Հայի տեսակը. Լիլիթ Գրիգորյան
Հայոց հազարամյա կենաց ծառի դալար ճյուղերն ամեն գարուն ամրանում են, հարստացնում սաղարթը կանաչով, ու ծառը նոր կյանք է ստանում: Ձգվում են վեր, տարածվում… սփռվում են աշխարհում: Որտեղ էլ ապրեն, արմատն այստեղ է` հայոց հողում, ա՛յս հողից է սնունդ առնում ու դեպի ա՛յս հողն է տենչում հայի տեսակը:
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը դաշնակահարուհի Լիլիթ Գրիգորյանն է:
– Ձեր առաջին երաժշտական հիշողությունը, առաջին ուսուցիչը, առաջին քայլերը երաժշտական աշխարհում:
– Դաշնամուրը մանկուց կյանքիս մի մասն է կազմում: Մեր տանը միշտ հնչել է երաժշտությունը: Մայրս`Նոնա Ոսկանյանը, երաժշտագետ է, հայրս` Հովիկ Գրիգորյանը, մասնագիտությամբ՝ ֆիզիկոս, նաև լավ դաշնամուր է նվագում: Իմ առաջին երաժշտական հիշողությունները հենց նրանց հետ են կապված, երբ մայրս ու հայրս չորս ձեռքով Բեթհովենի սիմֆոնիաներն էին նվագում: Ծնողներս պատմում են. շատ փոքր տարիքում (գուցե մեկ կամ երկու տարեկան) մայրս տարել է ինձ Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոց, որտեղ ինքն աշխատում էր: Արքուհի Հարությունյանը, որը հետագայում դարձավ առաջին ուսուցիչս, ձեռքիս նայել է ու ասել, որ դաշնակահարի ձեռքեր են ու դաշնակահար պիտի դառնամ, երբ մեծանամ: Արդեն յոթ տարեկանից դարձա նրա աշակերտուհին:
Մանկուց սիրել եմ բեմը, այն ամենը, ինչ կապված է բեմի հետ: Տասը տարեկանում մասնակցեցի «Շնորհալիներ-95» փառատոնին, փուլից փուլ անցա ու դարձա առաջին մրցանակակիրը: Այդ տարիքում էր նաև առաջին ելույթս պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ` Լ. Ճգնավորյանի ղեկավարությամբ: Այնուհետև ընդգրկվեցի «Նոր անուններ» բարեգործական ծրագրի կազմում` Սիլվա Մեքինյանի ղեկավարությամբ: «Նոր անուններ»-ի համերգային շրջագայություններն ու բեմերը կատարողական մեծ դպրոց են ինձ համար:
Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվեցի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա` պրոֆեսոր Սերգեյ Սարաջյանի դասարանը, սկսվեց նոր փուլ իմ կյանքում: Հայաստանյան յուրաքանչյուր այցիս հանդիպում եմ ուսուցչիս, հաշվետվության պես մի բան է ինձ համար. նվագում եմ, լսում նրա կարծիքը:
Արքուհի Հարությունյանի և Սերգեյ Սարաջյանի կարծիքն ու խորհուրդներն առ այսօր շատ կարևորում եմ:
– Ինչպե՞ս հայտնվեցիք Գերմանիայում, ինչպե՞ս դասավորվեց Ձեր հետագա մասնագիտական կատարելագործումն ու ստեղծագործական գործունեությունն արտերկրում:
– Դեռ Կոնսերվատորիայում ուսանելու տարիներին ընդունվեցի Ռոստոկի կոնսերվատորիան` Մաթիաս Կիրշներայթի դասարանը: Սկզբում չէի կարող պատկերացնել, որ ամուր կապերով կապվելու եմ այս քաղաքի հետ: Զուգահեռ շարունակում էի ուսումը Հայաստանում: Հաջորդաբար ավարտեցի Երևանի, այնուհետև Ռոստոկի կոնսերվատորիաները: Արդեն մի քանի տարի է՝ Կիրշներայթի ասիստենտն եմ: Ինձ համար շատ հետաքրքիր ու պատասխանատու աշխատանք է:
Կյանքումս երջանիկ պատահականությունները շատ են, դրանցից է հանդիպումը Մարիա Ժոաո Պիրեսին:
Բեռլինյան մի ելույթից հետո հրավեր ստացա Ելիզավետա Թագուհու երաժշտական ակադեմիայից (Բելգիա): Կատարելագործվեցի Մարիա Ժոաո Պիրեսի դասարանում, այսօր արդեն համագործակցում եմ նրա հետ:
Մարիան հեղաշրջում կատարեց իմ կյանքում, թե՛ որպես մեծ դաշնակահար, թե՛ որպես մարդ: Նրա փիլիսոփայությունը, նվիրվածությունն արվեստին, բեմին, սերը դեպի բնությունն ու այդ սերը մարդկանց հետ կիսելու պատրաստակամությունն օրինակ են ինձ համար: Ես երջանիկ եմ, որ նրան ուսանելու, նրա հետ աշխատելու հնարավորություն ունեցա:
Տարիների ընթացքում Մարիայի և նրա մի քանի նախկին ուսանողների հետ միասին հիմնեցինք «Պարտիտուրա» ասոցիացիան: Ասոցիացիայի նպատակներից են. գտնել ոչ ավանդական համերգային սրահներ` երաժիշտ-ունկնդիր շփումը դնելով նոր հարթության վրա, համագործակցել այլ երաժիշտ-կատարողների հետ, միավորել աշխարհը երաժշտության միջոցով ու երաժշտության շնորհիվ: Իրականացնում ենք սոցիալական ծրագիր`այս ծրագրի շրջանակներում համերգներ ենք կազմակերպել անգամ բանտերում: Մարիան կիսում է բեմը մեզ հետ, դա էլ իր մեջ ունի խոր իմաստ`միավորում է տարբեր սերունդների երաժիշտներին: Անցկացնում ենք վարպետության դասեր (workshop), որոնց ընթացքում միասին փորձում ենք երաժշտական լուծումներ գտնել:
– Մենահամերգներ եք ունեցել աշխարհի քսանյոթ երկրում, որպես մենակատար՝ հանդես եք եկել աշխարհահռչակ նվագախմբերի հետ, ինչպիսիք են` Վարսովայի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Գուլբենկյան նվագախումբը, Լիեժի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Լեհական կամերային ֆիլհարմոնիկ և Վալոնայի թագավորական կամերային նվագախմբերը: Ա. Խաչատրյանի, Ֆ. Պուլենկի, Վ. դա Մոտտայի , Պադերևսկու անվան մրցույթների դափնեկիրն եք, պարգևատրվել եք ՀՀ նախագահի մրցանակով: Կա՞ ելույթ, բեմել, որը հատկապես տպավորվել է ու կառանձնացնեք:
– Տպավորիչ էր այս տարի Մարիա Ժոաո Պիրեսի հետ համատեղ ելույթը Զալցբուրգի «Մոցարտեում» հիմնադրամի դահլիճում: Համերգը սկսեցինք և ավարտեցինք Մոցարտի չորս ձեռքի համար գրված երկու սոնատով: «Մոցարտեում»-ի պատմության ընթացքում փոքր Դո մաժոր սոնատի առաջին կատարողը մենք էինք: Այդ սոնատը նվագեցինք պատմական գործիքի վրա:
Կարևորում եմ Վերբիեր փառատոնին մասնակցությունս, որտեղ ստացա դաշնամուրային մրցանակ, մի քանի տարի անց ինձ հրավիրեցին կոորդինացնելու դաշնամուրային դասարանը` նույն փառատոնի շրջանակներում: Հետաքրքիր էր տեսնել երաժշտական աշխարհի կազմակեպչական կողմն ու լինել ակադեմիայի մի մասը:
– Շատ շրջագայում եք, պարբերաբար լինում եք նաև Հայաստանում: Ի՞նչն է Ձեզ ուրախացնում, կամ հակառակը` անհանգստացնում այսօր Հայաստանի երաժշտական առօրյայում: Ի՞նչ զգացողություններ ունեք, երբ ելույթ եք ունենում հայաստանյան ունկնդրի առաջ:
– Հուզվում եմ ամեն անգամ, երևի ամենաբարդ բեմը հայաստանյան բեմն է, մեծ պատասխանատվություն է: Ուրախացնում է, որ դահլիճները լիքն են, որ կան տարբեր փառատոներ, անհատներ, որոնք հարթակ են տրամադրում դասական երաժշտությանը, նաև դրսում ապրող հայ երաժիշտները հնարավորություն են ստանում ելույթ ունենալու հայաստանյան բեմերում: Ինքս մասնակցել եմ «Վերադարձի» փառատոնին` Մարիամ Շահինյանի հրավերով, Ա. Խաչատրյան միջազգային փառատոնին, Արմենիա միջազգային երաժշտական փառատոնին՝ Սերգեյ Սմբատյանի հրավերով:
Ափսոսում եմ, որ չունենք լավ գործիքներ մեր համերգասրահներում: Հուսով եմ` լուծումներ կգտնվեն ու մեր դաշնակահարները հնարավորություն կստանան նվագել լավ գործիքի վրա:
– Երկու երաժիշտ մի ընտանիքում, ինչպե՞ս են անդրադառնում մասնագիտական հարաբերությունները մայր-դուստր հարաբերությունների վրա:
– Մայրս միշտ կողքիս է, բայց երբևէ չի փորձել իմ փոխարեն որոշումներ կայացնել: Իմ ցանկությունն ու իմ ընտրությունն է բեմում լինելը: Շնորհակալ եմ նրան, նաև իր տված մասնագիտական գիտելիքների համար, քանի որ տեսական գիտելիքները, որ ունեմ` նրա շնորհիվ է: Գիտեմ, որ ծնողներս ուրախ են ու հպարտ իմ հաջողություններով:
– Չնայած երտասարդ տարիքին, ելույթ եք ունեցել աշխարհի լավագույն բեմերում. Բեռլինի համերգասրահ, Համբուրգի էլբ ֆիլհարմոնիա և Լայից սրահ, Էսսենի ֆիլհարմոնիա, Ամստերդամի կոնցերտգեբաուն: Այս ամենը պահանջում է հսկայական աշխատանք, կամքի ուժ, աշխատասիրություն: Ո՞րն է Լիլիթ Գրիգորյան դաշնակահարուհու հաջորդ քայլը, ի՞նչ ծրագրեր ունեք մոտ ապագայում:
– Ունեմ երեք ձայնասկավառակ`մեկ սոլո ալբոմ, երկուսը՝ կամերային երաժշտություն: Ձմռանը պատրաստվում եմ ձայնագրել երկրորդ սոլո ալբոմը: Մոտակա ծրագրերից կառանձնացնեի մարտ ամսին կայանալիք մենահամերգը Էլբ ֆիլհարմոնիայում, ամռանը` Ռոստոկում, Մեքլենբուրգ-Ֆորփոմերն փառատոնի շրջանակներում` Բրամսի առաջին կոնցերտի կատարումը:
– Արդյո՞ք մնում է ազատ ժամանակ անձնականի համար, ինչպե՞ս եք տնօրինում Ձեր ազատ ժամանակը կամ հանգիստը: Երեք գործոն, որոնց առկայությունը Ձեզ տալիս է երջանկության զգացողություն:
– Ազատ ժամանակ քիչ է մնում, իհարկե: Ամեն անգամ, երբ ծնողներիս զանգահարում եմ` այս կամ այն օդանավակայանից է: Հավասարակշռությունն աշխատում եմ պահպանել, այնուամենայնիվ, և նա՛և հանգստանալ: Շատ շփվող եմ, հակառակ դաշնակահարների մասին տարածված կարծիքի, որ սովորաբար փակ են ու ինքնամփոփ:
Սրտումս իմ ընտանիքն է, հնավորության դեպքում` երեկոն ընկերներիս հետ, մի գավաթ գինով, իսկ ճանապարհին` լավ գիրքը:
Հ.Գ. Մադրիդ – Ռոստոկ հեռախոսակապն ավարտված է, սենյակս լցվել է յուրահատուկ ջերմությամբ… հայաստանոտ է:

Тип армянина: Лилит Григорян
Сочные ветви многовекового армянского Древа Жизни каждой весной укрепляются, обогащают крону, и Древо обретает новую жизнь. Устремляется ввысь, распространяется по всему миру. Где бы ни жили – корни находятся здесь, в армянской земле, этой землей подпитывается и об этой земле мечтает тип армянина.
Собеседник «Армяне сегодня» – пианистка Лилит Григорян.
– Ваши первые музыкальные воспоминания, первый учитель, первые шаги в музыкальном мире.
– Пианино с детства составляет неотъемлемую частицу моей жизни. У нас дома музыка звучала всегда. Мама, Нона Восканян – музыковед, отец, Овик Григорян – по специальности физик и прекрасно играет на пианино. �?менно с ними связаны мои первые музыкальные воспоминания, когда отец с матерью в четыре руки исполняли симфонии Бетховена. Родители рассказывают, что в очень юном возрасте (наверное, годик или два) мама отвела меня в музыкальную школу им. Ал.Спендиаряна, где работала сама. Аркуи Арутюнян, впоследствии ставшая моим первым педагогом, посмотрела на руки и сказала, что это – руки пианистки и я непременно должна стать пианисткой. В семь лет я стала ее ученицей.
С детства была влюблена в сцену и все, что с ней связано. В десятилетнем возрасте приняла участие в фестивале «Таланты-95» – прошла туры один за другим, и стала победителем. В этом возрасте впервые выступила с Государственным симфоническим оркестром под руководством Лориса Чгнаворяна. Затем была включена в благотворительную программу «Новые имена», руководимую Сильвой Мекинян. Концертные турне и сцены «Новых имен» стали для меня прекрасной школой совершенствования.
После окончания школы поступила в Государственную консерваторию им. Комитаса – в класс профессора Сергея Сараджяна, где начался новый этап моей жизни. При каждом посещении Армении встречаюсь со своим педагогом – это для меня стало чем-то вроде отчета. �?граю, слушаю его мнение.
Мнение и советы Аркуи Арутюнян и Сергея Сараджяна по сей день очень важны для меня.
– Как оказались в Германии, как сложились Ваше дальнейшее совершенствование, творческая деятельность за рубежом?
– Еще в году учебы в консерватории поступила в Ростокскую консерваторию – в лксс Матиаса Киршнерайта. Поначалу не могла представить, что столь крепкими узами привяжусь к этому городу. Параллельно продолжала учебу в Армении. Посдедовательно окончила Ереванскую, затем Ростокскую консерватории. Уже несколько лет являюсь ассистентом Киршнерайта. Очень интересная и ответственная работа.
Счастливых случайностей в моей жизни много, одна из них – встреча с Марией Жоао Пирес.
После одного из берлинских выступлений получила приглашение из музыкальной академии Королевы Елизаветы (Бельгия). Совершенствовалась в классе Марии Жоао Пирес. Сегодня уже сотрудничаю с ней.
Мария перевернула мою жизнь – и как великая пианистка, и как человек. Ее философия, преданность искусству, сцене, любовь к природе и готовность делить эту любовь с людьми служат для меня примером. Я счастлива, что имела возможность учиться у нее и работать с ней.
С годами вместе с Марией и несколькими ее бывшими студентами основали ассоциацию «Партитура», цели которой – находить нетрадиционные концертные залы, выводя общение музыкант-слушатель в новую плоскость, сотрудничать с другими музыкантами-исполнителями, объединять мир посредством музыки, благодаря музыке. Осуществляем социальную программу, в рамках которой организовали концерты даже в тюрьмах. Мария разделяет сцену с нами – это тоже содержит в себе глубокий смысл – объединяет музыкантов разных поколений. Мы проводим также мастер-классы (workshop), на которых пытаемся совместно находить музыкальные решения.
– Вы выступали с сольными концертами в 27 странах мира, в качестве солиста выступали со всемирно известными оркестрами – такими, как симфонический оркестр Варсова, оркестр Гюльбенкян, Льежский королевский филармонический оркестр, Польский камерный филармонический и Валлонский Королевский камерный оркестр. Лауреат конкурсов имени А.Хачатряна, Ф.Пуленка, В. да Мотта, Падеревского, удостоили Премии Президента РА. Было особенно памятное выступление, которое бы выделили?
– Впечатляющим было совместное выступление в этом году с Марией Жоао Пирес в зале фонда «Моцартеум» Зальцбурга. Начали и завершили концерт двумя сонатами Моцарта в четыре руки. Мы были первыми исполнителями сонаты До мажор в истории «Моцартеум». Эту сонату исполнили на историческом инструменте.
Для меня важно участие в фестивале Вербиер, где получила фортепианный приз, а спустя несколько лет меня пригласили координировать фортепианный класс в рамках того же фестиваля. �?нтересно было видеть организационную сторону музыкального мира и быть частицей академии.
– Вы много путешествуете, периодически бываете и в Армении. Что Вас радует, или, наоборот, беспокоит в сегодняшних музыкальных буднях Армении? Какие испытываете чувства, выступая перед армянским зрителем?
– Каждый раз волнуюсь, наверное, самая сложная сцена – в Армении, огромная ответственность. Радует, что залы бывают полными, проводятся различные фестивали, личности, предоставляющие сцену классической музыке, музыканты-армяне, живущие за рубежом, также получают возможность выступать на сценах Армении. Я сама участвовала в фестивале «Возвращение» по приглашению Мариам Шагинян, в международном фестивале «Арам Хачатрян», международном музыкальном фестивале «Армения» по приглашению Сергея Смбатяна.
Сожалею, что в наших концертных залах нет хороших инструментов. Надеюсь, решения будут найдены и наши пианисты получат возможность играть на хороших инструментах.
– Два музыканта в одной семье, как отражаются профессиональные отношения на отношениях мать-дочь?
– Мама всегда рядом со мной, но никогда не пыталась принимать решения вместо меня. Мое желание и выбор – быть на сцене. Благодарна ей и за преподанные ею профессиональные знания, поскольку мои теоретические знания – благодаря маме. Знаю, что родители радуются и гордятся моими успехами.
– Несмотря на молодой возраст, Вы выступали на лучших мировых сценах – Берлинском концертном зале, Гамбургской филармонии «Эльб» и зале «Лаиц», Эссенской филармонии, Амстердамском «Концертгебаун». Все это требует колоссальной работы, силы воли, трудолюбия. Каков будет следующий шаг пианистки Лилит Григорян, какие планы на ближайшее будущее?
– У меня есть три диска – один сольный альбом и два – с камерной музыкой. Зимой собираюсь записать второй сольный альбом. Среди ближайших планов выделила бы предстоящий в марте сольный концерт в филармонии «Эльб», летом – в Ростоке, в рамках фестиваля Меклендург-Форпомерн, исполнение Первого концерта Брамса.
– Остается ли свободное время для личной жизни, как распоряжаетесь своим свободным временем или отдыхом? Три фактора, которые дарят Вам ощущение счастья.
– Свободного времени, конечно, остается мало. Каждый раз звоню родителям из того или иного аэропорта. Тем не менее, стараюсь сохранять баланс и отдыхать. Я очень общительная – вопреки распространенному мнению о пианистах, что они якобы замкнуты.
В сердце – моя семья, при возможности вечера провожу с друзьями за бокалом вина, а в пути – читаю хорошую книгу.
Беседовала Ахавни ГР�?ГОРЯН
P.S. Телефонная связь Мадрид-Росток завершена, комната наполнилась особой теплотой… ароматом Армении.