Դիպված, որը Բեռլինի հայկական նորաբաց դպրոցի հիմքը դրեց
Մարտ ամսից Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում գործում է «Գիտելիք» հայկական դպրոցը, որի հիմնադիրներն են Լիլիթ Հակոբյանը և Մասիս Առաքելյանը:
«Ինքս 3 դպրոցահասակ երեխաների մայր եմ և արդեն 17 տարի է՝ ապրում եմ Բեռլինում: Տարբեր առիթներով եղել եմ քաղաքում գործող երեք հայկական կրթօջախներում: Նկատել էի, որ Բեռլինում ապրող մոտ 500 հայ երեխաների 10 տոկոսն անգամ ներգրավված չեն հայկական կրթօջախներում: Հասկացա, որ պահանջ կա նորովի մոտեցման, որպեսզի Գերմանիայում ապրող հայ ծնողներն իրենց երեխաներին ուղարկեն հայկական դպրոց:
Մի օր ներկա էի հայ նկարիչ Ավո Առաքելյանի ցուցահանդեսին: Վերջում երեկո էր կազմակերպվել, որին ներկա էին բազմաթիվ գերմանացիներ: Քննարկվող թեմաներից մեկը Հայոց ցեղասպանությունն էր: Այդ պահին մի միտք անցավ գլխումս՝ եթե մենք ձեռքից բաց թողնենք ներկա սերունդը, մի քանի տարի հետո Ցեղասպանության մասին խոսելն արդեն ավելորդ կլինի և մեր պայքարը կդառնա անիմաստ: Եթե այսօրվա սերունդը չի խոսում հայերեն, իր մեջ չի կրում հայկական մշակույթը, մեր բոլոր պայքարները դառնում են երկրորդական»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում պատմում է Լիլիթ Հակոբյանը:
Հենց սա էլ պատճառ է դառնում, որ 2017 թվականի նոյեմբերին Լիլիթը ձեռնամուխ լինի դպրոցի հիմնադրման աշխատանքներին: 2018 թվականի փետրվարին նրան է միանում գերմանաբնակ հայ երգահան, տենոր Մասիս Առաքելյանը և հիմնադրման աշխատանքները շարունակում են միասին:
«Մասնագիտությամբ ծրագրավորող եմ, ուսում եմ ստացել Հայաստանում և Գերմանիայում: 16 տարի աշխատել եմ մասնագիտությամբ, բայց գիտակցաբար թողել եմ աշխատանքս և լծվել դպրոցի ստեղծման աշխատանքներին: Շատ լուրջ ենք տրամադրված, որպեսզի ստեղծենք շատ լավ կրթական և մշակութային օջախ»,- պատմում է Լիլիթը:
«Գիտելիք» դպրոցի բացումը կատարվել է մարտի 4-ին: Արձագանքը սպասվածից ավելին է եղել. երկու ամսում դպրոց են սկսել հաճախել 27 երեխա: Սեպտեմբերին արդեն, երբ կսկսվի դպրոցի նոր ուսումնական տարին, արձանագրվողներն ավելի շատ են: Դասերն անցկացվում են Բեռլինի կենտրոնում, երիտասարդական ակումբում: «Կապի մեջ ենք պետական ատյանների հետ: Քանի որ հայկական մշակույթը և դպրոցները քիչ են ներկայացված Բեռլինում, սեպտեմբերին մեզ խոստացել են դասարաններ տրամադրել քաղաքի կենտրոնական թաղամասի գերմանական դպրոցում: Այն կունենա ավելի մեծ հնարավորություն, քանի որ մեզ հարկավոր է նաև պարի դահլիճ: Նպատակ ունենք պարախումբ ստեղծել», -ասում է Լիլիթը:
Դպրոցում դասավանդվում է հայոց լեզու, գրականություն, մաթեմատիկա: Հայերենը 5 խմբերով է ուսուցանվում, որը, ինչպես Լիլիթն է նշում, նորություն է քաղաքում: Դպրոցն ունի նախադպրոցական, 3 խումբ՝ նախատեսված դպրոցահասակ հայ երեխաների համար, իսկ 5-րդ խումբը ստեղծվել է օտարների և այն հայերի համար, որոնք ընդհանրապես չգիտեն հայերեն: Այս խմբում սովորում են խառնամուսնություններից ծնվածը և օտարներ, որոնք հետաքրքրված են հայկական մշակույթով: «Ապրիլի 24-ին Թուրքիայի դեսպանատան առաջ կատարված բողոքի ցույցին մասնակցում էին ասորի աղջիկներ, որոնք արդեն սեպտեմբերին մեր դպրոց կհաճախեն: Աղջիկները պատմեցին, որ սիրում են հայկական երաժշտություն, երգում են՝ առանց հասկանալու բառերը: Հիմա էլ ցանկանում են դպրոց գալ, որպեսզի հայերեն սովորեն», -պատմում է Լիլիթը:
Դպրոցում տարիքային սահմանափակում չկա: 4 տարեկանից սկսած բոլոր ցանկացողները կարող են հաճախել դպրոց:
«Շատ լուրջ ենք վերաբերվում մեր գործին, բացի հայերենից, գերմաներենով անցկացնում ենք նաև մաթեմատիկայի դասեր: Գերմանիայում դրա կարիքը մեծ է, կարդացել եմ, որ դպրոցահասակ երեխաների 70 տոկոսը գնում են մաթեմատիկայի լրացուցիչ պարապմունքների: Ուզում ենք այնպիսի բարձր մակարդակի հասնել, որ ասեն՝ գնում ենք հայկական դպրոց՝ մաթեմատիկա սովորելու: Միաժամանակ կօգնենք հայ երեխաներին իրենց ներուժը լիովին բացահայտել, ինչը չեն կարողանում անել գերմանական դպրոցներում», -ասում է Լիլիթը:
Դպրոցի կարևոր ձեռքբերումներից է փոքրիկների «Գարուն» երգչախումբը, որի ղեկավարն ու նախաձեռնողը Մասիս Առաքելյանն է: Նպատակ կա նաև մեծահասակների երգչախումբ ստեղծել:
«Շատ կարևոր է արդեն մանուկ հասակում երեխաներին ծանոթացնել ու հաղորդակից դարձնել հայկական մշակույթին: Երգն ամենալավ, ամենակարճ ճանապարհն է դեպի հայկական մշակույթը: Նրանք նաև երգի միջոցով կսովորեն հայերեն: Երգչախումբը կազմված է 9 հոգուց: Դպրոցի բացմանը ընտրել էինք «Սարդարապատ» երգը, որը փոքրիկները մեծ ոգևորությամբ երգեցին:
Փոքր հասակում ճիշտ հիմքեր դնելը, ճիշտ արժեքներ փոխանցելը շատ կարևոր է: Իսկ 7 նոտայով մի ամբողջ փիլիսոփայութուն կարող ենք փոխանցել, որպեսզի փոքրիկներն իմանան՝ որտեղից են սերում և ուր են գնում, ճանաչեն ու կառչած մնան իրենց արմատներին»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում պատմում է արդեն Մասիս Առաքելյանը:
Դպրոցի դասերը կազմակերպվում են յուրաքանչյուր կիրակի: Պարապմունքները տևում են 4-5 ժամ: Դպրոցն ունի 5 ուսուցիչ, որոնք մեծ ոգևորությամբ են պարապում: Առաջիկայում նպատակ կա դպրոցում պար դասավանդել և պարախումբ ստեղծել: «Վերջինիս պահանջարկը շատ մեծ է: Այս մասին խոսել ենք նաև Սփյուռքի նախարարության համապատասխան աշխատակիցների հետ, նրանք խոստացել են աջակցել մեզ: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ կարևորել նախարարության դերը, կատարած աշխատանքը: Մենք գիտենք, որ կա պետական կառուց, որի հետ կարող ենք համագործակցել, որը մեզ կարող է օգտակար լինել հայապահպանություն իրականացնել Սփյուռքում»,- նշում է Լիլիթ Հակոբյանը և հավելում, որ «Գիտելիք» դպրոցի դասերը կվերսկսվեն սեպտեմբերին:

Слуачй, который стал основой открытия новой армянской школы в Берлине
В Берлине, Германии, с марта действует немецкая школа «Гителик» , основателями которой является Лилит Акопян и Масис Аракелян.
«Я живу в Берлине последние 17 лет, и сама являюсь матерью троих детей школьного возраста. По разным поводам, я несколько раз посещала те три армянских центра, которые действуют в городе.
Я заметила, что даже 10% из 500 армянских детей, проживающих в Берлине, не посещают армянские школы. Тогда я поняла, что есть необходимость нового подхода, чтобы армянские семьи, проживающие в Германии, имели возможность отправить своих детей в армянскую школу.
Однажды я побывала на выставке армянского художника Аво Аракеляна. В конце вечера собралось большое количество немцев. Одной из обсуждаемых тем стал Геноцид армян. Тогда, мне в голову закралась мысль, что, если мы сейчас упустим нынешнее поколение, через несколько лет больше не будут говорить о геноциде армян, и наша борьба станет бессмысленной. Если сегодняшнее поколение не говорит по-армянски, не несет армянскую культуру, то вся наша борьба отходит на второй план», – в интервью с «Hayern Aysor сказала Лилит Акопян.
Масис Аракелян и Лилит Акопян
�?менно это послужило причиной, по которой в ноябре 2017 года Лилит заложила основы по созданию школы. В феврале 2018 года с ней начал сотрудничество германо-армянский композитор, тенор Масис Аракелян.
«Я по профессии программист, училась и в Армении, и в Германии. 16 лет я работала по специальности, но я сознательно оставила свою работу и начала работы по созданию школы. Мы настроены очень серьезно и хотим создать высококлассный образовательный и культурный центр», – говорит Лилит.
4 марта состоялось открытие школы «Гителик». Наши надежды более чем оправдались. Уже через два месяца после открытия, школу посетило 27 детей. В сентябре, когда начнется новый учебный год в школе, их будет больше. Занятия проводятся в центре Берлина, в молодежном клубе. «Мы постоянно контактируем с правительственными учреждениями. Так как армянская культура и школы мало представлены в Берлине, то в сентябре нам обещали предоставить дополнительные классы в немецкой школе, в центральном округе города. Здесь у нас будет больше возможностей, так как нам нужен танцевальный зал. В перспективе у нас есть цель -создать танцевальный ансамбль», – говорит Лилит.
В школе преподают армянский язык, литературу и математику. Армянский язык преподается в 5 группах, что, как указывает Лилит, является новшеством. В школе есть дошкольное образование, три группы для армянских детей школьного возраста, и еще пять групп созданы для иностранцев и тех армян, которые вообще не говорят на армянском языке. В этих группах учатся дети от смешанных браков и иностранцы, которые интересуются армянской культурой. «24 апреля в митинге, организованном перед Посольством Турции, участвовали девушки ассирийки, которые будут учится в нашей школе уже в сентябре. Девушки сказали, что любят армянскую музыку, поют национальные песни, но не понимают слов. Теперь они хотят прийти в школу, чтобы выучить армянский язык», – говорит Лилит.
В школе нет возрастных ограничений. С 4 лет все желающие могут посещать школу.
«Мы очень серьезно относимся к нашему делу. В школе преподают не только армянский и немецкие языки, но и математику. В Германии в этом есть большая необходимость. Я прочла, что 70 процентов школьников посещают дополнительные математические занятия. Мы хотим достичь такого высокого уровня, чтобы дети говорили, что мы идут в армянскую школу для изучения математики. В то же время мы поможем армянским детям полностью раскрыть свой потенциал, что они не могут сделать в немецких школах», – говорит Лилит.
Одним из важных достижений школы является детский хор «Гарун», руководителем и инициатором которого является Масис Аракелян. В планах также организовать хор для взрослых.
«Очень важно с малых лет знакомить детей с армянской культурой. Песня – это лучший, и, пожалуй, самый короткий путь к армянской культуре. Через песню, они имеет возможность также выучить армянский язык. Хор состоит из 9 человек. На церемонию открытия школы мы выбрали песню «Сардарапат», которую дети исполнили с большим энтузиазмом.
Очень важно с малых лет прививать правильные нравственные основы. С помощью 7 нот, мы можем передать детям целую философию, помочь узнать им, откуда они родом, кто их народ, остаться верным своим корням », – говорит Масис Аракелян в интервью с « Hayern Aysor ».
Школьные занятия проводятся каждое воскресенье. Занятия длятся 4-5 часов. В школе работают 5 учителей, которые относятся к работе с большим энтузиазмом. В ближайшем будущем планируем открыть танцевальный класс и создать танцевальный ансамбль. «Необходимость последнего просто огромна. Мы на эту тему говорили с соответствующими сотрудниками Министерства диаспоры, они обещали поддержать нас. Пользуясь случаем, я хотел бы подчеркнуть роль министерства и его работу. Мы чувствуем поддержку государственной структуры, которая сотрудничает с нами, и которая помогает нам сохранить армянскую идентичность в диаспоре », – говорит Лилит Акопян и добавляет, что уроки школы« Гителик »будут возобновлены в сентябре.