«Լեզուն տոնական զգեստ չէ, որ մեկ օր հագնելուց հետո մյուս բոլոր օրերին անխնա աղտոտես». Ջուլիետ Մարտիրոսյան
ՀՀ սփյուռքի  նախարարությունը միայն Մայրենիի տոնի առիթով չէ,  որ անդրադառնում է մեր լեզվի գրական երկու ճյուղերին, մտահոգվում լեզվական աղավաղումների, արևմտահայերենը չկորցնելու  կարևոր հարցերով, սակայն  Մայրենիի օրն  առանձնահատուկ է նշվում  մի շարք  միջոցառումներով, ինչպես նաև՝ «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային  պարբերականում  հարցազրույցներ հրապարակելով  ճանաչված  լեզվաբանների, գրականագետների,  գրողների, այլ թերթերի ու  էլեկտրոնային  պարբերականների  ներկայացուցիչների հետ:   Բազմազբաղ լինելով հանդերձ՝  Մայրենիի տոնի առիթով  իմ հարցերին մեծ սիրով ու պատրաստակամությամբ   պատասխանել է  նաև  մեր հանրապետության երկարակյաց  թերթերից  մեկի՝ «Ավանգարդ»-ի  պահապան  խմբագիր, լրագրող Ջուլիետ Մարտիրոսյանը:
Հարգարժա՛ն  Ջուլիետտեղյակ եմ, որ Դուք Մայրենիի  անխոնջ ջատագովներից եք, և Ձեր ղեկավարությամբ  երկար տարիներ գործող «Ավանգարդ» թերթը, այսօր արդեն՝ նույնանուն էլեկտրոնային պարբերականը, գրեթե զերծ է լեզվական սայթաքումներիցԻնչպե՞ս եք հասնում նման արդյունքների:
– Նախ ուզում եմ ընդգծել, որ անչափ գնահատելի են Սփյուռքի նախարարության ու անձամբ Ձեր նախանձախնդիր ու մտահոգ ջանքերը՝ ոսկեղենիկ մեր մայրենին անաղարտ պահելու ուղղությամբ: Ինչ վերաբերում է «լեզվական սայթաքումներից զերծ» մնալուն՝ Դուք նրբանկատորեն շա՜տ մեղմ եք արտահայտվում: Պարզապես հայեցի մտածողություն ունենալ և գրագետ լինել է պետք՝ չաղճատելու լեզուն, իսկ դրանից առաջ՝ ինքնահարգանք և մեր ճկուն լեզուն բարբարոսաբար չասպատակելու բարոյականություն է պետք: Այդ պարագայում անհնար է ցանկացած «սայթաքում»: Մինչդեռ  մերօրյա հեռուստաեթերներից  ու որոշ կաքերից հնչող հայերենը լրջագույն մարտահրավեր է հայոց լեզվի լինելիությանը:
Ամեն տարի Մայրենիի տոնի շրջանակներում խոսվում է հայոց լեզվի  աղավաղումների  մասին, միջոցառումներ են անցկացվում, քննարկումներ, սակայն, կարծես թե, ոչինչ էլ  չի փոխվումԻնչպե՞ս  կարելի է  պահպանել  մեր լեզուն  այս  համատարած «ջարդից»:
– Գնահատում եմ Ձեր համեստությունը, բայց իմ (և ո՛չ միայն իմ) տպավորությամբ՝ հայերենի պահպանման, դրա անաղարտության խնդրով միայն կամ գոնե ամենից ավելի՝ Սփյուռքի նախարարությունն է մտահոգ, այն էլ՝ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Սփյուռքում:
Ունեցածդ պահպանելու բարոյականությունը 365-366 օրը մեկ անգամ կոչեր հնչեցնելով  չես  ներշնչի: Լեզուն տոնական զգեստ չէ, որ մեկ օր հագնելուց հետո մյուս բոլոր օրերին անխնա աղտոտես:
Մեր լեզուն այսօր ոչ թե միայն պահպանել, այլ փրկել է պետք: Գուցե մի փոքր կտրուկ հնչի, բայց լեզվապահպան ոստիկանություն է պետք. որոշակի լիազորություններով օժտված մի կառույց, որն անզիջում կպայքարի լեզվահենների ու լեզվահենության դեմ: Հինավուրց մեր լեզվին լավագույնս տիրապետող ու այն հիրավի սիրող մասնագետներով համալրված պետական կառույց, որը կպաշտպանի հայոց լեզվի անաղարտության իրավունքը և կպահպանի հազարամյակների հետ խոսող մեր մայրենին:
Միանգամայն  համամիտ  լինելով  Ջուլիետ Մարտիրոսյանի արտահայտած բոլոր մտահոգությունների հետ և կիսելով լեզվապահպանությանն առնչվող նրա մտորումները՝   մնում  է հուսալ,  որ դարերի  խորքից  եկող, հազարումի սրից ու հրից փրկված   մեր  սուրբ,  մեր   թանկ  Մայրենին՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական լեզուն,  անպայմանորեն կլինի  բոլորիս  հոգածության կենտրոնում:

«Язык – не праздничный наряд, чтобы, поносив один день, в остальные безжалостно пачкать»: Джулиетт Мартиросян
Министерство Диаспоры РА не только по случаю Праздника родного языка затрагивает две ветви нашего литературного языка, заботится важными вопросами языковых искажений, не утраты западноармянского. Однако День родного языка по-особому отмечается рядом мероприятий, а также публикацией в электронном СМ�? «Армяне сегодня» бесед с известными языковедами, литературоведами, писателями и представителями других газет и электронных изданий. Будучи весьма занятой, тем не менее на вопросы мои весьма охотно и с большой готовностью ответила также редактор-хранитель, журналист одной из старейших газет нашей Республики «Авагард» Джулиетт Мартиросян.
– Уважаемая Джулиетт, известно, что Вы одна из неустанных поборников Родного языка, функционирующая долгие годы под Вашим руководством газеты «Авангард», сегодня также одноименная электронная версия почти избавлена от языковых оплошностей… Как удается достигнуть таких результатов?
– Прежде хочу подчеркнуть, что весьма ценны озабоченные усилия Министерства и лично Ваши в плане сохранения в чистоте нашего прекрасного языка. Что касается «избежания языковых оплошностей» – Вы тактично высказались слишком мягко. Просто нужно обладать армянским мышлением и быть грамотным, чтобы не коверкать язык, а до того – самоуважение и нравственность не топтать варварски наш гибкий язык. В этом случае любая «оплошность» просто невозможна. Между тем армянский язык, звучащий сегодня в эфире нашего телевидения и некоторых сайтов – серьезнейший вызов самому существованию армянского языка.
– Каждый год в рамках праздника Родного языка говорится об искажении армянского языка, проводятся мероприятия, обсуждения, однако ничего вроде бы не меняется… Как можно спасти наш язык от этого повального «истребления»?
– Ценю Вашу скромность, но по моим (и не только) впечатлениям, вопросом сохранения чистоты армянского языка озабочено только (или более всех) Министерство Диаспоры, причем – не только в Армении, но и Диаспоре.
Нравственность сохранять имеющееся раз в 365-366 дней привить невозможно. Язык – не праздничный наряд, чтобы, поносив один день, в остальные безжалостно пачкать
Наш язык сегодня нужно не просто сохранять, но спасать. Возможно, прозвучит несколько резковато, но необходима полиция по сохранению языка: структура, наделенная определенными полномочиями, которая вела бы непримиримую борьбу против языкового разбоя и языковых разбойников. Государственная структура, пополненная специалистами, прекрасно владеющими и любящими наш древний язык, которая защитит право на чистоту армянского языка и сохранит наш родной язык, говорящий с тысячелетиями.
Будучи совершенно согласна с высказанными Джулиетт Мартиросян озабоченностями и разделяя ее мысли относительно сохранения языка, остается надеяться, что идущий из глубины веков, спасенный от тысяч мечей и огней, наш святой родной язык, государственный язык Республики Армения непременно будет в центре заботы всех нас.