«Գիտական կյանքում «Հանգիտագիրքն» իր ուրույն տեղը կզբաղեցնի».Գասպար Ամիրխանյան
Սեպտեմբերի 7-ին, ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և Թեհրանի Փերիո Կրթասիրաց միության համագործակցությամբ Մատենադարանի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Ստեփանոս Երեց Հազարջրիբեցու (18-րդ դար) «Հանգիտագրքի» շնորհանդեսը, որի մանրամասների շուրջ «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է Թեհրանի Փերիո կրթասիրաց միության վարչության նախագահ Գասպար Ամիրխանյանի հետ:
-Պարո՛ն Ամիրխանյան, ի՞նչ առաքելությամբ եք Հայաստանում:
-2014 թվականին, երբ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Թեհրանի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի, Թեհրանի Փերիո կրթասիրաց միության նախաձեռնությամբ Երևանում անցկացվելու էին Իրանի Փերիո գավառի հայության օրերը, նյութեր փնտրելիս` Նոր Ջուղայի պատմության մեջ հանդիպեցի Ստեփանոս Երեց Հազարջրիբեցու անվանը:
Պատահաբար այդ օրերին Լևոն Մինասյանի գրչին պատկանող՝ «Ստեփանոս Երեց և իր պատմագիրքը» գրքույկը ձեռքս ընկավ, որտեղ նշվում էր՝ անվանի բանահավաքներ, մտավորականներ Հակոբ Իրազեկը (Հակոբ Տեր-Հակոբյան), Արամ Երեմյանը հոդվածներ են գրել Ստեփանոս Երեցի այդ ձեռագիր մատյանի մասին:
Երևան գալով՝ Ազգային գրադարանից գտանք պարբերաթերթեր, հոդվածներ և ծանոթանալով երկու բանահավաքների տեսակետներին՝ վճռեցինք ամեն գնով տպագրել այս ձեռագիր մատյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրեցինք մտահղացումը, և նա անմիջապես առաջարկեց լսել պ. գ. դ., իրանագետ Վահան Բայբուրդյանի կարծիքը: Վերջինս խորհուրդ տվեց տպագրել ձեռագիրը:
–Ի՞նչ խմբագրակազմով եք աշխատել պատկերագրքի հրատարակման համար:
-Նախ ասեմ, որ այս ձեռագրից երկու օրինակ է պահպանվում. «Հանգիտագիրքը» մեզ է հասել երկու ձեռագրով: Բնագիրը Նոր Ջուղայի ձեռագրատանը պահվող թիվ 654 մատյանն է: Երկրորդ մատյանը պահվում է Երևանի Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանում, որը 1945-1946 թվականներին Ջուղայի ձեռագրից ամբողջությամբ ընդօրինակել է իրանահայ բանասեր Լևոն Մինասյանը (ՄՄ, ձեռ. 10555): Ստեփանոս Երեց Հազարջրիբեցու Պատմության ժամանակագրական սահմաններն ընդգրկում են 1665-1789 թվականները, այսինքն՝ Իրանում Սեֆյան հարստության Շահ Աբբաս Երկրորդի կառավարման վերջից մինչև Մուհամմադ խանի և Լութֆալի խանի ժամանակները: Նվիրված լինելով 17-րդ դարի երկրորդ կեսի և 18-րդ դարի պատմությանը՝ գիրքն ընդգրկում է տվյալների ավելի լայն շրջանակ. Ստեփանոս Երեցի պատմությունը կարևորագույն տեղեկություններ է պարունակում նաև հարևան երկրների՝ Աֆղանստանի, Հարավային Կովկասի երկրների, հատկապես` Վրաստանի պատմության վերաբերյալ:
Բնագիրը պատրաստել և աշխարհաբարի են փոխադրել Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի ավագ գիտաշխատողներ Թամարա Մինասյանը և Լուսինե Թումանյանը: Առաջաբանը գրել է պ. գ. դ., իրանագետ Վահան Բայբուրդյանը, իսկ ծանոթագրությունները՝ Վահան Բայբուրդյանը և Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող, իրանագետ Հասմիկ Կիրակոսյանը: Գիրքը հրատարակվել է Թեհրանի «Ալիք» տպարանում՝ Փերիո Կրթասիրաց միության վարչության նախաձեռնությամբ, իսկ մնացած աշխատանքներն իրականացվել են Երևանում:
Պատկերագրքի շնորհանդեսը Թեհրանում կայացել է հուլիսի 19-ին, իսկ սեպտեմբերի 7-ին, Երևանում՝ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և Թեհրանի Փերիո Կրթասիրաց միության համագործակցությամբ : Ի դեպ, շնորհանդեսի ժամանակ Փերիո կրթասիրաց միությունն արժանացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալին, որի համար անչափ շնորհակալ ենք:
-Ձեր կարծիքով, հայ պատմագրության մեջ այն ի՞նչ տեղ է զբաղեցնելու:
-Մենք չէ, որ մեր կատարած աշխատանքին պետք է գնահատական տանք: Սակայն, կարծում եմ, գիտական կյանքում այն իր ուրույն տեղը կզբաղեցնի: Մինչև այժմ, ում ներկայացրել ենք պատկերագիրքը, թե՛ իրանահայ պատմության, թե՛ ազգագրական բանահյուսության տեսանկյունից բարձրարժեք են համարել:
Իրանահայ մասնագետների դիտարկմամբ՝ պատկերագրքում Ստեփանոս Երեցի մասին այնպիսի տեղեկություններ են հաղորդվում, որոնց ուրիշ ոչ մի աղբյուրներում չենք հանդիպի: Կարծում եմ՝ մոռացությունից փրկել ենք մի մեծ հայի, մի պատմագրի աշխատանքը: Պատկերագրքի հրատարակումը մեր կատարած ամենախոշոր աշխատանքներից է , որը հավերժ կմնա պատմության մեջ:
Որոշել ենք նաև հաջորդ տարի Թեհրանում հրատարակել Ստեփանոս Երեցի պարսկերեն հրատարակությունները:
Ուզում եմ տեղեկացնել նաև, որ Ստեփանոս Երեցի գերեզմանը գտնվում է Իրանի Սպահանի շրջանի Փերիո հայաբնակ գավառի Հազարջրիբ գյուղում:
Օգոստոսի 18-ին վերանորոգեցինք նրա շիրմաքարը, օրհնության կարգ կատարեց Սպահանի Հայոց թեմի Թեմակալ առաջնորդ Սիփան Ծ. վրդ. Քէչէճեանը, բավականին շատ հայեր էին հավաքվել: Այսուհետև ծրագրել ենք յուրաքանչյուր Խաղողօրնեքի արարողությանը Ստեփանոս Երեցի շիրիմին այցելել՝ գլուխ խոնարհելու նրա հիշատակին:

«В научной жизни «Ангитагирк» займет свое особое место»: Гаспар Амирханян
По инициативе Министерства Диаспоры РА, в сотрудничестве с Матенадараном им. Маштоца и Образовательного союза Перио Тегерана  7 сентября в зале заседаний Матенадарана  состоялась презентация книги Степаноса Ереца Хазарджрибеци (XVIII век) «Анрагитак», о подробностях которой «Армяне сегодня» побеседовала с председателем правления Образовательного союза Перио Тегерана  Гаспаром Амирханяном.
– Господин Амирханян, с какой миссией Вы находитесь в Армении?
– В 2014 году, когда по инициативе Министерства Диаспоры РА, епархиального совета армянской епархии Тегерана, Образовательного союза Перио Тегерана  в Ереване должны были проходить Дни армянства провинции Перио �?рана, в поисках материалов, в истории Новой Джуги мне встретилось имя Степаноса Ереца Хазарджрибеци.
Случайно в те же дни мне попалась под руку книжка Левона Минасяна «Степанос Ерец и его историческая книга», где упоминалось, что известные фольклористы, представители интеллигенции Акоп �?разек (Акоп Тер-Акопян), Арам Еремян написали статьи об этой рукописной книге  Степаноса Ереца.
Приехав в Ереван, отыскали в Национальной библиотеке газеты, статьи, и ознакомившись с точками зрения двух э тих фольклористов, решили любой ценой издать эту рукописную книгу.
В ходе встречи с министром Диаспоры РА Грануш Акопян представили идею, и они сразу же предложила выслушать мнение доктора исторических наук, ираниста Ваана Байбуртяна, который и посоветовал издать рукопись.
– Каким редакционным составом работали над изданием книги?
– Прежде замечу, что книга дошла до нас в двух рукописях. Оригинал хранится в хранилище рукописей Новой Джуги под номером 654. Вторая рукопись хранится в Матенадаране – в 1945-46 годах ее полностью скопировал с рукописи Новой Джуги филолог-армянин из �?рана Левон Минасян.
Хроникальные границы �?стории Степаноса Ереца Хазарджрибеци охватывает период с 1665 по 1789гг. – с конце правления в �?ране Шаха Аббаса династии Сефян до времен ханов Мухаммада и Лутфала. Посвященная истории армянской общины �?рана второй половины XVII и XVIII веков, книга включает широкий диапазон данных: �?стория  Степаноса Ереца содержит важные сведения также о соседних странах – Афганистане, странах Южного Кавказа, особенно Грузии. Оригинал подготовили к изданию и перевели на ашхарабар старшие научные сотрудники Матенадарана Тамара Минасян и Лусине Туманян. Предисловие написал доктор исторических наук, иранист Ваан Байбуртян. А аннотации –Ваан Байбуртян и старший научный сотрудник Матенадарана, иранистка Асмик Киракосян. Книга издана в Тегеранской типографии «Алик» по инициативе правления  Образовательного союза Перио. Вся остальная работа выполнена в Ереване.
Презентация книги состоялась 19 июля в Тегеране, а 7 сентября – в Ереване, по инициативе Министерства Диаспоры РА, в сотрудничестве с Матенадараном им. Маштоца и Образовательного союза Перио Тегерана. Кстати, на презентации Образовательный союз Перио удостоился Золотой медали Министерства Диаспоры РА, за что безмерно благодарны.
– По Вашему мнению, какое место она займет в армянский историографии?
– Не мы должны давать оценку нашей работе. Однако считаю, что в научной жизни она займет свое особое место. До сих пор все, кому показывали книгу – как в аспекте истории армян �?рана, так и этнографическо-фольклорной, – считали ее весьма ценной.
По наблюдениям армянских специалистов �?рана, в книге приведены такие сведения о Степаносе Ереце, которых не встретишь ни в одном источнике. Полагаю, мы спасли от забвения труд  великого армянина, историка. �?здание книги – одна из самых крупных выполненных нами работ, которая навечно останется в истории.
В будущем году решили издать в Тегеране труды Степаноса Ереца на персидском языке.
Хочу также сообщить, что могила Степаноса Ереца находится в селе Хазарджрип армянонаселенной провинции Перио района �?сфаган �?рана.
18 августа отремонтировали его надгробный камень, обряд благословения отслужил предстоятель армянской епархии �?сфагана архимандрит Сипан Кечечян, собралось довольно много армян. Отныне решили каждый год, в день благословения винограда, посещать могилу Степаноса Ереца и склонить голову перед его памятью.