Քուվեյթահայ Մելիք Կարլոն Հայաստանում վայելեց իր հաղթանակը
Երբ ուսուցիչներից տեղեկացել է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» համահայկական մրցանակաբաշխություն է կազմակերպում, շատ է ոգևորվել և որոշել է անպայման մասնակցել:
Ապրիլի 21-ին, ամփոփելով 2017թ.-ի մրցանակաբաշխության արդյունքները, պարզ դարձավ, որ Մելիք Կարլոն «Ազատ Արցախ» և «Մայիս՝ հաղթանակների ամիս» մանկապատանեկան ստեղծագործությունների անվանակարգում արժանացել է 1-ին կարգի մրցանակի:
«Մեկ նկարում պատկերել եմ այնպիսի պատկերներ, որտեղ ամփոփվում են Հայաստանը խորհրդանշող պատկերները՝ Արարատ լեռը, Եռագույնը, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը, «Մե՛նք ենք, մեր սարերը» հուշարձանը»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Մելիք Կարլոն՝ շեշտելով, որ կտավը նկարելիս՝ իր աչքի առջև հառնել են Եղեռնի ահասարսուռ տեսարանները: Սակայն խաղաղվել և հոգին հպարտությամբ է լցվել՝ հիշելով, որ բոլոր արհավիրքներից հետո հայ ժողովուրդը վերածնվել է և ազատ, անկախ Հայաստան կերտել:
Զրույցի վերջում Մելիք Կարլոն շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը՝ կրկին Հայաստան գալու և իր հաղթանակը սեփական հողի վրա վայելելու հնարավորություն ընձեռելու համար:

Армянин из Кувейта Мелик Карло наслаждался своей победой в Армении
Узнав от учителей, что Министерство Диаспоры РА организует общеармянский конкурс «За значительный вклад в дело сохранения армянства», он очень воодушевился и решил непременно участвовать.
При подведении итогов конкурса, 21 апреля, стало ясно, что Мелик Карло в номинации детско-юношеского творчества «Свободный Арцах» и «Май – месяц побед» удостоился приза 1 степени.
«В одной картине я изобразил символы Армении – гору Арарат, Триколор, Цицернакабердский комплекс, памятник «Мы и наши горы», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» Мелик Карло, отметив, что во время написания картины перед взором его вставали ужасающие картины Геноцида армян. Однако успокоился, и душа преисполнилась гордостью, когда вспомнил, что после всех катастроф армянский народ возродился и создал свободную, независимую Армению.
В заключение беседы Мелик Карло выразил благодарность Министерству Диаспоры за предоставленную возможность вновь приехать в Армению и насладиться своей победой на родной земле.