«Արենին» միշտ պատրաստ է օգտակար լինելու Հայրենիքին».Արմինե Վարդանյան
Նյու Յորքում գործող «Արենի» երգչախումբը տարիներ շարունակ իր ակտիվ գործունեությամբ նպաստում է Սփյուռքում հայկական մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը, ինչպես նաև Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Արմինե Վարդանյանը ներկայացնում է «Արենի»-ի անցած ուղին, ձեռքբերումները, ներկա ու ապագա անելիքները:
-Տիկի՛ն Արմինե, մինչ «Արենի» երգչախմբին անդրադառնալը, կցանկանայի փոքր-ինչ Ձեր մասին պատմեիք. ստեղծագործական ի՞նչ ճանապարհ եք անցել, մասնագիտական կրթություն որտե՞ղ եք ստացել:
-Մասնագիտությամբ դաշնակահար եմ, իսկ խմբավարությամբ հետաքրքրվել եմ ուսանելու տարիներին: Մասնագիտական կրթությունս ստացել եմ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում՝ ներառյալ ասպիրանտուրական կրթությունը: Այնուհետև տաս տարի աշխատել եմ նույն բուհում: Նյու Յորք տեղափոխվելուց հետո անմիջապես աշխատել եմ օժտված երեխաների հատուկ մասնագիտացված երաժշտական դպրոցում (Special Music School), որը համարժեք է Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցին: Զուգահեռաբար աշխատել եմ Long Island կոնսերվատորիայում, որտեղ այժմ դաշնամուրային բաժնի վարիչն եմ: Մի շարք միջազգային մրցույթների ժյուրիի կազմում եմ, մասնավորապես՝ «LISMA» հինադրամի, «LIC» ամենամյա մրցույթների:
-Ե՞րբ է ստեղծվել «Արենի» երգչախումբը:
-«Արենի» երգչախումբը կազմավորվել է 2013թ.՝ նյույորքաբնակ մի խումբ երաժշտասեր մարդկանց, իմ և վաղամեռիկ ամուսնուս` Սամվել Ներսիսյանի նախաձեռնությամբ, ով արդեն ստեղծել և ղեկավարում էր «Հայեր» փողային նվագախումբը: Երգչախմբի ստեղծման նպատակը մեկն է՝ պահպանել և սերունդներին փոխանցել հայ ժողովրդի՝ դարերով կուտակված հսկայական մշակութային ժառանգության բացառիկ նմուշները, ինչպես նաև այն ճանաչելի դարձնել օտարազգի ունկնդիրներին:
Երգչախմբի կազմավորման օրից մի քանի ամիս հետո տեղի ունեցավ անդրանիկ միջոցառումը, որ կոչվեց «Musical Extravaganza»:
-Քանի՞ անդամից է բաղկացած երգչախումբը, և ինչպե՞ս է կատարողների ընտրությունը կատարվել:
-Երգչախումբը բաղկացած է 25 կատարողից, սակայն հետագայում գուցե կազմն ավելի ընդարձակվի և համալրվի. գործընթացն արդեն սկսվել է: Երգչախմբում ընդգրկված են տարբեր տարիքի և տարբեր մասնագիտություն ունեցող մարդիկ, որոնցից շատերը երաժշտական կրթություն չունեն, սակայն մեծ նվիրվածությամբ են մասնակցում երգչախմբի աշխատանքներին՝ ապահովելով երգչախմբի հաջողությունը: Թերևս սա է պատճառը, որ երգչախումբն օրեցօր կատարելագործվում է՝ հասնելով գրեթե արհեստավարժության:
Հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ երգչախմբի կազմում ընդգրկված են նաև երեք հոգուց բաղկացած ամերիկյան ընտանիք և մեկ հոգի Դոմինիկյան Հանրապետությունից: Նրանք ջերմորեն համալրել են «Արենի» ընտանիքի շարքերը, սիրով, պատասխանատվությամբ ուսումնասիրում և երգում են հայերեն երգերը:
–«Արենի»-ի երգապնակում ժանրային բազմազանություն նկատվու՞մ է:
-Երգչախմբի երգացանկն, իրոք, բազմազան է. 80-ից ավելի երգեր են ընդգրկված: Հիմնականում հայ կոմպոզիտորների՝ Կոմիտասի, Կարա-Մուրզայի, Սայաթ-Նովայի, Արամ Խաչատրյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Էդգար Հովհաննիսյանի, Թաթուլ Ալթունյանի, Տիգրան Մանսուրյանի, Ռուբեն Ալթունյանի և ժամանակակից այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններն են հնչում: Երգացանկում ընդգրկված են նաև անգլերեն, գերմաներեն, հունարեն, լեհերեն, վրացերեն երգեր:
-Բեմական գործունեության տարիներին երգչախումբն ի՞նչ հաջողություններ է գրանցել:
-Գոյության 4 տարիների ընթացքում երգչախումբն հասցրել է բավականին ակտիվ գործունեություն ծավալել՝ իր կենսագրության մեջ գրանցելով երեք խոշոր համերգներ Նյու Յորքի «Queens Theatre» համերգասրահում, Ֆիլադելֆիայում, Վաշինգտոնում, Միացյալ Ազգերի Կազմակերպությունում: Այս համերգներին մեզ հետ համագործակցել են անվանի երգիչ-երգչուհիներ Եղիշե Մանուչարյանը, Վիկտորիա Ավետիսյանը, Նարինե Օջախյանը, Միխայիլ Սվետլովը, ինչպես նաև ջազ- դաշնակահար Տիգրան Մարտիկյանը, կլարնետահար Վասկո Դուկովսկին, բուզուկահար Յանիս Ստայկոսը, լարային քառյակ, կամերային նվագախումբ: Մասնակցել ենք նաև միջազգային փառատոնի, որտեղ մի շարք երկրների կողքին` Չինաստան, Կորեա, Մեքսիկա և այլն, Հայաստանն ենք ներկայացրել:
Երգչախումբը, բացի համերգային գործունեությունից, նաև ձեռնամուխ է եղել հիմնադրելու երկու խոշոր ամենամյա ավանդական՝ «Տոլմայի» և «Ղափամայի» փառատոները, որոնք, որպես կանոն, անցնում են լեփ-լեցուն սրահներում: Այդ ամենից շատ ենք ուրախանում, որովհետև մեզ հաջողվում է աշխարհի տարբեր անկյուններից հավաքված մեծ թվով հայ մարդկանց հետ միասնաբար միջոցառումները տոնի վերածել՝ ճաշակելով համեղ ուտեստներ, երգել, պարել, որն էլ նպաստում է մեր ինքնության և արմատների պահպանմանը:
Կազմակերպվող միջոցառումներին սիրով և մեծ հետաքրքրությամբ մասնակցում են նաև օտարազգիները, որոնք հիացմունքով են արտահայտվում հայկական մշակույթի և ավանդույթների մասին:
Վերջերս «Ղափամայի» փառատոնի ժամանակ լեհական համայնքի ներկայացուցիչները զարմանքով նշել էին, որ հայկական համայնքը թեպետ ավելի փոքրաթիվ է, սակայն ավելի կուռ, միասնական և ավանդապաշտ է: Այս արձագանքը մեզ որքան հպարտացնում, այնքան էլ ավելի պարտավորեցնում է:
-Համայնքային կյանքում երգչախումբը ներգրավվա՞ծ է:
-«Արենին» մշտապես և սիրով մասնակցում է Նյու Յորքի հայկական համայնքում տեղի ունեցող բազմաբնույթ միջոցառումներին, ինչպես անհատներով, այնպես էլ՝ ամբողջ խմբով: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին կամ մոտակա կիրակին, Նյու Յորքի «Time Square» հրապարակում տեղի է ունենում Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների ոգեկոչման հիշատակին նվիրված արարողությունը, որին երգչախումբը երկու տարի շարունակ (99-րդ և 100-րդ տարելիցներին) եղել է այդ միջոցառումների երաժշտական մասն ապահովող կարևոր օղակներից մեկը:
-Ձեր կարծիքով ամերիկահայ երիտասարդները որքանո՞վ են հետաքրքրված հայկական մշակույթով, հատկապես՝ երաժշտությամբ:
-Նյու Յորքը հսկայական քաղաք է, և շատ դժվար է ամբողջական պատկերի մասին խոսել: Կարող եմ ասել, որ մեզ հայտնի որոշ շրջանակ կա, որոնք մշտապես մասնակցում և աջակցում են մեր գործունեությանը: Սակայն դրանով չենք բավարարվում. այժմ որոշակի ծրագրեր ենք մշակվում երիտասարդներին ավելի համախմբելու և հայրենասիրությամբ տոգորելու ուղղությամբ: Հպարտությամբ կարող եմ փաստել, որ զավակներս սիրով ընդգրկված են երգչախմբի կազմում: Վստահ եմ՝ ամեն հայի արյան մեջ երաժշտության և, առհասարակ, մշակույթի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն կա: Մեզ մնում է միայն ամեն միջոց գործադրել՝ մեր հայրենակիցներին քաջալերել և ծանոթացնել հայկական մշակութային արժեքներին:
-Երգչախումբը Հայաստանում երբևէ համերգ ունեցե՞լ է:
-Հայաստանում դեռևս ելույթ չենք ունեցել, սակայն դա մեր հետագա ծրագրերում անպայման ներառել ենք: Մեծ ջանքեր ու պայմաններ են պետք այն իրականացնելու համար, որի ուղղությամբ էլ աշխատում ենք:
–Տեղյակ եմ, որ Նյու Յորքում գործում է «Հայ վիրավոր հերոսներ» հիմնադրամը: «Արենին» երբևէ մասնակցե՞լ է հիմնադրամի աշխատանքներին:
-Բոլորովին վերջերս Համազգային կրթական և մշակութային միության Նյու Յորքի մասնաճյուղի կազմակերպած հերթական միջոցառումներից մեկի ժամանակ պատահական տեղեկացանք «Հայ վիրավոր հերոսներ» (Armenian Wounded Heroes Fund) հիմնադրամի մասին: Այս նախաձեռնությունը շատ ոգևորեց մեզ և անմիջապես որոշեցինք աջակցել հիմնադրամին: Բացի մասնավոր նվիրատվություններից, երգչախմբի վերջին համերգից գոյացած հասույթից գումար հատկացվեց հիմնադրամին: Նմանատիպ գործունեություն ծավալվեց նաև այս տարվա հոկտեմբերին, երբ Ֆիլադելֆիայում երգչախմբի հյուրախաղի ժամանակ կազմակերպիչները ևս հիմնադրամին դրամական օգնություն ցուցաբերեցին:
Վստահեցնում եմ, որ հիմնադրամին սատարելը շարունակական բնույթ է կրելու, քանի որ «Արենին» միշտ պատրաստ է իր փոքրիկ լուման ներդնել և օգտակար լինել Հայրենիքին:

«Арени» всегда готов быть полезным Родине»: Армине Варданян
Функционирующий в Нью-Йорке хор «Арени» долгие годы своей активной деятельностью способствует сохранению и распространению армянской      культуры в Диаспоре, а также укреплению связей Армения-Диаспора.
В беседе с «Армяне сегодня» художественный руководитель хора Армине Варданян представила пройденный «Арени» путь, его достижения, предстоящие дела.
– Госпожа Армине, прежде чем перейдем в «Арени», попрошу немного рассказать о себе – какой творческий путь прошли, где получили профессиональное образование?
– По специальности я пианистка, а хормейстерством заинтересовалась в студенческие годы. Профессиональное образование, включая и аспирантуру, получила в Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. Десять лет проработала в том же вузе. После переезда в Нью-Йорк сразу же начала работать в специализированной музыкальной школе для одаренных детей (Special Music School) – равноценной Ереванской музыкальной школе им.Чайковского.  параллельно работала в консерватории Long Island, где сейчас заведую отделом фортепиано. Являюсь членом жюри ряда международных конкурсов, в частности, ежегодных конкурсов фонда «LISMA» и «LIC».
– Когда был создан хор «Арени»?
– Хор был создан в 2013 году по инициативе проживающей в Нью-Йорке группы людей, любящих музыку, и моего безвременно скончавшегося супруга  Самвела Нерсисяна, который до того уже создал и руководил духовой оркестр «Айер». Цель создания хора была одна – сохранить и передать поколениям эксклюзивные образцы колоссального культурного наследия, накопленного армянским народом в течение веков, а также познакомить с ними иностранного зрителя.
Спустя несколько месяцев после создания хора состоялось первое мероприятие под названием «Musical Extravaganza».
– Сколько человек состоят в хоре и как осуществлялся отбор претендентов?
– Хор состоит из 25 исполнителей, однако в дальнейшем, возможно, состав расширится – процесс уже начался. В хоре поют люди разного возраста и разных профессий, многие из которых не имеют музыкального образования, однако с огромной преданностью участвуют в работе, обеспечивая успехи хора. Пожалуй, в этом причина того, что хор день ото дня совершенствуется, достигая почти профессионального уровня.
С гордостью должна заметить, что в хоре участвует также американская семья из трех человек и один человек из Доминиканской Республики. Они охотно пополнили ряды семьи «Арени», с высокой ответственностью разучивают и поют армянские песни.
– Жанровое разнообразие имеется в репертуаре «Арени»?
– Репертуар хора действительно разнообразен – в него включено более 80 песен. В основном звучат произведения армянских композиторов – Комитаса, Кара-Мурза, Саят-Нова, Арама Хачатряна, Александра Арутюняна, Арно Бабаджаняна, Эдгара Ованнисяна, Татула Алтуняна, Тиграна Мансуряна, Рубена Алтуняна и других современных композиторов. В репертуар включены также песни на английском, немецком, греческом, польском, грузинском языках.
– Каких успехов достиг хор за годы сценической деятельности?
– За четыре года существования хор успел развернуть довольно активную деятельность, зафиксировав в своей биографии три крупных концерта в концертном зале «Queens Theatre» Нью-Йорка, в Филадельфии, Вашингтоне, в Организации объединенных наций. На этих концертах с нами тесно сотрудничали известные певцы и певицы Егише Манучарян, Виктория Аветисян, Нарине Оджахян, Михаил Светлов, а также джаз-пианист Тигран Мартикян, кларнетист Васко Дуковски, бузукист Анис Стайкос, струнный квартет, камерный оркестр. Участвовали также в международном фестивале, где наряду с другими странами – Китаем, Кореей, Мексикой и др, – представили Армению.
Помимо концертной деятельности, хор также инициировал крупные ежегодные традиционные фестивали «Толмы» и «Хапама», которые, как правило, проходят в переполненных залах. Все это очень радует – нам удается совместно с многими армянами  из разных стран мира превратить мероприятие в праздник – наслаждаться национальными блюдами, петь, танцевать, что способствует сохранению нашей идентичности и корней.
В подобных мероприятиях охотно и с большим интересом участвуют и иностранцы, которые выражают восторг по поводу армянской культуры и традиций.
Недавно во время фестиваля «Хапама» представители польской общины с удивлением отмечали, что армянская община хотя и малочисленна, но более сплоченна и чтит традиции. Этот отклик насколько вселяет в нас гордость, настолько и обязывает.
– Хор участвует в общинной жизни?
– «Арени» всегда и охотно участвует в разнообразных мероприятиях, организуемых армянской общиной Нью-Йорка – как индивидуально, так и всем коллективом. Ежегодно 24 апреля или в ближайшее воскресение на площади  «Time Square» Нью-Йорка проходит церемония, посвященная поминовению канонизированных жертв Геноцида армян, в которой хор два года подряд (99-я и 100-я годовщины) был одним из важных звеньев, обеспечивающих музыкальную часть.
– По Вашему мнению, насколько заинтересована армянская молодежь Америки армянской культурой, особенно музыкой?
– Нью-Йорк – огромный город, и трудно говорить об обобщенной картине. Могу сказать, что есть определенный круг, постоянно участвующий и поддерживающий нашу деятельность. Однако мы не довольствуемся этим – ныне разрабатываем определенные программы по объединению молодежи и привитию ей патриотизма. С гордостью могу констатировать, что мои дети охотно участвуют в деятельности хора. Уверена, в крови каждого армянина есть большой интерес к музыке и культуре вообще. Нам остается лишь  сделать все, чтобы воодушевить соотечественников и познакомить с армянскими культурными ценностями.
– Хор когда либо выступал с концертами в Армении?
– В Армении пока не выступали, но в дальнейшие наши программы это непременно включено. Для осуществления этого нужны большие усилия и условия, над чем и работаем.
– Мне известно, что в Нью-Йорке функционирует фонд «Раненые армянские герои». «Арени» когда либо участвовал в его работе?
– Совсем недавно, во время одного из очередных мероприятий, организованных Нью-Йоркским филиалом Общенационального образовательного и культурного союза совершенно случайно узнали о фонде «Раненые армянские герои» (Armenian Wounded Heroes Fund). Эта инициатива весьма вдохновила нас, и мы решили содействовать фонду. Помимо частных пожертвований из суммы, полученной от последнего концерта хора часть прибыли перечислили в фонд. Такая же деятельность была развернута и в октябре этого года – во время гастролей хора в Филадельфии  организаторы также оказали фонду материальную помощь.
Заверяю, что поддержка фонда будет носить постоянный характер, поскольку «Арени» всегда готов внести свой маленький вклад и быть полезным Родине.