«Հայրենադարձությունից հետո ապագայի հանդեպ հույսով լցվեցի».Թոմաս Մազեջյան
Լիբանանահայ հայրենադարձ Թոմաս Մազեջյանի երկրորդ այցելությունը Հայաստան բեկումնային է դառնում նրա համար.իր սերն է գտնում Երևանում և ամուսնանում մասնագիտությամբ սրտաբան հայաստանցի Աննայի հետ, ապա՝ տեղափոխվում են ապրելու Բեյրութում:
Ընտանիքով Հայաստան վերադառնալուն մեծապես նպաստել է դստեր ծնունդը, երբ սկսել են մտահոգվել Նինա-Մարիայի ինքնության պահպանման ուղղությամբ: Այսպիսով, հայկական արմատները 2007 թվականին նրանց բերում են Հայրենիք:
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակից Թոմաս Մազեջյանն այսօր աշխատում է «ՎիվաՍել-ՄՏՍՀայաստան» ՓԲԸ-ում՝ որպես Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ:
-Թոմա՛ս, ասացեք, խնդրեմ, թե որտեղից են Ձեր արմատները:
-Հայրական արմատներս Տիգրանակերտից են, մայրականը՝ Ադանայից: Ինչպես պատմում էր պապիկս, նրանք հարուստ մարդկանց ձիերի վրա զարդարանքներ են նախշել, և այդ արհեստը կոչվել է «մազեջի»: Այդպիսով, մենք դարձել ենք Մազեջյաններ: Մայրական կողմիս ազգականները իրավաբաններ և հոգևորականներ են եղել: Նախնիներս, Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ լինելով, հաստատվել են Հալեպում, ապա՝ գնացել Բեյրութ:
Ծննդավայրս Լիբանանն է: Չէի ասի, որ անհոգ մանկություն եմ ունեցել. լիբանանյան պատերազմը հենց իմ ծննդյան տարում է սկսվել: Միշտ տագնապի, ահ ու սարսափի մեջ էինք գտնվում: Մինչև հիմա հիշողությանս մեջ դրոշմված են պատերազմի զարհուրելի դրվագները, երբ փախչում էինք տատիկիս տուն՝ իբրև ապահով ապաստարան: Սակայն երբեք չեմ տրտնջացել ինձ բաժին հասած դժվարություններից, քանի որ, այդ ամենը հաղթահարելով, ավելի եմ կոփվել՝ ուժեղացնելով կամային հատկանիշներս:
1989 թվականին պատերազմը մեր թաղամասում ահագնացավ, որից հետո ծնողներս ինձ ուղարկեցին՝ սովորելու Կիպրոսի Մելքոնյան կրթական հաստատությունում: Միշտ պատեհ առիթի դեպքում հպարտորեն ասում եմ՝ մելքոնյանցի եմ:
-Ի՞նչ հուշեր ունեք Մելքոնյան կրթական հաստատությունից:
-Այս կրթօջախում սովորելն ինձ շատ բան տվեց.մտահորիզոնս լայնացրեցի,գիտելիքների անսպառ շտեմարան ամբարեցի, զանազանեցի լավն ու վատը, իրականում ճանաչեցի մարդկանց: Այս ամենի համար, իհարկե, երախտապարտ եմ ինձ կյանքի ճանապարհ հարթած ուսուցիչներիս, որոնց ջերմությամբ ու կարոտով եմ հիշում:
Այս պահին հիշեցի հայոց լեզի և գրականության ուսուցչուհուս՝ Վիոլետ Թաշչյանին, ով, չնայած աշակերտական չարաճճիություններիս, շատ էր սիրում ինձ: Իր համեստությամբ ինձ վրա մեծ ազդեցություն է թողել նաև ազգությամբ կիպրացի ֆիզիկայի ուսուցիչս: Նրա տված խորհուրդներն իմ ամենօրյա ուղեկիցներն են:
-Յուրաքանչյուր հայրենադարձ Հայաստան տեղափոխվելու իր ինքնատիպ պատմությունն ունի.հետաքրքիր է իմանալ, թե Դուք ինչպե՞ս բռնեցիք հայրենադարձության ուղին:
-Բեյրութի Հայկազյան համալսարանն ավարտելուց հետո Հայաստան առաջին անգամ եկել եմ 1997 թվականին՝ զբոսաշրջության նպատակով: Հայաստանի մասին արդեն բավականին տեղեկություններ ունեի hայոց պատմությունից, լուսանկարներից ու դիտած ֆիլմերից: Ապա 2003 թվականին մեկ շաբաթով եկա, որն էլ ճակատագրական դարձավ ինձ համար:
Մի օր ինտերնետ-սրճարանում նստած՝ կողքի սեղանից ինձ նայող գեղեցիկ աչքեր նկատեցի (ժպտում է–հեղ.), որոնք միանգամից գրավեցին ուշադրությունս: Մեր հայացքները միմյանց բախվեցին, և տեղի ունեցավ ի վերուստ նախատեսվածը: Ամեն ինչ կայծակնային արագությամբ ստացվեց, և դեկտեմբերի 31-ին նշանադրվեցի ապագա կնոջս՝ Աննայի հետ, ով մասնագիտությամբ սրտաբան է: Հաջորդ տարի ամռանն ամուսնացանք, որից հետո գնացինք ապրելու Բեյրութում:
Մեր կյանքը բնականոն հունով էր ընթանում, Հայաստան վերադառնալու հեռանկար, բնավ, չունեինք. բնակարան էինք գնել, կինս արաբերեն էր սովորել, մասնագիտությանը համապատասխան աշխատանք գտել, ես նույնպես աշխատում էի:
Սակայն առաջնեկիս՝ Նինա-Մարիայի ծնվելուց հետո, պատասխանատվության մեծ զգացումով լցվեցի, հակասական մտքեր ինձ պատեցին այն մասին, թե ինչպես պետք է նրան օտար ափերում որպես հայ մեծացնենք ու դաստիարակենք: Այդ մտորումները մեր հայացքները դեպի Հայաստան ուղղելու շարժառիթ դարձան:
Ազգությամբ ոչ հայ ընկերներիցս մեկն էլ ասաց, որ կօգնի Հայասատանում աշխատանք գտնել, ինչն էլ հաջողությամբ պսակվեց: 2007 թվականի հուլիսի 4-ին հիմնովին հաստատվեցինք Հայաստանում:
–Կարծում եմ` հեշտ ներգրավվեցիք այստեղի կյանքին. արդեն եկել էիք Հայաստան, ծանոթ էիք նիստուկացին.այդպե՞ս չէ:
-Կնոջս հարցում որևէ խնդիր չէր կարող լինել, նա պարզապես իր կարոտն էր առնում Հայաստանից և հարազատներից, իսկ ես դժվարությունների հանդիպել եմ. աշխատանքի ընդունվելուց հետո նախ՝ նոր միջավայրին, մարդկանց մտածելակերպին ու բնավորությանը հարմարվելու, միմյանց վստահելու խնդրին բախվեցի, որն ինձ համար ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն էր: Իհարկե, ժամանակի ընթացքում հաղթահարեցի այդ ամենը և հասա այն արդյունքին, որ երկու տարի հետո՝ 2009 թվականին, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ում (որտեղ արդեն աշխատում էր), ղեկավար պաշտոն ստանձնեցի:
Հետզհետե ընկերական շրջապատ էլ ձևավորեցի հիմնականում այն մարդկանցից, որոնց հետ շփման եզրեր կկարողանայի գտնել: Նրանց մեջ մեծ թիվ են կազմում ինձ պես հայրենադարձված սփյուռքահայերը:
Նշեմ նաև, որ սկզբնական տարիներին, իբրև սփյուռքահայ, Հայաստանում մարդիկ ինձ շեղ աչքով էին նայում և կատակում: Եթե նախկինում այդ ամենից նեղվում էի, հիմա արդեն ժպիտով եմ վերաբերվում:
Սակայն մինչ այսօր շարունակում եմ ներքին պայքար մղել ինքս ինձ հետ.կարծես՝ ինքնության փնտրտուքի մեջ լինեմ.այն երբեմն խանգարում է գտնել ցանկալիհանգստությունը, որի շնորհիվ, ի վերջո, կհասկանամ՝ Հայաստանում պարզապես հայ եմ, ոչ թե՝ սփյուռքահայ կամ հայաստանցի: Ժամանակի հարց է, հուսով եմ՝ կանցնի:
-Թոմա՛ս, հայրենադարձվելուց հետո տասնմեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում ի՞նչ փոփոխություներ եք նկատել:
-Հայաստանում տարբեր բնագավառներում դրական տեղաշարժերն, անշուշտ, նկատելի են, որոնք հպարտանալու տեղիք են տալիս: Օրինակ՝ ՏՏ ոլորտն է շատ առաջադիմել, որտեղ մեծ ներուժ և հնարավորություններ ունենք: Առհասարակ, պետք չէ թերագնահատել մեր կարողություններն ու ավելիին ձգտել: Պարզապես, այսօր աշխատաշուկայում փոքր-ինչ առաջնորդների պակաս ունենք, որոնց առկայության դեպքում, կկարողանանք ավելի մեծ բարձունքներ նվաճել:
–Մտածե՞լ եք արդյոք այն մասին, թե Ձեր ընտանիքի համար հայրենադարձության ցանկալի պտուղները որո՞նք են եղել:
-Առաջին հերթին իմ և երեխաներիս ապագայի հանդեպ մեծ հույսով լցվեցի, հասկացա, որ սեփական հողի վրա ամուր կանգնելով՝ պետք է շենացնեմ իմ երկիրը: Հայաստանում ինձ ուժեղ և ապահով եմ զգում: Այսօր երկու երեխաներս` տասնմեկ տարեկան Նինա-Մարիան և ինը տարեկան տղաս՝ Մարկը, իրենց Հայաստանի լիիրավ քաղաքացի են զգում և սիրով են հաճախում դպրոց:
Երեխաներիս համար հոգեպես հանգիստ եմ զգում հատկապես այն պատճառով, որ ինձ պես այդ ինքնության փնտրտունքի մեջ չհայտնվեցին, այլ՝ Հայաստանում վայելում են իրենց խաղաղ մանկությունն ու հասակ առնում: Ահա՛ այս քաղցր պտուղներն եմ քաղել հայրենադարձության բերքառատ ծառից:
– Ինչպիսի՞ Հայրենիք եք ուզում փոխանցել Ձեր զավակներին:
-Այնպիսի Հայաստան, որտեղ մարդիկ միմյանց ավելի կհարգեն, բարությամբ կլցվեն և տարբերություն չեն դնի լիբանանահայի, գյումրեցու և երևանցու միջև: Ուզում եմ՝ զավակներս ավելի միաբանված, հավաքական մտածելակերպով հայեր ունեցող Հայաստան տեսնեն:
Թո՛ղ հայրենասիրությունը սոսկ բառ չլինի կամ զգացմունք չարտահայտի, այլ, իրապես, գործնականում և մնայուն աշխատանքով ապացուցված լինի:
–Հայրենադարձությունից հետո Ձեզ համար ամենահիշարժան օրը ո՞րն է եղել:
-Ամենահիշարժաններից էր տղայիս ծննդյան օրը: Հիմա նրան երբեմն կես կատակ, կես լուրջ` երևանցի տղա ենք կանչում, որից իրեն լավ է զգում (ծիծաղում է-հեղ.): Կարևոր և արժանահիշատակ իրադարձություն եմ համարում 2009 թվականին «ՎիվաՍել-ՄՏՍ Հայաստան»-ում տեղի ունեցած աշխատանքային փոփոխությունը, որն ինձ վստահելու համար շնորհակալ եմ:
–Նոր ենք մուտք գործել 2018 թվական, ո՞րն է հայ ժողովրդին ուղղված Ձեր բարեմաղթանքն այս կապակցությամբ:
-Հուսով եմ՝ 2018 թվականը հայ ժողովրդի համար կլինի դրական մեծ փոփոխությունների տարի: Փորձե՛նք մտածել ոչ միայն անձնական, այլև`ազգային շահի մասին:
Օգտագործե՛նք մեր փոքր երկրի մեծ հնարավորություններն` ի շահ Հայաստանի զարգացման: Առողջություն և հաջողություն եմ մաղթում բոլորին, իսկ աշխարհին՝ խաղաղություն:

Lebanese-Armenian repatriate Thomas Mazejian’s second visit to Armenia became crucial for him. He found his love in Yerevan, got married to a cardiologist by the name of Anna in Armenia and moved to Beirut.
What really helped him and his family return to Armenia was their daughter’s birth when they started worrying about how their daughter, Nina-Maria would preserve her national identity. Thus, in 2007, their roots brought them to the homeland.
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Thomas Mazejian, who currently works as Chief Information Officer at VivaCell-MTS.
Hayern Aysor: Thomas, please, tell us about your roots.
Thomas Mazejian: My father’s roots trace back to Tigranakert, and my mother’s — to Adana. As my grandfather would tell me, they would garnish ornaments on the horses of rich people. This craft was referred to as “mazeji”, and this is how we became the Mazejians. The relatives from my mother’s side were lawyers and clergymen. My ancestors escaped the Armenian Genocide, settled in Aleppo and then moved to Beirut.
I was born in Lebanon. I wouldn’t say I had a carefree childhood. The Lebanese War began in the year I was born. We were always in fear and panic. To this day, I remember the terrible war when we would escape to my grandmother’s house as a safe haven. However, I have never complained about my share of hardships since overcoming all of those hardships has helped me become stronger and have better voluntary attributes.
In 1989, the war gained momentum in our district, after which my parents sent me to Cyprus to study at the Melkonian Educational Institute. I proudly say I am an alumnus of the Melkonian Educational Institute on every opportune occasion.
Hayern Aysor: What are your memories of the Melkonian Educational Institute?
Thomas Mazejian: I got a lot out of my education at Melkonian Educational Institute. I broadened my views, gained an endless amount of knowledge, differentiated between good and bad and really got to know people. Of course, I am grateful to my teachers for all this. They helped me pave my way in life, and I remember them with warmth and longing.
At this moment, I remembered my Armenian language and literature teacher Violet Tashjian, who loved me a lot, in spite of my mischievous acts as a schoolboy. My physics teacher, who was of Cypriot descent, had a great impact on me with his humility. I always remember his words of advice.
Hayern Aysor: Every repatriate has his unique story about moving to Armenia. It’s interesting to know what made you repatriate.
Thomas Mazejian: After graduating from Haigazian University in Beirut, I visited Armenia for the first time as a tourist in 1997. I already knew quite a lot about Armenia based on what I had read about Armenian history, seen in photos and watched in films. In 2003, I paid a one-week visit, and it was this visit that became crucial for me.
One day, I was sitting at an Internet café when I noticed two beautiful eyes looking at me from the table next to me (smiling-ed.). They immediately attracted my attention. Our eyes met immediately, and what happened was what was predestined. Everything happened in an instant, and on December 31 of that year, I got engaged to my future wife, Anna, who is a cardiologist by profession. A year later, we got married and moved to Beirut.
Our life was on track, and we had no plan to return to Armenia at all. We had purchased an apartment, my wife learned Arabic and found a job by her profession. I was also employed.
However, after my first child, Nina-Maria was born, I felt very responsible and I started thinking about how we would be able to raise her as an Armenian abroad. These thoughts made us look towards Armenia.
One of my non-Armenian friends told me he would help me find a job in Armenia, and he succeeded. On July 4, 2007, we settled in Armenia.
Hayern Aysor: I think it was easy for you to become integrated here. You had already been to Armenia and knew the lifestyle, right?
Thomas Mazejian: My wife couldn’t have any problem. She had simply missed Armenia and her relatives. However, I faced hardships. After I was hired, I faced the problem with adapting to a new environment, people’s mindset and trusting people. This was one of the greatest challenges that I faced. Of course, I overcame all this over time and reached the point where I assumed a chief position at VivaCell-MTS Armenia CJSC (where I was already working) two years later in 2009.
I gradually formed a circle of friends that mainly included people with whom I could interact. There are many repatriate Diaspora Armenians among them.
I must also say that, in the beginning, people in Armenia would look at me differently and make jokes because I was a Diaspora Armenian. Whereas I used to get offended by that, now I smile.
However, to this day, I continue to lead a struggle inside of me. It is as if I am in search of my identity. Sometimes it bothers me from finding the tranquility I desire, the tranquility that will help me understand that I am simply an Armenian in Armenia, not a Diaspora Armenian or an Armenian citizen of Armenia. It’s a matter of time. I hope it passes.
Hayern Aysor: Thomas, what changes have you noticed in Armenia since you repatriated?
Thomas Mazejian: Indeed, progress has been made in different fields in Armenia, and this makes me feel proud. For instance, the IT sector has progressed a lot. Armenia has great potential in that sector. Generally speaking, we must not underestimate our potential and should aspire for more. What we need today is more leaders in the labor market. With leaders, we’ll be able to achieve greater heights.
Hayern Aysor: Have you thought about the desired outcomes of repatriation for your family?
Thomas Mazejian: First of all, I became very hopeful about my future and my children’s future. I realized that I must build my country by standing firmly on my own land. I feel safe and strong in Armenia. Today, my two children — 11-year-old Nina-Maria and 9-year-old Mark — feel that they are full-fledged citizens of Armenia and go to school with pleasure.
I feel spiritually calm for my children, especially since they are not in search of their identity like I was. They are enjoying their childhood and growing up in Armenia. These are the sweet “fruits” that I picked from the abundant “tree” of repatriation.
Hayern Aysor: What kind of a homeland do you want your children to see?
Thomas Mazejian: I want my children to see an Armenia where people will respect each other more, be kind to each other and won’t discriminate against an Armenian from Lebanon, an Armenian from Gyumri or an Armenian from Yerevan. I want my children to see a more unified Armenia and Armenians with a more collective mindset.
Let patriotism express not just a word or feeling, but be proven in practice and through longstanding efforts.
Hayern Aysor: Which day is the day you will never forget after repatriation?
Thomas Mazejian: One of the most unforgettable days was my son’s birthday. Now my wife and I sometimes refer to him as a boy from Yerevan jokingly and seriously, and he feels good about it (laughing-ed.). My change of position at VivaCell-MTS Armenia in 2009 was a major and memorable event, and I am thankful for the trust.
Hayern Aysor: The year has just begun. What is your kind wish to the Armenian people for the New Year?
Thomas Mazejian: I hope the year 2018 becomes a year of major positive changes for the Armenian people. Let’s try to think about not only our personal interests, but also the national interest.
Let’s take advantage of the great opportunities that our small country has to offer in order to help Armenia grow! I wish all Armenians health and success, and to the world — peace.