Արժեքավոր ներդրում Սփյուռքագիտության մեջ
Հայկական սփյուռքագիտությունը համալրվեց վաղուց սպասվող աշխատությամբ. լույս տեսավ Հրանուշ Հակոբյանի «Հայկական Սփյուռքը հարափոփոխ աշխարհում» (Ե., Հեղ. հրատ.., 2017.-652 էջ) ծավալուն գիրքը՝ իր առաջադրած հիմնախնդիրների և դրանց լուծումների լրջությամբ ու արդիականությամբ:
Առաջին տպավորությունը, որ ստանում ես գիրքն ընթերցելիս, այդ հայկական Սփյուռքի ամբողջական, լիաթոք շնչող օրգանիզմի վերաբերյալ պատկերացումն է, աշխարհասփյուռ մի ազգի, որն իր պատմական անցյալով ու հարատևած կյանքով, մշակույթով ու բարքերով, իր տեսակը պահպանելու անհավատալի ճիգերով ու հավատով, տարակուսանքներով ու բերկրանքներով, վաղնջական ժամանակներից ի վեր իր հայրենիքի սահմաններում չտեղավորվող հանրության մասին պատկերացումը: Այս ամենը ամենաընդհանուրն է, որ կարող ենք ասել հայկական Սփյուռքի մասին, որը պետք է ճանաչել, խորամուխ լինել նրա խնդիրներին, ծանոթանալ նրան ի մոտո և դրանից բխող եզրակացություններում մնալով ճշմարտության անդրդվելի սահմաններում: Կարելի է կարծել, որ հեղինակը՝ անառարկելիորեն քաջատեղյակ իր ուսումնասիրության առարկային, Սփյուռքը և նրա էական խնդիրները վերհանելու իր զարմանալի կարելիություններով իրոք, մնացել է այդ ճշմարտությանը հավատարիմ: Աշխատության մեջ առաջադրվում են վիթխարի բազմությամբ հիմնահարցեր, բազմաբնույթ ու բազմակնճիռ խնդիրներ, որոնք բնութագրում են Սփյուռքի և ընդհանրական և որոշակիորեն կոնկրետ կյանքն ու պատկերը այս իրոք հարափոփոխ աշխարհում:
Իր աշխատության առջև դրված նպատակների ու խնդիրների վերաբերյալ զուսպ և միաժամանակ տարողունակ նախաբանից հետո, հեղինակը մեկնում է վերոհիշյալ ճանաչողական ակունքներից՝ առաջին գլուխը նվիրելով Սփյուռքի պատմության և արդի բնութագրին: Այստեղ, և առաջ ընկնելով ասենք՝ նաև հետագա շարադրանքում Սփյուռքը բացահայտվում և ներկայացվում է ոչ թե որպես մի ինքնաբավ երևույթ՝ ամփոփված որևէ երկրի կամ երկրների ու աշխարհամասերի սահմաններում, այլ հայրենիքի, նրա ցեղասպանված անցյալի, ապա անկախ պետականության, Արցախի ու նրա խնդիրների հետ ունեցած բազմածալ կապերով ու հարաբերություններով: Սկզբից իսկ ծանոթանում ենք հեղինակային յուրահատուկ ոճին՝ տեսական ձևակերպումներին զուգահեռ և դրանց լծորդված՝ Սփյուռքի արդիական և իրական խնդիրների քննարկումը՝ Սփյուռքի գոյացման պատմական պատճառների ու պայմանների ուրվագծումներից մինչև միջազգային սյուռքագիտության դրույթների գնահատում՝ հայ սփյուռքագիտության տարածքներում, վերջինիս յուրահատուկ չափանիշների վերհանում: Վերջիններս լրացվում են հեղինակի հիմնավոր դիտարկումներով՝ Սփյուռք-ասպնջական երկիր, Սփյուռք-ազգային պետություն, Սփյուռքի անդրազգային հատկանիշներ ընդգրկումներով: Այս հիմնահարցերում ի հայտ է բերվում մի շատ կարևոր օրինաչափություն՝ առհասարակ սփյուռքների ձուլման և մյուս կողմից, դրանց ինքնագիտակցության և ինքնակազմակերպման՝ միմյանց հակակշռող անդադար գործընթացները:
Աշխատության մեջ առաջնահերթ նշանակություն է տրված հայրենիք-Սփյուռք կապերի ու հարաբերությունների խորացմանը. դրանք հենվում են Սփյուռքի իրողությունների ու փոխակերպումների, հայկական համայնքների առանձնահատկությունների հստակ բնորոշումների վրա: Այս իմաստով առանցքային տեղ է գրավում համայնքների իրավական տարաբնույթ կարգավիճակների բնութագիրը՝ պայմանավորված բնակության երկրի օրենսդրությամբ, որպիսիք են ազգային-կրոնական համայնք, ազգային փոքրամասնություն, հասարակական կազմակերպություն և այլ տարակարգումները: Այս տարբերությունների ընդհանուր հենքի վրա գրքում ի հայտ են բերվում Սփյուռքի կառույցների (833 համայնք, 30 հազար կազմակերպություններ) բազմատեսակ բնութագրերը, դրանց տեսակներն ու գործունեության յուրահատկությունները, որոնք առնչվում են արդեն ընդհանուր, համահայկական կառույցների ռազմավարական դերակատարությանը՝ ազգային ինքնության պահպանման և հայրենիքի հետ կապերի խորացման ասպարեզում: Այս կերպ աշխատության էջերում և միշտ՝ շարժման մեջ, ըստ արժանվույն գնահատվում են Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցին, դպրոցների, հայագիտական կենտրոնների, ազգային կուսակցությունների, մշակութային, իրազեկման և մասնագիտական կառույցների մեծածավալ գործունեությունը ազգապահպանության խնդիրների անեզր սահմաններում: Հեղինակային ոճի միասնականությունը աշխատության մեջ երբեմն ընդմիջարկվում է գիտական հիմնավոր առարկություններով ու դիտողություններով՝ ընդհուպ մինչև մտածված գործնական առաջարկները: Սփյուռքի հիմնախնդիրների քննարկման հենքի վրա Հ. Հակոբյանը ճշտում է կարծրանալու վտանգ պարունակող որոշ եզրույթներ՝ ոչ թե հայկական սփյուռքներ, այլ անվանումներ՝ ըստ համայնքների տեղային կառուցվածքների, ինչպես՝ Ռուսաստանի հայկական համայնք, ԱՄՆ-ի հայկական համայնք և այլն: Կամ՝ պետք է ձերբազատվել տակավին շրջանառող «գաղութ» հասկացությունից՝ իրավացի այն առարկությամբ, որ Սփյուռքի «համայնքների հիմնական մասում արդեն չորրորդ, հինգերորդ սերունդն է ծնվում, և նրանց գաղթական կոչելն այդքան էլ ճիշտ չէ» (էջ 65):
Հեղինակը շարունակ իր մտահոգությունների կենտրոնում է պահում Սփյուռքի հիմնախնդիրները և որոնց լուծմանն էլ ուղղված է այս աշխատության ազնիվ նպատակներից մեկը: Ըստ նրա համոզմունքի, այդպիսի լուծումները պայմանավորված են և արտաքին, և ներքին հանգամանքներով, որոնց մեջ ընդհանրական նշանակություն ունեն Հայաստանի տնտեսական զորացումը, ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման առաջնահերթությունները: Համազգային այս հիմնախնդիրներին շաղկապված՝ հեղինակը քննարկում է զուտ Սփյուռքի խնդիրները, ինչպես «դասական» Սփյուռքի և Հայաստանից մեկնածների միջև գործակցության հաստատման, վերջիններիս համայնքային կյանքում ընդգրկելու, խառնամուսնություններից հողմածեծ հայ ընտանիքի պահպանության, երեխաների ինքնության և դպրոցի առջև ծառացած դժվարությունները, բուն իսկ Սփյուռքի ապակենտրոնացած կացությունը և այլն: Այս ամենը, հիրավի, մարտահրավերներ են, որոնց հաջող լուծումներից են կախված Սփյուռքի գոյատևման երաշխիքները: Հեղինակը համոզում է, որ այսուհանդերձ, կան այդ երաշխիքների առարկայացումները, որոնց հիմքում ընկած են համախմբմանն ուղղված համազգային ջանքերը և հայաստանակենտրոն գործունեությունը և Սփյուռքում, և հայրենիքում: Կապված վերոհիշյալին՝ որոշակիության և ընդհանրացնող որակներ ունեն աշխատության այն հատվածները, որոնք վերաբերում են Սփյուռքի առանձին համայնքներին՝ ըստ առանձին աշխարհամասերի և առանձին երկրների: Փաստական հարուստ տվյալներով և դրանց իմաստավորմամբ աշխատության մեջ վերարտադրվում են համայնքների կարգավիճակներում շրջանառվող կառույցների ու կազմակերպությունների գործունեության իրական պատկերները, հայերի ներդրումները ընդունող երկրի մտավոր և մշակութային կյանքում և այլն: Այս և հարակից հարցերը հեղինակը բացահայտում է իրենց հետագա զարգացումներում՝ մշտապես վկայակոչելով փաստեր, այդ թվում և քիչ հայտնի փաստեր և իրողություններ, որոնց վրա էլ հենվում է համահայկական մասնագիտական կառույցների, կենտրոնների ու մամուլի գործառույթների վերաբերյալ հմտալի քննական տեսությունը: Սփյուռքահայ հանրային ու ազգային կյանքի առավել համոզիչ վերարտադրության նպատակով հեղինակը նաև զուգահեռներ է անցկացնում այլազգի սփյուռքների կառույցների հետ, ինչը տեսնում ենք հրեական, հունական, թուրքական, իռլանդական իրազեկող և լոբբիստական կառույցների հեղինակային համադրման դեպքում՝ նկատի առնելով զուգահեռներից բխող ճանաչողական որակները ազգային խնդիրների լուծման ճանապարհին:
Սփյուռքին ուղղված մարտահրավերների խորքային ուսումնասիրությունը հեղինակին մղում է ոչ միայն ձևակերպել դրանց առանձնահատկությունները, այլև դրանց հաղթահարման ուղիների ու միջոցների վերաբերյալ անել գործնական առաջարկներ, որով աշխատությունը ստանում է ուղենշային ծրագրային բովանդակություն: Այսպես, համայնքների կազմակերպման ոլորտում հատկապես արժեքավոր են Հ. Հակոբյանի դրույթները՝ ուղղված Սփյուռքի կառուցվածքային զարգացմանը, համախմբմանը և մարտավարության մշակմանը: Այդպիսիք են Հայաստան-Սփյուռք համաժողովների կարևորումը, հին ու նոր սփյուռքների սերտաճման որոշակի կառուցակարգերի մշակումը, Հայաստանի և Սփյուռքի տեղեկատվական և գիտական կենտրոնների համախմբումը՝ համայնքների պատմամշակութային արժեքների բովանդակավորման ու ժողովրդականացման նպատակով, Հայաստանի ուղղորդող նշանակության մշակումը, խոշոր համայնքներում համակարգող մարմինների ստեղծումը և այլն: Հեղինակի այս հղացումների շարքը՝ այնքան կարևոր Սփյուռքի կենսապահովման պահանջների համար, կարելի էր շարունակել, բայց բավարարվենք այսքանով և այստեղ ընդգծենք, թե որչափ մեծ նշանակություն է տալիս հեղինակը մայր երկրին՝ իբրև այդ կենսապահովման ամենահզոր պատվարի:
Աշխատության մեջ լայն հենքով ներկայացված են Սփյուռքի թանգարաններն ու գրադարանները և աննախընթաց մեծ ծավալներով արժեքավորված՝ տասնյակ այդպիսի մշակութային օջախներ, իրենց պատմական ու կրոնական հավաքածուներով, ոչ սակավ դեպքերում եզակի և անկրկնելի՝ձեռագրերից մինչև դրամներ, մանրանկարներից մինչև կերպարվեստի հին և ժամանակակից գոհարներ և այլն: Այս իմաստով դարձյալ գործնական հնչեղություն ունեն հեղինակի առաջարկները՝ հայկական և օտար թանգարանների ամփոփած հոգևոր գանձերը հետազոտելու և միջազգային հանրությանը ճանաչեցնել տալու ուղղությամբ: Այս առումով հեղինակն անդրադառնում է հայագիտական կենտրոնների գործունեության համազգային ընգրկումների կարևորությանը՝ ուշադրության կենտնում պահելով նաև հայերի և այլ ազգերի միջև հոգևոր կապերի ամրապնդմանը: Սփյուռքահայ մամուլին արված ընդարձակ անդրադարձներում ևս Հ. Հակոբյանին հաջողվել է ցույց տալ միասնական գործողությունների ուղղությունները, ազգանպաստ իրազեկման առաջնահերթ նշանակությունը՝ նորօրյա բարձր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Աշխատության երկրորդ գլխում քննարկվում է Հայաստանի և Սփյուռքի առջև ներկայիս ծառացած մարտահրավերների հիմնահարցը, որտեղ հեղինակի պատկերացումներն ու մտահոգությունները ստանում են ամբողջական տեսք, որչափով այդ մարտահրավերները սերտորեն աղերսվում են մեկը մյուսին՝ արդեն իսկ պայմանավորված միմյանցով: Հեղինակը ձևակերպում է դրանց լուծումների առաջնահերթությունները՝ կապված Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի զարգացման, քաղաքական ու տնտեսական բնույթի խոչընդոտների հաղթահարման, արտագաղթի դեմ արդյունավետ միջոցների կիրառման, քաղաքացիական հասարակության ակտիվացման, Սփյուռքի ներուժն օգտագործելու և այլնի հետ: Համահայկական դիմակայություների մեջ հեղինակը կարևորում է նաև թուրք-ադրբեջանական մարտնչող քաղաքականության մերկացումը ի հակակշիռ այդ քաղաքականության հետամտած՝ բանակցային գործընթացի ձախողման և տարածաշրջանային ապակայունացման: Հեղինակն ուշադրություն է հրավիրում հայկական իրողությունների վրա ներազդող նոր երևույթների վրա, այն բանին, որ նորահայտ մարտահրավերները պահանջում են նոր մոտեցումներ և որ բազմաբևեռ դարձած աշխարհը նոր կնճիռներ է հարուցում սյուռքահայ կյանքի անհանգիստ մակերեսին՝ խորքերում պահելով առավել ահագնացող վտանգներ: Այդպիսիք, ինչպես ցույց է տալիս հեղինակը, ի հայտ են գալիս Սփյուռքի ներքին տեղաշարժերի, տարանջատումների և այլնի ձևով, որոնց միանում է մեկ այլ անխուսափելի դժվարություն՝ ընդունող երկրի և Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական շահերի անհամապատասխանությունը և այս պայմաններում՝ Հայաստանի և Սփյուռքի ճիշտ կողմնորոշվելու խնդիրը: Հեղինակի մոտեցումները առավել որոշակի են դառնում, երբ նա կանգ է առնում առանձին երկրների համայնքների յուրահատկությունների վրա: Այս տեսակետից համակողմանի քննության են առնված հայկական համայնքի իրողությունները Թուրքիայում, ցեղասպանության ճանաչման հարցում թուրքական ժխտողականությունը, որի դեմ անզիջում պայքարը գրքում իրավամբ ձևակերպվում է որպես հայությանը միավորող գործոն: Այստեղ նշվում են դիմակայության առաջնային ասպարեզները՝ կրթական (հայկական դպրոցների թվաքանակի նվազումը Ստամբուլում), լեզվի և խառնամուսնությունների տագնապահարույց վիճակը, Կ. Պոլսի հայոց պատրիարքության անգլուխ կացության հարատևումը, բռնի մահմեդականացած հայերի խնդիրը: Աշխատության մեջ բացահայտվում են ոչ միայն նոր տեսքով փոխակերպված պատմական կամ ավանդական, այլև իրավական բնույթի մարտահրավերներ՝ հատկապես հայության պատմամշակութային ժառանգության իրավական կարգավորումների ասպարեզում: Հայկական ունեցվածքի և գույքի ժառանգության հիմնախնդիրների մեջ Հ. Հակոբյանը մատնացույց է անում կտակների իրավական կարգավորման առանձնահատկությունները՝ ըստ տվյալ երկրի օրենսդրության ու միջազգային իրավունքի և դրանից բխեցնում արդիական հնչեղություն ստացած իր եզրակացությունը. ի տարբերություն երբևէ՝ ազգային կտակները վերադարձնելու փորձերի, այսօր դրանք պետք է շարունակվեն Հայաստանի պետականության պայմաններում, երբ պետությունն ինքն է ստանձնում իրավատիրոջ դերակատարությունը՝ իբրև ազգ-ժառանգորդի միակ ներկայացուցիչ: Հեղինակն այս խնդիրը քննարկում է զուսպ և համոզիչ՝ միջազգային իրավունքի կարելիությունների սահմաններում և որի արդարացի հետևանքներն ակնկալվում են նյութական, այլև հոգևոր ասպարեզում, իբրև պատմական հիշողության վերականգնում և վարքագիծ ներշնչող գործոն:
Աշխատության երկրորդ գլխի ավարտը, որպես նախընթաց շարադրանքից բխող հարցադրումների շարունակություն, նվիրված է հայ ինքնության հիմնահարցերին: Հեղինակն այդ ինքնությունը պահպանող հիմնասյուներն է համարում իր հայեցակարգային մոտեցումներում արծարծված և դրանք միավորող մեկնակետերը՝ ազգային լեզուն և դպրոցը, հայ ընտանիքն ու բարքերը, մշակույթը եկեղեցին և պատմական հիշողությունը: Սփյուռքի ինքնության ամրապնդման խնդիրները հեղինակին մղում են իրական վտանգները գնահատող ընդհանրացված եզրակացությունների՝ համայնքներում հայերենի գործածության սահմանափակումներից մինչև հաղորդակցության միջոցի գործառույթի վերացում, ազգային դպրոցի քանակական ու որակական տեղատվությունները օտար դպրոցների առջև, զուտ հայկական ընտանիքների քանակի նվազեցման արդեն ոչ թե դրամատիկ, այլ աղետալի պատկերը և այլն: Վերջին դեպքում մեջբերվում են համոզիչ տվյալներ՝ Լատինական Ամերիկայում խառնամուսնությունները հասել են 70-80, Հյուսիսային Ամերիկայում՝ շուրջ 60 տոկոսի (էջ 363), ուծացման ահեղ երևույթ, որ առավել ճարակներ է անում քրիստոնեական երկրներում և որի արմատներն իրենց զգացնել էին տալիս դեռևս միջնադարյան հայ գաղթօջախներում: Այս և այլ կարգի անձկություններին Հ. Հակոբյանը հակադրում է ազգային մշակույթի և հոգևոր կառույցների հակազդող նշանակությունը, հատկապես հայ Առաքելական, Կաթողիկե և Ավետարանական եկեղեցիների միասնական գործունեության հնարավորությունները:
Սփյուռքի զորացումը բուն իսկ Հայաստանի զորացումն է միանգամայն, և այս տեսակետը հեղինակն ամրապնդում է «Սփյուռքի ներդրումները» հատվածում: Սփյուռքն ի հայտ է բերում իր կեսունակությունը հայրենիքի հետ ունեցած բոլոր հարաբերություններում, այդ թվում և նրա տնտեսական վերաշինության բնագավառում: Հայաստան-Սփյուռք տնտեսական կապերի առկա կացությունն ու հեռանկարները գրքում քննարկվում են նյութին համապատասխան լրջմիտ վերլուծությամբ՝ բնորոշելով ներդրումների տեսակներն ու շրջանառության ոլորտները, իրավական, հոգեբանական ու բարոյական բնութագրերի նշանակությունը:
Քաղաքագիտական վերլուծության և կշռադատված ծրագրի համադրում պետք է համարել աշխատության վերջին գլուխը՝ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ոլորտում պետական քաղաքականության վերաբերյալ: Այստեղ ի մի են բերվում հայրենիք-Սփյուռք կապերի զարգացման խնդիրները՝ պատմական հենքի վրա՝ ընդհուպ դրանց որակական ու արդիական նոր պատկերը՝ Հայաստանի Երրորդ հանրապետության հռչակումից ի վեր: Հեղինակը շեշտադրում է այդ նոր փուլի սահմանադրական մակարդակը՝ համարժեք գործնական դրսևորումներով, որ ընկած է այդ գործակցության հայեցակարգի (2009 թ.) մշակման հիմքում: Հեղինակը, որ, ի դեպ, գլխավորում է Սփյուռքի նախարարությունը դրա ստեղծման ժամանակից առ այսօր, փորձի և իրազեկության համոզչությամբ բնութագրում է այդ կառույցի, որպես պետական կառավարման մարմնի առանձնահատկությունները, որոնք բխում են հայրենիք-Սփյուռք գործակցությունը իմաստավորող՝ փոխըմբռնման և իրավահավասարության սկզբունքներից: Հեղինակը փաստում է այդ սկզբունքների արդյունավետությունը ծրագրերի ու գործելակերպի ներդաշնակության պայմաններում («Արի տուն» ծրագիրը, «Իմ Հայաստան», «Կոմիտաս» փառատոները, «Սփյուռք» ամառային դպրոցը և այլն): Հիրավի, Սփյուռքը՝ հայության այդ խոշորագույն հատվածը, հեղինակի դիպուկ սահմանմամբ՝ իր «բազմաշերտ, բազմադեմ, բազմալեզու, բազմակարծիք և բազմակարիք» (էջ 427) նկարագրով մեր առջև հառնում է նշված գործակցությանն անհրաժեշտ անհատական ու հանրային, քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային և այլ հիմքերով, անհատնում և առօրեական աշխատանքի պարտադրանքով: Հեղինակը լիովին համոզում է, որ այդ աշխատանքը լրջագույն փորձություն է և հայրենիքի, և Սփյուռքի համար և որի ազգովին հաղթահարումներից է կախված և մեկի, և մյուսի կեսագործունեության հաջողությունը, այլ կերպ՝ հայ ազգային ինքնության ապահովումը:
Գրախոսվող աշխատության անկեղծությունը, հեղինակի դրույթների գիտականությունն ու գործնական արժեքը խորանում են վիճակագրական տվյալները խմբավորող հույժ արժեքավոր աղյուսակներով, որոնք արտացոլում են Սփյուռքի իրական կացությունը և հայրենիքի հետ նրա փոխհարաբերությունների բազմաթիվ ոլորտները:
Աշխատությունը գրված է հեղինակի առաջադրած հիմնահարցերն ու դրույթները անբռնազբոս ձևակերպող՝ հղկված ու արտահայտիչ հայերենով, որ համապատասխանում է թեմային ու դրա կատարման գիտագործնական բնույթին: Կարելի էր, այս ամենի հետ մեկտեղ և կատարված վիթխարի աշխատանքը նկատի առնելով հանդերձ, ինչ-ինչ դիտողություններ անել որոշ ենթագլուխների հերթականության կամ ձևակերպումների առթիվ, բայց դրանք ունեն ընդամենը փանաքի տեղ՝ այս աշխատության նշանակության առջև: Հայկական Սփյուռքին նվիրված՝ Հ. Հակոբյանի աշխատությունն ունի ճանաչողական և ծրագրային անհերքելի արժեք և իր այս հատկությունների շնորհիվ իրավամբ հավակնում է Սփյուռքին նվիրված հանրագիտական աշխատության բոլոր արժանիքներին: Այն լուրջ ներդրում է սփյուռքագիտության և մասնավորապես հայ սփյուռքագիտության բնագավառում և հենց բազմալեզու սփյուռքին ուղղված իր մասնավոր նշանակությամբ առաջադրում է եվրոպական և արևելյան լեզուներով թարգմանվելու հասկանալի անհրաժեշտությունը:

Ценный вклад в диаспороведение
Армянское диаспороведение пополнилось давно ожидаемым трудом: вышла в свет объемистая книга Грануш Акопян «Армянская Диаспора в переменчивом мире» (Е. Авт. �?зд. 2017, 652 стр.), с выдвинутыми проблемами и серьезностью, актуальностью их решений.
Первое впечатление при прочтении книги – это представление о Диаспоре, как цельном, дышащем полной грудью организме, рассеянной по всему миру нации, которая своим историческим прошлым и прожитой жизнью, культурой и нравами, с невероятными усилиями сохранить свой тип и верой, сомнениями и радостями, представление об обществе, с древнейших времен не помещавшемся в границах своей Родины. Все это общее, что можно сказать об армянской Диаспоре, которую нужно знать, углубиться в ее проблемы, познакомиться с ней вблизи, и в вытекающих из этого выводах оставаться в непоколебимых рамках истины. Можно предположить, что автор безоговорочно осведомлена о предмете своего исследования, своей поразительной способностью вскрыть Диаспору и ее проблемы действительно сохранила верность этой истине. В труде выдвигается колоссальное число проблем, разнообразных и разноплановых, которые характеризуют общую и в определенной мере конкретную жизнь и картину Диаспору в этом действительно переменчивом мире.
После сдержанного и в то же время емкого предисловия о целях и задачах, поставленных перед собой в работке над трудом, автор отталкивается от вышеупомянутых познавательных истоков, посвятив первую главу истории Диаспоры и современной характеристике. Здесь и, забегая вперед, в последующем изложении Диаспора раскрывается и представляется не как некое самодостаточное явление, замкнутое в границах какой-либо страны или стран и континентов, а в масштабных связях и отношениях с Родиной, ее подвергнутом Геноциду прошлом, затем независимой государственности, с Арцахом и его проблемами. С самого начала знакомимся со своеобразным стилем автора: наряду с теоретическими формулировками – обсуждение актуальных и реальных проблем Диаспоры, от исторических причин возникновения и существования Диаспоры – до оценки положений международного диаспороведения в рамках армянского диаспороведения, вскрытие своеобразных критериев последнего. Последние дополняются основательными наблюдениями автора: Диаспора – родная страна, Диаспора – национальное государство, с охватом транснациональных признаков Диаспоры. В этих важнейших вопросах выявляется весьма важная закономерность – сбалансированные непрестанные процессы ассимиляции диаспор вообще и, с другой стороны – их самосознания и самоорганизации.
Первостепенное значение в труде придается углублению связей и отношений Родина-Диаспора: они опираются на реалии и трансформации Диаспоры, четкое определение особенностей армянских общин. В этом смысле стержневое место занимает характеристика разнообразных правовых статусов общин, обусловленных законодательством страны проживания, таких, как национально-религиозная община, национальное меньшинство, общественная организация и другие. На общем фоне этих различий в книге выявляется разнообразная характеристика структур Диаспоры (833 общины, 30 тысяч организаций), их типы и особенности деятельности, которые касаются уже стратегической роли общеармянских структур – в сфере сохранения национальной идентичности и углубления связей с Родиной. Таким образом на страницах труда и вообще в динамике по-достоинству оценивается масштабная деятельность Армянской Апостольской церкви, школ, арменоведческих центров, национальных партий, культурных, информационных и профессиональных структур в рамках задач сохранения нации. Единство авторского стиля в труде порой нарушается обоснованными научными возражениями и рассуждениями – вплоть до продуманных практических предложений. На основе обсуждения проблем Диаспоры Г.Акопян уточняет некоторые тезисы, содержащие опасность укоренения – не армянские Диаспоры, а названия по местным структурам общин, как, например, армянская община России, армянская община США и т. д. Либо надо избавиться от пока еще практикуемого понятия «колония» по тому справедливому возражению, что «в основной части общин Диаспоры рождается уже четвертое-пятое поколение, и называть их беженцами не совсем верно» (стр.65).
Автор постоянно держит в центре своей озабоченности проблемы Диаспоры, на решение которых и направлена одна из величественных целей данного труда. По ее убеждению, подобные решения обусловлены и внешними, и внутренними обстоятельствами, среди которых обобщенное значение имеют экономическое усиление Армении, приоритеты признания, осуждения и устранения последствий Геноцида армян. Наряду с этими общенациональными проблемами автор рассматривает проблемы сугубо Диаспоры – такие, как налаживание отношений между «классической» Диаспорой и мигрантами из Армении, вовлечение последних в общинную жизнь, сохранение армянственности в смешанных браках, идентичности детей и трудности, стоящие перед школой, децентрализованное состояние Диаспоры и др. Все это действительно вызовы, от успешного преодоления которых зависят гарантии существования Диаспоры. Автор убеждает, что, тем не менее, есть материализация этих гарантий, в основе которых заложены общенациональное стремление к сплочению и армяноцентристская деятельность в Диаспоре и на Родине. В связи с указанным качествами определенности и обобщенности обладают те фрагменты труда, которые касаются отдельных общин Диаспоры по континентам и странам. В труде на основе богатого фактического материала и его осмысления воспроизводится реальная картина деятельности структур и организаций, функционирующих в статусе общин, вклад армян в интеллектуальную и культурную жизнь принимающих стран и др. Эти и другие смежные вопросы автор раскрывает последующими развитиями, постоянно ссылаясь на факты, в том числе малоизвестные, и реалии, на которые опирается теория о деятельности общеармянских профессиональных структур, центров и прессы. С целью более убедительного раскрытия общественной и национальной жизни армян Диаспоры автор проводит также параллели со структурами диаспор других народов, что видим в случае сопоставления с еврейской, греческой, ирландской информационными и лоббистскими структурами, учитывая вытекающие из сопоставлений познавательные качества на пути решения национальных проблем.
Глубинное изучение вызовов, стоящих перед Диаспорой, побуждает автора не только сформулировать их особенности, но и высказывать практические предложения относительно путей и методов их преодоления, благодаря чему труд приобретает веховое, программное содержание. Так, в сфере организации общин особенно ценны положения Г.Акопян, направленные на структурное развитие Диаспоры, сплочение и выработку тактики. Таковы важность форумов Армения-Диаспора, разработка определенных систем сращивания старых и новых Диаспор, сплочение информационных и научных центров Армении и Диаспоры с целью осмысления и пропаганды историко-культурных ценностей общин, разработка направляющей значимости Армении, создание в крупных общинах координационных органов и др. Этот перечень идей автора, столь важных для обеспечения жизнедеятельности Диаспоры, можно продолжить, но ограничимся сказанным и подчеркнем, сколь больше значение придает автор Родине как самому мощному фактору этого жизнеобеспечения.
Широким фоном в труде представлены музеи и библиотеки Диаспоры, беспрецедентно масштабно оценены десятки подобных очагов культуры с их историческими и религиозными коллекциями, во многих случаях исключительными и неповторимыми – от рукописей до купюр, от миниатюр до древних и современных жемчужин изобразительного искусства и др. В этом смысле опять таки практическое значение имеют предложения автора исследовать и представить мировому сообществу хранящиеся в армянских и иностранных музеях духовные сокровища. В этой связи автор затрагивает общенациональную важность деятельности арменоведческих центров, держа в центре внимания также укрепление духовных связей между армянами и представителями иных наций. В пространных обращениях к прессе армянской Диаспоры Г.Акопян удалось показать направления совместных действий, приоритетное значение проармянского информирования с применением современных высоких технологий.
Во второй главе труда рассматривается проблема вызовов, стоящих перед Арменией и Диаспорой, где представления и заботы автора приобретают цельный вид – в какой мере эти вызовы тесно взаимосвязаны и обусловлены друг другом. Автор формулирует приоритеты их решения в связи с развитием системы государственного управления Армении, преодолением препятствий политического и экономического характера, применением эффективных средств против миграции, активизацией гражданского общества, использованием потенциала Диаспоры и др. Среди инструментов общеармянского противостояния автор отмечает также важность разоблачения воинствующей турко-азербайджанской политики – в противовес этой политике, направленной на провал переговорного процесса и дестабилизацию в регионе. Автор привлекает внимание к новым явлениям, влияющим на армянские реалии – в том плане, что новые вызовы требуют новых подходов и что ставший многополярным мир порождает новые морщины на беспокойной поверхности жизни армянской Диаспоры, содержа в глубине более серьезные угрозы. Таковые, как показывает автор, проявляются в виде внутренних подвижек в Диаспоре, расколу и др, к которым присоединяется и другая неизбежная трудность – несоответствие экономических и политических интересов принимающих стран и Армении, и вопрос верной позиции Армении и Диаспоры в этих условиях. Подходы автора становятся более определенными, когда она останавливается на особенностях общин отдельных стран. В этом аспекте всесторонне рассмотрены реалии армянской общины в Турции, турецкое отрицание в вопросе признания Геноцида армян, непримиримая борьба против которого в книге сформулирована как фактор, объединяющий армян. Здесь отмечаются приоритетные сферы противостояния – образовательная (сокращение числа армянских школ в Стамбуле), тревожное состояние языка и смешанные браки, продолжительное безвластное пребывание Константинопольского армянского патриаршества, проблема насильственно исламизированных армян. В труде выявляются не только преобразованные в новое обличье исторические или традиционные вызовы, но и вызовы правового характера, особенно в сфере юридического урегулирования армянского историко-культурного наследия. В проблемах наследия армянского имущества Г.Акопян указывает особенности юридического регулирования завещаний в соответствии с законодательством данной страны и международного права, делая из этого приобретший актуальное звучание вывод: в отличие от предпринимаемых когда-либо попыток возвратить национальные завещания, сегодня они должны быть продолжены в условиях Армянской государственности, когда государство берет на себя роль правопреемника как единственный представитель нации-наследника. Эту проблему автор рассматривает сдержанно и убедительно, в рамках возможностей международного права, справедливые последствия которого ожидаются в материальной духовной сферах как восстановление исторической памяти и фактор, диктующий поведение.
Заключительная часть второй главы труда, как продолжение вопросов, вытекающих из изложенного выше, посвящена вопросам армянской идентичности. Столпами, поддерживающими эту идентичность, автор считает затронутые в своей концепции подходы и объединяющие их исходные точки – национальный язык и школа, армянская семья и нравы, культура, церковь и историческая память. Вопросы укрепления национальной идентичности в Диаспоре побуждают автора к обобщенным заключениям, оценивающим реальные угрозы – от ограничения применения в общинах армянского языка до изъятия его из оборота как средства общения, количественное и качественное сокращение национальных школ по сравнению с иностранными школами, уже не драматичная, а катастрофическая картина сокращения численности сугубо армянских семей и др. В последнем случае приводятся убедительные данные: в Латинской Америке соотношение смешанных браков достигло 70-80 процентов, в Северной Америке – 60 (стр. 363), ужасное явление ассимиляции, наносящее в христианских странах больше разрушений и корни которого давали о себе знать в армянских колониях еще в средневековье. Этому и другим явлениям Г.Акопян противопоставляет противодействие национальной культуры и духовных структур, особенно возможности совместной деятельности армянских Апостольской, Католической и Евангелистской церквей.
Усиление Диаспоры – это усиление Армении, и эту точку зрения автор подкрепляет в разделе «Вклады Диаспоры». Свою жизнеспособность Диаспора проявляет во всех отношениях с Родиной, в том числе и в сфере ее экономического становления. Нынешнее состояние и перспективы экономических связей Армения-Диаспора в книге обсуждаются с соответствующим материалу серьезным анализом, характеризуя виды инвестиций и сферы их оборота, значение юридических, психологических и нравственных характеристик.
Сочетанием политологического анализа и взвешенной программы следует считать заключительную главу труда, касающуюся государственной политики в сфере взаимодействия Армения-Диаспора. Здесь на исторической основе обобщаются вопросы развития связей Родина-Диаспора вплоть до их нового качественного и современного облика со дня провозглашения третьей Республики Армения. Автор акцентирует конституционный уровень этого нового этапа равноценными практичными проявлениями, заложенными в основу разработки этой концепции взаимодействия. Автор, которая, кстати, возглавляет Министерство Диаспоры со дня его создания, с убедительностью опыта и осведомленности характеризует особенности этой структуры, как органа государственного управления – особенности, вытекающие из принципов взаимопонимания и равноправия, придающие смысл взаимодействию Родина-Диаспора.
Автор констатирует эффективность этих принципов в условиях гармонизации программ и стиля деятельности (программа «Ари тун», фестивали «Моя Армения», «Комитас», Летняя школа «Спюрк» и др). Воистину, Диаспора, этот крупнейший сегмент армянства, по меткому определению автора, выступающая в «многослойном, многоликом, многоязычном, с различием мнений и множеством нужд» (стр.427) облике встает перед нами с необходимыми для указанного взаимодействия индивидуальными и общественными, политическими, экономическими, культурными и иными основами, с требованием бесконечной и повседневной работы. Автор полностью убеждает, что эта работа – серьезнейшее испытание для Родины и Диаспоры, от преодоления которого всей нацией зависит успех деятельности и той, и другой, иными словами – обеспечение армянской национальной идентичности.
�?скренность рецензируемого труда, научность и практическая ценность положений автора углубляются весьма важными таблицами статистических данных, отражающих реальное положение Диаспоры и многочисленные сферы ее взаимодействия с Родиной.
Выдвинутые автором вопросы и положения изложены в труде четкими формулировками, гладким и выразительным армянским языком, соответствующим теме и научно-практическому характеру исполнения. Наряду с этим, учитывая проделанную колоссальную работу, можно было бы высказать некоторые замечания по поводу очередности некоторых подразделов или формулировок, но по сравнению со значимостью этого труда они имеют ничтожное значение. Труд Г.Акопян, посвященный армянской Диаспоре, обладает неоспоримой познавательной и программной ценностью, и благодаря этим своим особенностям, действительно, претендует на все достоинства энциклопедического труда, посвященного Диаспоре. Это серьезный вклад в диаспороведение, и в частности, в сфере армянского диаспороведения, и именно своей частной значимостью, адресованной многоязыкой Диаспоре диктует необходимость перевода на европейские и восточные языки.