«Լեզուն տոնական զգեստ չէ, որ մեկ օր հագնելուց հետո մյուս բոլոր օրերին անխնա աղտոտես». Ջուլիետ Մարտիրոսյան
ՀՀ սփյուռքի  նախարարությունը միայն Մայրենիի տոնի առիթով չէ,  որ անդրադառնում է մեր լեզվի գրական երկու ճյուղերին, մտահոգվում լեզվական աղավաղումների, արևմտահայերենը չկորցնելու  կարևոր հարցերով, սակայն  Մայրենիի օրն  առանձնահատուկ է նշվում  մի շարք  միջոցառումներով, ինչպես նաև՝ «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային  պարբերականում  հարցազրույցներ հրապարակելով  ճանաչված  լեզվաբանների, գրականագետների,  գրողների, այլ թերթերի ու  էլեկտրոնային  պարբերականների  ներկայացուցիչների հետ:   Բազմազբաղ լինելով հանդերձ՝  Մայրենիի տոնի առիթով  իմ հարցերին մեծ սիրով ու պատրաստակամությամբ   պատասխանել է  նաև  մեր հանրապետության երկարակյաց  թերթերից  մեկի՝ «Ավանգարդ»-ի  պահապան  խմբագիր, լրագրող Ջուլիետ Մարտիրոսյանը:
Հարգարժա՛ն  Ջուլիետտեղյակ եմ, որ Դուք Մայրենիի  անխոնջ ջատագովներից եք, և Ձեր ղեկավարությամբ  երկար տարիներ գործող «Ավանգարդ» թերթը, այսօր արդեն՝ նույնանուն էլեկտրոնային պարբերականը, գրեթե զերծ է լեզվական սայթաքումներիցԻնչպե՞ս եք հասնում նման արդյունքների:
– Նախ ուզում եմ ընդգծել, որ անչափ գնահատելի են Սփյուռքի նախարարության ու անձամբ Ձեր նախանձախնդիր ու մտահոգ ջանքերը՝ ոսկեղենիկ մեր մայրենին անաղարտ պահելու ուղղությամբ: Ինչ վերաբերում է «լեզվական սայթաքումներից զերծ» մնալուն՝ Դուք նրբանկատորեն շա՜տ մեղմ եք արտահայտվում: Պարզապես հայեցի մտածողություն ունենալ և գրագետ լինել է պետք՝ չաղճատելու լեզուն, իսկ դրանից առաջ՝ ինքնահարգանք և մեր ճկուն լեզուն բարբարոսաբար չասպատակելու բարոյականություն է պետք: Այդ պարագայում անհնար է ցանկացած «սայթաքում»: Մինչդեռ  մերօրյա հեռուստաեթերներից  ու որոշ կաքերից հնչող հայերենը լրջագույն մարտահրավեր է հայոց լեզվի լինելիությանը:
Ամեն տարի Մայրենիի տոնի շրջանակներում խոսվում է հայոց լեզվի  աղավաղումների  մասին, միջոցառումներ են անցկացվում, քննարկումներ, սակայն, կարծես թե, ոչինչ էլ  չի փոխվումԻնչպե՞ս  կարելի է  պահպանել  մեր լեզուն  այս  համատարած «ջարդից»:
– Գնահատում եմ Ձեր համեստությունը, բայց իմ (և ո՛չ միայն իմ) տպավորությամբ՝ հայերենի պահպանման, դրա անաղարտության խնդրով միայն կամ գոնե ամենից ավելի՝ Սփյուռքի նախարարությունն է մտահոգ, այն էլ՝ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Սփյուռքում:
Ունեցածդ պահպանելու բարոյականությունը 365-366 օրը մեկ անգամ կոչեր հնչեցնելով  չես  ներշնչի: Լեզուն տոնական զգեստ չէ, որ մեկ օր հագնելուց հետո մյուս բոլոր օրերին անխնա աղտոտես:
Մեր լեզուն այսօր ոչ թե միայն պահպանել, այլ փրկել է պետք: Գուցե մի փոքր կտրուկ հնչի, բայց լեզվապահպան ոստիկանություն է պետք. որոշակի լիազորություններով օժտված մի կառույց, որն անզիջում կպայքարի լեզվահենների ու լեզվահենության դեմ: Հինավուրց մեր լեզվին լավագույնս տիրապետող ու այն հիրավի սիրող մասնագետներով համալրված պետական կառույց, որը կպաշտպանի հայոց լեզվի անաղարտության իրավունքը և կպահպանի հազարամյակների հետ խոսող մեր մայրենին:
Միանգամայն  համամիտ  լինելով  Ջուլիետ Մարտիրոսյանի արտահայտած բոլոր մտահոգությունների հետ և կիսելով լեզվապահպանությանն առնչվող նրա մտորումները՝   մնում  է հուսալ,  որ դարերի  խորքից  եկող, հազարումի սրից ու հրից փրկված   մեր  սուրբ,  մեր   թանկ  Մայրենին՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական լեզուն,  անպայմանորեն կլինի  բոլորիս  հոգածության կենտրոնում:

Juliet Martirosyan: “Language is not a gown you can wear to a party one day and then carelessly make it dirty for the rest of the year”
Mother Language Day is not the only occasion on which the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia touches upon the two ramifications of the Armenian language and shows concern about the major issues of distortion of the language and the loss of Western Armenian, but Mother Language Day is celebrated with a number of events, as well as through the publication of interviews with well-known linguists, literary critics, writers and representatives of other newspapers and online presses in Hayern Aysor electronic newspaper. Despite her busy schedule, editor of Avant-Garde newspaper (one of Armenia’s longest running newspapers) and journalist Juliet Martirosyan answered my questions on the occasion of Mother Language Day with great pleasure and willingness.
Karine Avagyan: Dear Juliet, I know that you are one of the unwavering supporters of the Mother Language, and your Avant-Garde newspaper, which has been publishing for many years under your direction and now has a website, keeps the articles free from slip-ups in terms of language…How do you achieve such outcomes?
Juliet Martirosyan: First, I would like to emphasize the fact that your zealous and concerned efforts and the efforts of the Ministry of Diaspora for preserving the purity of the Armenian language are more than appreciated. As far as keeping the articles “free from slip-ups in terms of language” is concerned, you are tactfully very soft. All you need to do is to think like an Armenian and be literate in order to not distort the language, and first and foremost,   you need to respect yourself and have the morality to not maraud our flexible language barbarically. In this case, any “slip-up” will be impossible. However, the Armenian we hear on Armenian television stations and read on certain websites today is a serious challenge to the existence of the Armenian language.
Karine Avagyan: Every year, people talk about the distortion of the Armenian language, hold events and discussions on the occasion of Mother Language Day, but it seems as though everything remains the same…How can we protect our language from this widespread “massacre”?
Juliet Martirosyan: I appreciate your modesty, but my (and not only mine) impression is that the Ministry of Diaspora is the only one or perhaps more than the rest that is concerned about the preservation and distortion of the Armenian language, and not only in Armenia, but also in the Diaspora.
You won’t inspire anyone with the morality to protect what you have by making calls once every 365 days. Language is not a gown you can wear to a party one day and then carelessly make it dirty for the rest of the year.
Today, we need to not only preserve our language, but also save it. This might sound a little drastic, but we need language police, an institution with certain powers that will lead an unwavering struggle against ��?language pirates’ and ��?language piracy’. We need a state institution that will have specialists who know our ancient language the best and truly love our language, an institution that will protect the right to purity of the Armenian language and will preserve our mother language spanning millennia.
I definitely agree with all of Juliet Martirosyan’s concerns and share her thoughts on preservation of the language. The only thing left to do is to hope that our sacred and precious Mother Language (the state language of the Republic of Armenia), the history of which traces back to centuries and has undergone trials and tribulations, will definitely be in the center of attention of all Armenians.