«Երգի միջոցով լեզու դասավանդելն ավելի հաճելի և դյուրին է». Շողիկ Փահլևանյան
Վերջերս լույս տեսավ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը կից գործող Մոսկվայի «Վերածնունդ» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն և մանակավարժ, մ. գ. թ. Շողիկ Փահլևանյանի «Հայկական երգերի ժողովածու» աշխատությունը: Այս առիթով ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը հեղինակի հետ:
-Տիկի´ն Շողիկ, վերջերս տպագրվեց Ձեր նոր գիրքը՝ «Հայկական երգերի ժողովածու»: Ի՞նչն է առիթ հանդիսացել հրատարակելու նման ձեռնարկ, և ո՞րն է վերջինիս առաքելությունը:
– «Հայկական երգերի ժողովածու»-ի միտքը վաղուց էր հասունացել, քանի որ երգի միջոցով որևէ լեզու դասավանդելը՝ գործընթացն ավելի հաճելի և դյուրին է դարձնում, միաժամանակ նպաստելով՝ լեզվի հնչերանգի, բառի կայուն ընկալմանը և լեզվամտածողության զարգացմանը:
-Ի՞նչ լսարանի համար է նախատեսված հիշյալ ձեռնարկը:
– Այն նախտեսված է նախադպրոցական, դպրոցական, միջին և բարձր տարիքի դպրոցահասակների, ինչպես նաև ուսուցիչների և հայերենն ու հայ երգը ուսումնասիրել ցանկացող յուրաքանչյուր մարդու համար:
-Ինչպե՞ս է կատարվել երգերի ընտրությունը:
-Ձեռնարկը հրաշալի միջոց է հայ երաժշտական մշակույթին հաղորդակից լինելու համար, քանզի ներառում է հայոց ազգագրական երգերից ու հայ կոմպոզիտորական դպրոցի մեծերի ժառանգությունից ընտրված 68 երգ: Կատարվել է երկսկզբունք ընտրություն. նախ՝ թեմատիկ բաժանումով, երկրորդ՝ հայ երգի համապատկերի ներկայացումով:
-Տիկի´ն Շողիկ, նմանօրինակ առաջի՞ն դասագիրքն է:
-Հայ իրականության մեջ կարծում եմ անդրանիկ ձեռնարկն է, որովհետև տրված են երգերի հայերեն բնագրերը, դրանց թարգմանությունները, տառադարձությունն ու նոտագրումը:
– Ի՞նչ արձագանքներ եք ստացել:
-Գրքի վերբերյալ գրվել են գրախոսություններ, հնչել մի շարք դրվատանքի խոսքեր ո´չ միայն հայաստանյան մասնագետների, այլև՝ Ռուսաստանի հայկական դպրոցների ուսուցիչների կողմից, որոնք բոլորն էլ առանձնանում են օբյեկտիվությամբ:
Գրախոսականներով և կարծիքներով հանդես են եկել՝ մանկ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ վաստակավոր մանկավարժ Յուրի Յուզբաշյանը, մանկ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Ջուլիետա Գյուլամիրյանը, բ. գ. թ., դոցենտ Աշոտ Գալստյանը, բան. գիտ. դոկտոր, Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, մ. գ. թ., դոցենտ Լիլիթ Տեր-Գրիգորյանը, գրքի խմբագիր բ. գ. թ. Լուսինե Հայրիյանը և այլք:
– Տիկի´ն Շողիկ, այս աշխատանքին զուգահեռ՝ արդեն երեք տարի է դասավանդում եք նաև «Արի տուն» ծրագրի Հայոց լեզվի արագընթաց դասընթացներում, ի՞նչ փորձառություն տվեցին այդ տարիները:
– Նշեմ, որ ինձ համար շատ հետաքրքիր է աշխատել «Արի տուն» ծրագրով Հայաստան ժամանած մասնակիցների հետ: Այդ կարճ ժամանակահատվածում փորձում ես նրանց մեջ ներարկել հայերենի հանդեպ այն սերը, որը հետագայում կարող է ինքնուրույն ծլարձակել:
Միաժամանակ այս դասընթացների ընթացքում ես մեկ անգամ ևս համոզվեցի, որ հեղինակային ուսումնական ձեռնարկներիս՝ «Ռուս-հայերեն զրուցարան»-ի, «Ռուսերեն-անգլերեն-հայերեն զրուցարանի», «Հայակական երգերի ժողովածու»-ի և այլ գրքերի մեթոդական ուղենիշը ճիշտ է, ինչն էլ նպաստում է լեզվի արագ ուսուցմանը:

«Посредством песни обучать языку удобнее и проще»: Шогик Пайлеванян
Недавно издан труд директора и педагога Московской армянской воскресной школы «Верацнунд», функционирующей при посольстве РА в РФ, кандидата педагогических наук Шогик Пайлеванян «Сборник армянских песен». В этой связи предлагаем вниманию читателей беседу «Армяне сегодня» с автором.
– Госпожа Шогик, недавно вышла из печати Ваша новая книга «Сборник армянских песен». Что послужило поводом к изданию такого пособия и в чем его миссия?
– Мысль издать «Сборник армянских песен» назрела давно, поскольку процесс обучения какому-либо языку посредством песни удобнее и проще, к тому же способствует стабильному восприятию звучности, слов, развитию языкового мышления.
– На какую аудиторию рассчитано данное пособие?
– Оно предназначено детям дошкольного, возраста, учащимся средних и старших классов, а также педагогам, любому человеку, желающему изучать армянский язык и армянскую песню.
– Как осуществлялся подбор песен?
– Пособие – прекрасное средство приобщения к армянской музыкальной культуре, поскольку включает армянские этнографические песни, а также 68 песен, отобранных из наследия великих представителей армянской композиторской школы. Отбор осуществлялся по двум принципам: во-первых, тематическое разделение, во-вторых – представление панорамы армянской песни.
– Госпожа Шогик, это первый подобный учебник?
– Думаю, в армянской действительности первое пособие, поскольку даны армянские оригиналы песен, их перевод, транскрипция и ноты.
– Какие отклики получили?
– По поводу книги написаны рецензии, прозвучали хвалебные слова не только специалистов Армении, но и педагогов армянских школ России. �? все они отличаются объективностью.
С рецензиями и мнениями выступили доктор педагогических наук, профессор, Заслуженный педагог РА Юрий Юзбашян, доктор педагогических наук, профессор Джульетта Гюламирян, кандидат филологических наук, доцент Ашот Галстян, доктор филологических наук, директор �?нститута литературы им. М.Абегяна НАН РА Вардан Деврикян, кандидат педагогических наук, доцент Лилит Тер-Григорян, редактор книги, кандидат филологических наук Лусине Айриян и другие.
– Госпожа Шогик, параллельно с этой работой Вы уже три года преподаете на ускоренных курсах армянского языка программы «Ари тун». Какой опыт принесли Вам эти годы?
– Отмечу, что мне очень интересно работать с участниками, прибывающими в Армению по программе «Ари тун». За очень короткий срок пытаемся привить им любовь к армянскому языку, которая впоследствии может самостоятельно расцвести.
В то же время в ходе этих курсов я еще раз убедилась в верности методического направления моих авторских учебных пособий «Армяно-русский разговорник», «Русско-английско-армянский разговорник», «Сборник армянских песен» и др., что способствует быстрому обучению языку.