Ալմաթիի «Մասիս» հայկական համայնքն արագ քայլերով առաջ է գնում
Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքի «Մասիս» հայկական համայնքը ստեղծվել է 2014 թվականին: Չնայած առկա դժվարություններին, համայնքն արագ քայլերով առաջ է գնում և կազմավորվում՝ ապավինելով տեղի հայերի բարեխիղճ աշխատանքին և հոգատար վերաբերմունքին:
Համայնքի հիմնադրմանը զուգընթաց՝ Մայրենիի պահպանման, Սփյուռքում ապրող հայ երիտասարդներին հայեցի կրթություն և դաստիարակություն տալու նպատակով կիրակնօրյա հայկական դպրոց է բացվել՝ բաղկացած փոքրերի և ավագների խմբերից: Գործում է կանանց միությունը (նախագահ՝ Ռիմա Ցականյան) և «Արաքս» պարախումբը (ղեկավար՝ Արթուր Հովհաննիսյան), որն ակտիվորեն ելույթ է ունենում ոչ միայ համայնքային, այլև ղազախական միջոցառումներին՝ ներկայացնելով հայկական մշակույթը:
Համայնքում կազմակերպվում են մշակութային երեկոներ, հայ մեծերին նվիրված միջոցառումներ, ինչպես նաև նշվում են ազգային, եկեղեցական և պետական տոները, որոնք մեծ ոգևորության և համախմբման կրկնակի առիթ են դառնում:
«Ամեն ինչ անում ենք հայ երիտասարդներին Հայրենիքով խանդավառելու և Հայաստանի մասին բազմաբնույթ տեղեկատվություն տալու համար, որի վառ ապացույցներից է դպրոցական արձակուրդների ընթացքում ինքնատիպ ճամբարների կազմակերպումը՝ աշակերտների հանգիստը համատեղելով հայրենագիտության և հայրենաճանաչության օգտակար դասընթացների հետ»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց համայնքի փոխնախագահ Արամ Նավասարդյանը՝ հավելելով, որ նրանց համար ճամբարում հայոց պատմության, մշակույթի, երգ-երաժշտության և այլ թեմաներին առնչվող քննարկումներ են կազմակերպվում, հայկական մուլտֆիլմներ ցուցադրվում և նրանց ուղեկցում են այնպիսի թանգարաններ, որտեղ Հայաստանի մասին տեղեկատվություն կա կամ հայկական թեմաներով ցուցանմուշներ են պահպանված, նույնիսկ երեխաներն իրենց ձեռքերով ուտեստներ են պատրաստում:
Արամ Նավասարդյանն իր խոսքում նշեց, որ Ալմաթիյում մոտ 2000 հայ է ապրում: Նրանք ներգրավված են Ղազախստանի հասարակական կյանքի տարբեր՝ ոսկերչության, շինարարության, արհեստագործության, արվեստի, բիզնես և այլ ոլորտներում:
Համայնքային կյանքի զարգացման գործում նա մեծապես կարևորեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ սերտ համագործակցությունը՝ հատկապես առանձնացնելով Սփյուռքի կրթօջախներին դասագրքերի և ուսումնաօժանդակ նյութերի տրամադրման ծրագիրը, որի շրջանակներում իրենց դպրոցին նույնպես դասագրքեր են առաքվել: Մեր զրուցակիցը նաև ասաց, որ փորձում են պարբերաբար մասնակցել նախարարության կողմից իրականցվող ծրագրերին, ինչպես օրինակ՝ «Արաքս» պարախումբն է մասնակցել «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին:
Արամ Նավասարդյանը շեշտեց նաև, որ ընդառաջելով սփյուռքյան համայնքներում Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի Հանրապետության հռչակման 100, Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացման հորդորին, անպայման տոնախմբելու են հոբելյանական միջոցառումները, ոգեկոչելու են Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված 30-րդ տարելիցը:
Արամ Նավասարդյանը, ամփոփելով զրույցը, խորին երախտագիտություն հայտնեց համայնքի աջակից Էռնեստ Վարդերեսյանին՝ համայնքային տարաբնույթ խնդիրներին օժանդակություն ցուցաբերելու համար:

Армянская община «Масис» Алматы быстрыми шагами идет вперед
Армянская община «Масис» города Алматы Казахстана создана в 2014 году. Несмотря на имеющиеся трудности, община быстрыми шагами идет вперед и формируется, полагаясь на добросовестную работу и заботливое отношение местных армян.
Параллельно с основанием общины, с целью сохранения родного языка, армянского образования и воспитания армянской молодежи была создана армянская воскресная школа, где функционируют группы детей и взрослых. Функционируют Женский союз (председатель Римма Цаканян), танцевальный ансамбль «Аракс» (руководитель Артур Ованнисян), активно выступающий не только в общине, но и на казахских мероприятиях, представляя армянскую культуру.
В общине организуются культурные вечера, мероприятия, посвященные великим армянам, отмечаются национальные, церковные и государственные праздники, которые становятся поводом к большому вдохновлению.
«Все делаем, чтобы воодушевить армянскую молодежь Родиной и  предоставить разнообразную информацию об Армении, одним из свидетельств чего является организация в период каникул своеобразных летних лагерей, совмещая отдых школьников с полезными курсами страноведения и познания Родины», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал вице-председатель общины Арам Навасардян, добавив, что для них в лагере организуются обсуждения на темы армянский истории, культуры, музыки, песни и др., демонстрируются армянские мультфильмы, детей водят в такие музеи,  где есть информация об Армении или экспонаты на армянскую тему.
Арам Навасардян отметил, что в Алматы проживают около 2 тысяч армян, которые вовлечены в различные сферы общественной жизни Казахстана.
В деле развития общинной жизни он придал большую важность тесному сотрудничеству с Министерством Диаспоры Р, особо выделив программу предоставлению очагам образования Диаспоры учебников и учебно-вспомогательных материалов, в рамках которой их школе также присланы учебники. Наш собеседник сказал также, что пытаются периодически участвовать в программах Министерства, как, например, танцевальный ансамбль «Аракс» участвовал в общеармянском фестивале «Моя Армения».
Арман Навасардян подчеркнул также , что, откликнувшись на призыв провести в общинах Диаспоры мероприятий, посвященных  100-летию героических Майских сражений и провозглашения Республики Армения, 2800-летию основания Эребуни-Еревана непременно будут отмечаться эти юбилеи, не будет забыта и 30-я годовщина Спитакского землетрясения.
Обобщая беседу, Арам Навасардян выразил глубокую признательность благотворителю общины Эрнесту Вардересяну за содействие в решении проблем общины.