«Գործնական նոր առաջարկս սփյուռքահայերի համար է». Կիրակոս Գույումջյան
Քուվեյթաբնակ հալեպահայ գործարար, գրող, հրապարակախոս Կիրակոս Գույումջյանը Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բարելավող և ներդրումները խթանող մի նախագիծ է ցանկանում իրագործել, որի մանրամասները ներկայացնում է «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցի ընթացքում:
-Պարո՛ն Գույումջյան, վերջերս հանդիպել եք Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանին: Ի՞նչ հարցեր եք արծարծել հանդիպման ընթացքում:
-Նախ շնորհավորեցի Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանին նոր պաշտոնի ստանձման համար՝ Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցության ճանապարհին մաղթելով արգասաբեր համատեղ աշխատանք:  Խոսեցինք նաև  Թավշյա հեղափոխության հաղթանակի մասին:
Զրույցի ընթացքում նախարարին հայտնեցի սփյուռքահայերին գործնական առաջարկ ունենալուս մասին, որն իրականացնելու դեպքում Հայաստանում կխթանենք տնտեսության զարգացմանն ու ներդրումների աճին:
-Ի՞նչ  առաջարկի մասին է խոսքը:
Այս գաղափարիս իրագործումը նախ օգտակար կլինի Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման համար: Առաջարկում եմ, որ սփյուռքահայերը զբաոսաշրջության կամ այլ նպատակով Հայաստան գալու ժամանակ իրենց երկրներից գնումներ չկատարեն, այլ անհրաժեշտ ամեն ինչ գնեն հենց Հայաստանից. այստեղ ամեն ինչ բարձրորակ է և համամատաբար՝ մատչելի: Այդպիսով նրանք կխնայեն իրենց ժամանակն ու նյարդերը, ճամպրուկները չեն ծանրաբեռնի և, միաժամանակ, ազգանպաստ գործունեություն կսկսեն:
Մեր ընտանիքի օրինակը ներկայացնեմ. Երևանում գտնվող մեր բնակարանի համար ամբողջ կահույքը, առաջին անհրաժեշտության տնտեսական, կենցաղային ապրանքները Հայաստանից ենք գնել և շատ գոհ մնացել: Նույնիսկ եղբորս աղջկա հարսանիքի ոսկեղենը՝ որպես նվեր, այստեղից գնեցինք:
Այս նախագիծն իրագործելու համար անհրաժեշտ է ուշագրավ անուն մտածել, որը կդիպչի սփյուռքահայերի սրտերին և գործուն քայլերի կտրամադրի: Նաև անհրաժեշտ է համապարփակ քարոզչություն իրականացնել:
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում  քարոզչությունը:
-Կարծում եմ՝ մեզ շատ կօգնեն Հայաստանում և Սփյուռքում գործող լրատվամիջոցները՝ հոդվածներ, հարցազրույցներ, տեղեկատվական նյութեր հրապարակելով, որպեսզի հնարավորինս շատ մարդիկ տեղեկանան և մեր համախոհները դառնան:  Ինչու ոչ, կարող ենք համահայկական շարժում սկսել:
Եթե նույնիսկ մեծ ցուցանիշ չգրանցենք, միևնույն է, այն բարոյահոգեբանական դրական մթնոլորտ է ստեղծելու սփյուռքահայերի շրջանում:
-Պարո՛ն Գույումջյան, ինչպե՞ս որոշեցիք  կյանքի կոչել այս գաղափարը:
– Այս կարևոր գործը սկսել ինձ խանդավառեց ազգիս և Հայրենիքիս հանդեպ ունեցած սերը:
Ակամայից հիշեցի Զորավար Անդրանիկի խոսքերը՝ «Ամեն գիշեր գլուխդ բարձին դնելուց առաջ մի պահ մտածի՛ր, թե ինչ ես արել քո ազգի համար»: Այս անգին խոսքերը պետք է ուղենիշ և ամենօրյա նշանաբան լինեն բոլորիս համար:

«Новое предложение для армян диаспоры». Киракос Гуюмджян
Алеппо-армянский бизнесмен, писатель, публицист Киракос Гаюмджян говорит, что хочет организовать проект, который улучшит социально-экономическую ситуацию в Армении . Более подробно идеи представлены в интервью с «Hayern Aysor».
– Господинн Гуюмджян, недавно вы встретились с Министром Диаспоры Мхитаром Айрапетяном. Какие проблемы вы обсудили во время встречи?
– Прежде всего, я поздравил Министра Диаспоры Мхитара Айрапетяна с его новой должностью, желая плодотворной совместной работы на пути партнерства Армения-Диаспора. Мы также говорили о победе Бархатной революции.
В ходе беседы я сказал министру о практическом предложении армянам диаспоры, которые будут способствовать экономическому развитию и росту экономики Армении, если они будут реализованы.
– А каком предложении идет речь?
– Реализация этой идеи в первую очередь будет полезна для укрепления связей Армения-Диаспора. Я предлагаю, чтобы армяне диаспоры не совершали покупки из своих стран во время туризма или во время поездок в других целях в Армению, а покупали все, что им нужно из Армении. Здесь товары высокого качества и несравнимо доступные. Таким образом, они сэкономят свое время и нервы, сумки не будут обременены, и в то же время они начнут щедрую деятельность, способствуюя развитию страны.
Приведу пример нашей семьи. Вся мебель, бытовые товары для нашей квартиры в Ереване были куплены вАрмении и мы были очень довольны. Даже украшения на свадьбу моей племянницы в качестве подарка были куплены здесь.
Для реализации этого проекта необходимо придумать название, которое затронет сердца диаспорских армян и обеспечит практические шаги. Необходимо также проводить всестороннюю пропаганду.
– Как вы представляете себе кампанию пропоганды?
– Я думаю, что нам помогут средства массовой информации как в Армении , так и за ее пределами. Различные публикации новостей, статей, интервью и информационных материалов , чтобы как можно больше людей были проинформированы и стали нашими сторонниками. Почему бы и нет, мы можем начать всеармянское движение.
Даже если мы не будем регистрироваться, это все равно создаст морально-психологическую атмосферу среди диаспорских армян.
-Господин Куюмджян, как вы решили реализовать эту идею?
– Эта важная работа усилила мою любовь к своей нации и родине.
Я вспомнил слова Зоравара Андраника: «Подумайте на мгновение, что вы сделали, прежде чем каждую ночь кладите голову на подушку». Эти бесценные слова должны быть ориентиром и повседневным девизом для всех нас.