Տեսաժողով՝ Մերձավոր և Միջին Արևելքի տարածաշրջանի հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ
Փետրվարի 28-ին տեղի ունեցավ տեսաժողով ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցների և Մերձավոր ու Միջին Արևելքի տարածաշրջանի հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Հայաստանից տեսաժողովին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, ՍՆ տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչության պետ Վաղինակ Վարդանյանը,  Մերձավոր և Միջին Արևրլքի հայ համայնքների հետ կապերի վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Մերձավոր և Միջին Արևելքի տարածաշրջանից տեսակապով հանդիպմանը մասնակցում էին «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի նախագահ Շահան Գանտահարյանը, «Զարթոնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը, «Արարատ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Անի Եփրեմյանը,  Հայ Երիտասարդաց Ընկերակցության մամուլի պատասխանատու, «Էրեբունի» լրատվական կայքի գլխավոր խմբագիր Ահարոն Շխրտմյանը, «Խօսնակ» պարբերականի գլխավոր խմբագիր  Համբիկ Մարտիրոսյանը (Լիբանան), «Արաքս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Մովսես Քեշիշյանը (Իրան), «Ազդարար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Կարո Արսլանյանը (Քուվեյթ), «Գանձասար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Զարմիկ Պօղիկեանը (Սիրիա), «Սուրբ Թադեոս» լրագրի գլխավոր խմագիր Ռաքել Մարգարյանը (Հորդանան):
Ողջունելով տեսաժողովի մասնակիցներին՝ նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նշեց, որ արդեն որոշվել է համաժողովի անցկացման հստակ ժամանակահատվածը, ուրվագծվել է քննարկվելիք հարցերի շրջանակը, համաժողովի ձևաչափը ենթարկվել է որոշ փոփոխությունների: Նախարարի տեղակալը կարևորեց տեսաժողովի յուրաքանչյուր մասնակցի կարծիքը և հույս հայտնեց, որ նրանք հանդես կգան նոր առաջարկներով, կներկայացնեն իրենց դիտարկումները: Սերժ Սրապիոնյանը շնորհավորեց  «Խօսնակ» պարբերականի խմբագիր Համբիկ Մարտիրոսյանին թերթի 60-ամյա հոբելյանի առթիվ և մաղթեց, որ անսպառ լինի «Խօսնակ»-ի խոսքի ուժը:
«Արաքս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Մովսես Քեշիշյանը հատկապես կարևորեց օտար լրատվամիջոցներում աշխատող հայ և, ինչու չէ նաև, օտարազգի լրագրողների, հետազոտողների ներգրավումը համաժողովի աշխատանքներին, և նշեց, որ նրանց հրապարակումները կարող են դերակատարություն ունենալ համահայկական հարցերի վերաբերյալ հանրային կարծիք ձևավորելու գործընթացում: Շարունակելով հնչեցված առաջարկը՝ «Ազդարար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Կարո Արսլանյանը շեշտեց, որ օտար լրատվամիջոցներում կան բազմաթիվ լրագրողներ, ովքեր հետքարքրված են հայաստանյան իրականությամբ, և համաժողովի աշխատանքներին նրանց ներգրավումը կարող է արդյունավետ լինել:
«Գանձասար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Զարմիկ Պօղիկեանը կարևոր համարեց նաև հայաստանյան և օտարերկրյա լրատվամիջոցների համագործակցությունը, գործակցության համաձայնագրերի կնքումը, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի Հայաստանը ճանաչելի դարձնել նաև օտարազգիներին:
«Էրեբունի» լրատվական կայքի գլխավոր խմբագիր Ահարոն Շխրտմյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ օտարերկրյա լրատվամիջոցների հետ աշխատանքները պետք է շարունակական լինեն և ընթանան նաև համաժողովից հետո:
«Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը անդրադարձավ համաժողովի ձևաչափի փոփոխություններին, նշեց, որ մասնակիցները երևանյան աշխատաժողովից հետո մեկ օր կլինեն Տավուշի մարզի սահմանապահ բնակավայրերում, ապա կայցելեն Արցախ: Ըստ Գանտահարյանի՝ սահմանամերձ բնակավայրերին ծանոթանալով՝ մասնակից լրագրողները իրենց հոդվածներում կկարողանան ճիշտ նկարագրել տիրող իրավիճակը, այն ներկայացնել նաև միջազգային հանրության ուշադրությանը: «Իհարկե, ուշադրության կենտրում պիտի լինեն նաև Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100, Երևանի 2800, Արցախյան շարժման 30 ամյակները»,-ընդգծեց «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը:
Ողջունելով նմանատիպ քննարկումների անցկացումը՝ «Խօսնակ» պարբերականի գլխավոր խմբագիր  Համբիկ Մարտիրոսյանը հույս հայտնեց, որ համաժողովի աշխատանքներում գործուն դեր կունենան հայաստանյան և արցախյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, կլինեն հանդիպումներ, կարծիքներ և փորձի փոխանակում նաև հայ երիտասարդությունը ներկայացնող շրջանակների հետ:
«Զարթոնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը կարևորեց նախկին համաժողովների արդյունքների ներկայացումն ու ամփոփումը:
ՍՆ տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչության պետ Վաղինակ Վարդանյանը նշեց, որ համաժողովի նախագիծի նախնական տարբերակը կպատրաստվի և կներկայացվի տեսաժողովի մասնակիցների դատին:

Видеоконференция с участием представителей армянских СМ�? регионов Ближнего и Среднего Востока
Видеоконференция с участием сотрудников Министерства Диаспоры РА и представителей армянских СМ�? регионов Ближнего и Среднего Востока состоялась 28 февраля. �?з Армении в ней участвовали заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, начальник Управления информации и коммуникации Министерства Вагинак Варданян, начальник Управления по связям с армянскими общинами Ближнего и Среднего Востока Левон Антонян, сотрудники Министерства.
�?з региона Ближнего и Среднего Востока по видеосвязи участвовали  главный редактор газеты «Аздак», председатель органа, координирующего общеармянские форумы журналистов Шаан Гантаарян, главный редактор ежедневной газеты «Зартонк» Севак Акопян, главный редактор ежедневной газеты «Арарат» Ани Епремян, ответственный по прессе Ассоциации армянской молодежи, главный редактор информационного сайта «Эребуни» Агарон Шхртмян, главный редактор издания «Хоснак» Амбик Мартиросян (Ливан), главный редактор еженедельной газеты «Аракс» Мовсес Кешишян (�?ран), главный редактор еженедельной газеты «Аздарар» Каро Арсланян (Кувейт), главный редактор еженедельной газеты «Гандзасар» Зармик Похикян (Сирия), главный редактор газеты «Сурб Тадеос» Ракел Маргарян (�?ордания).
Приветствовав участников видеоконференции, замминистра Серж Срапионян отметил, что уже определены четкие сроки проведения форума, очерчен круг обсуждаемых вопросов,  формат форума подвергся определенным изменениям. Замминистра отметил важность мнения каждого из участников видеоконференции, выразив надежду, что они выступят с новыми предложениями, представят свои наблюдения.  Серж Срапионян поздравил редактора издания «Хоснак» Амбика Мартиросяна по случаю юбилея 60-летия газеты и пожелал, чтобы сила слова «Хоаснак» была неисчерпаема.
Главный редактор еженедельной газеты «Аракс» Мовсес Кешишян особо подчеркнул важность вовлечения в работу форума армянских и иностранных журналистов, работающих в иноязычных СМ�?, отметив, что их публикации способны сыграть важную роль в процессе формирования общественного мнения относительно Общеармянских вопросов. Развивая озвученное предложение, главный редактор еженедельной газеты «Аздарар» Каро Арсланян подчеркнул, что в зарубежных С М�? имеется много журналистов, интересующихся армянскими реалиями, и их вовлечение в работу форума может быть эффективным.
Главный редактор еженедельной газеты «Гандзасар» Зармик Похикян отметила также важность сотрудничества СМ�? Армении и зарубежных, заключение договоров сотрудничества, благодаря чему станет возможным сделать Армению узнаваемой иностранцами.
Главный редактор информационного сайта «Эребуни» Агарон Шхртмян подчеркнул, что работа с зарубежными СМ�? должна быть постоянной и продолжаться также после форума.
Главный редактор ежедневной газеты «Аздак» Шаан Гантаарян коснулся изменений в формате форума, отметив, что участники после ереванского форума один день побудут в приграничных населенных пунктах Тавушской области, посетят также Арцах. По его словам, познакомившись с приграничными населенными пунктами, журналисты смогут верно описать в своих статьях ситуацию, представить ее также вниманию мирового сообщества. «Конечно, в центре внимания должны быть также 100-летие провозглашения Первой Армянской Республики и героических Майских сражений, 2800-летие Еревана, 30-летие Арцахского движения», – подчеркнул он.
Приветствовав проведение своеобразных обсуждений, главный редактор издания «Хоснак»  Амбик Мартиросян выразил надежду, что в работе форума важную роль будут играть представители СМ�? Армении и Арцаха, состоятся встречи, обмен мнениями и опытом также с армянской молодежью.
Главный редактор ежедневной газеты «Зартонк» Севак Акопян отметил важность представления и обобщения итогов предыдущих форумов.
Начальник Управления информации и коммуникаций МД Вагинак Варданян отметил, что предварительный вариант проекта форума будет подготовлен и представлен на обсуждение участников форума.