Կմեկնարկի «Վենետիկի Մխիթարյան Միաբանություն-300» խորագրով միջազգային գիտաժողովը
Հոկտեմբերի 24-ին, ժամը՝ 10:00-ին, Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտական և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի, Երևանի պետական համալսարանի, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ-մատենադարանի, Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության նախաձեռնությամբ և ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի աջակցությամբ ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում կմեկնարկի «Վենետիկի Մխիթարյան Միաբանություն-300» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովը:
Բացման խոսքով հանդես կգա ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Լևոն արք. Զեքիյանը, ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը:
Այնուհետև՝ ժամը 14:00-16:30-ին, գիտաժողովը կընթանա Ա («Մխիթարյանների գործունեությունը պատմագիտության ասպարեզում», ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճ), Բ («Մխիթարյանների ավանդը բանասիրության ոլորտում», ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի նիստերի դահլիճ, 1-ին հարկ), Գ («Արվեստը և մշակույթը Մխիթարյանների գործունեության մեջ», ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի գրադարան, 7-րդ հարկ) բաժանմունքներում:
Զեկուցումներով հանդես կգան գիտական կառույցների ներկայացուցիչներ՝  գիտնականներ, դասախոսներ, մտավորականներ:

“Mekhitarist Congregation in Venice-300” international conference set to kick off
On October 24 at 10:00, the sessions hall of the presidency of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (NAS RA) will host a two-day international conference, which is entitled “Mekhitarist Congregation in Venice-300” and will be held as part of the events dedicated to the 300th anniversary of the establishment of the Mekhitarist Congregation on St. Lazarus Island. The conference is organized by the RA Ministry of Diaspora, the Armenian Studies and Social Sciences Section of the NAS RA, Yerevan State University, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) and the Mekhitarist Congregation in Venice with the support of the State Committee on Science of the RA Ministry of Education and Science.
President of the NAS RA Radik Martirosyan will deliver his opening remarks.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan; Pontifical Delegate of the Mekhitarist Congregation in Venice, Primate of the Diocese of the Armenian Catholic Church in Turkey, Archbishop Levon Zekiyan; academician-secretary of the Armenian Studies and Social Sciences Section of the NAS RA Yuri Suvaryan; Rector of Yerevan State University Aram Simonyan and Director of the History Institute of the NAS RA Ashot Melkonyan will deliver their welcoming remarks.
Afterwards, from 14:00 to 16:30, the conference will be devoted to various topics (“Activities of the Mekhitarists in the Field of Historiography”, “Contributions of the Mekhitarists to Philology” and “The Activities of the Mekhitarists in the Arts and Culture”) in the A, B and C Sections of the NAS RA (sessions hall of the presidency of the NAS RA), B Section (sessions hall of the History Institute of the NAS RA) and C Section (Library of the History Institute of the NAS RA), respectively.
Representatives of academic institutions (scholars, lecturers and intellectuals) will give their speeches.