Ամերիկայի հայկական համագումարը սգում է Կալիֆորնիայի նահանգապետ Ջորջ Դյուքմեջյանի կորուստը
Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) սգում է Կալիֆորնիայի նախկին նահանգապետ և ոգեշնչող ամերիկահայ Ջորջ Դյուքմեջյանի կորուստը, ով կյանքից հեռացավ ս.թ. մայիսի 8-ին:
Ջորջ Դյուքմեջյանը Կալիֆորնիայի նահանգապետ էր ընտրվել և ծառայել երկու ժամկետ` 1983թ. հունվարից մինչև 1991թ. հունվարը: Նրա ութ պետական ​​բյուջեներից յուրաքանչյուրում կրթությանը պետական ​​բարձրագույն ֆինանսավորման գերակայություն էր տրվում: 1985թ. Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմինը քննարկեց օրինագիծ՝ Կալիֆորնիայի ամբողջ հանրային կրթական համակարգում մարդու իրավունքների և ցեղասպանության մասին ծրագրի ներառման վերաբերյալ: Եվ Կալիֆորնիայի նահանգային Սենատը և Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովը հաստատեցին օրինագիծն այդ տարվա սեպտեմբերին: Նահանգապետ Դյուքմեջյանն օրինագիծը վավերացրեց 1985թ. սեպտեմբերի 28-ին և նոր ուսումնական ծրագիրն առաջին անգամ տպագրվեց 1987թ.:
«Ջորջ Դյուքմեջյանը Համագումարի երկարամյա անդամ էր, և 1987, 1988 ու 2012 թվականներին նրան հարգանքի տուրք մատուցեցինք լիովին արժանվույն: Նա իր կյանքը նվիրել էր հանրային ծառայությանը և մեծ թվով երիտասարդ ամերիկահայերի էր ոգեշնչում: Կալիֆորնիա նահանգում և երկրում նրա ավանդի մասին իրողությունն ուշագրավ է և հպարտություն է պարգևում մեզ», – հայտարարել են Համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը:
Ամերիկայի հայկական համագումարի՝ 1987թ. Ջորջ Դյուքմեջյանի պատվին հանդիսությանը շատ քաղաքական առաջնորդներ էին ներկա ամբողջ երկրից: Նախագահ (այդ ժամանակ՝ փոխնախագահ) Ջորջ Բուշ ավագը, Սենատոր Ռոբերթ (Բոբ) Դոլը (հանրապետական, Կանզաս), սենատոր Էդվարդ Քենեդին (դեմոկրատ, Մասաչուսեթս), սենատոր Լերրի Փրեսլերը (հանրապետական, Հարավային Դակոտա), կոնգրեսական Ռոբերթ Դորնանը (հանրապետական, Կալիֆորնիա), կոնգրեսական Չիփ Փաշայանը (հանրապետական, Կալիֆորնիա), Մասաչուսեթսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Ջորջ Քևերյանը, Նյու Ջերսիի նահանգային ժողովի մեծամասնության առաջնորդ Գարաբեդ (Չաք) Հայթայանը, Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովի մեծամասնության առաջնորդ Ուոլթեր Քարաբյանը, ամերիկյան դիվանագետ Բարրի Զորթյանը և Նախագահի ճառագիր Քեն Խաչիգյանը բոլորը ներկա էին՝ ի թիվս այլ հարգարժան հյուրերի: Նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը և նահանգապետ Մայքլ Դուկակիսն ի պատիվ նահանգապետ Դյուքմեջյանի հատուկ տեսաուղերձներ էին հղել:
Նախագահ Ռեյգանը նշել էր. «Ամերիկայի հայկական համագումարը ճիշտ ընտրություն է կատարել: Սա իրապես ըստ արժանվույն պատվո հանդիսություն է: Ջորջը ծառայել է իր համայնքին, նահանգին և երկրին բարձր արժանիքներով»:
Նախագահ Ռեյգանը շարունակել էր. «Դյուք, Ձեր կողմից նաև հստակ արտահայտվել է, թե Ձեր հայկական ժառանգությունն ինչ մեծ նշանակություն ունի Ձեզ համար: Ինչպես գիտենք, շատ ամերիկահայեր մեր երկիր ներգաղթեցին շատ դժվար հանգամանքներում, և հաճախ քիչ, կամ առանց գումար: Սակայն քիչ ամերիկացիներ են այսպես մարմնավորել ամերիկյան երազանքի էությունը: Տքնաջան աշխատանքով նրանք նոր կյանք են ստեղծել, ինչով կարող են հպարտանալ, մեծ գործեր են իրականացրել և երբեք չեն կորցրել իրենց հիմնական արժեքները: Ջորջ Դյուքմեջյանը հենց այսպիսի մարդ է: Նա բնավորությամբ ուժեղ է և անսահման հոգատար: Սրանք ընդամենը մի քանիսն են այն իրողություններից, որոնց համար Ձեզ պատվում են, Դյուք»:
Գալա-հանդիսության ժամանակ փոխնախագահ Բուշը գովեստի խոսքեր էր ուղղել նահանգապետ Դյուքմեջյանին: «Ես և Բարբարան ջերմորեն ողջունում ենք Ամերիկայի հայկական համագումարի՝ Ջորջ Դյուքմեջյանի պատվին հանդիսության ներկաներին: Իհարկե, Ամերիկայի հայկական համագումարը շատ բան է արել մեր երկրում ամերիկահայ համայնքի համար: Բոլորդ հպարտանալու շատ բան ունեք: Սակայն առավել կարևոր է այն, որ նահանգապետ Դյուքմեջյանը շատ բան է արել ոչ միայն ամերիկահայերի համար, այլև տարբեր ազգության միլիոնավոր ամերիկացիների համար:
Հաջորդ տարի Համագումարը նահանգապետ Դյուքմեջյանին հարգանքի տուրք մատուցեց Կալիֆորնիա նահանգի Բևերլի Հիլս քաղաքում: Բոբ Հոֆը շնորհավորական ուղերձում նշել էր. «Նա իմ սիրելի կալիֆորնիաբնակներից մեկն է, և կարծում եմ, որ նա լավ է գործել որպես նահանգապետ»:
Ի պատիվ նրան՝ Համագումարը «Հանրային ծառայության համար Դյուքմեջյանի մրցանակ» էր ստեղծել, որը տրվում է օրինակելի պետական ​​ծառայողի հատկանիշներ մարմնավորող անհատներին: Նախորդ մրցանակակիրների թվում են` Քենեթ Խաչիջյանը 2017թ., Չարլզ «Չաք» Փուչիգյանը և Դեբորա Փուչիկյանը 2012թ., նախկին սենատոր Փոլ Սարբեյնսը (դեմոկրատ, Մերիլենդ) 2006թ., Կանադայի նախկին խորհրդարանական Սարգիս Ասադուրյանը 2005թ., Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ֆրենք Փալոն կրտսերը (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և նախկին համանախագահ կոնգրեսական Ջո Նոլենբերգը (հանրապետական, Միչիգան) 2004թ., կոնգրեսական Դեյվիդ Դրեյերը (հանրապետական, Կալիֆորնիա) 2003թ., ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ջեքի Սփիրը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) և նախկին կոնգրեսական Ջոն Սուինին (հանրապետական, Նյու Յորք) 2001թ., Հայաստանի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը 1998թ., Հայաստանի Հանրապետության առևտրի և արդյունաբերության նախկին նախարար Գառնիկ Նանագուլյանը:
2017թ. իր շնորհակալական ելույթում Խաչիկյանը հայտարարեց. «Առիթից օգտվելով կցանկանայի նշել, որ կարծում եմ այսօր Ամերիկայի հայկական համագումարը իրականում հարգանքի տուրք է մատուցում ոչ թե ինձ, այլ Ջորջ Դյուքմեջյանին՝ նրա հանրային ծառայության համար»:
Ջորջ Դյուքմեջյանը 1979-1983թթ. ծառայել է որպես Կալիֆորնիա նահանգի գլխավոր դատախազ: Մինչ այդ նա ծառայել է Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովում 1962-1967թթ. և տասներկու տարի՝ 1967-1979թթ. Նահանգային ​​Սենատում, որտեղ նա ներկայացնում էր Լոնգ Բիչ քաղաքը և հարակից Հարավային Կալիֆորնիայի համայնքները:
Նա ինը պատվավոր կոչում էր ստացել և Հարվարդի համալսարանի Ջոն Քենեդու անվան կառավարման դպրոցի քաղաքականության ինստիտուտում հրավիրյալ դասախոս էր: Նա Կալիֆորնիայի համալսարանի Վարչության պատվավոր անդամ էր և Կալիֆորնիայի պետական ​​համալսարանի Հոգաբարձուների խորհրդի նախկին անդամ: 2013թ. Լոս Անջելեսի շրջանի Լոնգ Բիչ քաղաքում նոր դատարանի շենքի բացման արարողության ժամանակ այն պաշտոնապես անվանվեց «Նահանգապետ Ջորջ Դյուքմեջյանի անվան դատարանի շենք»:

Armenian Assembly Of America Mourns Loss Of California Governor George Deukmejian
The Armenian Assembly of America (Assembly) mourns the loss of George Deukmejian, former Governor of California and inspiring Armenian American, who passed away on May 8, 2018.
George Deukmejian was elected Governor of California, and served two terms, from January 1983 to January 1991. In each of his eight state budgets, education was the state’s highest funding priority. In 1985, the California Legislature considered a bill introducing a human rights and genocide curriculum throughout the California public school system. Both the California State Senate and Assembly passed the bill in September of that year. Governor Deukmejian signed the bill into law on September 28, 1985, and the new curriculum was first printed in 1987.
“George Deukmejian was a long-time member of the Assembly, and the three tributes we had in 1987, 1988, and 2012 to honor him were well deserved. He devoted his life to public service and was an inspiration to so many young Armenian Americans. His record of contributions to the great State of California and the nation are remarkable and make us all proud,” Assembly Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian stated.
The Assembly’s 1987 tribute banquet in honor of George Deukmejian was joined by many political leaders from across the country. President (then-Vice President) George Bush, Sr., Senator Robert “Bob” Dole (R-KS), Senator Edward Kennedy (D-MA), Senator Larry Pressler (R-SD), Rep. Robert Dornan (R-CA), Rep. Chip Pashayan (R-CA), Massachusetts Speaker of the House George Keverian, New Jersey Assembly Majority Leader Garabed “Chuck” Haytaian, former California Assembly Majority Leader Walter Karabian, American diplomat Barry Zorthian, and presidential speechwriter Ken Khachigian, among other esteemed guests, were all in attendance. President Ronald Reagan and Governor Michael Dukakis offered special video messages of praise to Governor Deukmejian.
President Reagan noted: “The Armenian Assembly has made the right choice. This tribute is truly well deserved. George has served his community, state, and nation with great distinction.”
President Reagan continued: “Duke, you’ve also made it clear how very much your Armenian heritage means to you. As we know, many Armenian-Americans immigrated to our land under very difficult circumstances, and often with little or no money. Yet few Americans have so exemplified the essence of the American dream. With hard work they have built a new life to be proud of, they accomplished great things, and never lost sight of their fundamental values. George Deukmejian is just this sort of man. He is strong in character and long in caring. These are just some of the reasons you’re being saluted Duke.”
At the Gala, Vice President Bush spoke highly of Governor Deukmejian. “Barbara joins me in extending warm best wishes to all of those gathered for the Armenian Assembly of America tribute banquet in honor of Governor George Deukmejian. Certainly, the Armenian Assembly of America has accomplished much for the Armenian-American community in our country. All of you have a great deal of which to be proud. Even more importantly, though, Governor Deukmejian has done a great deal not only for Armenian-Americans, but for millions of Americans of all ancestries.
The following year, the Assembly honored Governor Deukmejian in Beverly Hills, California. In a congratulatory note, Bob Hope stated: “He’s one of my favorite Californians and I think he’s done a fine job as Governor.”
In his honor, the Assembly created the “Deukmejian Award for Public Service,” which is granted to individuals who embody the qualities of an exemplary public servant. Past recipients include: Kenneth L. Khachigian in 2017; Charles “Chuck” Poochigian and Deborah A. Poochigian in 2012; former Senator Paul Sarbanes (D-MD) in 2006; former Canadian Parliamentarian Sarkis Assadourian in 2005; Congressional Caucus of Armenian Issues Co-Chairs Rep. Frank Pallone, Jr. (D-NJ) and former Co-Chair Rep. Joe Knollenberg (R-MI) in 2004; Rep. David Dreier (R-CA) in 2003; Congressional Caucus on Armenian Issues Co-Chair Rep. Jackie Speier (D-CA) and former Rep. John Sweeney (R-NY) in 2001;  former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian in 1998; and former Armenian Minister of Trade and Industry Garnik Nanagoulian.
During his acceptance speech in 2017, Khachigian announced: “I would like to take this opportunity to note that I believe the Armenian Assembly is really honoring George Deukmejian tonight, and not me, for his public service.”
George Deukmejian served from 1979 to 1983 as California State Attorney General. Prior to that, he served in the California State Assembly from 1962 to 1967 and in the State Senate for twelve years from 1967 to 1979, where he represented Long Beach and surrounding Southern California communities.
He was the recipient of nine honorary degrees and was Visiting Fellow at the Institute of Politics of the John F. Kennedy School of Government, Harvard University. He was a Regent Emeritus of the University of California, and a former member of the Board of Trustees of California State University. During its 2013 dedication of the new Long Beach courthouse in the County of Los Angeles, it was officially named the “Governor George Deukmejian Courthouse.”