Menu.am-ը և իր գործընկեր ռեստորանները` Սփյուռքի նախարարության կողքին
ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն օրեր առաջ ուղիղ եթերում հայտարարել էր Menu.am-ի հետ համատեղ գործակցություն սկսելու մասին. «Այս համագործակցության շնորհիվ պետությունը, նախ, միլիոնավոր դրամներ է խնայում, և որ ավելի կարևոր է, մենք սրանով հիմք ենք դնում մասնավորի հետ նոր որակի, փոխվստահության մի յուրօրինակ համագործակցության մշակույթի»,-նշել էր նախարար Հայրապետյանը:
Այս գործակցության շնորհիվ Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի անցումային փուլի մասնակիցների սնունդն ապահովում է Menu.am սննդի արագ առաքման ծառայությունը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Menu.am-ի տնօրեն Սևադա Բաղդյանն անդրադառնալով Սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցությանը՝ նշեց, որ իրենց ծառայությունը մշտապես մասնակցել է տարբեր ծրագրերի, բարեգործական նախագծերի, սակայն սա առաջին դեպքն է, երբ համագործակցում է Կառավարության հետ։ «Համամիտ եմ Մխիթար Հայրապետյանի հետ։ Գործարար ոլորտն ու պետությունը պետք է համագործակցեն, որից երկուսն էլ կշահեն։ Ժամանակն է, որ մասնավորը և պետությունը դեմ դիմաց կանգնելու փոխարեն, կանգնեն կողք կողքի։ Երբ Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը դիմեց քաղաքացիներին՝ հուլիս ամսին «Արի տուն» ծրագրի անցումային փուլի երեխաներին հյուրընկալելու համար, մենք մտածեցինք, որ հավանաբար շատերը կցանկանան իրենց տանն ընդունելու սփյուռքահայ երիտասարդների, սակայն ծրագրի ընթացքում հնարավոր է առաջանան մասնակիցներին սննդով ապահովելու դժվարություններ։ Այդ պատճառով Menu.am-ը որոշեց այդ աշխատանքը վերցնել իր վրա: Սփյուռքը մեր ամենամեծ կապիտալն է, հետևաբար, այն մշտապես պիտի զգա հայրենիքի աջակցությունը: Մենք պետք է փորձենք Հայասատան-Սփյուռք կապի օգտակար գործողության գործակիցն առավելագույնս բարձրացնել»,-ասաց Սևադա Բաղդյանը և հավելեց, որ իրենց աշխատանքում շատ են կարևորում նաև աջակցությունը նոր Կառավարությանը, քանի որ վերջինիս հաջողելը մեր երկրի հաջողության գրավականն է։
Խոսելով գործընկեր ընկերությունների մասին՝ Սևադա Բաղդյանը նշեց. «Տեղեկանալով Սփյուռքի նախարարության հետ Menu.am-ի համագործակցության մասին՝ մի քանի գործընկեր՝ «Wok & Roll», «Paraqari Shawarma and Thüringer Bratwurst Armenia», «TAO» չինական և ճապոնական ռեստորան, «Black Angus», «ՍԻՍ Նատուրալ» բնական հյութերի գործարան, ցանկացան միանալ այս գործընթացին, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ նրանց»։
«Արի տուն» ծրագրի անցումային փուլին մասնակցում են պատանիներ ու երիտասարդներ աշխարհի բազմաթիվ երկրներից, որոնք ունեն տարբեր նախասիրություններ: Անդրադառնալով նրանց առաջարկվող ճաշացանկին՝ Սևադա Բաղդյանը նշեց, որ փորձում են մատակարարել հնարավորինս բազմազան ուտեստներ՝ շեշտը դնելով հայկական խոհանոցի վրա: «Մենք մշտապես հետադարձ կապի միջոցով տեղեկանում ենք երեխաների կարծիքների և ցանկությունների մասին: Այս պահին որևէ դժգոհություններ չունենք, բոլորը գոհ են»,- ասաց Սևադա Բաղդյանը:
Զրույցի վերջում այն հարցին, թե այլ համագործակցություն Սփյուռքի նախարարության հետ նախատեսվում է, Սևադա Բաղդյանը պատասխանեց. «Այս պահին «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում է, հետագայում մենք բաց ենք նոր համագործակցության համար»։

Menu.am и его партнеры-рестораны – рядом с Министерством Диаспоры
Министр Диаспоры РА Мхитар Айрапетян на днях в прямом эфире заявил о начале совместной деятельности с Menu.am: «Благодаря этому сотрудничеству государство, во-первых, сэкономит миллионы драмов, и, что еще более важно, тем самым мы закладываем основу культуры своеобразного сотрудничества с частником – нового качества и взаимного доверия», – отметил министр Айрапетян.
Благодаря этому сотрудничеству питание участников переходного этапа учебно-познавательной программы «Ари тун» Министерства Диаспоры обеспечивается службой быстрой доставки питания Menu.am.
В беседе с «Армяне сегодня» директор Menu.am Севада Багдян, коснувшись сотрудничества с Министерством Диаспоры, отметил, что их служба постоянно участвовала в различных программах, благотворительных проект ах, однако это первый случай сотрудничества с правительством. «Согласен с Мхитаром Айрапетяном. Предпринимательская сфера и государство должны сотрудничать, от чего в выигрыше окажутся оба. Настало время, чтобы частник и государство вместо того, чтобы стоять друг против друга, встали бок о бок. Когда министр Диаспоры Мхитар Айрапетян обратился к гражданам по поводу приема в июле детей в рамках переходного этапа программы «Ари тун», мы подумали, что многие, вероятно, захотят принять у себя дома молодых армян Диаспоры, однако возможно, что в процессе программы возникнут трудности с обеспечением питания. �?менно поэтому Menu.am решила взять эту заботу на себя. Диаспора –самый большой наш капитал, соответственно, должна всегда ощущать поддержку Родины. Мы должны попытаться максимально повысить коэффициент полезного действия связи Армения-Диаспора», – сказал Севада Багдян, добавив, что в своей работе они придают исключительную важность также содействию новому правительству, поскольку успех последнего – залог успеха нашей страны.
Говоря о компаниях-партнерах, Севада Багдян отметил: «Узнав о сотрудничестве Министерства Диаспоры с Menu.am, несколько партнеров – «Wok & Roll», «Paraqari Shawarma and Thüringer Bratwurst Armenia», японский и китайский ресторан «TAO», «Black Angus», завод натуральных соков «С�?С Натурал» изъявили желание присоединиться к этому процессу, за что весьма благодарен им».
В переходном этапе программы «Ари тун» участвуют юноши и молодые люди из разных стран мира, имеющие различные предпочтения. Коснувшись предлагаемого им меню, Севада Багдян отметил, что стараются поставлять по возможности разнообразные блюда, акцент ставя на армянской кухне. «Мы постоянно, посредством обратной связи, узнаем о мнениях и пожеланиях детей. В данный момент никакого недовольства не проявляется, все довольны», – сказал Севада Багдян.
В заключение беседы, на вопрос, планируется ли иное сотрудничество с Министерством Диаспоры, Севада Багдян ответил: «В данный момент сотрудничество ограничивается рамками «Ари тун», в дальнейшем мы открыты для нового сотрудничества».