի կյանքում շատ մեծ տեղ ունի երգը, երգչախմբում է երգում, խաղում է նաև թատրոնում: Ամեն տարի երգչախմբով գալիս են Հայաստան և մասնակցում տարբեր փառատոներին:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրում իր ամենամեծ ձեռքբերումը Նիկան համարում է իր հայ ընկերները՝ աշխարհի տարբեր երկրներից: Շատ կարևորում է նաև ծրագրում ստացած գիտելիքները հայոց պատմությունից: Նախկինում երբևէ առիթ չի ունեցել սովորելու, քանի որ ռուսական դպրոց է հաճախում: Հայերեն գրել, կարդալ շատ անգամ է սկսել սովորել, բայց քանի որ գործածության առիթ չի ունեցել, մոռացել է: Հայոց լեզվի դասերին փորձում է վերհիշել իմացածը, նաև նոր բառեր է սովորում: Իսկ տանը, Նիկայի փաստմամբ, խոսում են միայն հայերեն:

В рамках программы «Шаг к дому» своим самым большим приобретением Ника считает новых армянских друзей из разных уголков мира
Ника Казарян, участник программы «Шаг к дому», родился и вырос в Тбилиси. Ему 17 лет. Он узнал о проекте благодаря армянскому культурному центру «Айартун», действующему в городе Тбилиси, и они вместе со своей сестрой решили стать участниками программы.
«Впервые я приехал в Армению, когда мне было два года, а после этого обязательно приезжал каждый год», – сказал Ника в интервью с «Hayern Aysor» и добавил: «Я очень люблю Армению, и чувствую себя как дома. Хотя пока не думаю о том, чтобы жить в Армении, но хотелось бы иметь возможность бывать здесь каждое лето и проводить время со своими новыми друзьями. Уверен, что никогда не забуду дни, которые провел здесь.
В жизни Ники важное место занимает музыка, он поет в хоре, играет также в театре. Каждый год приезжает в Армению со своим музыкальным хором и участвует в различных фестивалях.
В рамках программы «Шаг к дому» своим самым большим приобретением Ника считает своих новых армянских друзей из разных уголков мира. Для Ники также важны знания по истории Армении, которые он здесь получил, так как у него никогда не было возможности изучить армянскую историю из-за того, что он посещает русскую школу.Он не раз пытался научиться читать или писать на армянском, но поскольку не применял эти знания на практике, все забывал . С помощью занятий армянского языка он пытается вспомнить все выученное, также учит много новых и интересных слов. А дома, как он утверждает, все разговаривают только по-армянски.