ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Վահե և Գոհար Թութունջյանները ներկայացրեցին «Նոր Հալեպ» թաղամասի ամբողջականացված հատակագիծը
Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Աշտարակի քաղաքապետ Արմեն Անտոնյանի մասնակցությամբ կայացավ հավաք-հանդիպում սիրիահայերի հետ՝ «Նոր Հալեպ» թաղամասի ամբողջականացված հատակագիծն ու ճարտարապետական լուծումները ներկայացնելու նպատակով:
Հատակագծի հեղինակներն են Ճարտարապետների համահայկական ընկերակցության համանախագահներ Վահե և Գոհար Թութունջյանները, ովքեր ներկայացրեցին «Նոր Հալեպ» թաղամասի արդիական և միջազգային չափանիշներին համապատասխան հատակագծի ճարտարապետական լուծումները: Ծրագրով նախատեսված է կառուցել 485 բնակարան:
Հատակագծի  համահեղինակներն են Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը և Ճարտարապետական պետական կոմիտեի  նախագահ Նարեկ Սարգսյանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին այն սիրիահայերը, ովքեր ցանկություն են հայտնել եւ հաշվառվել են թաղամասում բնակարաններ ձեռք բերելու համար:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Հայրենիքում սիրիահայերի հիմնավորման և բնակարաններ ձեռքբերելու նպատակով ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ լուծվել են Աշտարակ քաղաքում հողատարածք տրամադրելու հարցերը, այժմ տեր եւ տիկին Թութունջյանները ներկայացնում են թաղամասի ամբողջականացված հատակագիծը»:
Վահե Թութունջյանը ներկայացրեց «Նոր Հալեպ» թաղամասի գլխավոր հատակագծի դիմային և կողային ճակատները, տիպային բնակարանների հատակագծերը: Նախատեսվում է համայնքին տրամադրել սպասարկման առաջին ոլորտները՝ խանութներ, դեղատուն, սրճարան, ավտոկանգառներ, բազմաֆունկցիոնալ ակումբ, լողավազան եւ այլն:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի, «Կոնվերս» և «Հայբիզնես» բանկերի ներկայացուցիչները ներկայացրեցին «Նոր Հալեպ» թաղամասում  բնակարան ձեռք բերելու համար սիրիահայերին առաջարկվող հիպոթեկային վարկերի տրամադրման պայմանները և «Վարկեր երիտասարդ ընտանիքներին» վարկային ծրագիրը, պատասխանեցին դրանց հետ կապված սիրիահայերի հարցերին:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կոչ արեց իրականացնել ազգային տուրքի ձեռնարկ և՛ Հայաստանում, և՛ Սփյուռքում՝ թաղամասի կառուցումը կյանքի կոչելու համար:
Ամերիկահայ փաստաբան Կարո Քարամյանը առաջարկեց ծանր վիճակում հայտնված մեր հայրենակիցներին  աջակցել՝ հայրենիքում իրնեց օջախն ունենալու գործում:

Vahe and Kohar Tutunjian present integrated plan for “New Aleppo” district at the RA Ministry of Diaspora
On December 11, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and Mayor of Ashtarak Armen Antonyan held a meeting with Syrian-Armenians to present the integrated plan for the “New Aleppo” district and the architectural solutions.
The creators of the plan are co-chairs of the Pan-Armenian Association of Architects Vahe and Kohar Tutunjian, who presented the architectural solutions of the plan for the “New Aleppo” district that is modern and corresponds to international standards. The plan is to build 485 apartments.
Among the participants of the meeting were Syrian-Armenians who have expressed the desire and have registered to obtain homes in the district.
Greeting the gathered, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned: “To help the Syrian-Armenians settle and obtain homes in the homeland, the issues related to land provision in Ashtarak city have been solved by the assignment of the RA President, and now, Mr. and Mrs. Tutunjian are presenting the integrated plan for construction.”
Vahe Tutunjian presented the frontal and lateral fronts of the main plan for construction of the “New Aleppo” district and the plans for the apartments. It is foreseen to build stores, a pharmacy, a café, garages, a multifunctional club, a swimming pool and more.
Representatives of the RA Central Bank, Converse and ArmBusiness Banks presented the terms and conditions for mortgage loans offered to Syrian-Armenians and the Loans for Young Families Program. They also answered the Syrian-Armenians’ questions of concern.
Minister of Diaspora Hranush Hakobyan urged Armenians in Armenia and the Diaspora to help build the district.
Armenian American lawyer Garo Karamian suggested helping the Syrian-Armenians have a place to call home in the homeland.