Լրագրողների համահայկական 9-րդ համաժողովը շարունակեց աշխատանքը
«Թավշյա հեղափոխության արձագանքները մամուլում» թեմատիկ նիստը վարեցին «Հայրենիք» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Զավեն Թորիկյանը (ԱՄՆ) և «Պայքար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Վարդիվառյանը (ԱՄՆ):
«Սա Հայաստանն է և վերջ» թեմայով ելույթ ունեցավ Լիբանանի «Արարատ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Անի Եփրեմյանը:
Քուվեյթից լրագրող, հրապարակախոս Կիրակոս Կույումջյանը «Խաղաղ յեղափոխութեան ծնունդ նոր Հայաստանը» ելույթում նշեց, որ Սփյուռքում ժողովուրդը անհամբեր հետևում է Հայաստանում կատարվող փոփոխություններին:
«Օրեր» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը (Չեխիա) «Թավշյա հեղափոխության չեխական արձագանքները, որոշ հատվածներ էլ գերմանական մամուլից»թեմայով զեկուցում ներկայացրեց:
ՀԲԸՄ ՀԵԸ Լիբանանի մամլո գրասենյակի պատասխանատու Ահարոն Շխրտմյանը հանդես եկավ «Թավշյա յեղափոխութեան գաղափարախոսութիւնը եւ սփիւռքը» թեմայով:
«Թավշյա հեղափոխության անդրադարձը միջազգային մամուլում և նրա քաղաքական նշանակությունը» թեմայով ելույթ ունեցավ «Արաքս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Մովսես Քեշիշյանը (Իրան):
«Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական ՀԿ նախագահ, ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դոցենտ Աստղիկ Ավետիսյանը ներկայացրեց Թավշյա հեղափոխության» հրապարակայնացման և հանրայնացման գործիքների և տեխնոլոգիաների կիրառման առանձնահատկությունները:
Առաջին թեմատիկ նիստը «Թավշյա հեղաղոխության անդրադարձը սփյուռքի քաղաքական և հասարակական կյանքում» թեմայով ելույթով եզրափակեց «Հայաստան» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Դավիթ Այվազյանը (Հունաստան):
Երկրորդ նիստի թեման էր «Հայաստանի 1-ին Հանրապետության ստեղծումը և հայ լրագրությունը»: Նիստը վարեցին «Խոսնակ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Համբիկ Մարտիրոսյանը (Լիբանան), «Արմենիա» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Գևորգ Գազանճյանը (Արգենտինա), Արցախի ժուռնալիստների միության նախագահ Կիմ Գաբրիելյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Նարինե Նազարյանը ներկայացրեց զեկուցում «Առաջին հանրապետության տարեկիցը. անցյալի, ներկայի և ապագայի լրատվամիջոց. Արմենպրես 100» թեմայով:
«Հայ գրական մամուլը` արիւնաբար մայր երակը Հայոց պետականութեան կերտման, ամրապնդման հոլովոյթին մէջ» թեմայով ելույթ ունեցավ «Ծաղիկ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Դունայանը (Լիբանան):
«Ազատ Օր» օրաթերթի թղթակից Հովսեփ Բարազյանը (Հունաստան) ելույթ ունեցավ «Հայոց պետականութիւնը եւ հայ լրագրութիւնը»:
Երրորդ՝ «Հայ լրագրությունը խորհրդային միության տարիներին» թեմայով նիստը վարեցին «Արմենպրես» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Նարինե Նազարյանը, Ասկերանի շրջանային «Բերդ» թերթի գլխավոր խմբագիր Վալերի Պետրոսյանը:
Ելույթ ունեցան «Պայքար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Վարդիվառյանը (ԱՄՆ)՝ «Սփյուռքի հայ լրագրությունը խորհրդահայ 71 տարիներին», «Պայքար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Պայծիկ Գալաջյանը (ԱՄՆ)՝ «Խորհրդահայ մամուլի ազդեցությունը սփյուռքահայի ինքնության կերտման վրա», «Ժամ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Աննա Գիվարգիզյանը (Ռուսաստան)՝ «Մամուլ և պետականություն. պատմություն, օրինաչափություններ, միտումներ» թեմաներով:
Համաժողովի առաջին օրվա վերջին՝ չորրորդ «Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը և հայ լրագրությունը» թեմատիկ նիստը վարեցին ՀԲԸՄ ՀԵԸ Լիբանանի մամլո գրասենյակի պատասխանատու Ահարոն Շխրտմյանը, «Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական ՀԿ նախագահ Աստղիկ Ավետիսյանը:
«Լրագրութիւնը առինքնող եւ վտանգաւոր ասպարէզ» թեմայով ելույթ ունեցավ «Խոսնակ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Համբիկ Մարտիրոսյանը (Լիբանան):
«ՀայՏեղեկատվաԿենտրոն» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի Ռուսաստանում և Աբխազիայում ներկայացուցչության ղեկավար Սաիդա Օհանյանը (Ռուսաստան) ելույթ ունեցավ «Հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության նոր օրը» թեմայով:
Տեղի ունեցավ քննարկում Սփյուռքի հայ մամուլի արդի խնդիրների և մարտահրավերների վերաբերյալ:
Համաժողովի առաջին օրը եզրափակվեց Սփյուռքի և Արցախի լրատվամիջոցների ղեկավարների և ներկայացուցիչների այցելությամբ ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակ:

Девятый Общеармянский форум журналистов продолжил работу
Тематическое заседание на тему «Отклики на бархатную революцию в прессе» вели главный редактор еженедельника «Айреник» Завен Торикян (США) и главный редактор еженедельника «Пайкар» Акоп Вардиварян (США).
С докладом на тему «Это Армения – и все» выступила главный редактор Ливанской ежедневной газеты «Арарат» Ани Епремян.
Журналист, публицист из Кувейта Киракос Куюмджян в своем выступлении на тему «Рожденная мирной революцией новая Армения» отметил, что в Диаспоре народ с нетерпением следит за происходящими в Армении переменами.
Главный редактор журнала «Орер» Акоп Асатрян (Чехия), выступил с докладом на тему «Чешские отклики на бархатную революцию, некоторые отрывки из немецкой прессы».
Ответственный пресс-службы ВАБС Ливана Агарон Шхртмян выступил на тему «�?деология бархатной революции и Диаспора».
На тему «Отклики на бархатную революцию в мировой прессе и ее политическое значение» выступил главный редактор еженедельника «Аракс» Мовсес Кешишян (�?ран).
Председатель научно-информационной ОО «Армянская ПиАр ассоциация», декан факультета журналистики ЕГУ Астхик Аветисян представила доклад на тему «Особенности применения инструментов и технологий распространения и пропаганды бархатной революции».
Выступлением на тему «Отражение бархатной революции в политической и общественной жизни Диаспоры» первое тематическое заседание завершил главный редактор еженедельника «Айастан» Давид Айвазян (Греция).
Темой второго заседания было «Создание Первой Армянской Республики и армянская журналистика». Его вели главный редактор журнала «Хоснак» Амбик Мартиросян (Ливан), главный редактор еженедельника «Армения» Геворг Газанчян (Аргентина), председатель Союза журналистов Арцаха Ким Габриелян.
Главный редактор информационного агентства «Арменпресс» Нарине Назарян представила доклад на тему «Сверстник Первой Армянской Республиким: СМ�? прошлого, настоящего и будущего: «Арменпресс»-100».
На тему «Армянская литературная пресса – главная кровеносная артерия создания Армянской государственности в процессе укрепления» выступил главный редактор журнала «Цагик» Акоп Дунаян (Ливан).
Главный редактор ежедневной газеты «Азат ор» Овсеп Баразян (Греция) выступил на тему «Армянская государственность и армянская журналистика».
Третье заседание на тему «Армянская журналистика в годы Советского Соющза» вели главный редактор информационного агентства «Арменпресс» Нарине Назарян, главный редактор газеты «Берд» Аскеранского района Валерий Петросян.
Выступили главный редактор еженедельника «Пайкар» Акоп Вардиварян (США, «Армянская журналистика Диаспоры за 71 год Советской Армении»), главный редактор еженедельника «Пайкар»  Пайцик Галаджян (США, «Влияние советской армянской прессы на формирование идентичности армян Диаспоры»), главный редактор журнала «Жам» Анна Гиваргизян (Россия, «Пресса и государственность: история, закономерности, тенденции»).
В конце первого дня форума четвертое тематическое заседание на  тему «Независимость Республики Армения и армянская журналистика» вели ответственный пресс-службы ВАБС Ливана Агарон Шхртмян, председатель  научно-информационной ОО «Армянская ПиАр ассоциация» Астхик Аветисян.
На тему «Журналистика – интересная и опасная сфера» выступил главный редактор журнала «Хоснак» Амбик Мартиросян (Ливан).
Руководитель представительства информационно-аналитического центра «Армянский информационный центр» в России и Абхазии Саида Оганян (Россия) выступила на тему «Новый день армянского народа и Республики Армения».
Состоялось обсуждение современных проблем и вызовов армянской прессы Диаспоры.
Первый день форума завершился визитом руководителей и представителей СМ�? Диаспоры и Арцаха в представительство ВАБС в Армении.