ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Վահե և Գոհար Թութունջյանները ներկայացրեցին «Նոր Հալեպ» թաղամասի ամբողջականացված հատակագիծը
Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Աշտարակի քաղաքապետ Արմեն Անտոնյանի մասնակցությամբ կայացավ հավաք-հանդիպում սիրիահայերի հետ՝ «Նոր Հալեպ» թաղամասի ամբողջականացված հատակագիծն ու ճարտարապետական լուծումները ներկայացնելու նպատակով:
Հատակագծի հեղինակներն են Ճարտարապետների համահայկական ընկերակցության համանախագահներ Վահե և Գոհար Թութունջյանները, ովքեր ներկայացրեցին «Նոր Հալեպ» թաղամասի արդիական և միջազգային չափանիշներին համապատասխան հատակագծի ճարտարապետական լուծումները: Ծրագրով նախատեսված է կառուցել 485 բնակարան:
Հատակագծի  համահեղինակներն են Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը և Ճարտարապետական պետական կոմիտեի  նախագահ Նարեկ Սարգսյանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին այն սիրիահայերը, ովքեր ցանկություն են հայտնել եւ հաշվառվել են թաղամասում բնակարաններ ձեռք բերելու համար:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Հայրենիքում սիրիահայերի հիմնավորման և բնակարաններ ձեռքբերելու նպատակով ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ լուծվել են Աշտարակ քաղաքում հողատարածք տրամադրելու հարցերը, այժմ տեր եւ տիկին Թութունջյանները ներկայացնում են թաղամասի ամբողջականացված հատակագիծը»:
Վահե Թութունջյանը ներկայացրեց «Նոր Հալեպ» թաղամասի գլխավոր հատակագծի դիմային և կողային ճակատները, տիպային բնակարանների հատակագծերը: Նախատեսվում է համայնքին տրամադրել սպասարկման առաջին ոլորտները՝ խանութներ, դեղատուն, սրճարան, ավտոկանգառներ, բազմաֆունկցիոնալ ակումբ, լողավազան եւ այլն:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի, «Կոնվերս» և «Հայբիզնես» բանկերի ներկայացուցիչները ներկայացրեցին «Նոր Հալեպ» թաղամասում  բնակարան ձեռք բերելու համար սիրիահայերին առաջարկվող հիպոթեկային վարկերի տրամադրման պայմանները և «Վարկեր երիտասարդ ընտանիքներին» վարկային ծրագիրը, պատասխանեցին դրանց հետ կապված սիրիահայերի հարցերին:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կոչ արեց իրականացնել ազգային տուրքի ձեռնարկ և՛ Հայաստանում, և՛ Սփյուռքում՝ թաղամասի կառուցումը կյանքի կոչելու համար:
Ամերիկահայ փաստաբան Կարո Քարամյանը առաջարկեց ծանր վիճակում հայտնված մեր հայրենակիցներին  աջակցել՝ հայրենիքում իրնեց օջախն ունենալու գործում:

Ваге и Гоар Тутунджяны представили в Министерстве Диаспоры РА обобщенный проект квартала «Новый Алеппо»
При участии министра Диаспоры РА Грануш Акопян и мэра Аштарака Армена Антоняна 11 декабря состоялся сбор-встреча с сирийскими армянами с целью представления обобщенного проекта и архитектурных решений квартала «Новый Алеппо».
Авторы проекта, сопредседатели Общеармянской ассоциации архитекторов Ваге и Гоар Тутунджяны, представили архитектурные решения современного и соответствующего международным критериям проекта квартала «Новый Алеппо». Проектом предусмотрено построить 485 квартир.
Во встрече участвовали сирийские армяне, изъявившие желание и зарегистрировавшиеся для приобретения квартир в квартале.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила: «С целью обоснования и приобретения на родине жилья сирийскими армянами по поручения Президента РА решены вопросы предоставления в городе Аштарак земельных территорий, ныне же господин и госпожа Тутунджяны представляют обобщенный проект квартала.
Ваге Тутунджян представил передний и боковой фасады генерального проекта квартала «Новый Алеппо», проекты типовых квартир. Планируется предоставить общине первостепенные сферы обслуживания – магазины, аптеку, кафе, автостоянки, многофункциональный клуб, бассейн и т.д.
Представители Центрального банка РА, банков «Конверс» и «Армбизнес» представили условия предоставления предлагаемых сирийским армянам ипотечных кредитов для приобретения квартир в квартале «Новый Алеппо», а также кредитную программу «Кредиты молодым семьям», ответили на связанные с ними вопросы сирийских армян.
Министр Диаспоры Грануш Акопян призвала осуществить инициативы Национальная дань и в Армении, и в Диаспоре для претворения в жизнь строительства квартала.
Американский адвокат армянского происхождения Каро Карамян предложил оказать содействие соотечественникам, оказавшимся в тяжелом положении в приобретении ими своего очага на родине.