«Մեր ազգի հզորացումը կսկսվի Հայրենիքի հզորացումով». Շահան Գանտահարյան
Լիբանանյան «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն այն բացառիկ քաղաքական, ազգային գործիչներից է, ով իր լրագրողական աշխատանքին ու պաշտոնավարմանը զուգահեռ՝ շարունակաբար աչքի է ընկնում աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների խորաթափանց, յուրօրինակ վերլուծություններով ու մեկնաբանություններով:
Օրերս ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցած «Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի» նիստի ընթացքում Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահի տեղակալ, գրող, հրապարակախոս Գրիգոր Ջանիկյանը Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանին իր 30-ամյա լրագրողական բեղուն գործունեության առթիվ հանձնեց ՀՀ ժուռնալիստների միության «Հավատարիմ մասնագիտությանը» ոսկե մեդալ: Այդ առիթով «Հայերն այսօր»-ի համար զրույց ունեցա արժանավոր հայորդու հետ. ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, նախ՝ շնորհավորում եմ Ձեզ արժանի պարգևատրման համար և մաղթում շարունակական ազգանպաստ գործունեություն. Ձեր ողջ կյանքում եղել եք ու կաք լրագրողական դաշտում, ի՞նչն է Ձեզ մղել քաղաքական հարթակ:
-Շնորհակալ եմ շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքի համար. ասեմ, որ քաղաքագիտություն և միջազգային հարաբերություններ ուսանելուս հենց առաջին տարիներից աշխատել եմ «Ազդակ» օրաթերթում, որն ինձ համար մի յուրօրինակ կարևոր համալսարան և ինքնադրսևորման հարթակ է եղել: Այդ տարիներին նաև դաշնակցության երիտասարդական կազմակերպության անդամ էի, այդ ժամանակ սկսեցին ձևավորվել իմ քաղաքական հայացքները. դա փորձի կուտակման մի շրջան էր: Հետագայում նշանակվել եմ «Կայծեր» երիտասարդական պարբերաթերթի խմբագրակազմի անդամ: Իմ ընթերցումների հետաքրքրությունը կենտրոնացել էր այն քաղաքական գործընթացների վրա, որոնք, բնականաբար, առնչվում են նաև մեր՝ հայկական խնդիրներին: Հետագայում Լիբանանի դաշնակցության կենտրոնական կոմիտեն ինձ նշանակեց «Ազդակ»-ի գլխավոր խմբագիր, որն արդեն շուրջ 15 տարի վարում եմ:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, Ձեր՝ միջազգայնագետի, քաղաքագետի կարծիքը քաղաքական իրադարձությունների մասին ո՞ր հարթակներում են հաշվի առնում, խորհրդակցում Ձեզ հետ և կարևորում. թե՞ պարզապես գրում եք, վերլուծություններ անում, և այդ ամենն ավարտվում է լրատվության դաշտում:
-Ճիշտ հարց է, որովհետև, ի վերջո, կարևոր է, թե քո աշխատանքը, քաղաքական վերլուծություններն ու՞մ են հասնում, ի՞նչ արձագանքներ են ունենում. անշուշտ, հասնում են ընթերցողներին, սակայն կարևոր են նաև դրանց արձագանքները ոչ միայն տեղեկատվական, վերլուծական կենտրոններից, այլև՝ պետական գերատեսչություններից, բարձր ատյաններից, Հայաստանի Հանրապետությունից: Իմ վերլուծությունների ճիշտ ընկալումը, բնականաբար, խրախուսում է ինձ:
-Ձեր քաղաքական վերլուծությունների առիթով երբևէ տարաձայնություններ, հակասական կարծիքներ, դիտարկումներ չե՞ն եղել. եթե այո՝ ապա, ասացեք, խնդրեմ, ինչպե՞ս եք արձագանքում նման դեպքերում:
-Եղել են նաև տարաձայնություններ, հակառակ կարծիքներ, քննադատություններ, սակայն դրանից երբևէ չեմ նեղսրտվել, ես դա նորմալ եմ համարում և ողջունում եմ: Եթե անգամ չեմ կիսում այդ տարատեսակ կարծիքներն, ապա, համենայն դեպս, հարգում եմ դրանք. բազմակարծությունը պետք է քաջալերել: Մեր էլեկտրոնային կայքում հատուկ անկյուն ունենք, ուր զետեղում ենք տարբեր տեսակետներ. միշտ չէ, որ արտահայտած կարծիքները համահունչ են լինում մեր վերլուծություններին, տեսակետներին: Արտահայտած տեսակետները տարածում ենք, դրանք լայն հնչեղություն են գտնում, մեր տեսակետների հետ հաշվի են նստում տեղեկատվական ու վերլուծական տարբեր կենտրոններ. ես շնորհակալ եմ, որ նաև հրավիրում են տարբեր քննարկումների, մամուլի ասուլիսների, հատկապես՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած քննարկումներին, համաժողովներին ու նիստերին, որտեղ առիթ է լինում գտնել Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցության կապերի առավել սերտացման և զարգացման ուղիներ, իսկ ես հավատում եմ դրան: Կարծում եմ, որ Սփյուռքն առանց Հայրենիքի չի ունենա այն դերը, նշանակությունը, որն առկա է, ձևավորված է: Ես ցանկանում եմ, որ ունենանք Հայաստանակենտրոն կամ պետականամետ Սփյուռք. սա, իհարկե, կապ չունի իշխանության, ընդդիմության հետ: Մենք, երկար ժամանակ զրկված լինելով պետականությունից, ամեն ինչ պետք է անենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պահպանենք, որ այն անվտանգ մնա:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, ի՞նչ պետք է անել, որպեսզի Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության հարաբերություններն առավել սերտ լինեն:
-Ես կարծում եմ՝ Հայրենիք-Սփյուռքն այլևս պետք է ընդունել որպես մի ամբողջականություն, որը կարելի է ձևակերպել հայրենակենտրոն Հայկական աշխարհ, որում ներառվում են և՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՛ Արցախը, և՛ Ջավախքը, և՛ Սփյուռքը: Միավորումը միայն մտայնությամբ չի կարող լինել, այն պետք է գործնական լինի, ես կարծում եմ, որ այս պարագայում շատ կարևոր, լուրջ դեր պետք է խաղա աշխարհասփյուռ հայության քաղաքացիություն ստանալու իրավունքը, որն, ի վերջո, տվյալ պետության պատկանելության գործոնն է, քաղաքացիությունը ենթադրում է ինչպես իրավունքներ, այնպես էլ՝ պարտավորություններ: Կարևոր է Հայրենիքի նկատմամբ համասեփականատեր լինելու զգացումը նաև: Այս ամենը կնպաստի մեկ ամբողջություն ներկայացնող Հայկական աշխարհի, մեկ ամբողջություն ներկայացնող համահայկական հասարակության և ամենայն Հայոց պետականության գաղափարներին, որի համար պետք է անմնացորդ աշխատել: Անշուշտ, կլինեն դժվարություններ, խոչընդոտներ, սակայն որևէ մեծ գործ երբևէ զերծ չի լինում դժվարություններից: Ամբողջ հայկական աշխարհի ներուժը պետք է կենտրոնացնել մեր պետականության առավել զարգացման, հզորացման համար, իսկ դրա համար կարևոր նախադրյալներ են մենաշնորհի վերացումը, համատարած արդարության հաստատումն ամենուր, ներդրումային քաղաքակնության ճիշտ ձևավորումը: Մենք այսօր ունենք աշխարհատարած հայություն և եթե Հայկական աշխարհ ձևակերպումը սկսենք օգտագործել, այն տարածում կգտնի և կարմատավորվի, որովհետև եզրաբանությունը, եզրաբանության օգտագործումը կազդի նաև մարդկանց մտածողության վրա:
…Հավատու՞մ եք, որ այդ ամենն իրականություն կդառնա, արդյո՞ք կարող են իրատեսական դառնալ այդ առաջարկություններն ու մտորումները:
-Հավատու՛մ եմ. մեզանից ոչ մեկը չէր պատկերացնում, որ կունենանք Անկախ Հայաստան. այն երազ էր թվում շատ-շատերիս, բայց ունեցա՛նք մեր՝ իրականություն դարձած Անկախ Հայաստանը: Հավատացած եմ, որ մեր ժողովուրդը կունենա այն գիտակցությունն ու կամքը, որ նույնիսկ դժվար պայմաններում կզարգանա շատ լուրջ տեմպերով և նկատելի արդյունքներով, որի համար, ինչպես ասացի, պետք է ներդնել, ապահովել ամբողջ հայկական աշխարհի կարողականությունը: Մեր ազգի հզորացումը կսկսվի Հայրենիքի հզորացումով. Սփյուռքի նպատակը Հայրենիքի հզորացմանը նպաստելն է: Ես գիտակցում եմ նաև, որ Սփյուռքի կազմակերպվածությունը, Սփյուռքի քաղաքական ազդեցիկ գործոն լինելը միանշանակ սատարելու է Հայաստանի Հանրապետության հզորացմանը և, գուցե նաև, իբրև ռազմավարական նպատակ, այս պահի դրությամբ՝ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը: Այս ամենի համար մենք բոլորս պետք է կարողանանք կատարել մեր առջև դրված առաջադրանքները:
-Ունեք համապատասխան մասնագիտական կրթություն, տարիների փորձառություն, քաղաքական հրաշալի վերլուծությունների հեղինակ եք. երբևէ Ձեզ չե՞ն առաջարկել աշխատել դիվանագիտական կորպուսում կամ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնավարում որևէ այլ երկրում:
-Չի եղել, որովհետև իմ պայմաններին ծանոթ են եղել, սակայն նման համագործակցությունը միշտ կայուն է եղել՝ հատկապես խորհրդակցությունների, հիմնական միջոցառումների, հակառակորդի արած մեկ քայլին հակառակվելու կամ, ընդհանրապես, միջպետական հարաբերություններն առավել զարգացնելու, խորացնելու, տարբեր երկրների դեսպանների հետ մնայուն համագործակցության առումով: Հաճախակի հանդիպումներ եմ ունեցել Սփյուռքի նախարարի հետ, խորհրդակցությունների, տեղեկատվական ոլորտի կազմակերպման, համախմբման աշխատանքների մասնակից եղել: Այս ամենը, կարծում եմ, արդենիսկ պետական ոլորտի աշխատանք է. Սփյուռքի նախարարության հասարակական խորհրդի անդամ եմ, քննարկում ենք, ուղենիշներ փնտրում համատեղ աշխատանքով:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, Դուք մասնակցեցիք Լրագրողների համահայկական համաժողովի համակարգող նիստին. արդյո՞ք այդ նիստերի գումարումը նպաստում է համաժողովների անցկացման բարձր մակարդակի ապահովմանը:
-Անշու՛շտ, նպաստել են և կնպաստեն և կարծում եմ, որ սա այն ոլորտն է, ուր առավելագույն հետևողականություն է դրսևորվում՝ ամեն առումով: Բարձրաձայնվում են նախորդ համաժողովի բացթողումները, սխալները, որոնք շտկվում են մինչև հաջորդ համաժողով, լուծումներ են առաջարկվում դրանց համար:
-Առանց վերապահումների՝ կարո՞ղ եք նշել նախորդ բացթողումներից մեկը:
-Այո՛: Նախատեսված ծրագիրը մի քանի անգամ փոփոխվել էր, Սփյուռքից նախատեսված զեկուցողներից որոշ մարդիկ ելույթ չունեցան: Մեծ հավաք էր, և, բնականաբար, ամեն ինչ չէր կարող անթերի, կատարյալ լինել: Լրագրողական առումով նախագիծն իրականության մեջ կայացած եմ համարում:
–Վերջերս շատ է շրջանառվում Սփյուռքի նախարարությունը վերանվանել Հայրենադարձության նախարարություն, համամի՞տ եք;
–Ես կարծում եմ, որ հայրենադարձությունը պետք է լինի և այդպես էլ կա՝ Սփյուռքի նախարարության մի կարևոր բաժին, բայց ոչ՝ վերանվանումը նախարարության, որովհետև նախարարությունը միայն հայրենադարձությամբ չի զբաղվում, Սփյուռքի նախարարության գործառույթները շատ են. ես ողջունում եմ Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ ներառվելիք հայրենադարձության հատուկ ծրագիրը, որը շուտով նաև օրենքի ուժ կստանա՝ ռազմավարական իր կարևոր նշանակությամբ ու հայեցակարգով:
– Ներկայիս աշխարհաքաղաքական քաոսային իրադարձություններում և կարծես թե՝ Երկիր մոլորակում հասունացող աներևութալի թվացող պատերազմական իրավիճակում ինչպիսի՞ն եք տեսնում հայերի վիճակը:
-Ճիշտ բառ օգտագործեցիք՝ քաոսային. իրո՛ք, քաոսային կարելի է բնութագրել այն, ինչ տեղի է ունենում վերջին ժամանակներում…Ներկայիս, ժամանակակից քաղաքագիտությունն այդ բոլոր պատերազմական գործողությունները, թեժ մթնոլորտը, ժողովրդագրական պատկերները վերահսկելի պատերազմ է համարում:
–Մտահոգիչ են, իհարկե, խոշոր գերտերությունների պատերազմական, զավթողական նկրտումները, սակայն ամենից մտահոգիչը մեզ՝ հայերիս համար, Արցախի հարցն է՝ հանկարծ չպատահի այնպես, որ դրանց հակամարտությունների արանքում կուլ գնա Արցախը…
-Ես հասկանում եմ Ձեզ. քաղաքական գրականության մեջ կա այն մտահոգությունը, թե ինչ կտա մեզ օրինակ՝ Մոսկվա-Անկարա մերձեցումը, բայց այսօրվա քաղաքական նախադրյալները հուշում են այն՝ թե հեշտ չի, որ Անկարային թույլատրվի միջնորդ դառնալ արցախյան հակամարտությանը, դա չի բխում Մոսկվայի շահերից: Եթե ի նկատի ունենանք խոշոր գերտերությունների պաշտոնական հայտարարությունը, ապա՝ թե՛ Միացյալ Նահանգները, առավել ևս՝ Ռուսաստանը, վերահաստատեցին, որ արցախյան հակամարտության միջնորդական առաքելության ձևաչափը շարունակելու է մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում, իսկ դա նշանակում է, որ Թուրքիայի նկրտումները որևէ արդյունքի չեն կարող հասնել:
-Պարո՛ն Գանտահարյան, հուսանք, որ 2018-ը համայն աշխարհի համար կլինի խաղաղության, փոխըմբռնումների ու Երկիր մոլորակը միայն ու միայն սիրով լցնելու նոր ու խոստումնալից տարի. Ձեր բարեմաղթանքը, հարգելի՛ հայրենակից:
-Բոլորիս համար 2018-ը շատ կարևոր հոբելյանական տարի է, որովհետև համընկնում է Հայասատանի Առաջին Հանրապետության ստեղծման 100-րդ տարեդարձին. քանի որ խորհուրդը վերաբերում է պետականությանը, ես ցանկանում եմ, որ պետականությունը գործի ու զարգանա՝ Հայկական զույգ հանրապետությունների համար և դառնա համայն հայության պետականություն՝ խաղաղ պայմաններում: Կարծում եմ, որ խաղաղությունը, պաշտպանված սահմանները, անամպ երկինքը կարևոր հիմքեր են՝ այդ ամենն ունենալու: Մաղթում եմ, որ հայրենադարձության հայեցակարգը, ռազմավարությունը, օրենքը լիարժեք աշխատի և հայրենադարձություն ասելով՝ հասկանանք ո՛չ միայն այլ երկրներից Հայրենիք տեղափոխվելը, այլև, ինչ-որ կերպով, Հայրենիքի հետ կապեր ստեղծելը, ասենք՝ ներդրումներ անելը, մասնագիտական հայրենադարձությունը, հաճախակի այցելելը, Հայրենիքի բուհերում սովորելը, ինչ-ինչ գործեր ձեռնարկելը և այլն:
-Պարո՛ն, Գնատահարյան, շնորհակալություն. մաղթում եմ, որ Ձեր 30-ամյա լրագրողական ու քաղաքական գործունեության դաշտում 2018-ին գերիշխեն միայն լավ լուրեր՝ համայն աշխարհի հայության, Հայաստանի, մասնավորապես՝ Արցախ աշխարհի մասին:

«Мощь нашей нации начнется с усиления мощи Родины»: Шаан Гантаарян
Главный редактор Ливанской ежедневной газеты «Аздак» Шаан Гантаарян – один из тех исключительных политических, национальных деятелей, кто наряду с журналистской и руководящей деятельностью постоянно отличается глубоким, своеобразным анализом и интерпретацией геополитических событий.
На днях в Министерстве Диаспоры РА, в ходе заседания «Совета по координации общеармянских форумов журналистов» заместитель председателя Союза журналистов Армении Григор Джаникян вручил главному редактору Ливанской ежедневной газеты «Аздак» Шаану Гантааряну, по случаю 30-летия журналистской деятельности, золотую медаль Союза журналистов Армении «Верность профессии». В связи с этим побеседовала для «Армяне сегодня» с достойным армянином, запись которой и представляем вниманию наших читателей.
– Господин Гантаарян, прежде всего примите поздравления с достойной наградой. Желаю дальнейшей деятельности на благо нации. Всю свою жизнь Вы были и остаетесь на журналистском поприще. Что привело Вас на политическую арену?
– Благодарен за поздравление и добрые пожелания. Должен сказать, что уже в первые годы изучения политологии и международных отношений работал в газете «Аздак», которая стала для меня важным университетом и платформой самовыражения. В те годы был также членом молодежной организации «Дашнакцутюн», в тот период сформировались мои политические воззрения. Это было время накопления опыта. Впоследствии был назначен членом редакции молодежной газеты «Кайцер». Мои интересы сконцентрировались на политических процессах, которые касались наших армянских проблем. Впоследствии центральный комитет «Дашнакцутюн» Ливана назначил меня главным редактором «Аздака», каковой пост занимаю уже почти 15 лет.
– Господин Гантаарян, на каких платформах учитывают Ваше мнение международника, политолога о политических событиях,  советуются с Вами. �?ли просто пишете, анализируете, и все это ограничивается журналистским полем.
– Верный вопрос, поскольку, в конечном счете, важно, кого достигает твоя работа, политический анализ, какова реакция. Несомненно, достигает читателей, но важна также  реакция не только информационно-аналитических центров, но и государственных ведомств, высоких инстанций, Республики Армения. Верное восприятие моей аналитики, естественно, воодушевляет меня.
– Разногласия, противоречивые мнения, замечания по вашему политическому анализу  когда-либо появлялись? Если да, то скажите пожалуйста, как реагируете в таких случаях.
– Были и разногласия, противоположные мнения, критика, однако считаю это нормальным и приветствую. Если даже не разделяю эти противоречивые мнения, то во всяком случае уважаю их. Плюрализм необходимо поощрять. На нашем электронном сайте есть специальный уголок, где размещаем разные мнения. Не всегда высказанные мнения созвучны моему анализу, точке зрения. Мы распространяем их они приобретают широкое звучание, с нашими точками зрения считаются различные информационные и аналитические центры. Я благодарен, что приглашают также на различные обсуждения, пресс-конференции, особенно на организуемые Министерством Диаспоры диспуты, форумы, заседания, где возникает повод находить пути еще большего укрепления и развития взаимодействия Родина-Диаспора, а я в это верю. Полагаю, Диаспора без Родины не может иметь ту роль, значение, которое уже сформировалось. Хочу, чтобы у нас была армяноцентристская или прогосударственная Диаспора. Это, конечно, никак не связано ни с властью, ни с оппозицией. Долгое время будучи лишены государственности, мы должны сделать все, чтобы сохранить Республику Армения, обеспечить ее безопасность.
– Господин Гантаарян, что нужно делать, чтобы взаимодействие Родина-Диаспора было более тесным?
– Мне кажется, Родина-Диаспора отныне нужно воспринимать как единое целое, которое можно сформулировать как Родиноцентристский Армянский мир, включающий Республику Армения, Арцах, Джавахк и Диаспору. Объединение не может быть только мысленным – оно должно быть деловым, и полагаю, что в этом случае очень важную, серьезную роль должно играть право рассеянного по всему миру армянства на гражданство. В конечном итоге, фактор государственной принадлежности, гражданства предполагает  как права, так и обязанности. Важно также чувство собственника по отношению к Родине. Все это поспособствует идеям представления как единого целого Армянского мира, общеармянского общества и всеобщей армянской государственности, ради которой нужно неустанно работать. Конечно, будут трудности, препятствия, однако ни одно великое дело никогда не бывает без трудностей. Потенциал всего армянского мира нужно сфокусировать на дальнейшем развитии, повышении мощи нашей государственности, а важными предпосылками для этого являются устранение монополии, повсеместное утверждение справедливости, верное формирование инвестиционной политики. Мы имеем сегодня рассеянное по всему миру армянство, и если начнем использовать формулировку  «Армянский мир», она найдет распространение и укоренится, поскольку термин, его использование воздействует на мышление людей.
– …Верите, что все это станет реальностью, способны ли стать реалистичными эти предложения и размышления?
– Верю. Никто из нас не представлял, что у нас будет Независимая Армения – это казалось мечтой многих-многих из нас, но ведь получили нашу ставшую реальностью Независимую Армению. Убежден, что наш народ найдет в себе сознание и волю, чтобы в труднейших условиях развиваться очень серьезными темпами и с заметными результатами, для чего, как уже сказал, нужно задействовать, обеспечить потенциал всего армянского мира.
Мощь нашей нации начнется с усиления мощи Родины: цель Диаспоры – способствовать наращиванию мощи Родины. Я осознаю также, что организованность Диаспоры, фактор ее политической влиятельности однозначно поспособствует усилению мощи Республики Армения, и возможно, в качестве стратегической цели на данный момент – международному признанию Республики Арцах. Во имя всего этого все мы должны суметь выполнить поставленные перед нами задачи.
– Вы имеете соответствующее профессиональное образование, многолетний опыт, являетесь автором замечательной политической аналитики. Вам никогда не предлагали работать в дипломатическом корпусе – скажем, пост Чрезвычайного и Полномочного посла в какой-либо стране?
– Нет, поскольку знакомы с моими условиями. Однако подобное сотрудничество было всегда, особенно в плане консультаций, основным мероприятий, противодействия противнику или вообще развития, углубления межгосударственных отношений, сотрудничества с послами разных стран. Часто встречался в министром Диаспоры, был участником совещаний, организации информационной среды и т. д. Полагаю, все это уже сфера государственной деятельности: являюсь членом Общественного совета при министре Диаспоры, обсуждаем, ищем пути совместной работой.
– Господин Гантаарян, Вы участвовали в заседании Совета по координации общеармянских форумов журналистов. Содействуют ли эти заседания проведению форумов на высоком уровне?
– Несомненно, способствовали и будут способствовать. Полагаю, это та сфера, где проявляется наибольшая последовательность во всех смыслах. Озвучиваются упущения, ошибки предыдущих форумов, которые выправляются до следующего форума, предлагаются решения.
– Можете безоговорочно назвать одно из прежних упущений?
– Конечно. Намеченная программа несколько раз менялась, некоторые из намеченных докладчиков из Диаспоры не выступили. Был большой форум, и естественно, не могло все быть совершенным. В журналистском плане я считаю этот проект состоявшимся.
– В последнее время часто муссируется мысль о переименовании Министерства Диаспоры в Министерство репатриации. Вы согласны с таким мнением?
– Я полагаю, что репатриация должна быть и она есть, является важным направлением деятельности Министерства Диаспоры. Но не переименованием Министерства, поскольку оно занимается не только репатриацией, его функции намного шире. Я приветствую внедряемый по инициативе Министерства Диаспоры особый проект репатриации, который скоро обретет силу закона, в силу своего стратегического значения и концепции.
– Каким Вы видите положение армян в нынешних хаотических геополитических событиях, пока невидимой но вроде бы назревающей войны на планете Земля?
– Вы использовали верный термин – хаотические. �?менно так можно охарактеризовать то, что происходит в последнее время… Современная политология все эти военные действия, напряженную атмосферу, демографические картины расценивает как контролируемую войну.
– Милитаристские, захватнические устремления крупных супердержав, конечно, беспокоят, однако больше всего нас, армян, волнует вопрос Арцаха. Как бы не получилось, что в горниле этих конфликтов пострадает Арцах…
– Понимаю Вас: в политической литературе есть опасение, что даст нам, к примеру, сближение Москвы и Анкары, но сегодняшние политические предпосылки подсказывают: нелегко позволить Анкаре стать посредником в Арцахском конфликте, это не в интересах Москвы. Если учитывать официальные заявления великих супердержав, то США, тем более Москва подтвердили, что форматом посреднической миссии Арцахского конфликта продолжает оставаться Минская группа ОБСЕ, а это означает, что устремления Турции не способны достичь какого-либо результата.
– Господин Гантаарян, надеемся, что  2018-й станет для всего мира годом мира, взаимопонимания, и годом преисполнения мира любовью. Ваши добрые пожелания, уважаемый соотечественник.
– Для всех нас 2018-й – важный юбилейный год. Он совпадает с годовщиной 100-летия основания Первой Армянской Республики. �? поскольку символ касается государственности, я желаю, что бы государственность развивалась, и стала для двух армянских государств государственностью всего армянства в мирных условиях. Полагаю, мир, защищенные границы, безоблачное небо – важные основы для обладания всем этим. Желаю, чтобы концепция, стратегия, закон о репатриации работали полноценно и говоря «репатриация», подразумевали не только переезд на Родину из других стран, но и создание тем или иным образом связей с Родиной – скажем, инвестициями, профессиональной репатриацией, частыми визитами, обучением в вузах Родины, предприятием тех или иных инициатив и т. д.
– Спасибо, господин Гантаарян, желаю, чтобы на поле Вашей 30-летней журналистской, политической деятельности в 2018-м преобладали исключительно хорошие новости  об общеармянском мире, Армении, в частности. Арцахе.