«Վայոց Ձոր» էլեկտրոնային գիրքը ներկայացվեց ԱՄՆ «Ֆոլքլայֆ» փառատոնում
Հուլիսին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Սմիթսոնյան «Ֆոլքլայֆ» փառատոնի այցելուները յուրահատուկ հնարավորություն ունեցան Հայաստանին ծանոթանալ ոչ միայն ազգային կերակրատեսակների, արհեստների և երաժշտության, այլև տեխնոլոգիայի միջոցով: Փառատոնին ներկայացված «Վայոց ձոր» մուլտիմեդիա էլեկտրոնային գիրքը հնարավորություն տվեց մասնակիցներին վիրտուալ ճամփորդություն կատարել դեպի Հայաստանի այդ գեղեցիկ մարզը, այցելել պատմական վայրեր, հիանալ բնության տեսարաններով և ներշնչվել տեղական մշակույթով:
Էլ. գիրքը թողարկվել է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանի (ՀՎՀ) և ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Սմիթսոնյան ինստիտուտի «Իմ Հայաստան» ծրագրի կողմից: Այն համապարփակ ուղեցույց է Վայոց ձորի մասին՝ հագեցած բազմազան մուլտիմեդիա միջոցներով՝ տեսանյութերով, եռաչափ նկարներով ու համայնապատկերներով, ձայնագրություններով և ինտերակտիվ քարտեզներով:
«ՀՎՀ-ն հպարտությամբ է համագործակցում Սմիթսոնյան ինստիտուտի հետ՝ հավատարիմ մնալով հայկական հարուստ ժառանգությունն աշխարհին ներկայացնելու իր առաքելությանը, և ես շատ ուրախ եմ, որ «Վայոց ձոր» էլեկտրոնային գիրքը ներկայացվում է Ֆոլքլայֆ փառատոնի ընթացքում»,- ասաց ՀՎՀ հիմնադիր նախագահ Երվանդ Զորյանը: «Նոր էլ. գրքում օգտագործվել են ստեղծարար և ժամանակակից լուծումներ՝ Վայոց ձորի բնական և պատմական հարստությունը, մարզի բազմազանությունը լավագույնս ներկայացնելու նպատակով: Գիրքն իր ինտերակտիվ բովանդակությամբ կնպաստի մարզում զբոսաշրջիկների թվի աճին»:
Բացի տարածաշրջանի պատմության, բնական վայրերի, մշակույթի եւ ավանդույթների մասին գլուխներից, գիրքը պարունակում է նաև հյուրանոցների եւ ռեստորանների տեղեկատու, ինչպես նաև բառարանային հավելված՝ ճանապարհորդությունը հեշտ և հաճելի դարձնելու համար:
«Էլեկտրոնային գրքի միջոցով մարդիկ կարող են բացահայտել ցանկացած վայր, տանը կամ հյուրանոցում ծանաթոնալ դրան՝ հստակ պատկերացնելով, թե որտեղ են ուզում ճամփորդել… Այն հիանալի միջոց է ճանապարհորդությունը նախապես պլանավորելու, ինչպես նաև ճամփորդության ժամանակ օգտագործելու համար», – ասաց Սմիթսոնյան ինստիտուտի «Իմ Հայաստան» ծրագրի ներկայացուցիչ Սայմոն Ջոնսը:
«Ինչպես ստեղծել ուղեցույց» խորագրով հանդիպման ընթացքում դոկտոր Երվանդ Զորյանը, Սայմոն Ջոնսը և գիտնական-փորձագետներ Սաբրինա Փափազյանը և Հարություն Մարությանը ներկայացրեցին «Վայոց ձոր» ինտերակտիվ ուղեցույցի մշակման աշխատանքի մանրամասները:
Այս ամսվա սկզբին «Վայոց ձոր» և Հայաստանի մասին ՀՎՀ-ի երկու այլ էլեկտրոնային գրքերը՝ «Հայկական լեռնաշխարհ» եւ «Բացահայտենք Երևանը», ցուցադրվեցին Բոստոնում, Նյու Յորքում և Վաշինգտոնում տեղի ունեցած միջոցառումների ընթացքում, որոնց նպատակն էր նպաստել Հայաստանում զբոսաշրջության, այդ թվում՝ մշակութային տուրիզմի, զարգացմանը:

Электронная книга «Вайоц Дзор» представлена на фестивале «Фолклайф» США
Посетители состоявшегося в Вашингтоне в июле Смитсоновского фестиваля «Фолклайф» имели исключительную возможность познакомиться с Арменией не только посредством национальных блюд, ремесел и музыки, но и технологий. Представленная на фестивале мультимедийная электронная книга «Вайоц Дзор» дала участникам возможность совершить виртуальное путешествие по этой прекрасной области Армении, посетить исторические места, восхититься панорамами природы и воодушевиться местной культурой.
Виртуальная книга создана Армянским виртуальным университетом ВАБС и программой Смитсоновского института «Моя Армения», финансируемой Агентством международного развития США. Это всеобъемлющий путеводитель по Вайоц Дзору, насыщенный разнообразными мультимедийными средствами – видеоматериалами, трехмерными фотографиями и панорамами, звукозаписями и интерактивными картами.
«АВУ с гордостью сотрудничает со Смитсоновским институтом, сохраняя верность своей миссии представлять богатое армянское наследие миру, и я очень рад, что электронная книга «Вайоц Дзор» представлена на фестивале Фолклайф. В новой электронной книге использованы креативные и современные решения с целью наилучшим образом представить историческое и природное богатство Вайоц Дзора, разнообразие области. Своим интерактивным содержанием книга поспособствует росту числа туристов в области», – сказал учредитель-президент АВУ Ерванд Зорян.
Помимо истории региона, глав, посвященных населенным пунктам, культуре и традициям, книга содержит также справочник гостиниц и ресторанов, а также словарное приложение, чтобы сделать путешествие легким и приятным.
«Посредством электронной книги люди могут выявить любое место, дома или в гостинице познакомиться с ним, четко представляя, куда хотят путешествовать… Это прекрасное средство заранее спланировать путешествие, а также использовать в ходе путешествия», – сказал представитель программы Смитсоновского института «Моя Армения» Саймон Джонс.
В ходе встречи под девизом «Как создать путеводитель» доктор Ерванд Зорян, Саймон Джонс и ученые-эксперты Сабрина Папазян и Арутюн Марутян представили подробности разработки интерактивного путеводителя «Вайоц Дзор».
В начале этого месяца «Вайоц Дзор» и две другие электронные книги АВУ об Армении – «Армянское нагорье» и «Раскроем Армению» были продемонстрированы на мероприятиях, состоявшихся в Бостоне, Нью-Йорке и Вашингтоне, цель которых – способствовать развитию в Армении туризма, в том числе и культурного туризма.