Միջոցառում՝ նվիրված Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին
«Հայերն այսօր»-ի տեղեկացմամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակներում, Բելգիայի թագավորության Կորտրիկ քաղաքի «Նարեկ» մշակութային միության նախագահ և «Նարեկ» հայկական մեկօրյա դպրոցի տնօրեն Արտակ Ժամհարյանի ղեկավարությամբ, դեկտեմբերի 16-ին դպրոցում տեղի է ունեցել Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված «Իմ լեզուն իմ Հայրենիքն է» խորագրով միջոցառում: Աշակերտները ներկայացրել են Մխիթարյան միաբանության հիմնադրման պատմությունը, անցած ուղին և նշանավոր միաբանների կյանքն ու գործունեությունը:
Միջոցառման գեղարվեստական մասի ընթացքում աշակերտները կատարել են հայկական երգեր ու պարեր, իսկ երկրորդ բաժինը նվիրել են Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոներին:

Мероприятие, посвященное 300-летию Конгрегации Мхитаристов
Как сообщает «Армяне сегодня», в рамках программы Министерства Диаспоры РА «Наши великие» под руководством председателя культурного союза «Нарек» и директора одноименной однодневной армянской школы города Кортрик Королевства Бельгия Артака Жамгаряна 16 декабря состоялось мероприятие под девизом «Мой язык – моя Родина», посвященное 300-летию Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря. Учащиеся представили историю основания Конгрегации Мхитаристов, пройденный ею путь, жизнь и деятельность выдающихся мхитаристов.
В художественной части мероприятия школьники исполнили армянские песни и танцы, а второе отделение было посвящено Новому году и Святому Рождеству.