«Հայրենադարձությունից հետո ապագայի հանդեպ հույսով լցվեցի».Թոմաս Մազեջյան
Լիբանանահայ հայրենադարձ Թոմաս Մազեջյանի երկրորդ այցելությունը Հայաստան բեկումնային է դառնում նրա համար.իր սերն է գտնում Երևանում և ամուսնանում մասնագիտությամբ սրտաբան հայաստանցի Աննայի հետ, ապա՝ տեղափոխվում են ապրելու Բեյրութում:
Ընտանիքով Հայաստան վերադառնալուն մեծապես նպաստել է դստեր ծնունդը, երբ սկսել են մտահոգվել Նինա-Մարիայի ինքնության պահպանման ուղղությամբ: Այսպիսով, հայկական արմատները 2007 թվականին նրանց բերում են Հայրենիք:
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակից Թոմաս Մազեջյանն այսօր աշխատում է «ՎիվաՍել-ՄՏՍՀայաստան» ՓԲԸ-ում՝ որպես Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ:
-Թոմա՛ս, ասացեք, խնդրեմ, թե որտեղից են Ձեր արմատները:
-Հայրական արմատներս Տիգրանակերտից են, մայրականը՝ Ադանայից: Ինչպես պատմում էր պապիկս, նրանք հարուստ մարդկանց ձիերի վրա զարդարանքներ են նախշել, և այդ արհեստը կոչվել է «մազեջի»: Այդպիսով, մենք դարձել ենք Մազեջյաններ: Մայրական կողմիս ազգականները իրավաբաններ և հոգևորականներ են եղել: Նախնիներս, Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ լինելով, հաստատվել են Հալեպում, ապա՝ գնացել Բեյրութ:
Ծննդավայրս Լիբանանն է: Չէի ասի, որ անհոգ մանկություն եմ ունեցել. լիբանանյան պատերազմը հենց իմ ծննդյան տարում է սկսվել: Միշտ տագնապի, ահ ու սարսափի մեջ էինք գտնվում: Մինչև հիմա հիշողությանս մեջ դրոշմված են պատերազմի զարհուրելի դրվագները, երբ փախչում էինք տատիկիս տուն՝ իբրև ապահով ապաստարան: Սակայն երբեք չեմ տրտնջացել ինձ բաժին հասած դժվարություններից, քանի որ, այդ ամենը հաղթահարելով, ավելի եմ կոփվել՝ ուժեղացնելով կամային հատկանիշներս:
1989 թվականին պատերազմը մեր թաղամասում ահագնացավ, որից հետո ծնողներս ինձ ուղարկեցին՝ սովորելու Կիպրոսի Մելքոնյան կրթական հաստատությունում: Միշտ պատեհ առիթի դեպքում հպարտորեն ասում եմ՝ մելքոնյանցի եմ:
-Ի՞նչ հուշեր ունեք Մելքոնյան կրթական հաստատությունից:
-Այս կրթօջախում սովորելն ինձ շատ բան տվեց.մտահորիզոնս լայնացրեցի,գիտելիքների անսպառ շտեմարան ամբարեցի, զանազանեցի լավն ու վատը, իրականում ճանաչեցի մարդկանց: Այս ամենի համար, իհարկե, երախտապարտ եմ ինձ կյանքի ճանապարհ հարթած ուսուցիչներիս, որոնց ջերմությամբ ու կարոտով եմ հիշում:
Այս պահին հիշեցի հայոց լեզի և գրականության ուսուցչուհուս՝ Վիոլետ Թաշչյանին, ով, չնայած աշակերտական չարաճճիություններիս, շատ էր սիրում ինձ: Իր համեստությամբ ինձ վրա մեծ ազդեցություն է թողել նաև ազգությամբ կիպրացի ֆիզիկայի ուսուցիչս: Նրա տված խորհուրդներն իմ ամենօրյա ուղեկիցներն են:
-Յուրաքանչյուր հայրենադարձ Հայաստան տեղափոխվելու իր ինքնատիպ պատմությունն ունի.հետաքրքիր է իմանալ, թե Դուք ինչպե՞ս բռնեցիք հայրենադարձության ուղին:
-Բեյրութի Հայկազյան համալսարանն ավարտելուց հետո Հայաստան առաջին անգամ եկել եմ 1997 թվականին՝ զբոսաշրջության նպատակով: Հայաստանի մասին արդեն բավականին տեղեկություններ ունեի hայոց պատմությունից, լուսանկարներից ու դիտած ֆիլմերից: Ապա 2003 թվականին մեկ շաբաթով եկա, որն էլ ճակատագրական դարձավ ինձ համար:
Մի օր ինտերնետ-սրճարանում նստած՝ կողքի սեղանից ինձ նայող գեղեցիկ աչքեր նկատեցի (ժպտում է–հեղ.), որոնք միանգամից գրավեցին ուշադրությունս: Մեր հայացքները միմյանց բախվեցին, և տեղի ունեցավ ի վերուստ նախատեսվածը: Ամեն ինչ կայծակնային արագությամբ ստացվեց, և դեկտեմբերի 31-ին նշանադրվեցի ապագա կնոջս՝ Աննայի հետ, ով մասնագիտությամբ սրտաբան է: Հաջորդ տարի ամռանն ամուսնացանք, որից հետո գնացինք ապրելու Բեյրութում:
Մեր կյանքը բնականոն հունով էր ընթանում, Հայաստան վերադառնալու հեռանկար, բնավ, չունեինք. բնակարան էինք գնել, կինս արաբերեն էր սովորել, մասնագիտությանը համապատասխան աշխատանք գտել, ես նույնպես աշխատում էի:
Սակայն առաջնեկիս՝ Նինա-Մարիայի ծնվելուց հետո, պատասխանատվության մեծ զգացումով լցվեցի, հակասական մտքեր ինձ պատեցին այն մասին, թե ինչպես պետք է նրան օտար ափերում որպես հայ մեծացնենք ու դաստիարակենք: Այդ մտորումները մեր հայացքները դեպի Հայաստան ուղղելու շարժառիթ դարձան:
Ազգությամբ ոչ հայ ընկերներիցս մեկն էլ ասաց, որ կօգնի Հայասատանում աշխատանք գտնել, ինչն էլ հաջողությամբ պսակվեց: 2007 թվականի հուլիսի 4-ին հիմնովին հաստատվեցինք Հայաստանում:
–Կարծում եմ` հեշտ ներգրավվեցիք այստեղի կյանքին. արդեն եկել էիք Հայաստան, ծանոթ էիք նիստուկացին.այդպե՞ս չէ:
-Կնոջս հարցում որևէ խնդիր չէր կարող լինել, նա պարզապես իր կարոտն էր առնում Հայաստանից և հարազատներից, իսկ ես դժվարությունների հանդիպել եմ. աշխատանքի ընդունվելուց հետո նախ՝ նոր միջավայրին, մարդկանց մտածելակերպին ու բնավորությանը հարմարվելու, միմյանց վստահելու խնդրին բախվեցի, որն ինձ համար ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն էր: Իհարկե, ժամանակի ընթացքում հաղթահարեցի այդ ամենը և հասա այն արդյունքին, որ երկու տարի հետո՝ 2009 թվականին, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ում (որտեղ արդեն աշխատում էր), ղեկավար պաշտոն ստանձնեցի:
Հետզհետե ընկերական շրջապատ էլ ձևավորեցի հիմնականում այն մարդկանցից, որոնց հետ շփման եզրեր կկարողանայի գտնել: Նրանց մեջ մեծ թիվ են կազմում ինձ պես հայրենադարձված սփյուռքահայերը:
Նշեմ նաև, որ սկզբնական տարիներին, իբրև սփյուռքահայ, Հայաստանում մարդիկ ինձ շեղ աչքով էին նայում և կատակում: Եթե նախկինում այդ ամենից նեղվում էի, հիմա արդեն ժպիտով եմ վերաբերվում:
Սակայն մինչ այսօր շարունակում եմ ներքին պայքար մղել ինքս ինձ հետ.կարծես՝ ինքնության փնտրտուքի մեջ լինեմ.այն երբեմն խանգարում է գտնել ցանկալիհանգստությունը, որի շնորհիվ, ի վերջո, կհասկանամ՝ Հայաստանում պարզապես հայ եմ, ոչ թե՝ սփյուռքահայ կամ հայաստանցի: Ժամանակի հարց է, հուսով եմ՝ կանցնի:
-Թոմա՛ս, հայրենադարձվելուց հետո տասնմեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում ի՞նչ փոփոխություներ եք նկատել:
-Հայաստանում տարբեր բնագավառներում դրական տեղաշարժերն, անշուշտ, նկատելի են, որոնք հպարտանալու տեղիք են տալիս: Օրինակ՝ ՏՏ ոլորտն է շատ առաջադիմել, որտեղ մեծ ներուժ և հնարավորություններ ունենք: Առհասարակ, պետք չէ թերագնահատել մեր կարողություններն ու ավելիին ձգտել: Պարզապես, այսօր աշխատաշուկայում փոքր-ինչ առաջնորդների պակաս ունենք, որոնց առկայության դեպքում, կկարողանանք ավելի մեծ բարձունքներ նվաճել:
–Մտածե՞լ եք արդյոք այն մասին, թե Ձեր ընտանիքի համար հայրենադարձության ցանկալի պտուղները որո՞նք են եղել:
-Առաջին հերթին իմ և երեխաներիս ապագայի հանդեպ մեծ հույսով լցվեցի, հասկացա, որ սեփական հողի վրա ամուր կանգնելով՝ պետք է շենացնեմ իմ երկիրը: Հայաստանում ինձ ուժեղ և ապահով եմ զգում: Այսօր երկու երեխաներս` տասնմեկ տարեկան Նինա-Մարիան և ինը տարեկան տղաս՝ Մարկը, իրենց Հայաստանի լիիրավ քաղաքացի են զգում և սիրով են հաճախում դպրոց:
Երեխաներիս համար հոգեպես հանգիստ եմ զգում հատկապես այն պատճառով, որ ինձ պես այդ ինքնության փնտրտունքի մեջ չհայտնվեցին, այլ՝ Հայաստանում վայելում են իրենց խաղաղ մանկությունն ու հասակ առնում: Ահա՛ այս քաղցր պտուղներն եմ քաղել հայրենադարձության բերքառատ ծառից:
– Ինչպիսի՞ Հայրենիք եք ուզում փոխանցել Ձեր զավակներին:
-Այնպիսի Հայաստան, որտեղ մարդիկ միմյանց ավելի կհարգեն, բարությամբ կլցվեն և տարբերություն չեն դնի լիբանանահայի, գյումրեցու և երևանցու միջև: Ուզում եմ՝ զավակներս ավելի միաբանված, հավաքական մտածելակերպով հայեր ունեցող Հայաստան տեսնեն:
Թո՛ղ հայրենասիրությունը սոսկ բառ չլինի կամ զգացմունք չարտահայտի, այլ, իրապես, գործնականում և մնայուն աշխատանքով ապացուցված լինի:
–Հայրենադարձությունից հետո Ձեզ համար ամենահիշարժան օրը ո՞րն է եղել:
-Ամենահիշարժաններից էր տղայիս ծննդյան օրը: Հիմա նրան երբեմն կես կատակ, կես լուրջ` երևանցի տղա ենք կանչում, որից իրեն լավ է զգում (ծիծաղում է-հեղ.): Կարևոր և արժանահիշատակ իրադարձություն եմ համարում 2009 թվականին «ՎիվաՍել-ՄՏՍ Հայաստան»-ում տեղի ունեցած աշխատանքային փոփոխությունը, որն ինձ վստահելու համար շնորհակալ եմ:
–Նոր ենք մուտք գործել 2018 թվական, ո՞րն է հայ ժողովրդին ուղղված Ձեր բարեմաղթանքն այս կապակցությամբ:
-Հուսով եմ՝ 2018 թվականը հայ ժողովրդի համար կլինի դրական մեծ փոփոխությունների տարի: Փորձե՛նք մտածել ոչ միայն անձնական, այլև`ազգային շահի մասին:
Օգտագործե՛նք մեր փոքր երկրի մեծ հնարավորություններն` ի շահ Հայաստանի զարգացման: Առողջություն և հաջողություն եմ մաղթում բոլորին, իսկ աշխարհին՝ խաղաղություն:

«После репатриации преисполнился надеждой на будущее»: Томас Мазеджян
Второй визит в Армению ливанского армянина Томаса Мазеджяна стал судьбоносным для него: он нашел в Ереване свою любовь, женился на кардиологе Анне и переехали жить в Бейрут.
Возвращению семьи в Армению в большой степени способствовало рождение дочери, когда возникло беспокойство по поводу сохранения идентичности Нины-Марии. Таким образом, армянские корни в 2007 году и привели их на Родину.
Собеседник «Армяне сегодня» Томас Мазеджян сегодня работает в ЗАО «В�?ВА-селл-МТС Армения» в качестве начальника Управления информационных технологий.
– Томас, скажите, пожалуйста, откуда Ваши корни?
– Со стороны отца корни мои из Тигранакерта, матери – из Аданы. Как рассказывал дедушка, они изготовляли украшения на подпругу для лошадей богатых людей, и ремесло это называлось «мазеджи». Так мы и стали Мазеджянами. Родственники по линии матери были юристами и духовными служителями. Спасшись от Геноцида армян, предки обосновались в Алеппо, затем переехали в Бейрут.
Сам я родился в Ливане. Не сказал бы, что детство было безоблачным: Ливанская война началась именно в год моего рождения. Постоянно пребывали в тревоге, страхе и ужасе. До сих пор в памяти моей сохранились ужасные эпизоды войны, когда убегали в дом бабушки как надежное убежище. Но никогда не унывал от выпавших на мою долю трудностей, поскольку, преодолевая их, закалился, усилил волевые качества.
В 1989 году война в нашем квартале усилилась, после чего родители отправили меня учиться в учебном заведении Мелконян в Кипре. При каждом удобном случае с гордостью говорю: я из мелконовцев.
– Какие воспоминания сохранились об учебном заведении Мелконян?
– Учеба там дала мне многое: расширился кругозор, набрал большой  запас знаний, научился отличать хорошее от плохого, по-настоящему узнал людей. За все это, конечно, признателен проложившим мне дорогу в жизни педагогам, которых вспоминаю с теплотой и ностальгией.
В данный момент вспомнилась учительница армянского языка и литературы Виолетт Тащян, которая, несмотря на мои ученические шалости, очень любила меня. Своей скромностью большое впечатление произвел на меня также киприот по национальности, учитель физики. Его советы – мои каждодневные спутники.
– У каждого репатрианта своя самобытная предыстория переезда в Армению. Любопытно, а как Вы избрали путь репатриации?
– По окончании Бейрутского университета «Айказян», в 1997 году впервые приехал в Армению – туристом. К тому времени у меня накопилось немало знаний об Армении – из армянской истории, фотографий, фильмов. Затем в 2003 году приехал на неделю, которая и стала для меня судьбоносной.
Однажды, сидя в интернет-кафе, обратил внимание на красивые глаза, смотревшие на меня из-за соседнего  столика (улыбается – авт.), которые сразу привлекли мое внимание. Наши взгляды встретились, и произошло предназначенное свыше. Все произошло  молниеносно, и уже 31 декабря я обручился с будущей супругой Анной – кардиологом по специальности. Летом следующего года поженились и переехали в Бейрут.
Наша жизнь текла в нормальном русле, перспективы возвращения в Армению не было, купили квартиру, супруга выучила арабский, нашла работу по специальности, я также работал.
Однако после рождения нашего первенца, Нины-Марии, преисполнился огромным чувством ответственности, в голове возникли противоречивые мысли: как на чужбине вырастить и воспитать ее армянкой. Эти мысли и послужили мотивом к тому, что мы устремили свои взгляды к Армении.
Один из друзей-неармян сказал, что поможет найти работу в Армении, что и увенчалось успехом. 4 июля 2007 года мы окончательно обосновались в Армении.
– Думаю, без труда интегрировались в здешнюю жизнь – Вы ведь до  того бывали в Армении, были знакомы с бытом.
– У жены никаких проблем быть не могло – она просто утоляла тоску по Армении и родным, я же столкнулся с трудностями: после того, как устроился на работу, возникла проблема приспособиться к новой среде, образу мышления и характерам людей, доверия друг другу, что было для меня самым серьезным вызовом. Конечно, со временем все это удалось преодолеть, добился того, что спустя два года получил руководящий пост в ЗАО «В�?ВАселл-МТС Армения», где работал.
Постепенно сформировался и круг друзей – в основном из людей, с которыми удалось найти грани общения. Среди них значительное число составляют такие же, как я, репатриировавшие армяне Диаспоры.
Отмечу также, что в первые годы на меня, как армянина из Диаспоры, косо посматривали в Армении, подшучивали. Если прежде это меня задевало – теперь уже воспринимаю с улыбкой.
Однако до сего дня продолжается внутренняя борьба с самим собой: будто нахожусь в поисках идентичности. Порой это мешает обрести желанный покой, благодаря которому, наконец, пойму: в Армении я просто армянин, а не армянин из Диаспоры. Вопрос времени, надеюсь, пройдет.
– Томас, за одиннадцать лет после репатриации какие перемены замечаете в Армении?
– Положительные перемены в Армении в различных сферах, конечно, заметны, что дает повод гордиться. Например, очень прогрессировала сфера �?Т, где у нас имеется большой потенциал и возможности. Вообще, не следует недооценивать наши возможности – нужно стремиться к большему. Просто сегодня на рынке труда у нас ощущается дефицит лидеров, при наличии которых удастся завоевать более значимые вершины.
– Задумывались ли о том, какие желанные плоды принесла репатриация Вашей семье?
– Прежде всего, преисполнился большой надеждой на будущее мое и детей, понял, что твердо стоя на родной земле, нужно благоустраивать страну. В Армении чувствую себя сильным и безопасным. Двое моих детей – 11-летняя Нина-Мария и 9-летний Марк, – чувствуют себя полноправными гражданами Армении и охотно посещают школу. �?спытываю душевные покой за детей, особенно потому, что они, в отличие от меня, не оказались в поиске идентичности, а наслаждаются в Армении своим мирным детством и растут. Вот такие сладкие плоды сорвал со щедрого древа репатриации.
– Какую Родину хотели бы передать Вашим детям?
– Такую Армению, где люди более уважительно относятся друг к другу, преисполнены доброты, не делают различий между ливанскими армянами, ереванцами и гюмрийцами. Хочу, чтобы дети мои увидели Армению с более сплоченными, объединенными образом мышления армянами.
Пусть патриотизм не будет исключительно словом или выражением чувства, а реальностью, подтвержденной трудом.
– Каким был самым памятный для Вас день после репатриации?
– Один из самых памятных – день рождения сына. Сейчас полушутя, полусерьезно мы называем его ереванским парнем, и он чувствует себя хорошо (смеется – авт.). Важным и памятным для себя событием считаю изменение в работе, происшедшее в 2009 году в «В�?ВАселл-МТС Армения», благодарен за оказанное мне доверие.
– Мы только вступили в 2018 год, что пожелали бы в этой связи армянскому народу?
– Надеюсь, 2018-й станет для армянского народа годом  больших позитивным перемен. Постараемся думать не только о личной, но и национальной выгоде.
�?спользуем большие возможности нашей маленькой страны в интересах развития Армении. Здоровья и успехов желаю всем, а миру – мир.