Տեղի ունեցավ ՀՄԸՄ 100-ամյակին նվիրված հանրային պաշտոնական հանդիսություն
Հուլիսի 24-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՄԸՄ 100-ամյակին և 11-րդ համա-ՀՄԸՄ-ական բանակումին նվիրված Հանրային պաշտոնական հանդիսություն, որին ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Գերաշնորհ Տեր Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ի գավազանակիր Հոգեշնորհ Տեր Պետրոս վարդապետ Մանուելյանը, ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանը, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Բենիամին Պչաքճյանը և բարձրաստիճան այլ հյուրեր:
Հայաստանի Հանրապետության Օրհներգից և Տերունական աղոթքից հետո՝ ելույթով հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Շնորհավորելով ՀՄԸՄ 100-ամյակը՝ վարչապետը մասնավորապես նշեց, «Խիստ խորհրդանշական է, որ ՀՄԸՄ 100 ամյակը տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետությունում կայացած դրամատիկ քաղաքական իրադարձությունների ժամանակաշրջանում: Վերջերս Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունն ըստ էության կյանքի է կոչել ՀՄԸՄ կարգախոսը՝ «Բարձրացի՛ր և բարձրացրո՛ւ»: Հայաստանում խեղճացած քաղաքացին վեր կացավ, բարձրացավ և բարձրացրեց իր հայրենիքը, հայրենիքի անունը, իր կարգավիճակը սեփական հայրենիքում: ՀՄԸՄ-ն շատ կարևոր դեր է ունեցել մեր ժողովրդի պատմության մեջ: Զբաղվել է որբախնամ առաքելությամբ, հայապահպան առաքելությամբ: Կոստանդնապոլսում հիմնված ՀՄԸՄ-ի 100–րդ տարեդարձը այսօր նշվում է ազատ և անկախ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում: Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ հայ ժողովուրդը և մեր երեխաները»:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Կաթողիկոսի ուղերձն ընթերցեց Հոգեշնորհ Տեր Պետրոս վարդապետ Մանուելյանը: Ելույթներով հանդես եկան նաև ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Բենիամին Պչաքճյանը, ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանը: Այնուհետև տեղի ունեցավ ՀՄԸՄ հիմնադիր նվիրյալների ժառանգների պարգևատրման արարողությունը:

Состоялась торжественная церемония, посвященная 100-летию Оменетмена
24 июля в национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиарова состоялась официальная общественная церемония, посвященная 100-летию ААВС (Оменетмена) и 11-летию Всеоменетменских игр.
На церемонии присутсвовали премьер-министр РА Никол Пашинян, президент Армении Армен Саргсян, канцлер Первопрестольного Святого Эчмиадзина Его Высокопреосвященство епископ Аршак Хачатрян, председатель центрального управления Оменетмена Гарник Мкртчян, член бюро АРФ Бениамин Пчакчян, архиепископ Петрос Мануэлян и другие гости.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выступил с речью после государственного гимна и молитвы Господней. Поздравляя 100-летие Оменетмена, премьер-министр отметил : «Очень символично, что 100-летие Оменетмена происходит в период бурных политических событий в Армении. Ненасильственная бархатная революция, которая недавно состоялась в Армении, фактически принесла к лозунгу Оменетмена «Поднимайся и поднимай».
Несчастные граждане поднялись и подняли свою родину, имя своей родины, улучшили свое состояние у себя на родине. ВАФС сыграл важную роль в истории нашего народа, занимаясь вопросами сирот и сохранения армянской идентичности. Сегодня в столице свободной и независимой Армении отмечается 100-летие Оменетмена, основанного в Константинополе. Да здравствует Республика Армения, Да здравствует наш народ и наши дети ».
Послание Его Святейшество Гарекина II прочитал архиепископ Арам Мануэлян. Также выступили член бюро АРФ Бениамин Пчакчян, председатель центрального управления Оменетмена Гарник Мкртчян. Затем состоялась церемония награждения учредителей Оменетмена.