Սփյուռքահայ երիտասարդները կրկին մեկտեղվեցին Հայաստանում
Հուլիսի 2-ին Սփյուռքի նախարարությունում մեկնարկած «Արի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի անցումային փուլին մասնակցում են 61 պատանի Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Նիդերլանդներից, Բելգիայից, Չեխիայից, Սլովակիայից, Գերմանիայից, Կիպրոսից, Իրաքից և ԱՄՆ–ից:
Մասնակիցների թվում են նաև Սանկտ-Պետերբուրգի «Ուրարտու» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի աշակերտներ Աննա Հովսեփյանը, Անժելիկա Հովսեփյանը և Կարապետ Կարապետյանը, ովքեր «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում կիսվեցին իրենց տպավորություններով:
Աննա Հովսեփյան – Ապրում եմ Սանկտ-Պետերբուրգում, որտեղ այցելում եմ «Ուրարտու» հայկական կիրակնօրյա դպրոց: Սովորում եմ նաև ռուսական դպրոցում, տեղափոխվել եմ 11-րդ դասարան:
«Ուրարտու» դպրոցում մեզ ուսուցանում են հայոց լեզու, հայոց պատմություն, հայ գրականություն, հայկական երգ ու պար, գործում է նաև շախմատի խմբակ: Առարկաներից շատ եմ սիրում հայոց պատմությունը, հատկապես հետաքրքված եմ Կիլիկիայի և Բագրատունիների թագավարության պատմություններով:
Շատ եմ սիրում Հայաստանը, ցանկանում եմ հաստատվել իմ Հայրենիքում, քանի որ այստեղ ինձ հանգիստ և ապահով եմ զգում: Արդեն երրորդ անգամ եմ այցելում Հայաստան. նկատել եմ, որ մեծ փոփոխություններ են տեղի ունեցել մեր երկրում, իսկ Երևանն առավել բարեկարգ և գեղեցիկ է դարձել:
«Արի տուն» ծրագրի մասին դեռևս անցյալ տարվանից եմ իմացել: Որոշեցի գալ` մոտիկից ծանոթանալու Հայաստանի տեսարժան վայրերին, հայկական ավանդույթներին և կատարելագործել հայերենի իմացությունը: Արդեն հասցրել եմ լավ ընկերներ ձեռք բերել, միմյանց հետ խոսում ենք տարբեր թեմաների շուրջ, կիսվում շրջայցերից ստացած տպավորություններով: Կարծես՝ իմ մանկություն տեղափոխված լինեմ:
Շատ եմ կարևորում նաև ծրագրի շրջանակներում հայրենագիտության դասընթացների կազմակերպումը: Մեր ուսուցչուհին՝ Շողիկ Փահլևանյանը (ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը կից գործող «Վերածնունդ» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն-«Հ.Ա.») մեծ սիրով և հոգատարությամբ ամեն ջանք գործադրում է՝ դասերը սերտելու համար: Շատ եմ ուզում իրավաբան դառնալ. այն ամենն ինչ կապված է այդ մասնագիտության հետ, ինձ շատ է հետաքրքրում:
Անժելիկա Հովսեփյան – Ես նույնպես «Ուրարտու» հայկական դպրոցում եմ սովորում, շատ եմ սիրում երգել և պարել: Քանի որ ցանկանում էինք տիրապետել հայկական պարարվեստի գաղտնիքներին՝ քրոջս հետ դպրոցում հաճախել եմ հայկական պարի դասերի: Ոգևորությամբ եմ մասնակցում «Արի տուն» ծրագրին. ամեն առավոտ անհամբերությամբ եմ սպասում, որ նորից հանդիպեմ ընկերներիս, մասնակցեմ հայերենի դասերին և շրջագայության մեկնեմ Հայաստանի տեսարժան վայրերով:
Այցելածս բոլոր վայրերն էլ տպավորիչ էին, սակայն առավել տպավորված եմ Սարդարապատի հուշահամալիրով, որտեղ ակամայից հիշեցի հայ ժողովրդի կերտած հերոսական էջերը:
Կարապետ Կարապետյան – «Ուրատու» դպրոց մեծ սիրով եմ հաճախում: Այնտեղ մեր ուսուցիչները մեզ սովորեցրել են հայերեն տառերը, ինչպես նաև գրել, կարդալ, որը, կարծում եմ, Սփյուռքում ապրող հայ երիտասարդների համար ամենակարևոր նախապայմաններց մեկն է:
Ուրախացա, երբ «Արի տուն» ծրագրում իմ շուրջ այդքան շատ հասակակիցներիս տեսա: Հուսով եմ՝ միմյանց հետ կծանոթանանք և լավ ընկերներ կդառնանք՝ հետագայում պահպանելով մեր կապը:
Մասնակցությունս կարևորում եմ այն պատճառով, որ հնարավորություն եմ ունենալու մոտիկից ծանոթանալու Հայրենիքիս, այցելելու այն բոլոր վայրերը, որոնք մինչ այս համացանցով կամ հեռուստացույցով էի տեսել:

Молодые армяне Диаспоры вновь собрались в Армении
В переходном этапе учебно-познавательной программы «Ари тун», стартовавшей 2 июля в Министерстве Диаспоры, участвуют 61 юноша и девушка из России, Украины, Нидерландов, Бельгии, Чехии, Словакии, Германии, Кипра, �?рака, США.
Среди участников – и учащиеся армянской воскресной школы «Урарту» Санкт Петербурга Анна Овсепян, Анжелика Овсепян и Карапет Карапетян, которые в беседе с «Армяне сегодня» поделились своими впечатлениями.
Анна ОВСЕПЯН: – Живу в Санкт Петербурге, где посещаю местную армянскую воскресную школу «Урарту». Учусь также в русской школе, перешла в 11-й класс.
В школе «Урарту» мы изучаем армянский язык, литературу, историю, армянские песни и танцы, функционирует также шахматный кружок. �?з предметов больше всего люблю армянскую историю, особенно интересуюсь историей Киликии и царства Багратидов.
Очень люблю Армению, хочу обосноваться на Родине, поскольку чувствую себя здесь спокойно и безопасно. В Армению приезжаю уже в третий раз, заметила, что в нашей стране произошли большие перемены, а Ереван стал более благоустроенным и красивым.
О программе «Ари тун» узнала еще в прошлом году. Решила приехать, ближе познакомиться с достопримечательностями Армении, армянскими традициями, усовершенствовать знание армянского языка. Успела уже приобрести хороших друзей, беседуем друг с другом на разные темы, делимся впечатлениями от экскурсий. Будто перенеслась в детство.
Считаю очень важным также организацию в рамках программы курсов страноведения. Наш педагог Шогик Пайлеванян (директор армянской воскресной школы «Верацнунд», функционирующей при посольстве РА в РФ – «А.С.») с большой любовью и заботой прилагает все усилия, чтобы передать нам знания. Очень хочу стать юристом, меня очень интересует все, что связано с этой специальностью.
Анжелика ОВСЕПЯН: – Я также посещаю армянскую школу «Урарту»Ю очень люблю петь и танцевать. Поскольку хотели овладеть секретами армянского танцевального искусства, вместе с сестрой в школе посещали занятия кружка армянских танцев. В программе «Ари тун» участвую охотно, каждое утро с нетерпением жду новой встречи с друзьями, участия в уроках армянского языка, жкскурсий по достопримечательным местам Армении.
Все места, которые уже посетили, оказали большое впечатление, но больше всего впечатлена Сардарапатским мемориальным комплексом, где вспомнила героические страницы истории армянского народа.
Карапет КАРАПЕТЯН: – Школу «Урарту» посещая очень охотно. Там наши учителя научили нас армянскому алфавиту, читать и писать, что, мне кажется, является самым главным условием для молодых армян, живущих в Диаспоре.
Обрадовался, увидев вокруг себя в программе «Ари тун» так много сверстников. Надеюсь, познакомимся и станем хорошими друзьями, в будущем сохраним связь между собой.
Участие для меня важно потому, что получу возможность ближе познакомиться с Родиной, посетить все места, которые до сих пор видел только в интернете и по телевидению.