«Հալեպում սիրիահայերը բնականոն հունով են ապրում». Ժիրայր Ռեիսյան
«2016 թվականի դեկտեմբերին Հալեպի ազատագրումը անկյունադարձային եղավ սիրիահայերի համար. ներկայումս Հալեպը շատ ավելի կայուն վիճակում է գտնվում: Կային կենցաղային դժվար պայմաններ, որոնք այսօր արդեն տարբեր միջոցներով հաղթահարվել են, ճանապարհներն օրըստօրե բացվում են, լուծվել է ջրամատակարարման ու վառելանյութի խնդիրը, քիչ տատանումներով վերականգնվել է էլեկրտականությունը»,«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Սիրիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր, Բերիո Հայոց թեմի մամուլի խոսնակ Ժիրայր Ռեիսյանը՝ հավելով, որ սիրիահայերը բնականոն հունով են ապրում, զբաղված են իրենց առօրյա աշխատանքներով և տները վերանորոգելով:
Նա նշեց նաև, որ ազգային հաստատությունները, եկեղեցիները, ակումբներն ու դպրոցներն ամենածանր օրերին անգամ չեն դադարեցրել ազգապահպան գործունեությունը, թեև դրանցից շատերը պատերազմի հետևանքով լուրջ վնասներ են կրել: Այսօր, սակայն, սիրիահայ համայնքը տարբեր ճանապարհներով փորձում է վերականգնել ավերված շինությունները:
Ազգային իշխանության ջանքերով  «Կարեն Եփփե» ազգային ճեմարանի շենքերից մեկի վերականգնումն իրականացվել է անցյալ տարվա ամռանը, որտեղ և ընթացել է անցնող ուսումնական տարին: Հալեպի հայ ազգային պատսպարանի (մանկատուն) վերանորոգումն ամբողջությամբ ավարտվել է, պատսպարանի սաները բավական ժամանակ է այնտեղ են վերադարձել: Մեծ վնասներ կրած Սիրիահայ օգնության խաչի ընկերաբժշկական կենտրոնի վերականգնման մասնագիտական ուսումնասիրություններն ավարտել են, շուտով կսկսվի վերանորոգման աշխատանքները:
Սիրիահայ պատգամավորը նաև ընդգծեց, որ Քեսապի ու Լաթաքիայի հայերն ապրում են սովորական ռիթմով, իսկ այն մարդիկ, ովքեր Հալեպից տեղափոխվել էին Լաթաքիա կամ Քեսապ, այսօր վերադառնում են իրենց տները: Դամասկոսը նույնպես կարելի է ազատագրյալ տարածք համարել: Մոտ ժամանակահատվածում, որոշակի անվտանգության հարցեր կարգավորելուց հետո, իր աշխատանքները կսկսի նաև Սիրիայի օդանավակայանը:
Զրույցի վերջում Ժիրայր Ռեիսյանն անդրադարձավ նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի օրհնությամբ մարտ ամսին Բերիո Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Շահան արքեպիսկոպոս Սարգսյանի՝ ազգային իշխանության ներկայացուցիչների հետ Դեր Զոր կատարած այցելությանը, որտեղ նախ հանդիպել են Դեր Զորի նահանգապետին և նրան փոխանցել Նորին Սրբության ողջույնները, ապա այցելել Սրբոց Նահատակաց համալիր։
Հավելենք, որ Արամ Ա կաթողիկոսը Սիրիայի և հատկապես Դեր Զորի շրջանում անվտանգության կայունացումից հետո կոչ է հղելու հայ ժողովրդին, որպեսզի համազգային ճիգերով  վերականգնվի ցեղասպան Թուրքիայի կողմից քանդված մեր նահատակների սրբազան տաճարը:

«Жизнь армян в Алеппо протекает в нормальном русле»: Жирайр Реисян
«Освобождение Алеппо в декабре 2016 года стало краеугольным для сирийских армян: ныне Алеппо в гораздо более стабильном положении. Были трудные бытовые условия, которые сегодня уже преодолены различными средствами, дороги день ото дня открываются, решены вопросы водоснабжения и топлива, с небольшими колебаниями восстановлено электроснабжение», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» депутат-армянин парламента Сирии, пресс-секретарь Берийской армянской епархии Жирайр Реисян, добавив, что жизнь сирийских армян в Алеппо протекает в нормальном русле, люди заняты своими будничными делами и ремонтом домов.
Он отметил также, что национальные учреждения, церкви, клубы и школы даже в самые трудные дни не прекращали деятельности по сохранению нации, хотя многие из них вследствие войны серьезно повреждены. Сегодня, однако, армянская община Сирии различными путями старается восстановить разрушенные строения.
Усилиями национальной власти восстановление одного из корпусов национальной гимназии «Карен Эппе» осуществлено летом минувшего года, где и проходил весь прошлый учебный год. Ремонт армянского национального детского приюта полностью завершен уже достаточное время, как воспитанники возвратились туда. Завершено профессиональное исследование восстановления медицинского центра Армянской помощи Сирии, скоро начнутся восстановительные работы.
Сирийский депутат-армянин также подчеркнул, что армяне Кесаба и Латакии живут в нормальном ритме, а люди, перебравшиеся из Алеппо в Латакию или Кесаб, сегодня возвращаются в свои дома. Дамаск также можно считать освобожденной территорией. В ближайшее время, после урегулирования некоторых вопросов безопасности, начнет функционировать и аэропорт Сирии.
В заключение беседы Жирайр Реисян коснулся также визита с благословения Католикоса Великого Дома Киликийского Арама I предстоятеля Берийской армянской епархии архиепископа Шаана Саркисяна вместе с представителями национальных властей в Дейр Зор, где они встречались с губернатором Дейр Зора, передали приветы Его Святейшества, затем посетили комплекс Святых Мучеников.
Добавим, что Католикос Арам I в Сирии и особенно в районе Дейр Зора после стабилизации безопасности обратится к армянскому народу с призывом общенациональными усилиями восстановить разрушенный геноцидальной Турцией священный храм наших мучеников.