Լույս է տեսել պոլսահայ մտավորական  Գևորգ Հակոբյանի «Պատմութիւն իսթամպուլահայ ուսումնական կեանքի և կրթական հաստատութիւններու» գիրքը
«Տեսայ նաև կրթասէր ու ազգասէր վեհոգի անձնաւորութիւններու սփռած լոյսը: Լոյս մը, որ կը լուսաւորէր նաև գաւառի հայութիւնը». Գևորգ Հակոբյան
Հայ կրթական մտքի և գործի մշակ Գևորգ Հակոբյանի «Պատմութիւն իսթամպուլահայ ուսումնական կեանքի և կրթական հաստատութիւններու» գիրքը պոլսահայ կրթական կյանքն ու պատմությունը ներկայացնող վավերագրություն է:
Գևորգ Հակոբյանը, սեփական փորձառությունից ելնելով, պարզորոշ պատկերացրել և  ուսերին է վերցրել պոլսահայ կրթական կյանքը փաստերով ու հազվագյուտ լուսանկարներով 18-րդ դարից մինչև մեր օրերը ներկայացնելու դժվարին աշխատանքը: Այն իրականացնելու համար Գևորգ Հակոբյանը հաղթահարել է անհաղթահարելի թվացող բազում արգելքներ ու խոչընդոտներ. Ստամբուլում ապրած տարիներին ձեռնամուխ է եղել թուրքական արխիվների ուսումնասիրությանը, այնուհետև տեղափոխվելով ԱՄՆ մշտական բնակության՝ այնտեղ շարունակել է ուսումնասիրել Թուրքիայի վարչապետարանի Օսմանյան և Հանրապետական արխիվները: Ավելին՝ արդեն ունի Օսմանյան արխիվներից հավաքված 1000-ից ավելի անտիպ նյութեր՝ Հայոց տեղահանության, հայ որբերի, բռնի կրոնափոխ հայերի, բռնագրավված ազգային և անհատական կալվածքների և այլնի մասին: Ազատ և դեմոկրատական երկիրը՝ ԱՄՆ-ն, նրան հարմարավետ, անվտանգ և ապահով պայմաններ է ընձեռել մտքերն ու փաստերը ամբողջացնելու, գրքի վերածելու համար:
Հեղինակը մուտքի խոսքը սկսում է՝ նախ վկայակոչելով գիրքը ստեղծելու ազդակները և սեփական փորձառությունը: Խոսելով գործը նախաձեռնելու պատճառների մասին՝ նշում է, որ 1973թ. եղել է Գումգաբուի Դրսի Պողոսյան-Վառվառյան վարժարանի հիմնադիրը և ներսից է ծանոթ թուրքական վարչարարության արդյունքում մշտապես երկրորդված հայ կրթական հաստատությունների շահերին: Հասկացել է, որ պետք է հետադարձ հայացք ձգի դեպի անցյալ և զինվի փաստերով՝ պատկերացնելու, թե որտեղից, ինչ ժամանակներից են գալիս հայ հոգևոր, կրթական և մշակութային կյանքի հանդեպ հալածանքները, ինչպիսի ընդգրկում ունեն դրանք և շեշտում է՝ միայն սնվելով անցյալից կարելի է հասկանալ թուրքական կառավարության իրական նպատակներն ու դրանց հասնելուն ուղղված քայլերը:
Ներկայացնելով պաշտոնը զբաղեցրած ժամանակաշրջանում իրեն հանդիպած դժվարությունները, թուրքական իշխանությունների կամայական մոտեցումները ազգային փոքրամասնությունների և առանձնապես հայերի կրթական և հոգևոր կյանքի հանդեպ՝ Գևորգ Հակոբյանը նշում է. «Երբ այս բոլոր տուեալները հաւաքեցի, տեսայ անցեալի փառքի օրերու հարստութիւնը, միւս կողմէ՝ դժուարութիւնն ու անկարելիութիւնները, օրուան պատրիարքարանէն սկսեալ: Տեսայ նաև կրթասէր ու ազգասէր վեհոգի անձնաւորութիւններու սփռած լոյսը: Լոյս մը, որ կը լուսաւորէր նաև գաւառի հայութիւնը: Մանաւանդ տեսայ որ միմիայն Պոլսոյ մէջ հաստատուած էին մօտաւորապէս 170 հայ վարժարաններ, ուր մշակուած էր մասնաւորաբար հայ լեզուն՝ արևմտահայերէնը»:
Գևորգ Հակոբյանի գրքի նախաբանը պոլսահայ լրատվական և գրական մտքի մեծ երախտավոր, արևմտահայերենի պահապան, իր իսկ խոսքերով ասած՝ մեր մեծասքանչի նվիրյալ Ռոպէր Հատտէճեանինն է: Պատահական չեն Հատտէճեանի տողերը. «Կրթական մեր հաստատութիւնները այսօր ալ մեր մտահոգութիւններուն  կիզակէտը կը կազմեն ու մենք շարունակ կը նայինք դէպի ապագայ, շուտով մոռնալով անցեալը, մոռնալով նաև որ մենք յաճախ պետք է նայինք դէպի անցեալ, որպէսզի մեր կրթական կեանքի պատմութեան մէջէն տեսնենք ու յիշենք այն պայծառ ու երախտաշատ դէմքերը, որոնք իրենց ծառայացուցին մեր սերունդները Հայ կրթութեան առողջ մթնոլորտով խանդաւառելու նպատակին»: Սիրելի խմբագրապետը շնորհակալություն է հայտնում Գևորգ Հակոբյանին, որ վերջինս իր ուժերն ու ժամանակը նվիրել է՝ պոլսահայ կրթական կյանքի տարեգրությունը կազմելու, հայ «կրթասեր և ազգասեր լուսահոգի անհատների» կյանքը արխիվներից հանելու, դարերի փոշին թափ տալով՝ նոր կյանքի վերադարձնելու գործին:
Իր հերթին Գևորգ Հակոբյանն էլ իր շնորհակալությունն է հայտնում գրքի հրատարակության գործում աջակից անձնանց, որորցից առաջինը նշում է սիրելի քրոջ, բոլորիս ծանոթ Մաքրուհի Պ.Հակոբյանի անունը: Պոլսահայ կրթական և մշակութային արժեքավոր գործիչների ու խմբերի քանի-քանի անուն է մեզ ճանաչելի դարձրել սիրելի Օրիորդ Մաքրուհին: Գևորգին նույնպես նա է ոգևորել, պնդել ու հետևողականորեն հասել նրան, որ եղբայրը հասցնի տպագրության այն ստվարածավալ աշխատությունը, որը հիմա ունենք:
Պոլսահայ միտքը՝ ի դեմս Գևորգ Հակոբյանի, հերթական անգամ ճառագում է՝ Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայությանը հուշելով, իրազեկելով, թե պոլսահայ համայնքը ինչպիսի ներդրում ունի հայ կրթական և մշակութային մտքի և արևմտահայերենի պահպանման և կանոնարկման գործում:
Այս գիրքը գալիս է հավաստիացնելու, որ այն, ինչ հետևողականորեն, դիվանագիտորեն, իրենց բնորոշ խաբեություններով և վարչական լծակներ կիրառելով դարեր շարունակ ցանկացել են մոռացության մատնել թուրքական իշխանությունները, չի ստացվում: Ի հակակշիռ թուրքական հզոր քարոզչամեքենայի և պատմական կեղծարարության՝ այսօր փաստում ենք ևս մեկ հիմնարար աշխատության, պատմագրության կամ վավերագրության մասին, ինչպես կուզեք՝ անվանեք: Այդ աշխատությունն է Գևորգ Հակոբյանի «Պատմութիւն իսթամպուլահայ ուսումնական կեանքի և կրթական հաստատութիւններու» գիրքը:

Вышла в свет книга представителя армянской интеллигенции Константинополя Геворга Акопяна «�?стория армянской образовательной жизни и учебных заведений Стамбула»
Книга служителя армянской образовательной мысли Геворга Акопяна «�?стория армянской образовательной жизни и учебных заведений  Стамбула» – хроника, представляющая армянскую образовательную жизнь и историю Константинополя.
�?сходя из собственного опыта Геворг Акопян четко представил и взвалил на свои плечи тяжелейший труд представить в фактах и редчайших фотографиях армянскую образовательную жизнь и историю Константинополя с XVIII века по наши дни. Для осуществления задумки Геворг Акопян преодолел множество кажущихся непреодолимыми преград и препятствий: в годы жизни в Стамбуле изучал турецкие архивы, затем, перебравшись на постоянное жительство в США, продолжил там изучать Османские и Республиканские архивы турецкой администрации. Более того, у него уже накоплено более 1000 неопубликованных материалов из Османских архивов о депортации армян, армянских сиротах, насильственно исламизированных армянах, реквизированном национальном и частном имуществе и т.  д. Свободная и демократическая страна, США, предоставила ему уютные безопасные условия для обобщения мыслей и фактов, изложения их в книге.
Вступление автор начинает с упоминания стимулов для создания книги и собственного опыта. Он отмечает, что в 1973 году был учредителем гимназии Дрси Погосян-Варварян Бунгабу и изнутри знаком с интересами армянских образовательных учреждений, в результате турецкого администрирования всегда вытеснявшихся на второе место. Понял, что нужно окинуть ретроспективным взглядом и вооружиться фактами, чтобы представить, откуда, из каких времен идут притеснения армянской духовной, образовательной и культурной жизни, каков их охват, и подчеркивает, что только подпитываясь прошлым, можно понять реальные цели турецкого правительства и предпринимаемые для их достижения шаги.
Представляя трудности, с которыми сталкивался в период пребывания в должности, произвольные подходы турецких властей к национальным меньшинствам, особенно к духовной и образовательной жизни армян,  Геворг Акопян пишет: «Собрал все эти данные, увидел богатство славных дней прошлого, с другой стороны – трудности, невозможности начиная с патриаршества тех времен. Увидел также свет, распространенный людьми, влюбленными в образование и нацию. Свет, который освещал и армянство провинции. Тем более увидел, что в одном лишь Константинополе было около 170 гимназий где, в частности, преподавался армянский язык – западноармянский».
Предисловие к книге Геворга Акопяна написал великий служитель армянской информационной и литературной мысли Константинополя, хранитель западноармянского языка Ропер Аттешян. �? не случайны его строки: «Наши образовательные учреждения и сегодня находятся в центре наших забот и мы постоянно смотрим в будущее, забывая прошлое, забывая также, что нам нужно чаще оглядываться, дабы увидеть в истории нашей образовательной жизни  и  запомнить те яркие и заслуженные личности, которые служили делу армянского образования наших поколений». Он выражает благодарность Геворгу Акопяну, посвятившему свои силы и время написанию летописи образовательной жизни Константинополя, извлечения из архивов историй жизни наших ярких личностей, стряхнув пыль веков, возвратить их к жизни.
В свою очередь, Геворг Акопян выражает благодарность всем, кто содействовал в издании книги, прежде всего любимой сестре, известной всем Макруи П.Акопян, сделавшей известными нам имена некоторых выдающихся деятелей и групп армянских деятелей образования и культуры Константинополя. Геворга также она воодушевила, настаивала и достигла того, что он довел до издания этот масштабный труд.
Армянская мысль Константинополя в лице Геворга Акопяна в очередной раз блистает, информируя армянство Армении и мира о том, какой вклад внесла армянская община Константинополя в дело сохранения армянской образовательной и культурной мысли и западноармянского языка.
Книга призвана заверить: то, что на протяжении веков, последовательно и дипломатично, с присущими ей фальсификациями и применением административных рычагов  стремились предать забвению турецкие власти, не получилось. В противовес мощной пропагандистской машине Турции и исторической фальсификации, сегодня у нас есть еще один фундаментальный труд, или историография – назовите как хотите. Этот труд – книга Геворга Акопяна   «�?стория армянской образовательной жизни и учебных заведений  Стамбула».