«Հաղթանակս նպաստեց վերջնականապես հաստատվել Հայաստանում». Պողոս Եղիազար
Պոլսահայ հայրենադարձ օպերային երգիչ Պողոս Եղիազարին մինչև հիմա մարդիկ հիշում են իբրև «Ալֆրեդի սենյակում» հեռուստանախագծի սփյուռքահայ մասնակից, ով իր անմիջական ու անկեղծ պահվածքով կարողացավ հաղթանակի հասնել: Հենց այդ հաղթանակն էլ Պողոսի համար դարձավ հայրենի եզերքում հիմնովին հաստատվելու գրավականը, որի մասին, և ոչ միայն, «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է նրա հետ:
–Յուրաքանչյուր հայրենադարձ Հայաստան տեղափոխվելու իր ինքնատիպ պատմությունն ունի .հետաքրքիր է իմանալ, թե Դուք ինչպե՞ս բռնեցիք հայրենադարձության ուղին:
-Հայրենադարձվելուս հիմնական պատճառը ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետի հայագիտական բաժնում բարձրագույն կրթություն ստանալն է եղել: Քանի որ Կ. Պոլսում տասներկու տարի հաճախել էի հայկական վարժարաններ, ուսուցիչներս քաջալերեցին գալ՝ հայերենն ավելի զարգացնելու և ամրապնդելու նպատակով: Մինչ այդ էլ Հայրենիքի հետ կապը պահպանում էինք ազգականների միջոցով, ովքեր, դժբախտաբար, Սպիտակի 1988 թվականի երկրաշարժի հետևանքով մահացան:
Ինչպես պատմաբան, բանաստեղծ Ղևոնդ Ալիշանն էր ասում՝ ամբողջ Հայրենիքը փողոց առ փողոց, քաղաք առ քաղաք գիտեինք նկարներով: Արդեն Հայրենիքը մոտիկից տեսնելու պարտավորություն էր առաջացել ինձ մոտ, և ծնողներիս հորդորներին էլ հետևելով՝ 1999թ. դեկտեմբերի 14-ին բռնեցի Հայաստան բերող ուղին:
-Հայրենադարձվելուց հետո ամենագլխավոր մարտահրավերը ո՞րը դարձավ Ձեզ համար:
-Սկզբնական շրջանում ամենամեծ խնդիրը արևելահայերենի ու արևմտահայերենի լեզվական պատնեշի հաղթահարումը դարձավ, հատկապես՝ խոսակցական բառապաշարում օգտագործվող օտարալեզու բառերի, որոնք ամեն անգամ լսելիս՝ ականջիս խորթ էին հնչում: Այս առումով ինձ հետ հումորային, զվարճալի շատ պատմություններ են տեղի ունեցել, որոնք մինչև հիմա ընկերներով հիշելիս՝ ծիծաղում ենք:
Իսկ ընկերական շրջապատ, տարիների ընթացքում հեշտությամբ ձևավորեցի՝ թե՛ համալսարանից, թե՛ առօրյա շփումներից:
-Ձեր առջև կանաչ լույս վառվեց նաև 2001 թվականին «Ալֆրեդի սենյակում» հեռուստաշոուի ժամանակ հաղթող ճանաչվելուց հետո: Ի՞նչ տվեց Ձեզ մասնակցությունն այդ նախագծին:
-«Ալֆրեդի սենյակում» հաղորդաշարն, իսկապես, անկյունադարձային դարձավ ինձ համար: Դրական փոփոխությունների արդյունքում՝ աշխատանքային տարբեր առաջարկներ ստացա: Ի դեպ, նախագծի նախընտրական փուլի վերջին օրն եմ միայն գնացել մասնակցելու հարցազրույցին:
Նախ որոշեցի հեռուստաշոուին մասնակցել անձս փորձելու համար: Արդյունքում հասկացա, որ բնավորությամբ ավելի հաստատակամ դարձա, և որն ամենակարևորն է, ճանաչում ձեռք բերելուց հետո «աստղային» հիվանդությամբ երբեք չտառապեցի: Կարծում եմ՝ այդ հաղթանակը նպաստեց հայրենի հողում վերջնականապես հաստատվելուն: Իսկ շահած գումարից եկամտահարկ վճարելուց հետո, սկսեցի երաժշտական կրթությամբ զբաղվել:
-Երաժշտական հիմք ունեցե՞լ եք:
-Պոլսում երկար տարիներ հաճախել եմ «Սայաթ-Նովա» մանկական, ապա մեծահասակների երգչախումբը:
Երբ 2004 թվականին համալսարանի վերջին կուրսում որոշ խնդիրների պատճառով, դժբախտաբար, դիպլոմային աշխատանքս չկարողացա պաշտպանել, 2005 թվականին ընդունվեցի Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատրիայի վոկալ երգեցողություն բաժին: Ընթացքում մի քանի տեսահոլովակներ եմ նկարահանել, այժմ էլ հրավերների դեպքում մասնակցում եմ համերգների:
2015 թվականին ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացված «Ստամբուլի հայ համայնքի մշակութային օրեր» համահայկական մշակութային փառատոնի շրջանակներում պատիվ եմ ունեցել ելույթ ունենալ Հրանտ Դինքին նվիրված օրատորիայի ժամանակ, որը բայցի Երևանից, կազմակերպվեց նաև Պոլսում, Մոնրեալում և Նյու Յորքում:
-Եթե տարիների հեռվից նայենք, ապա, Ձեր կարծիքով, Հայաստանում ի՞նչ փոփոխություններ են արձանագրվել:
-Հայաստանում գտնվելու տասնութ տարիների ընթացքում տարբեր ոլորտներում զգալի առաջընթաց եմ նկատել: Շատ կարևոր է տնտեսական զարգացումը, հատկապես՝ այգեգործության և գինեգործության ոլորտում, որը, որպես ազգային արժեք, պետք է պետական լայն աջակցություն և հոգածություն ստանա:
Չեմ կարող չնշել Թավշյա հեղափոխության մասին, որը լրջագույն ազդակ է հայ ժողովրդի ապագայի համար:
Անչափ կարևորում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարության ստեղծումը, որից հետո Հայաստան-Սփյուռք կապերն ավելի ամրապնդվեցին և նոր շունչ ստացան:Սերտորեն համագործակցում ենք նախարարության Մերձավոր Սփյուռքի հետ կապերի վարչության աշխատակիցների հետ, ովքեր միշտ պատրաստակամ արձագանքել են մեր խնդիրներին:
-Այնուամենայնիվ, ի՞նչ է տվել Ձեզ հայրենադարձությունը:
-Չեմ կարող ասել ազգային ինքությանն եմ վերադարձել, քանի որ Կ.Պոլսում, բնավ, հեռու չենք եղել մեր արմատներից. ամենուր հայկական շունչն ու ոգին է թևածել: Այդ գիտակցումը ստացել ենք մեր ընտանիքներից, ուսուցիչներից և եկեղեցուց:
– Ձեր առաջիկա ծրագրերը որո՞նք են:
-Արվեստի և բիզնեսի համադրմամբ մի նախագիծ իրականցնելու գաղափար ունեմ:
Նպատակ ունենք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցությամբ Հայաստանում Պոլսահայերի հասարակական կազմակերպություն ստեղծել:
-Պողո՛ս, ո ՞ րն է Ձեր երազանքների Հայաստանը:
-Հիմա այն Հայաստանն եմ տեսնում, որի տեսլականով հայրենադարձվեցի: Շատ ուրախ եմ, որ իմ երազած Հայաստանի մեջ մաս եմ կազմելու՝ առաջիկայում տեսնելով դրական փոփոխություններ:
Միշտ պատրաստ եմ ուժերիս և հնարավորություններիս սահմանում օգտակար լինել իմ երկրի շենացման սրբազան գործին: Հուսով եմ՝ Հայաստանում ամեն ինչ լավ է լինելու, և հայ ժողովրդի հույսերն արդարանալու են: Շնորհակալ եմ նաև մեր այն երիտասարդներին, ովքեր այս հեղափոխության հիմնական խթանը հանդիսացան: Հենց նրանց է վաղվա Հայաստանը, և միասին պետք է ապրենք, կերտենք այդ դրախտային Հայաստանում, որտեղ նաև պետք է ավելի ապահով ապրեն գալիք սերունդները:

To this day, people remember Istanbul-Armenian repatriate opera singer Boghos Yeghiazar as the Diaspora Armenian participant of the “Alfred’s Room” TV contest who eventually won with his sincerity and straightforwardness. It is this victory that became the guarantee for Boghos to finally settle in the homeland, and Boghos talked about this and other issues in an interview with Hayern Aysor.
Hayern Aysor: Every repatriate has an interesting story to tell about moving to Armenia. It’s interesting to know why you repatriated.
Boghos Yeghiazar: The main reason why I repatriated was because I wanted to study in the Department for Armenian Studies of the Faculty of Philology at Yerevan State University. Since I had attended Armenian schools in Istanbul for twelve years, my teachers encouraged me to go to Yerevan State University to enhance and improve my knowledge of Armenian. Until then, I would maintain ties with the homeland through my relatives who, unfortunately, died after the 1988 earthquake in Spitak.
As historian and poet Ghevond Alishan would say, we knew the entire homeland street by street and city by city in photos. I already felt the duty to see the homeland up close, and on December 14, 1999, paying heed to my parents’ calls, I took the path to Armenia.
Hayern Aysor: What became the major challenge for you after repatriating to Armenia?
Boghos Yeghiazar: In the beginning, the greatest challenge was overcoming the linguistic barrier between Eastern Armenian and Western Armenian, especially foreign words that were used in daily conversations and sounded strange to me every time I heard them. In this sense, there are many funny stories that make my friends and I laugh every time we remember them.
It was easy for me to make friends during my years at the university and in daily contacts.
Hayern Aysor: You got the green light after winning the “Alfred’s Room” TV contest in 2001. What did you get out of participating in that contest?
Boghos Yeghiazar: The TV show “Alfred’s Room” truly became a turning point for me. Due to positive changes, I received various job proposals. As a matter of fact, I went to an interview on the last day of the pre-election stage for the contest.
First, I decided to participate in the contest to test myself. Later, I realized that I had become more persistent and, most importantly, I never suffered from “stardom” after becoming popular. I think my victory helped me eventually settle in my homeland. After paying income tax from the money I had received as a prize, I started pursuing an education in music.
Hayern Aysor: Did you have a musical background?
Boghos Yeghiazar: I was a member of the Sayat-Nova Children’s Choir and later Sayat-Nova Adult Choir in Istanbul for many years.
After I failed to defend my diploma work due to certain problems in the last year of studies at Yerevan State University in 2004, in 2005, I got accepted to the Vocal Department at Yerevan Komitas State Conservatory. I have made several music videos, and I give concerts when invited.
In 2015, I had the honor of performing during an oratory devoted to Hrant Dink and held as part of the “Days of Armenian Culture of Istanbul” pan-Armenian cultural festival organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia. The oratory was held not only in Yerevan, but also in Istanbul, Montreal and New York.
Hayern Aysor: In your opinion, what changes have been made in Armenia over the years?
Boghos Yeghiazar: Over the past 18 years that I have been living in Armenia, I have noticed great progress in various sectors. What is very important is economic development, especially in farming and winemaking which, as a national asset, must be widely supported and cared for.
I must mention the Velvet Revolution, which serves as a serious impetus for the future of the Armenian people.
I attach great importance to the establishment of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, which further strengthened the Armenia-Diaspora relations and conveyed new air to them. We closely collaborate with the employees of the Department for Relations with the Near Diaspora at the Ministry, and they are always willing to give responses to our issues.
Hayern Aysor: Nevertheless, what did you get out of repatriation?
Boghos Yeghiazar: I can’t say that I rediscovered my national identity because I have never been detached from my roots in Istanbul and have always felt the air and spirit of Armenia and the Armenians everywhere. I became aware of this through my family, teachers and the church.
Hayern Aysor: What are your plans?
Boghos Yeghiazar: I have an idea for a project that will be implemented through the synthesis of the arts and business.
I also plan on establishing a non-governmental organization of Istanbul-Armenians in Armenia through cooperation with the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Hayern Aysor: Boghos, what is the Armenia of your dreams?
Boghos Yeghiazar: Currently, I see the Armenia to which I repatriated. I am very glad that I will be a part of the Armenia of my dreams and will see positive changes in the near future.
I am always ready to do my best to contribute to the sacred task of building my country. I hope everything turns out for the best in Armenia and the Armenians’ expectations are met. I would also like to thank the young Armenians who served as the main impetus for this revolution. They are the future of Armenia, and we must live and create together in the heavenly Armenia where the coming generations must live more safely.