Դասական երաժշտության փառատոն. Բեմում սիրիահայ երաժիշտներն էին
«Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահի բեմում նախօրեին դասական երաժշտություն էր հնչում: Բեմում էին սիրիահայ դասական երաժիշտները: Միավորված Ազգերի Փախստականների հարցերով Գերագույն Հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակը կազմակերպել էր Հայաստանում սիրիահայ երաժիշտների մասնակցությամբ դասական երաժշտության համերգ-փառատոն:
Սիրիահայ ջութակահար Աննա Մարիա Մուբայեթը մեկ տարի առաջ է ընտանիքի հետ եկել Հայաստան: Panorama.am-ի թղթակցի  հետ զրույցում նա ասաց, որ դասական երաժշտություն շատ է սիրում և վաղուց է զբաղվում դրանով: «Հայաստանը շատ եմ սիրում, բայց դեռ չգիտեմ` ուզում եմ մնալ այստեղ, թե` ոչ»,- ասաց նա և նշեց, որ Հալեպը շատ է կարոտում:
Աննա Մարիա Մուբայեթի հայրը` Կոմիտասի անվան սենեկային նվագախմբի ղեկավար Հովհաննես Մուբայեթը Հայաստանում փորձում է հավաքել նվագախմբի բեկորները, երաժիշտների մի մասը դեռ Սիրիայում է: «Շատ լավ է, որ նման հնարավորություն է ընձեռվում»,- ասաց նա: Նվագախումբը համերգին հանդես եկավ մի քանի կատարումներով:
ՄԱԿ Փախստականների հարցերով հայաստանյան գրասենյակի կամավոր, սիրիահայՎրույր Բիլեմջյանը, ով մեկ տարի առաջ է Հալեպից եկել Հայաստան, Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ փառատոնը նպատակ ուներ խրախուսել սիրիահայ երաժիշտներին շարունակելու աշխատել և ստեղծագործել Հայաստանում, ողջունել նրանց նորանոր նվաճումները արվեստի ու երաժշտության ոլորտում, քաջելերել և նպաստել նրանց լայն ճանաչմանը հայրենի հողում:
«Այս անգամ որոշեցինք դասական համերգ կազմակերպել: Մենք հրավիրեցինք սիրահայ երաժիշտներին, իրենք սիրահոժար մասնակցեցին: Սա արդեն երկրորդ փառատոնն է, օգոստոսին կազմակերպել էինք բաց համերգ»,- ասաց Վրույր Բիլեմջյանը:

Фестиваль классической музыки: На сцене были сирийские армяне музыканты
Со сцены концертного зала «Арно Бабаджанян» накануне звучала классическая музыка. На сцене были классические музыканты из числа сирийских армян. Армянский офис Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев организовал концерт-фестиваль классической музыки с участием находящихся в Армении сирийских армян музыкантов.
Сирийская армянка скрипачка Анна Мария Мубайет год назад с семьей приехала в Армению. В беседе с корреспондентом Panorama.am она сказала, что очень любит классическую музыку и давно занимается ею. «Армению очень люблю, но пока не знаю – хочу остаться здесь, или нет», – сказала она, отметив, что очень скучает по Алеппо.
Отец Анны Марии Мубайет, руководитель камерного оркестра имени Комитаса Ованес Мубайет, пытается собрать в Армении осколки оркестра, часть музыкантов пока находится Сирии. «Очень хорошо, что выпадает такая возможность», – сказал он. Оркестр выступил на концерте с исполнением нескольких произведений.
Волонтер армянского офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев, сирийский армянин Вруйр Билемджян, год назад приехавший из Алеппо в Армению, в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал, что фестиваль преследовал цель поощрить сирийских армян музыкантов продолжать трудиться и творить в Армении, приветствовать их новые достижения в искусстве и музыке, воодушевить и и способствовать их широкому признанию на родной земле.
«На этот раз решили организовать классический концерт. Мы пригласили сирийских армян музыкантов, они охотно приняли участие. Это уже второй фестиваль – в августе организовали открытый концерт», – сказал Вруйр Билемджян.