Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը միաձայն հաստատել է Հայ-ամերիկյան թանգարանի նախագիծը
Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը հուլիսի 31-ին կայացած նիստի ժամանակ միաձայն հաստատել է Հայ-ամերիկյան թանգարանի նախագծման 2-րդ փուլը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով «Ասպարեզ» օրաթերթին, հայտնում է, որ խորհուրդը տարածքի վարձակալման մասին վերջնական որոշում պետք է կայացնի օգոստոսի 14-ին: Այն տրվելու է վարձակալությամբ՝ տարեկան 1 դոլար խորհրդանշական վարձավճարով: Հայ-ամերիկյան թանգարանի տարածքը, որը գտնվում է Գլենդելի կենտրոնական զբոսայգում, կտրամադրվի 55 տարի ժամկետով և ևս 40 տարի երկարաձգելու հնարավորությամբ:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Գլենդելի քաղաքապետին, քաղաքային խորհրդի անդամներին նախագծի իրականացմանն աջակցելու համար, ինչպես նաև մեզ օժանդակելու՝ ստեղծելու թանգարան և մշակութային կենտրոն, որը հպարտություն կբերի Գլենդելին,- իր խոսքում նշել է Հայ-ամերիկյան թանգարանի գործադիր նախագահ Պերճ Կարապետյանը և հավելել, – Մենք կշարունակենք համագործակցությունն այս կարևոր նախագիծը կյանքի կոչելու հարցում, որը մարդկանց հնարավորություն կտա զգալ մշակութային բազմազանությունը, ուսանել հանրությանը հայ-ամերիկյան պատմությամբ»:
Հավելենք, որ 1,7 հա մակերեսով Գլենդել քաղաքի Կենտրոնական զբոսայգում կառուցվելիք Հայ-ամերիկյան թանգարանը եռահարկ կլինի, կներառի ցուցասրահներ, ուսուցողական կենտրոններ, փոքրիկ թատրոն ու դասասենյակներ:

Глендейлский городской совет единогласно одобрил проект Армяно-aмериканского музея | Hayern Aysor
31 июля Глендейлский городской совет единогласно одобрил 2-й этап проекта Армяно-aмериканского музея на заседании.
Ссылаясь на ежедневную газету «Аспарез», «Hayern Aysor» сообщает, что совет примет окончательное решение об аренде помещения 14 августа. Территория под музей будет сдаваться в аренду, за символическую плату в размере 1 доллара ежегодно.
Территория Армяно-американского музея, расположенная в Центральном парке Глендейла, будет предоставлена ​​на 55 лет с правом продления еще на 40 лет.
«Мы благодарим мэра Глендейла, членов городского совета за поддержку проекта, а также , за мопощь в создании музея и культурного центра, которым Глендейл будет гордится», – сказал исполнительный директор Армяно- американского музея Перч Карапетян и добавил: «Мы будем продолжать сотрудничество с этим важным проектом, который даст людям возможность испытать культурное разнообразие и просветить общественность об армяно-американской истории ».
Кроме того, армяно-американский музей, который будет построен в Глендейле, в Центральном парке, будет трехэтажным с территорией в 1,7 гектаров, в том числе выставочными залами, учебными центрами, небольшими театрами и классными комнатами.