«Վայոց Ձոր» էլեկտրոնային գիրքը ներկայացվեց ԱՄՆ «Ֆոլքլայֆ» փառատոնում
Հուլիսին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած Սմիթսոնյան «Ֆոլքլայֆ» փառատոնի այցելուները յուրահատուկ հնարավորություն ունեցան Հայաստանին ծանոթանալ ոչ միայն ազգային կերակրատեսակների, արհեստների և երաժշտության, այլև տեխնոլոգիայի միջոցով: Փառատոնին ներկայացված «Վայոց ձոր» մուլտիմեդիա էլեկտրոնային գիրքը հնարավորություն տվեց մասնակիցներին վիրտուալ ճամփորդություն կատարել դեպի Հայաստանի այդ գեղեցիկ մարզը, այցելել պատմական վայրեր, հիանալ բնության տեսարաններով և ներշնչվել տեղական մշակույթով:
Էլ. գիրքը թողարկվել է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանի (ՀՎՀ) և ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Սմիթսոնյան ինստիտուտի «Իմ Հայաստան» ծրագրի կողմից: Այն համապարփակ ուղեցույց է Վայոց ձորի մասին՝ հագեցած բազմազան մուլտիմեդիա միջոցներով՝ տեսանյութերով, եռաչափ նկարներով ու համայնապատկերներով, ձայնագրություններով և ինտերակտիվ քարտեզներով:
«ՀՎՀ-ն հպարտությամբ է համագործակցում Սմիթսոնյան ինստիտուտի հետ՝ հավատարիմ մնալով հայկական հարուստ ժառանգությունն աշխարհին ներկայացնելու իր առաքելությանը, և ես շատ ուրախ եմ, որ «Վայոց ձոր» էլեկտրոնային գիրքը ներկայացվում է Ֆոլքլայֆ փառատոնի ընթացքում»,- ասաց ՀՎՀ հիմնադիր նախագահ Երվանդ Զորյանը: «Նոր էլ. գրքում օգտագործվել են ստեղծարար և ժամանակակից լուծումներ՝ Վայոց ձորի բնական և պատմական հարստությունը, մարզի բազմազանությունը լավագույնս ներկայացնելու նպատակով: Գիրքն իր ինտերակտիվ բովանդակությամբ կնպաստի մարզում զբոսաշրջիկների թվի աճին»:
Բացի տարածաշրջանի պատմության, բնական վայրերի, մշակույթի եւ ավանդույթների մասին գլուխներից, գիրքը պարունակում է նաև հյուրանոցների եւ ռեստորանների տեղեկատու, ինչպես նաև բառարանային հավելված՝ ճանապարհորդությունը հեշտ և հաճելի դարձնելու համար:
«Էլեկտրոնային գրքի միջոցով մարդիկ կարող են բացահայտել ցանկացած վայր, տանը կամ հյուրանոցում ծանաթոնալ դրան՝ հստակ պատկերացնելով, թե որտեղ են ուզում ճամփորդել… Այն հիանալի միջոց է ճանապարհորդությունը նախապես պլանավորելու, ինչպես նաև ճամփորդության ժամանակ օգտագործելու համար», – ասաց Սմիթսոնյան ինստիտուտի «Իմ Հայաստան» ծրագրի ներկայացուցիչ Սայմոն Ջոնսը:
«Ինչպես ստեղծել ուղեցույց» խորագրով հանդիպման ընթացքում դոկտոր Երվանդ Զորյանը, Սայմոն Ջոնսը և գիտնական-փորձագետներ Սաբրինա Փափազյանը և Հարություն Մարությանը ներկայացրեցին «Վայոց ձոր» ինտերակտիվ ուղեցույցի մշակման աշխատանքի մանրամասները:
Այս ամսվա սկզբին «Վայոց ձոր» և Հայաստանի մասին ՀՎՀ-ի երկու այլ էլեկտրոնային գրքերը՝ «Հայկական լեռնաշխարհ» եւ «Բացահայտենք Երևանը», ցուցադրվեցին Բոստոնում, Նյու Յորքում և Վաշինգտոնում տեղի ունեցած միջոցառումների ընթացքում, որոնց նպատակն էր նպաստել Հայաստանում զբոսաշրջության, այդ թվում՝ մշակութային տուրիզմի, զարգացմանը:

“Vayots Dzor” e- Book Featured at the Smithsonian Folklife Festival
Visitors of this year’s Smithsonian Folklife Festival in Washington DC had a unique opportunity to learn about Armenia not only through the traditional presentation of national food, crafts and music, but also through the means of technology. A multimedia e-book about Vayots Dzor featured at the Festival made it possible for the viewers to go on a virtual journey to that beautiful province of Armenia, visit historical sites, admire magnificent landscapes and feel the spirit of the local culture.
The e-book was co-published by the AGBU Armenian Virtual College and USAID-funded Smithsonian My Armenia Program. It is a comprehensive guidebook to Vayots Dzor, enhanced with multimedia features, such as video recordings, 3D images, 360 panoramic views, slideshows, audio narration and interactive map.
“We are proud to partner with the Smithsonian Institution in our mission of introducing the wealth of the Armenian heritage to the world and am very pleased that the Vayots Dzor e-Book is being featured at this Folklife Festival,” said AGBU AVC Founding President, Dr. Yervant Zorian. “This joint guidebook leveraged creative state-of-the-art solutions to promote the richness and diversity of Vayots Dzor’s nature and history and was designed to contribute to the greater number of visitors to this region.”
In addition to the chapters about the history, natural attractions, culture and traditions of the region, it contains a hotel and restaurant directory and an essential phrasebook, for an easy and enjoyable travel.
“The e-book is a great way people can discover the place, learn about it in the comfort of their home or the hotel, discover where they want to travel… It’s a perfect tool for planning a trip and a great tool when they’re actually on the trip,” says Simon Jones from the Smithsonian My Armenia Program.
During the narrative session “Making a Guidebook” at the Folklife Festival, Dr. Yervant Zorian, Simon Jones and scholars Sabrina Papazian and Harutyun Marutyan shared their experience of working on the interactive e-guide about Vayots Dzor.
Earlier this month, “Vayots Dzor” and AVC’s two other e-books about Armenia, “The Armenian Highland” and “Discover Yerevan”, were featured at the series of travel events held in Boston, New York and DC to promote Armenia’s cultural heritage tourism offerings.
All the e-books are available in seven languages at www.avc-agbu.org and can be viewed in a browser or downloaded free of charge on a tablet or smartphone.