«Ցանկանում եմ, որ իմ ընտանիքում հայապահպանության խնդիր այլևս չլինի». «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի վիրահայ մասնակից
Թիֆլիսահայ 21-ամյա Ստելլա Սելեպանովան ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցներից է: Նա Թբիլիսիի հայկական համայնքի ակտիվ անդամներից է: Ծրագրի մասին լսել է քաղաքում գործող «Հայարտուն» կենտրոնից: «Թեև շատ եմ եղել Հայաստանում և մասնակցել եմ տարբեր փառատոների և համերգների, բայց այս անգամ ևս չէի կարող չօգտվել Հայաստանում ևս մեկ անգամ լինելու ինձ համար անչափ կարևոր հնարավորությունից: Դասավանդելով հայկական ժողովրդական և ազգագրական պարեր Ռուսթավի Գրիգոր Նարեկացու անվան հոգևոր, կրթամշակութային, երիտասարդական կենտրոնում՝ հայապահպանության գործում շատ կարևոր եմ համարում նաև ազգային պարերի պահպանումը և փոխանցումը սերունդներին,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Ստելլան և հավելեց,- «մեր ընտանիքում շատ խիստ է դրված հայապահպանության հարցը: Տանը խոսում ենք բացառապես հայերեն, իսկ գրել, կարդալ սովորել եմ հայկական կիրակնօրյան դպրոց հաճախելով, ինչի շնորհիվ ինձ լիարժեք հայ եմ զգում»:
Այն հարցին, թե կցանկանա՞ր արդյոք Հայաստանում ապրել, Ստելլան անկեղծորեն պատասխանեց. «Թեև Թբիլիսիում եմ ծնվել ու մեծացել, բայց ինձ համար իբրև հայրենիք ընդունում եմ միայն Հայաստանը: Սիրով կամուսնանայի և վերջնականապես բնակություն կհաստատեի Երևանում, որ իմ ապագա երեխաները մեծանային հայկական ավանդույթներով, հայկական միջավայրում, որպեսզի իմ ընտանիքում հայապահպանության խնդիր այլևս չլինի»:

«Я желаю, чтобы в моей семье больше не стоял вопрос сохранения армянской идентичности». Грузино-армянский участник программы «Шаг к дому»
21-летняя Стелла Стефанова из Тифлиса является одним из участников программы «Шаг к дому», организованном Министерства диаспоры РА. Она является активным членом армянской общины в Тбилиси. О программе она услышала от центра «Айартун», действующего в городе. «Хотя я много раз была в Армении, участвую на многих фестивалях и концертах, я никак не могла упустить эту возможность снова побывать в Армении. Я преподаю национальные и народные танцы в культурно-молодежном центре имени Святого Григора Нарекаци, в Рустави, и считаю, сохранение и передачи будущим поколениям обычаев национальных танцев имеет очень большое значение для сохранения нашей идентичности», сказала Стелла в интервью “Hayern Aysor” и добавила, что «нашей семье очень строго стоит вопрос сохранения армянской идентичности. Дома мы говорим исключительно на армянском языке. Посещая армянскую воскресную школу, я научилась читать по-армянски, благодаря чему считаю себя полноценной армянкой».
На вопрос, хочет ли он жить в Армении, Стелла искренне ответила: «Хотя я родилась и выросла в Тбилиси, своей Родиной, я считаю Армению. Я с удовольствием вышла бы замуж в Ереване, чтобы мои будущие дети выросли в армянской среде, с армянскими традициями, чтобы в моей семье не было вы вопроса сохранения национальной идентичности».