Լուսիկ Ագուլեցի՝ մեր Պատմական Հայրենիքի գույների հավաքական կերպարը
Հայ արվեստի ու մշակույթի նվիրյալների շարքում յուրահատուկ տեղ ունի նկարչուհի, ազգագրագետ Լուսիկ Ագուլեցին, ով իր՝ թե՛ արտաքին նկարագրով, և թե՛ ներքին հայեցի էությամբ ու հմայքով, ասես մեր պատմության, մեր ավանդույթների, մեր հինավուրց արմատների խոսուն վկան է, վավերագիրը, անձնագիրը, դեպի հայկական բարձրաժեք հոգևոր ժառանգության դուռը տանող ճանապարհն ու ոսկե բանալին:
Միշտ հաճելի է տեսնել մեր քաղաքում հայկական տարազով շրջող տիկին Լուսիկին, ում կողքով, համոզված եմ, ոչ ոք չի կարող անտարբեր անցնել. նա իր յուրահատուկ հագուկապով, արծաթյա զարդերով ասես մի այլ աշխարհից եկած պատմության նշխար է, աշխա՛րհ, որն անուն ունի՝ Պատմական Հայաստան: Լուսիկ Ագուլեցին մեր հինավուրց հայրենիքի հավաքական կերպարն է, նրանից կարելի է միշտ սովորել, նրանով կարելի է մի՛շտ հպարտանալ, նրա հետ կարելի է մի՛շտ զրուցել և լսել այն բոլոր բացատրությունները, որոնք կապ ունեն հայկական ավանդական ծեսերի հետ:
…Տաղանդավոր հայուհուն օրեր առաջ ընդունեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը, որից հետո Լուսիկ Ագուլեցին ու նրա շնորհաշատ հարսը՝ ասմունքող, դերասանուհի Գայանե Սամվելյանը, հյուրընկալվեցին նաև «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում, ուր, Ամանորին ընդառաջ, մի հետաքրքիր հարցազրույց ունեցա տիկին Լուսիկի հետ, որը սիրով ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Տիկի՛ն Լուսիկ, միշտ ցանկալի է տեսնել, լսել Ձեզ, վայելել Ձեր յուրօրինակ ներկայությունը: Մոտենում է Ամանորը, գիտեմ, որ Դուք ամեն տարի յուրովի եք պատրաստվում այս ցանկալի տոնին, նաև մեր հանրությանը եթերից տեղեկացնում եք, թե հայերն ինչպես են նշել այդ տոնը. ասացեք, խնդրեմ, թե ի՞նչ խորհուրդ ունի Ամանորը և այս տարի ինչպե՞ս եք պատրաստվում դիմավորել այն:
-Նախ՝ շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության համար. ասեմ, որ մեր տանը վաղուց ավանդույթ է դարձել Ամանորը դիմավորել բոլոր ծեսերով: Այն մեր ժողովրդի կողմից սիրված տոներից մեկն է: Պատմիչ Ագաթանգեղոսն է դեռևս ասել, որ Ամանորը կին է եղել: Ամանորը հայ դիցաբանության մեջ համարվում է Վանատուր աստծո կինը: Ամանորը, Նավասարդը, Կաղանդը հայոց համար համարվել և համարվում է մի նոր տարվա սկիզբ: Ամանորի խորհրդանիշը եղել է խնձորը, որը համարվել է սիրո խորհրդանիշ: Մեր տանը շատ կարևոր տեղ ունի Կենաց ծառը, այն կյանքի, ապրելու խորհրդանիշն է, որի վրա ամեն մի տոնի կախում ենք համապատասխան խաղալիքներ, որոնք նույնպես սովորական խաղալիքներ չեն, դարձյալ խորհրդանշական են: Սեղանի վրա հիմնականում մրգեր, չրեղեն է լինում, ընկույզ, կաղին, շագանակ, աղանձ, հայկական գաթա, սակայն երիտասարդները, մեր տան հարսերը պատրաստում են նաև այլ ուտեստներ՝ աղցաններ, մսեղեն:
-Մեր ժամանակներում Ամանորի սեղաններին ընդունված է դնել մսեղեն ուտեստներ, սակայն այդ ընթացքում նաև Պահքի շրջանն է…Ի՞նչ կասեք այս առիթով:
-Ասեմ, որ մինչև 20-ական թվականները մեր ժողովուրդը այսպես Նոր տարի չի տոնել. մարդիկ պաս են պահել, ամսի 6-ին նոր սկսել են մսեղեն են օգտագործել: Մեր պապերը հունվարի 1-ին գերան են դրել օջախում, զանազան կերակուրներ են պատրաստել այդ կրակի վրա, կրակը ծխացել է մինչև հունվարի 6-ը՝ Տիրոջ ծննդյան օրը, և ամսի 5-ի երեկոյան, երբ ավարտվել է Պահքի շրջանը, արդեն կերել են ամեն տեսակի ուտելիքներ: Հիմա ամեն ինչ փոխվել է. ամեն ընտանիք չէ, որ կարողանում է պաս պահել: Կան ընտանիքներ, որոնք պատրաստում են մսեղեն, սակայն մինչև հունվարի 5-ի երեկոյան չեն ուտում ամեն ինչ, պաս են պահում, բայց մտածում են նաև հյուրերի մասին, որոնցից ոչ բոլորն են պաս պահում: Կան ընտանիքներ էլ, որոնք հե՛նց իրենց համար են պատրաստում մսեղեն կերակուրներ, պաս չեն պահում, սակայն գնում են եկեղեցի, մոմ են վառում, աղոթք են անում, հունվարի 6-ին Տիրոջ ծնունդն են նշում: Ես ոչ մեկին չեմ քննադատում, ամեն մարդ ինքն է իր ապրելակերպի տերը. ամենից կարևորը հոգու և սրտի մաքրությունն է, ազնվությունը, բարությունը:
-Տիկի՛ն Լուսիկ, Դուք մի՞շտ եք այս տարազակերպ էությամբ ապրել, թե՞ ամուսնանալուց հետո…
– 53 տարի է, ինչ ես այսպիսին եմ. կարծում եմ, որ հե՛նց այսպիսին եմ կերտվել իմ ծննդյան օրից. իմ տատերից է գալիս դա, ամուսնանալուց հետո էլ ես միշտ նկարել եմ, հավաքել եմ հին հայկական զարդեր, տարազներ, իմ ծննդավայր Նախիջևանից, Ագուլիսից 60-ականներից հետո շարունակ բերել եմ թվով 1000-ի հասնող որոշ իրեր: Ամուսինս՝ հայտնի քանադակագործ Յուրա Սամվելյանը, ինձ միայն աջակցել է այդ գործում: Ես ամուսնությունից հետո կարողացել եմ ավելի կայանալ բոլոր հարցերում:
-Ձեր հայաշունչ, ազգային ոճով կառուցված տունն՝ սկսած դռան մուտքից, բակից, ամեն ինչով տարբերվում է ուրիշների տներից: Այն յուրօրինակ օազիս է մեր քաղաքում և այժմ արդեն դարձել է թանգարան, ու՞մ գաղափարն էր, ու՞մ աջակցությունն ունեցաք այդ հարցում:
-Այդ գաղափարը ես և ամուսինս դեռևս 60-ականներից հետո ենք ունեցել և միշտ մտածում էինք, որ դա հրաշալի մի բան կլինի: Չորս տարի առաջ այդ հարցով դիմեցի ՀՀ Մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանին, որոշումը կայացավ. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Հասմիկ Պողոսյանի աջակցությամբ ստեղծվեց հիմնադրամ, և այդ հիմնադրամի միջոցով մեր տունը դարձավ թանգարան:
-Ձեր կյանքի մեծ մասն ապրել ու ստեղծագործել եք այդ տանը՝ Ձեր ամուսնու՝ տաղանդավոր քանդակագործ Յուրա Սամվելյանի հետ, մայրացել եք այդ տանը, թոռներ եք ունեցել, ծոռնիկներ…հիմա այն վեր է ածվել թանգարանի. չե՞ք կարոտում:
-Ես հոգով շատ ամուր եմ կապված այդ տանը և չեմ կտրվում թանգարանից. իմ կյանքը, իմ օրը կապված է թանգարանի հետ, ես այնտեղ ստեղծագործում եմ, գրում եմ, նկարում եմ: Հիմա իմ նկարների գիրք-ալբոմի վրա եմ աշխատում, որում իմ 400 յուղաներկ աշխատանքները պետք է ներառվեն, նաև՝ «Խոսք՝ դպրության» բաժինը, ուր իմ խոսքն է՝ ուղղված երիտասարդությանը, Նախիջևանում ապրած իմ տարիների մասին է լինելու գրքում: 5 գիրք ունեմ. իմ գրքերը բովանդակային առումով տարբեր են իրարից, ունեմ հայկական տարազների մասին գիրք, հայկական տոնածեսերի, թանգարանի հավաքածուի, ամուսնուս՝ Յուրա Սամվելյան-մարդու, արվեստագետի մասին:
-Վերջին անգամ ե՞րբ եք եղել Ձեր ծննդավայրում…
-1986 թվականին…միշտ կարոտով եմ հիշում, նաև տխրում եմ, ոչ մի վայրկյան չեմ կարողանում մոռանալ չքնաղ Նախիջևանը, Ագուլիսը. ինչպիսի՜ մշակույթ ունեինք այնտեղ ձևավորված, ինչպիսի՜ նշանավոր հայեր է տվել Նախիջևանը, տատիկս ինչպե՜ս սովորեցրեց այդ ազգին եփել-թափել, կարել-գործել: Ափսո՜ս, հազար ափսոս…ամեն ինչ մնաց այդ քոչվորներին: Վերջերս Կանադայում մի գիրք է հրատարակվել Նախիջևանում ծնված նշանավոր հայերի մասին, այդ ցանկում կա նաև իմ մասին՝ որպես չքնաղ Նախիջևանի, Ագուլիսի վերջին մոհիկան:
–Շարունակում եք նկարել, նաև ստեղծել եք Ձեր նկարների ցուցասրահը՝ նույն տուն-թանգարանում. այդ հարցում ո՞վ Ձեզ աջակցեց:
-Քաղաքապետարանի աջակցությամբ և մեր թաղապետարանի միջոցներով ստեղծվեց այդ ցուցասրահը, և իմ նկարները մշտապես ցուցադրվում են այդ սրահում, շատ այցելուներ ենք ունենում թե՛ նկարների սրահում, թե՛ տուն-թանգարանում (դրանք երկուսն էլ նույն տարածքում են):
-Կարծեմ՝ համագործակցության կամուրջ եք ուզում ստեղծել ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ:
-Այո՛, այդ առիթով էլ հյուրընկալվել եմ հարգարժան նախարարի մոտ և որոշակի առաջարկություններ արել, որոնք անպատասխան չմնացին: Կարծում եմ՝ մեր համագործակցությունը կստացվի:
-Տիկի՛ն Լուսիկ, աշակերտներ ունեցե՞լ եք երբևէ՝ նրանց փոխանցելու Ձեր նկարելու, գործելու, հյուսելու, տարազագիտության արվեստը:
-Աշակերտներ չեմ ունեցել, սակայն իմ կողքին, ով ապրել է, անպայման մի բան սովորել է ինձանից: Ընդհանրապես, հայ մարդը շատ ընդունակ է, արարող, ստեղծող, շնորհալի:
–Դուք Պատմական Հայաստանի տարբեր նահանգներին բնորոշ շատ տարազներ եք ձեռք բերել, ստեղծել. այդ տարազներից ո՞րն եք ամենից շատ սիրում:
–Բոլորը. դրանցից ամեն մեկը յուրովի գեղեցիկ է, սակայն ամենից շատ հիացած եմ մեր հայ արծաթագործությամբ;
-Ձեր տարազների հավաքածուն այլ երկրներում ցուցադրվե՞լ է:
-Իհարկե՛: Ցուցադրվել են Գերմանիայում, Չինաստանում, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում…Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով ապրիլի 24-ին մեր տարազներով երթ եղավ Հռոմում:
-Վաճառու՞մ եք Ձեր հավաքածուից որևէ իր, տարազ:
-Ո՛չ, դրանք մեր ազգային արժեքներն են, դրանք չի՛ կարելի վաճառել, դուրս տանել Հայաստանից: Եթե որևէ մեկը պատվիրի նոր տարազ ստեղծել, դա, անշուշտ, կվաճառեմ: Վաճառում եմ նաև իմ կտավներից:
-Իսկ ի՞նչ եք նկարում այս վերջին տարիներին:
–Վերջերս ավելի շատ Շուշին եմ նկարում, այն ինձ համար հրա՛շք է, գտնված երազ, շատ եմ նկարել իմ ծննդավայրը, իմ մանկության տունը. Ագուլիսն ինձ համար հեքիաթ մնաց:
-Տիկի՛ն Լուսիկ, Ամանորի նախօրերին ի՞նչ կմաղթեք մեր ժողովրդին:
-Համբերություն և գեղեցիկը տեսնելու ու գնահատելու սեր:
-Շնորհակալությու՛ն. մեր նախատոնական շնորհավորանքները Ձեզ՝ Ամանորին և Սուրբ ծննդյան տոնին ընդառաջ: Ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ եմ մաղթում Ձեր արվեստակիր ընտանիքի բոլոր անդամներին, ովքեր հայ մշակույթի ու արվեստի հոգևոր մեծ արժեքների կողքին իրենց ներդրումն ունեն:

Лусик Агулеци – собирательный портрет красок �?сторической Армении
Среди преданных служителей армянской культуры и искусства особое место занимает художница, этнограф Лусик Агулеци, которая как внешним своим обликом, так и внутренней армянской сущностью и обаянием является будто красноречивым олицетворением, хроникой, паспортом нашей истории, традиций, наших древних корней, дорогой и золотым ключом к нашему высокохудожественному духовному наследию.
Всегда приятно видеть прогуливающуюся по улицам нашего города госпожу Лусик в традиционном армянском наряде – мимо нее, уверена, никто не может пройти безразлично: своим необычным нарядом, серебряными украшениями она оставляет впечатление посланца истории из другого мира, мира, имя которому – �?сторическая Армения. Лусик Агулеци – собирательный портрет нашей древней Родины, у нее всегда можно учиться, ею можно гордиться, с ней всегда можно побеседовать и услышать объяснения всего, что связано с традиционными армянскими обычаями.
…Талантливую армянку на днях приняла министр Диаспоры РА, после чего Лусик Агулеци со своей талантливой невесткой – декламатором, актрисой Гаяне Самвелян побывали также в редакции «Армяне сегодня», где в канун Нового года я и побеседовала в госпожой Лусик. Запись нашей беседы охотно представляю вниманию наших читателей.
– Госпожа Лусик, всегда приятно видеть, слушать Вас, наслаждаться Вашим своеобразным присутствием. Близится Новый год, знаю, что Вы каждый раз по-особому готовитесь к этому желанному празднику, информируете в эфире нашу общественность о том, как армяне отмечали этот праздник. Скажите, пожалуйста, каково таинство Нового года и как Вы готовитесь встречать его.
– Во-первых, благодарна за теплый прием. Должна сказать – у нас дома давно стало традицией встречать Новый год со всеми обрядами. Это один из любимых праздников нашего народа. Еще историк Агатангеос говорил, что Новый год был женщиной. Новый год в армянской мифологии считается супругой бога Ванатура. Новый год, Навасард, Каганд у армян считался и считается началом нового года. Символом Нового года было яблоко, считавшееся символом любви. Очень важное место в нашем доме занимает Древо жизни – символ жизни, на котором каждый праздник вешаем соответствующие игрушки – также не обычные игрушки, а обладающие символикой. На столе в основном бывают фрукты, сухофрукты, орехи, каштаны, жареное пшено, армянская гата, однако молодежь, невестки, готовят также другие блюда – салаты, мясо.
– В наше время на Новогодний стол принято выставлять мясные блюда, но ведь этовремя совпадает с периодом поста… Что скажете в этой связи?
– До 20-х годов наш народ таким образом не праздновал Новый год: люди постились, и только после 6-го числа начинали употреблять мясо. Наши деды 1 января клали бревно в очаг, готовили разные блюда, огонь дымил до 6 января – дня рождения Владыки, вечером 5 числа, когда завершался пост, употребляли уже любую еду. Сейчас все изменилось, не все семьи могут соблюдать пост. Есть семьи, где готовят мясные блюда, однако до вечера 5 января не кушают, постятся, но думают также о гостях, не все из которых соблюдают пост. Есть и такие семьи, которые готовят мясные блюда для самих себя, не соблюдают пост, однако ходят в церковь, зажигают свечи, молятся, а 6 января отмечают рождение Владыки – Рождество. Я никого не осуждаю – каждый сам определяет свой образ жизни, главное – чистота души и сердца, честность, доброта.
– Госпожа Лусик, Вы всегда ходили в традиционных армянских нарядах, или только после замужества?..
– Так я выгляжу 53 года: думаю, именно такой была создана со дня рождения. Это проистекает от моих бабушек, и после замужества я всегда рисовала, собирала старинные армянские украшения, наряды – с моей родины Нахиджевана, Агулиса, после 60-х всегда привозила до тысячи предметов. Супруг мой, известный скульптор Юра Самвелян, всегда помогал мне в этом деле. После замужества я смогла еще более состояться во всех вопросах.
– Ваш пронизанный армянственностью, построенный в национальном стиле дом, начиная со входной двери, двора – буквально всем отличается от других домов. Он является своеобразным оазисом в нашем городе, а теперь уже стал музеем. Чья это была идея, кт о содействовал ее реализации?
– Эту идею мы с супругом вынашивали еще с 60-х годов и всегда думали, что это будет замечательно. Четыре года назад обратилась по этому вопросу к тогдашнему министру культуры РА Асмик Погосян. Решение было принято. При содействии Президента РА Сержа Саргсяна и Асмик Погосян был создан фонд, посредством которого наш дом и стал музеем.
– Большую часть своей жизни Вы прожили и созидали в этом доме вместе с супругом, талантливым скульптором Юрой Самвеляном, здесь стали матерью, родились внуки правнуки… Ныне он превращен в музей. Не тоскуете?..
– Душой я накрепко привязана к этому дому и не отрываюсь от музея. Моя жизнь, будни связаны с музеем, там я творю, пишу, рисую. Ныне работаю над книгой-альбомом моих рисунков, в котором должны быть собраны 400 моих масляных картин, будет также раздел «Хоск дпрутян» – мое обращение к молодежи. В книге будут и мои воспоминания о годах, прожитых в Нахиджеване. У меня есть 5 книг, в содержательном плане отличающихся друг от друга. Есть книга об армянских нарядах, об армянских праздничных обрядах, о музейной экспозиции, о супруге Юре Самвеляне – человеке, деятеле искусства.
– Последний раз когда побывали на малой родине?..
– В 1986 году… Всегда с тоской вспоминаю, грущу, ни на мгновение не могу забыть прекрасный Нахиджеван, Агулис: какая культура была там сформирована нами, какие выдающиеся армяне – выходцы из Нахиджевана, как бабушка учила эту нацию готовить, шить, вязать. Жаль, очень жаль… Все осталось этим кочевникам. Недавно в Канаде издана одна книга о выдающихся армянам, родившихся в Нахиджеване – среди других, есть и мое имя – как последнего из могикан прекрасного Нахиджевана, Агулиса.
– Вы продолжаете рисовать, даже создали галерею своих картин в том же Доме-музее. Кто помогал Вам в этом вопросе?
– Эта галерея создана при содействии мэрии и на средства нашей префектуры. Мои картины постоянно демонстрируются в этом зале, много бывает посетителей как там, так и в Доме-музее (и то, и другое находятся на одной территории).
– Есть впечатление, что хотите навести мосты сотрудничества с Министерством Диаспоры РА?
– Да, именно в этой связи и посетила многоуважаемую министра, представила некоторые предложения, которые не остались без ответа. Думаю, наше сотрудничество получится.
– Госпожа Лусик, были ли у Вас когда либо ученики, которым хотели бы передать Ваше искусство рисования, вязания, вышивки, знания национальных нарядов?
– Учеников у меня не было, однако все, кто жил рядом со мной, непременно чему-либо у меня учился. Вообще, армяне очень способны, созидательны, одаренны, творцы.
– Вы приобрели много национальных нарядов, характерных для разных провинций �?сторической Армении. Какой из них любите больше всего?
– Все. Каждый из них прекрасен по-своему, однако больше всего восхищена нашими серебряными изделиями.
– Вашу коллекцию национальных нарядов демонстрировали за рубежом?
– Конечно – в Германии, Китае, Соединенных Штатах Америки… В связи со 100-летием Геноцида армян 24 апреля состоялось шествие в наших нарядах в Риме.
– Какой либо предмет из Вашей коллекции, наряд продаете?
– Нет, это наше национальное достояние, их нельзя продавать, вывозить из Армении. Если кто-либо закажет создать новый наряд – его, несомненно, продам. Продаю и свои картины.
– А что рисуете в последние годы?
– Последнее время больше рисую Шуши – он для меня чудо, обретенная мечта. Много рисовала свою малую родину, дом, где жила в детстве: Агулис остался для меня сказкой.
– Госпожа Лусик, что пожелаете нашему народу в канун Нового года?
– Терпение, любовь к тому, чтобы видеть и ценить прекрасное.
– Спасибо, примите наши предновогодние поздравления. В канун Нового года и Святого Рождества желаю новых творческих успехов Вам, всем членам вашей творческой семьи, внесшей свой вклад в копилку духовных ценностей армянской культуры и искусства.